Reklama:

Litomyšlský silák 2011
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Dlouho očekávaný začátek české amatérské strongman sezóny se odehrál tuto sobotu 4. června v Litomyšli. Na startu litomyšlského náměstí se sešla kompletní skupina českých strongman amatérů a několik nováčků. Tento rok se již na amatérských soutěžích nebudeme vídat s vítězem loňského seriálu Jirkou Svozilem, kterého jeho vítězství posunulo do profesionálního pole. Naopak někteří z borců, kteří minulý rok sezónu vynechali kvůli zranění, nastoupili do sezóny 2011 „v plné zbroji“. Ve výborné formě se opět po roce představil 127kilogramový trojbojař Jakub Smejkal, nebo mostecký strongman Michal Tichý.

Organizace závodu se zhostilo Fitness REALGYM a strongman Svatopluk Vobejda, kterému se podařilo jako čestného hosta soutěže pozvat českého vzpěrače, herce, kaskadéra a moderátora pana Zdeňka Srstku. Ten byl přítomen po celou dobu závodu a věnoval všem přítomným, včetně závodníků, stovky autogramů a společných fotografií. Z jeho zahajovací řeči bylo znát, že se jedná o sportovce tělem i duší a svými slovy dodal závodům špičkovou atmosféru.

Truck Pull

Naprosto totožnou disciplínu, jakou absolvovali profesionálové před týdnem v Čáslavi, zařadili pořadatelé na úplný start sezóny také amatérům - tahání 7,5tunového kamiónu na vzdálenost 20 metrů. Tato disciplína hned na začátku nepřidala na sebevědomí několika borcům, kteří po dlažebních kostkách nepohnuli s tahačem ani o centimetr. Jako prvnímu se to povedlo Jakubovi Smejkalovi o 2 metry. A pokud ani borec s výkonem 330 kg RAW v mrtvém tahu nezvládl celou dráhu, bylo jasné, že sedmi a půl tunový tahač na dlažebních kostkách bude tvrdou zkouškou i pro ostatní závodníky. Nejlepšího výkonu nakonec takticky dosáhl Tomáš Vicherek výkonem 5,85 metrů, o několik desítek centimetrů méně zvládl Pavel Zadražil - 5,18 m a třetí skončil František Bauer výkonem 5,12 m.

Log Lift

Tradiční a někdy tradičně neoblíbená disciplína zvedání klády byla druhou výzvou pro české amatérské strongmany. Zátěž 120 kilogramů dřeva a železa ovšem neudělala příliš velké problémy některým vyhlášeným „tlakařům“. Pokud by se František Bauer naučil při výtlaku nad hlavu používat také nohy, jistě by v této disciplíně mohl konkurovat profesionálům. Jeho 7 opakování v časovém limitu 60 sekund je perfektní výkon, když uvážíte, že Franta provádí téměř čisté tlaky. Plejádu 6 opakování ukázali borci Smejkal, Tichý, Mazač, Vicherek a rozdělili si shodně body za druhé místo v disciplíně. Třetí pozice byla také dělená, tentokrát pro Pechmana a Zadražila za provedené 4 úspěšné pokusy.

Farmer’s Walk

Pokud byste si mysleli, že se s hmotnostmi kufrů více než 135kilovými na amatérských soutěžích nesetkáte jinde než v Teplicích, tak se mýlíte. V Litomyšli čekala na závodníky tonáž 145 kg na jeden kufr. Kufry byly navíc vyrobeny z tlakových bomb, takže zátěž byla poněkud nemotorná. Celkově tedy donáška 290 kg na vzdálenost 20 m byla třetím úkolem závodníků. Nejlépe se v disciplíně vedlo Michalu Tichému, který zvládl trať proběhnout za výborných 10,34 s. S nepatrným odstupem předvedl rutinní práci Jakub Smejkal s časem 11,53 s. Pěkný čas 13 sekund se povedl ještě Josefu Mazačovi na třetím místě.

Herkules Hold

Původní záměr držet v rozpažení na plošinách dva terénní automobily NISSAN Patrol 4x4 o hmotnosti kolem 1700 kg nakonec pořadatelé dobře vyhodnotili jako nereálný a jedno vozidlo tedy nahradili lehčím, také terénním vozem, značky SUZUKI o hmotnosti 1200 kg. Tato velmi atraktivní disciplína, kterou moderátor Leoš Kubeš s oblibou nazýval „trhání lidí“, vytvořila na ploše solidní divácký kotel. Podobně jako kulturista Mike Matarazzo nasadil i Pavel Zadražil při této disciplíně tzv. jazykovou pózu a udržel ujíždějící automobily nejdéle ze všech závodníků - 51 sekund. Druhé místo obsadil nováček Jirka Dejmal za 48 sekund a třetí místo připadlo Josefu Mazačovi - 45,85 s.

Tire Flip

Po několika hodinách tvrdé dřiny na ostrém slunci byla jako pátá disciplína pro závodníky připravena 350kg pneumatika. V poměru s ostatními disciplínami se zde jednalo spíše o průměrnou zátěž, takže se dalo předpokládat, že roli zde bude hrát technika a rozdíly ve výkonech budou v řádu desetin. Pneumatika nakonec doslova létala vzduchem a nejlepší výkon se podařilo předvést Tomáši Vicherkovi (21,5 s), který si tímto výkonem upevnil pozici lídra závodu. Velmi těsně za ním se držel František Bauer (21,83 s) a třetí Josef Mazač (23,18 s).

Medley: Africa Stone + Atlas Stone

Předposlední disciplínou byla pouze jasně zformována trojice nejlepších: Vicherek, Mazač a Bauer. O prvenství v prvním kole amatérského strongman seriálu rozhodlo nošení tankového zátarasu o hmotnosti 180 kg a zvedání betonových koulí o 125 kg a 175 kg na sud. Bylo zřejmé, že diváci pochopili, že jde o vše, protože takovou atmosféru jsme na závodech v poslední době nezažili. Ani hlasitá rocková hudba nepřehlušila jejich povzbuzování a chvílemi se zdálo, že se nacházíme na vrcholném hokejovém zápase. Po náročném 20m běhu se zátarasem bylo klíčové zvednout i druhou, tedy 170kg kouli. To se až do konce nikomu nepovedlo. I přesto, že řada borců byla velmi blízko, jediný, kdo zdolal 170 kilogramů betonu, byl Tomáš Vicherek, čímž získal potřebné body k celkovému vítězství.

Celkové pořadí:

  • 1. místo - Tomáš Vicherek
  • 2. místo - František Bauer
  • 3. místo - Josef Mazač

Exhibiční vystoupení

Na závěr strongman klání předvedli kulturistickou exhibici Vojtěch Koritenský - absolutní mistr České a Slovenské republiky, trojnásobný mistr ČR a mistr světa 2010 ve sportovní kulturistice a Slavoj Bednář - mistr Čech, vicemistr republiky, mistr Illinois USA NPC a absolutní mistr Rakouska NABBA 2010.

Charitativní sbírka

Výtěžek z dobrovolného vstupného a nevyužité finanční prostředky byly na závěr celé akce předány organizátory akce a panem Zdeňkem Srstkou zástupcům Speciální školy Litomyšl a dětskému oddělení litomyšlské nemocnice. Poděkování za to patří všem divákům, kteří přispěli, a sponzorům akce, jejichž podpora umožnila konání prvního kola amatérských závodů strongman.

Litomyšlský silák 2011 - výsledky


p.jménobody
1.Tomáš Vicherek 70,5
2.František Bauer 69,5
3.Josef Mazač 65
4.Pavel Zadražil 61
5.Smejkal Jakub 58
6.Michal Tichý 52
7.Jan Pluháček 51
8.Jiří Dejmal 40
9.Jiří Janda 37
10.Martin Pechman 27
11.Vladimír Jeřábek 23
12.František Bachan 21
13.Marian Zvrtek 18
14.Jiří Herbst 0


Litomomyšlský silák 2011 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.06.10:47dr.milhaus - Super akce,super výkony jen to slunce bylo vyčerpávající.
07.06.19:41keba - Parádní soutěž, organizátorům patří dík, já odstoupil spol..
07.06.17:45Domi - Samej pasik :)+1
07.06.15:04ZkaZZa - Byl sem se tam podívat a byla to velice povedená akce až n..
07.06.13:43mr.yago - Výborný článek jen tak dál...*79* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra