Reklama:
Prodlouženo do pátku!
Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Ze světa strongmanů:
strongmani a disciplíny (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V první části povídání o strongmanech jsme si krátce něco řekli o historii tohoto sportu a udělali si malou exkurzi na ty největší a nejvýznamnější soutěže současnosti. Ve druhé části byla řeč o závodnících samotných a také o soutěžních disciplínách, u kterých zůstaneme i v dnešní, poslední části.

Atlasovy kameny (Atlas stones)

Zdvih Atlasova kamene v podání pětinásobného držitele titulu nejsilnějšího muže světa Mariusze Pudzianowského
Tato disciplína je jedna z těch, které jsou zcela nezaměnitelné a charakteristické pro strongman soutěže. Závodníci zvedají velké betonové koule na podstavce různé výšky. Obvykle je úkolem vyložit 3 - 5 koulí, přičemž se začíná vždy od nejlehčí a postupuje se k nejtěžší. Výška podstavce může být pro všechny koule stejná, nebo se může lišit pro každou kouli. Ve druhém případě se pak nejlehčí koule vykládá na nejvyšší podstavec a výška se postupně snižuje se vzrůstající váhou koulí. Hodnotí se nejrychlejší čas potřebný ke zvládnutí celé disciplíny, případně počet koulí, které je závodník schopen vyložit.

Další variantou této disciplíny je použití jen jedné koule, která se zvedá a přehazuje přes hrazdu v určeném časovém limitu. Zde o pořadí závodníků rozhoduje počet dokončených opakování. Váhy koulí se pohybují obvykle mezi 120 - 180 kg, ale věřte, že nejlepší světoví strongmani si v této disciplíně hravě poradí i s neskutečnými 220 - 240 kg, které jsou schopni opakovaně vyložit do výšky více než jednoho metru, a koule vážící 160 - 180 kg dokážou ze země přemístit na rameno!

Přenášení zátěží

Přenášení zátěží na mnoho různých způsobů je ultimátním testem síly nohou, středu těla, zad, úchopu i celkové kondice. Existuje několik různých disciplín, které z prostého přenášení zátěže vycházejí.

Farmářská chůze (Farmers Walk)

Zátěž může mít podobu železných kufrů, kovadlin nebo třeba jen os opatřených držadly a naložených kotouči. To už záleží na fantazii těch, kteří nářadí vyrobí. Princip ale zůstává stejný - při této disciplíně strongmani přenášejí v každé ruce zátěž na určenou vzdálenost v časovém limitu. Obvykle to bývá 20 - 40 metrů (v případě delší trasy s otočkou v polovině dráhy, což se zátěžemi v rukou není tak snadné, jak by se mohlo zdát). Někdy je úkolem závodníků odnést zátěž do maximální vzdálenosti a jejich pokus končí ve chvíli, kdy selže úchop a strongman zátěže položí na zem.

Jaké zátěže takto strongmani přenáší? Nejčastěji 140 - 160 kg, ale někdy až 180 kg. Samozřejmě v každé ruce, tedy v součtu obvykle více než tři metráky. Odměnou za dokončení disciplíny jsou často strhané mozoly na rukách a příděl čerstvé krve.

Přenášení zátěže na zádech (Super Yoke)

Konstrukce pro tuto disciplínu připomíná hrazdu se zátěží. Závodníci umístí osu za krk, celou konstrukci zvednou ze země a poté se s ní snaží dojít do cíle. Co je na tom obtížného? Pochopitelně zátěž, stejně jako u ostatních disciplín. Stovky kilogramů Vás nemilosrdně tlačí směrem k zemi, nohy se podlamují, téměř se nemůžete nadechnout a bez super silného středu těla Vás váha zlomí dříve, než vůbec stihnete udělat první krok.

Obvykle závodníci na soutěžích takto přenáší zátěž kolem 350 - 400 kilogramů na 15 - 25 metrů, ale na těch nejtěžších soutěžích to bývá až půl tuny železa, se kterým se závodníci vydávají na trasu.

Přenášení zátěže v náručí

Zátěž má obvykle podobu velkého železného štítu či erbu, ale může ji představovat také vhodně tvarovaný kus kamene. Závodník zátěž zvedne z podstavce nebo ze země a bez položení s ní jde po určené trase tak dlouho, dokud mu vydrží síly. Zátěž mívá obvykle 150 - 200 kg.

Převracení pneumatiky (Tyre Flip)

Převracení pneumatiky je další z tradičních a divácky atraktivních disciplín. Úkolem závodníků je buď na určitou vzdálenost, nebo na daný počet opakování převracet velkou pneumatiku. Často bývá právě tahle disciplína v kombinaci s jinou, například 4x otočit pneumatiku a pak přenést nějaký typ zátěže, což je vynikající způsob jak závodníky zcela "odrovnat". Váha pneumatik se obvykle pohybuje kolem 400 - 500 kilogramů.

Tahání kamiónu (Truck Pull)

Na soutěžích se samozřejmě může tahat i jiný dopravní prostředek, ale s kamiónem (ať už jen se samotným tahačem, nebo i s přívěsem) se setkáte nejčastěji. Existují dva způsoby tahání kamiónu a volí se ten, pro který jsou na dané soutěži lepší podmínky.

Prvním způsobem je tahání kamiónu vpřed. Závodník je popruhy připoután k autu a snaží se jej co nejrychleji odtáhnout na určenou vzdálenost. Pokud je zátěž velká, mají závodníci obvykle k dispozici ukotvené lano, po kterém se přitahují, aby mohli zapojit nejen svaly nohou, ale také horní polovinu těla. Nejlepší profesionálové takto dokážou rozpohybovat i několik desítek tun a například na soutěži Worlds Strongest Man dávali závodníci na letištní ranveji do pohybu velké dopravní letadlo.

Druhou možností je přitahování vsedě, kdy se závodník zapře nohama o překážku a na laně si přitahuje kamión směrem k sobě. Nedá se tak samozřejmě zvládnout tak velká zátěž jako při tahání vestoje, ale pořád to bude dost na to, aby si závodníci sáhli na dno a diváci si přišli na své.

Další disciplíny

Disciplíny, které jsem popsal výše, jsou ty nejobvyklejší a nejznámější, na soutěžích se s nimi setkáte nejčastěji. Mezi ty méně rozšířené, ale také velmi zajímavé patří například převracení velkých železných sloupů, které jsou na jedné straně ukotvené v zemi (Fingal Fingers), nebo zvedání závaží do schodů (Powerstairs). Zajímavý je také mrtvý tah se zátěží v podobě automobilu. V podstatě záleží jen na fantazii pořadatelů a dostupném vybavení.

Kde se na soutěže podívat?

Pokud Vás zaujaly některé reportáže, profily závodníků nebo rozhovory s nimi v sekci strongman a chtěli byste některou ze soutěží vidět na vlastní oči, máte možnost. Do Columbusu v Ohiu na Arnold Strongman Classic se asi tak snadno nedostanete a na Worlds Strongest Man se asi běžný fanoušek také nepodívá, ale hezkou podívanou na měření sil amatérských i profesionálních strongmanů můžete nalézt i u nás, v České republice. V období května se v Čáslavi koná tradiční Čáslavský strongman. Pověst nejnáročnější profesionální a v posledních dvou letech i amatérské soutěže u nás má Teplický strongman, jehož organizace se v posledních letech ujal náš nejlepší profesionál Honza Šalata. Podívat se můžete i na další soutěže, které se tento rok budou konat v Praze, ve Žďáru nad Sázavou nebo v Ostrově nad Ohří. Kompletní kalendář soutěží pro tento rok naleznete zde.

Doufám, že se Vám exkurze mezi strongmany líbila. Stálí fanoušci tohoto sportu se i letos mohou těšit na rozhovory a reportáže a Vy, kteří ještě váháte, zkuste se někdy přijít podívat (nebo snad někteří z Vás sbíráte odvahu si to vyzkoušet?). Možná se potkáme na některé ze soutěží, ať už jako diváci, nebo jako soupeři.


Arild Haugen při vytvoření světového rekordu v Atlas Stones

Derek Poundstone při tahání 22tunového kamiónu

"Texas Stoneman" Travis Ortmayer jako jediný úspěšný závodník v Car Deadliftu




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie