Reklama:
Protein Caffé Latte v akci 1+1!
Zbývá jen 45 ks za exkluzivní cenu! Více zde.

Czech Army Strongman 2011
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Ředitel soutěže Radovan Kaděra
[Text: Radovan Kaděra] Dne 16. 4. 2011 se ve Valticích pořádal druhý ročník silové soutěže Czech Army Strongman. Tato soutěž je určena prioritně pro ozbrojené složky, Armádu ČR a její aktivní zálohy, Policii ČR (městskou i státní), Hasičský záchranný sbor ČR a záchranáře. Pořadatelé Radovan Kaděra, Karel Černoch a Jiří Dunaj, kteří zastupovali Brněnskou rotu AZ AČR a ČsOL, však po předchozí dohodě zpravidla umožňují start i civilním zájemcům. V prostoru bývalé roty pohraniční stráže, dnešního centra volného času Valtice, nás přivítal František Trávníček, který prostory pro soutěžící připravil a umožnil pořadatelům zde akci provést.

Celá soutěž je organizována jako soutěž družstev a jednotlivců. V první části startují trojčlenná družstva bojující za své jednotky v jednotlivých soutěžních disciplínách, kterých bylo letos pět, a to: bench-press družstva se 70kg činkou v čase 5 minut, hod pneumatikou, vrh koulí, přehození 80kg balvanu přes 1,5 metru vysokou překážku v čase do 20 sekund a držení 12kg činek v rozpažení na čas. Odpoledne běží soutěž jednotlivců, kde se bojuje v mrtvém tahu. Nutno podotknout, že v celé soutěži je povoleno standardní vybavení, jako jsou bandáže, magnézium, opasky, v mrtvém tahu i dres, ale v mrtvém tahu jsou naopak zakázané háky na zápěstí.

Družstva

Na soutěž družstev se přihlásilo šest družstev - Rota AZ AČR Brno 1, Rota AZ AČR Brno 2, Rota Z 601 speciálních sil Prostějov, družstvo PČR Brno, družstvo oddílu silového trojboje Power Břeclav a družstvo PZ-42 ČsOL. V jednotlivcích byla hojná účast, celkem 23 soutěžících se poskládalo do kategorií do 90 kg, do 110 kg, nad 110 kg a veteráni nad 40 let.

Kompletní tým organizátorů - zleva: Radovan Kaděra, Jiří Dunaj, Karel Černoch
V sobotu dopoledne se udělalo hezké počasí, takže zdárnému zahájení soutěže nic nebránilo. Po zvážení jednotlivců a nutné administrativní práci se zhruba v 9:30 zahájila soutěž krátkým přivítáním organizátorů. Poté už jen zdravotník rtm. Petr Portl krátce poučil startující, jak dbát na své zdraví, a mohlo se začít.

Družstva si vylosovala pořadí a disciplínou bench-press v čase 5 minut zahajovalo družstvo roty AZ Brno 1. Závodníci se mohli na čince jakkoliv točit, počítalo se pouze množství platných pokusů. Pokus musel být proveden tak, že se činka dole dotkla hrudníku a nahoře závodník musel propnout lokty, v kvalitě pokusů se tolerovaly pouze mírné výkyvy. Nejlepší tým jich dokázal za 5 minut vybojovat 160. Tým roty Z Prostějov, který nabenčoval 151 platných pokusů, se v této disciplíně dělil o druhé místo s týmem Power Břeclav, na třetí pozici byla Policie Brno se 114 platnými pokusy.

V hodu pneumatikou se každému z družstva počítal delší hod ze dvou možných. Nejlepší tři se pak sečetly a vznikl výsledek týmu. Zde dominovalo družstvo Policie Brno s výsledkem 15,72 m. Tým Power Břeclav měl 15,54 m a třetí rota AZ Brno 15,53 m, takže zde hrál roli opravdu pouze jediný centimetr.

Vrh koulí se počítal stejně a dominovali zde pro změnu Prostějováci z roty Z, kteří hodili 29,98 metru (průměrně téměř 10 metrů na každého) s poctivou mužskou koulí o váze 7,25 kg. Jejich Michal Przeczek hodil téměř 12 metrů, což byl nejvyšší výkon soutěže. Druzí byli Veteráni z PZ 42, u kterých je nutno vyzvednout výkon Karla Černocha, který házel také doslova jako profesionál - jedenáct metrů házel naprosto standardně prakticky všemi pokusy. Třetí skončilo družstvo Policie Brno, které naházelo 27,02 m.

Karel Černoch a jeho výborný vrh koulí
Velmi atraktivní disciplínou bylo „ukřižování“, což je pracovní pojmenování disciplíny ředitelem soutěže Radovanem Kaděrou. Obnáší rozpažení a držení 12kg jednoruček na čas, kdy ruce nesměly klesnout pod úhel 90 stupňů. Každý ze soutěžících se snaží vytvořit co nejdelší čas, jednotlivé časy se následně sečtou a vytvoří čas týmu. Zde naprosto suverénně vedla brněnská rota AZ 1 s časem 163 vteřin, následována rotou Z 601, která měla čas 145 vteřin. Team policie Brno měl třetí pozici a 116 vteřin.

Poslední disciplínou byl „Atlasův kámen“, tedy přehození 80kg kamene přes překážku vysokou 1,5 metru. Každý z družstva měl stanoven limit 20 vteřin, a pokud nepřehodil během tohoto časového limitu, byl bez bodu. Družstvo tedy mohlo získat 0 - 3 body. Zde získalo 5 týmů po třech bodech, jen družstvo AZ Brno 2 mělo pouhý jeden bod. I jim je však třeba pogratulovat, protože bojovali opravdu statečně a manipulace s mohutným kamenem byla pro relativně subtilní členy tohoto týmu nadmíru namáhavá.

Celkové pořadí týmů:
1. Rota Z 601 skupiny speciálních sil
2. Rota AZ Brno 1
3. Team Power Břeclav
4. Team Policie ČR Brno
5. Team PZ 42
6. Rota AZ Brno 2

Jednotlivci

V soutěži jednotlivců bylo celkově přihlášeno 23 siláků. Rozpětí tělesných hmotností bylo tak veliké, že kromě váhových kategorií do 90 kg, do 110 kg a nad 110 kg se vytvořila i kategorie pro veterány nad 40 let. Ze všech účastníků se později ještě vypočítalo absolutní pořadí na reshel body. Nejnižší hmotnost měl František Vintrlík, který navážil 63,5 kg, nejvyšší Radovan Kaděra se 122 kg. Soutěžící měli celkově 4 pokusy, pokud však dvakrát za sebou stejnou hmotnost nezdolali, už nesměli pokračovat.

Jindřich Starý bojuje s „Atlasovým kamenem“ o hmotnosti 80 kg.
V kategorii veteránů byl na čtvrtém místě Jaroslav Jarolím, který trochu podcenil sám sebe, když si „nandal“ pouze 120 kg, ač měl evidentně na víc. Bronz bral Jindra Starý, který se oproti loňsku velmi zlepšil celkově a zvedl solidních 140 kg. Roman Dvořák skončil na stříbrné pozici - tento valibuk zdolal 170kg činku. Naprosto s přehledem však kategorii ovládl jeden z pořadatelů Karel Černoch, který svých 180 kg zvedl s takovou lehkostí, že to vypadalo jako by měl naloženou půlku.

Kategorie do 90 kg byla obsazena šesti borci. Jaroslav Omelka zvedl 135 kilogramů, což je oproti poslední soutěži 15kg zlepšení. Na páté pozici byl David Šálek se 140 kg, čtvrtý skončil František Vintrlík se 145 kg. Třetí pozici obsadil Martin Rygl, který zvedl 150 kg stejně jako Marek Herzán, ale byl o 7 kg těžší, a tak bral stříbro Marek. Zlatá tak zbyla na Michala Firycha za 160 kg.

V kategorii do 110 kg soutěžilo deset borců, takže konkurence byla opravdu tvrdá a neúprosná. Desátý skončil za 155 kg Michal Przeczek, devátý za 160 kg Ruda Ruský. Na osmém místě byl za solidních 165 kilo další organizátor Jirka Dunaj, na sedmém pak Pavel Kalaš za 190 kg. Tento borec má velký potenciál, zkoušel 215 kg, ale činka byla zatím bohužel nad jeho síly. Už na šestém místě padla meta 200 kg, které potáhl Martin Hrabec - tento 18letý borec má v této disciplíně velkou budoucnost.

Radovan Kaděra se 340 kg na čince
Attila Szeman i Marek Omelka potáhli shodně 215 kg, ale téměř o deset kilo lehčí Marek Attilu porazil a vybojoval čtvrté místo. Bronz bral kvalitní borec Tomáš Bedřich, který krásně potáhl rovných 220 kg. Na Lukáše Pudelku, který skončil na druhé pozici, to však nestačilo, tady totiž padla hmotnost obrovská, a to 240 kg. Lukáš zkusil i 250 kg, ale po celodenním závodění byl již tak unaven, že tuto činku nezdolal. Vítězem této kategorie se stal důstojník hasičského sboru, poručík Jindřich Dressler, který zvedl nový osobní rekord 272,5 kg, což je výkon naprosto fantastický, a je vidět, že Jindra je v této disciplíně doma.

V poslední kategorii borců nad 110 kilo bral bronz Zdenek Švarc, který i přes staré zranění, které se ozývalo, potáhl slušných 170 kg. Nutno podotknout, že Zdenek má se svou výškou přes 190 cm dráhu činky při mrtvole opravdu velkou. Stříbrný byl v této kategorii Dominik Eichler, který zapsal nový osobní rekord 235 kg a proti podzimním závodům zaznamenal zlepšení o 20 kg. Vítězem nejtěžší kategorie se stal ředitel soutěže Radovan Kaděra, který zvedl v novém osobním rekordu neskutečných 340 kg, což je již výborný výkon i na světové úrovni.

Zleva: Michal Vachout, příslušníci brněnské Roty AZ AČR Jiří Dunaj, Radovan Kaděra a Lukáš Pudelka, v pozadí tým PČR Brno
Po spočtení reshel bodů se vytvořilo pořadí napříč celým startovním polem jednotlivců. Na třetím místě skončil Lukáš Pudelka za 213,83 bodu, druhý byl Jindřich Dressler za 241,70 bodu a absolutním vítězem se stal Radovan Kaděra s 292,74 body.

Celá soutěž proběhla v přátelském duchu a pořadatelé byli spokojeni. Doufáme, že spokojenost byla i na straně závodníků. Dík patří Břeclavskému oddílu Power Břeclav, který byl spolupořadatelem akce, a také firmě Fitnessworld.cz, která dováží do ČR výživové doplňky pro sportovce od firmy QNT a sportovní pomůcky Mad Max a je generálním partnerem oddílu Power Břeclav. Dalším sponzorem byla společnost OK business, s. r. o. Důležité je i to, že se v celé soutěži nikdo nezranil, a tak pořadatelé již začínají pomalu plánovat, kde a jak proběhne další ročník soutěže Czech Army Strongman, tentokráte již s pořadovým číslem tři.

Bc. Radovan Kaděra
Ředitel soutěže Czech Army Strongman


Czech Army Strongman 2011 - videogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.04.14:22Karci - Informaci dostali jak KVV, tak i útvary a školy. Neprojevi..
23.04.20:52swab - omlouvam se - zapomel jsem na pravidla takze odkaz na repo..
23.04.20:03NB4U - spojte se s Radovanem... Radovan.powerbull@seznam.cz+1
23.04.19:54noubadak - skoda ze se to dost lidi vcetce vojaků dozvídá až ted po a..+1
23.04.17:22swab - ***+1
23.04.17:03rzl - Pristi rok cekejte nadupanej tym z UNOBu.+1
23.04.16:37Peter Ustinov - je nekde na netu reportaz z prvniho rocniku?
22.04.16:03NB4U - úžasný den s fajn lidma, skvěle jsem se bavil a příští rok..+1
22.04.14:34Karci - Extra akce! Někteří to sice dávali poprvé, ale nedali se. ..+1
22.04.10:58swab - http://swab.rajce.idnes.cz/Czech_Army_Strongman_-_Valtice_..+1
22.04.10:10Marinus - spravni vojaci:- )+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra