Reklama:

Čáslavský silák 2011
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 22. května hostilo čáslavské náměstí Jana Žižky zahajovací závod seriálu strongman soutěží na území České republiky. Startovní pole čítalo dvanáct borců z České republiky, Slovenska a Polska. Přesto, že se jednalo o oficiální první kolo profesionálního Česko-slovensko-polského poháru, mezi startujícími se objevili i tři amatérští strongmani (Janda, Vicherek, Zadražil). Z Polska k nám dorazil Josef Tamaszewski a z Teplického strongmana již dobře známý Krysztof Jarocki. Je třeba poznamenat, že oba Poláci, a Jarocki především, poctivě drží tradici „na kost vysekaných“ siláků à la Mariusz Pudzianowski.

Organizace závodu byla, jako tradičně, v kompetenci České asociace silných mužů pod vedením Bc. Jiřího Žaloudka a Pavla Chámy, kteří tentokrát připravili nejenom obtížné, ale především velmi netradiční disciplíny. Celková úroveň závodu a organizace byla od začátku až do konce na mimořádně vysoké úrovni a jenom potvrzovala, že se jednalo již o 12. ročník soutěže. Výborné počasí a slušná účast diváků už jenom dotvořila prostředí pro vynikající výkony.

Long Hummer Truck Pull

Hned v první disciplíně pořadatelé překvapili naprosto nestandardním kouskem. Přitahování automobilu vsedě bývá s oblibou zařazováno i na mezinárodních kláních, ovšem v Čáslavi na závodníky čekalo přitahování vozu Hummer ve speciální edici limuzíny. Čtyři modelky s řidičem navrch zatížili celkem pětitunový kolos o délce 6 metrů.

V nejlepším čase dotáhl zcela strojovým tempem po dlažebních kostkách „jezevčího“ Hummera Jirka Žaloudek v čase 31,18 s. Na Žaloudkovu vytříbenou techniku velmi krátkých přítahů dokázal s malým odstupem odpovědět amatér Tomáš Vicherek, který byl na první disciplíně mimořádně namotivován, a nutno dodat, že Tomáš od minulé sezóny nabral pěkných pár kilogramů svalové hmoty. Tato kombinace mu přinesla čas 32,09 s. Zbytek startovního pole tuto dvojici dotahoval s několikasekundovým odstupem. Na třetím místě skončil v této disciplíně s časem 36,40 s Imrich Haver.

Dumbell Lift

Vyrazit nad hlavu 65kg jednoručku s šířkou osy 75 mm pro maximální počet opakování za 60 sekund bylo druhým úkolem závodníků. Nejlépe si s touto disciplínou poradil Josef Mazač, borec s téměř největšími rameny mezi závodníky. I přesto, že je Pepa nováčkem mezi profesionály, dokázal téměř čistým tlakem 65kilogramovou jednoručku dostat nad hlavu osmkrát. Sedm platných pokusů pak předvedli shodně Žaloudek, Jarocki a Paták. Na děleném třetím místě překvapivě skončil nejlehčí závodník ve startovním poli - Slovák Zsemlye, který společně s polským profesionálem Tamaszevskim předvedl 6 platných pokusů.

Farmer’s Walk

Jakou rychlost si stále drží bývalý atlet a člen olympijského týmu v jízdě na bobech Jiří Žaloudek, předvedl ve třetí disciplíně - nošení 135kg kufrů na 40 m. Cílem doslova prosvištěl za 21,12 sekund. Velmi těsně za ním se držel Jarocki, který dosáhl na skvělý čas 21,37 s, a také třetí Lukáš Svoboda (22,56 s). Zbytek pole ztrácel jen minimálně a jednalo se zde skutečně i o setiny sekundy.

Plank Deadlift

Ptáte se, co má znamenat to přídavné jméno „Plank“ v názvu disciplíny? Oficiální disciplínou pro strongman soutěže jest klasický mrtvý tah, tah s širokou osou (tzv. Axle Deadlift) nebo různé kombinace zvedání automobilů. V Čáslavi byl ovšem mrtvý tah pojat zcela netradičně. Závodníci totiž zvedali odhadem 2 kubíky dřevěných prken. Podle názorů strongmanů zvedaná hmotnost činila okolo 280 kg. K tomu je ovšem třeba připočíst zcela atypickou podobu zátěže a velmi nízké umístění osy. Atmosféra při této disciplíně byla skutečně bouřlivá a všichni přítomní diváci k nejlepšímu výkonu vybičovali Poláka Jarockého - ten předvedl 9 opakování. O jedno opakování méně zvládl Svoboda s Tamaszewským a 7 kousků vytáhl Jirka Žaloudek.

Crucifix Hold

Podstatou této disciplíny je zhluboka dýchat, na nic nemyslet a držet. Nejlépe se to dařilo Josefu Tamaszewskému, který udržel dvě popelnice s přidaným 10kg závažím v rozpažení po dobu necelých 74 sekund. Obdivuhodnou sílu ramen předvedl také jeho polský kolega Jarocki, který dokázal zátěž udržet 66 sekund, tím dotáhl průběžnou dvoubodovou ztrátu, kterou měl na Jirku Žaloudka, a ujal se vedení. Třetí skončil za mohutné podpory publika Josef Mazač výkonem 63 sekund.

Medley: Tire Flip + Africa Stone

Klasické převracení pneumatiky zde bylo opět doplněno netradičním nářadím pro disciplínu Africa Stone (přenášení kamene v náručí). Místo klasického kamene závodníci na vzdálenost 20 m přenášeli tankový zátaras. V této disciplíně se rozhodovalo o celkovém pořadí a o prvenství zde bojoval Jirka Žaloudek s Krisztofem Jarockim. Kombinace spočívala ve třech otočkách 420kg pneumatiky a odnesení tankového zátarasu o hmotnosti 180 kg na vzdálenost 20 m. Naprosto klíčovou se zde ukázal způsob uchopení tankového zátarasu a solidní dávka vosku na rukách. První místo v této disciplíně časem 32,31 sekund vybojoval Radek Paták, který se ovšem při odkládání nepříjemně zranil na pravé noze. Budeme doufat, že se zranění neprojeví na jeho výkonech v následujících kolech strongman seriálu. Dalším zraněním zaváněl doběh Josefa Mazače s tankovým zátarasem. Tento strongman při průletu cílem ve snaze neskončit mezi diváky zátaras zalehl svým mohutným tělem. I přes tento kousek Josef vyvázl bez zranění a s druhým nejlepším časem - 33 sekund. Třetí nejlepší výkon v Medley předvedl slovák Imrich Haver časem 33,53 s. Smůlu zde měl Jirka Žaloudek, který při chytání zátarasu uklouzl a ztratil drahocenné sekundy.

V celkovém součtu tedy vybojoval třetí místo Radek Paták, druhé obsadil Jirka Žaloudek a vítězství v prvním kole Česko-slovensko-polského poháru získal polský závodník Krysztof Jarocki. Velké poděkování patří městu Čáslav, všem sponzorům a také organizátorům, kteří zajistili již tradičně velmi vysokou úroveň soutěže a připravili atraktivní disciplíny jak pro diváky, tak pro závodníky.

Na obsáhlou fotogalerii od našeho fotografa Davida Rájeckého (nick na Ronnie.cz: sebik) se můžete těšit v následujícím článku. Malou ukázku z jeho tvorby si můžete prohlédnout níže.

Čáslavský silák 2011 - výsledky

p.jménobody
1. Krysztof Jarocki  61,0
2. Jiří Žaloudek  52,0
3. Radek Paták  50,5
4. Josef Mazač  46,0
5. Josef Tomaszewski  44,0
6. Imrich Haver  42,5
7. Igor Petrík  36,5
8. Lukáš Svoboda  36,5
9. Tomáš Vicherek  34,0
10. Pavel Zadražil  32,5
11. Ladislav Zsemlye  25,0
12. Jiří Janda  7,5Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.05.21:21Holy - Radek Paták solidní comeback. Tyjo kluci, je mi fakt líto,..
23.05.14:38Reiben - Solidní reportáž a skvělé fotky na konci, těším se na komp..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 41 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra