Reklama:

Mistrovství Evropy v silovém trojboji 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Ve dnech 3. - 7. května se v Plzni uskutečnilo 34. Mistrovství Evropy mužů a 29. Mistrovství Evropy žen v silovém trojboji. Pořadatelství se ujal zkušený tým kolem ředitele soutěže Vladimíra Matiho, který už má za sebou desítky uspořádaných mezinárodních klání. Velký sál Parkhotelu a přilehlé prostory nabízí soutěžícím a trenérům ideální podmínky a ne náhodou bylo našemu svazu přiděleno i pořadatelství mistrovství světa. Mezi 145 závodníky a závodnicemi, kteří nastoupili k soutěžím, měla naše republika zastoupení celkem devíti reprezentantů.

Ze tří žen se jako první představila v kategorii do 63 kg Barbora Labidi, která v soutěži obsadila výkonem 370 kg poslední klasifikované místo. V kategorii do 72 kg nastoupila Jana Hrabalová, která předvedla slušný dřep 180 kg, nicméně součet 452,5 kg nestačil na více než poslední klasifikované místo. Dodejme, že vítězka této kategorie Galina Potselueva z Ruska dokázala dřepnout 245 kg a v bench-pressu zatlačit 167,5 kg, což jsou při tělesné hmotnosti 67,5 kg úctyhodné výkony a nové světové rekordy. Mimochodem, světových a evropských rekordů, ať už open, nebo masters, padlo v Plzni několik desítek. To je zapříčiněno především tím, že nové váhové kategorie platí teprve od ledna letošního roku a od té doby se také nové rekordy registrují, čímž nechci nikterak snižovat hodnotu těchto výkonů. Jako poslední z našich žen do bojů zasáhla Jana Szmigielová startující v kategorii do 84 kg. Jana se svým výkonem 420 kg obsadila v silné konkurenci poslední místo. Fantastické výkony předváděly nejtěžší ženy v kategorii nad 84 kg. Co byste, pánové, řekli 310kg dřepu, 190kg bench-pressu nebo 270 kg v mrtvém tahu? Určitě slušný výkon pro kohokoliv, ale když dodáme že takových výkonů jsou schopny ženy, nezbývá, než se poklonit. Ženou s nevyšším totalem se v Plzni stala Olga Gemaletdinova z Ruska výkonem 752,5 kg, což je hodnota nového světového rekordu.

Celkem šest zástupců měl český tým v osmi mužských kategoriích. Jak již víte z výsledků, které jsme průběžně přinášeli na našem serveru (nebo jste mohli klání sledovat živě přes internet), někteří závodníci podávali opravdu obdivuhodné výkony. Ještě jednou připomenu výkon Hassana El Belghittiho, který v kategorii do 66 kg zatáhl neskutečných 312,5 kg, nebo Jaroslawa Olecha z Polska a jeho dřep s 365 kg v kategorii do 74 kg. Skvělých 345 kg potáhl v kategorii do 83 kg štíhlý mladík Tom Martin z Velké Británie. Člověk si klade otázku, kde se ta síla bere. V jeho kategorii do 83 kg rozhodoval o zlatu rozdíl hmotnosti závodníků, který dle navážených hodnot činil 60 gramů! Právě o hmotnost „dvou odplivnutí“ byl lehčí vítěz Eugeny Vasyukov z Ruska, který nazvedal v součtu 912,5 kg, stejně jako druhý Rysev z Ukrajiny. V kategorii do 93 kg se představil Jiří Horník, který v silné konkurenci slušným výkonem 840 kg obsadil 10. místo. V kategorii do 105 kg se neztratil stále se lepšící Martin Brabec, který výkonem 820 kg obsadil mezi osmnácti borci 12. místo.

Skutečným vyvrcholením mistrovství byl poslední den, sobota. To se totiž představili nejtěžší a nejsilnější muži v kategoriích do a nad 120 kg. Mezi šestnácti borci kategorie do 120 kg jsme měli dva zkušené reprezentanty Zbyňka Krejču a Tomáše Šárika. Tomáše od „velké“ medaile dělilo pouze několik centimetrů, které chyběly dotáhnout při jeho posledním pokusu v mrtvém tahu s 360 kg, což se i přes mohutné povzbuzování přítomných diváků a kolegů z reprezentace bohužel nepodařilo. Přesto je třeba ocenit jeho výkon a hlavně úctyhodný součet 1000 kg, což je opravdu hezké číslo a Tomášův osobní rekord. Tentokrát 1000 kg stačilo jen na páté místo. Tomáš alespoň získal „malou“ stříbrnou medaili za mrtvý tah 350 kg. Poslední nadějí na medaili pro naše barvy byl loňský vicemistr Evropy Milan Špingl. Milan, který v Plzni „nasával“ atmosféru mistrovství jako nakladač v předešlých dnech, k soutěži nastupoval v ne úplně ideálním rozpoložení (trápilo ho lehké nachlazení). Při soutěži se ale dokázal vyhecovat a předvedl všech devět platných pokusů s rezervou v bench-pressu a mrtvém tahu. Konečný součet 1037,5 kg znamenal páté místo. Milan získal bronzovou medaili za dřep 420 kg. Z osmi nastoupivších borců „supertíhy" sedm předvedlo v trojboji 1000 a více kilogramů. Už z toho lze vidět, jak vysokou úroveň soutěž měla. Třetí skončil Angličan Bowring, který se na tuto pozici dostal díky poslednímu mrtvému tahu s 365 kg. O zlato bojovali do posledního pokusu Konovalov z Ruska a Svistunov z Ukrajiny. Nakonec byl šťastnější druhý jmenovaný, který v součtu nazvedal 1100 kg, což bylo o 2,5 kg více, než se podařilo soupeři. To jsou čísla, která hovoří za vše.

Mistrovství nabídlo přítomným divákům, kterých bohužel nebylo příliš, nádhernou podívanou. Sestřih z posledního dne klání přinese v tomto týdnu stanice Nova Sport. Soutěž byla organizačně perfektně zvládnutá a jakkoliv dále hodnotit pořadatelství soutěže by bylo nošením dříví do lesa. Myslím, že nezbývá, než se těšit na mistrovství světa, které se na stejné adrese uskuteční v listopadu.


Muži do 120 kg a nad 120 kg - sestřih


Mistrovství Evropy v silovém trojboji 2011 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.05.19:11maska0001 - http://www.multishare.cz/stahnout/484044/nova_sport-110520..
12.05.06:53maska0001 - včera v 18:00 byl záznam z ME na nova sport, dnes v 11:25,..
09.05.22:47alesek - Souhlasím, fakt jedinečný nasazení a odhodlání. Navíc pěkn..
09.05.21:01helplesk - Milan Špingl fenomenální nástup na dřep :)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFoto: aktuální forma Shawna Rhodena
Zodiak411 (12:13) • Ano skutečně mu chybí všude ,,oběm` a to prosím poznáš z fotky, kde vidíš jen ruce? Mim...
magazínFoto: aktuální forma Shawna Rhodena
Chargy (09:21) • S touto formou by podle mě moc konkurece schopný nebyl, oběm tam trochu chybí, na druho...
magazínLegendy kulturistiky a jejich trénink...
mr.perfect (22:55) • Máte tam chybu a nepřesnosti...Trénink v přípravě byl rozdělený na ráno a večer....Př:...
magazínBrutální Roelly Winklaar 6 týdnů před...
m1ro (20:53) • Jako ze Roelly cvici kvuli tomu, aby se libil zenskym jo? :D
magazínBrutální Roelly Winklaar 6 týdnů před...
Blaster (16:59) • Tvoj stredný prúd plný plesne si nechaj na výskumy pre školy, milý CIZO. :-) LeToucan...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra