Reklama:
Hydro od Smartlabsu 2000 g + 908 g ZDARMA
Nejrychleji stravitelný legendární protein nyní v extrémní akci! Více zde.

Strongman trénink (III.):
soutěžní disciplíny (1. část)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V první části této série článků jsme si řekli něco o nezbytných předpokladech, které musíte jako
strongmani splňovat, druhá část byla věnována silové přípravě a dnes jsme konečně u toho,
co tvoří strongman sport jako takový - u jednotlivých soutěžních disciplín.

Pavel Zadražil při zdvihu Atlasova kamene
- Xtuning Strongman Cup 2009

Předpokládám, že pokud se chystáte na soutěže strongmanů, máte alespoň základní představu o tom, jaké disciplíny Vás s největší pravděpodobností čekají, a já se nyní zaměřím na ty, které Vás při startu v amatérské divizi strongmanů s naprostou jistotou neminou a které byste si měli alespoň párkrát "osahat", než se vydáte na soutěž.

Kde najdete potřebné informace? První, co Vám mohu poradit, je zeptat se v diskusním fóru na našem webu v sekci strongman. Komunita amatérských závodníků se u nás v posledních dvou letech rozrůstá a mnozí tvoří tréninkové skupiny a dávají dohromady základní vybavení, které je k tréninku potřeba. Zkuste je oslovit s prosbou o pomoc a věřím, že po vzájemné domluvě nebude problém si zajet disciplíny vyzkoušet. Nářadí si samozřejmě můžete vyrobit i sami. Výroba dřevěné klády není tak těžký úkol, velkou pneumatiku při troše snahy seženete a kufry pro Farmers Walk se dají s trochou práce se svářečkou vyrobit například ze starých tlakových lahví. Atlas stone tak snadno neseženete, ale dobře ohlazený říční valoun už tak nedostupný nebude a k tréninku poslouží velmi dobře. Jde skutečně o krajní možnosti improvizace, ale věřte že Vám nic jiného nezbude, protože nechat si vyrobit několik kvalitních disciplín obnáší investici několika desítek tisíc korun.

Začnu obecným popisem jednotlivých disciplín a v poslední části seriálu článků se Vám pokusím poradit, jak vše spojit dohromady a jak naplánovat přípravu na Vaši první soutěž.

Trénink disciplín

Log Lift (zdvih klády)

Setkáte se s ním na většině soutěží. Většinou půjde o zdvih ze země nad hlavu pro maximální počet opakování v limitu 60 vteřin a v amatérské divizi na Vás bude obvykle čekat zátěž 90 - 110 kg. Na co se zaměřit při tréninku? Většina z Vás, kteří budete zdvih klády zkoušet, poprvé pravděpodobně pro nácvik zvolí klasický zdvih na tři fáze, tedy ze země na stehna, poté na hrudník a nakonec zdvih od hrudníku nad hlavu do propnutých paží. Na první pohled to může vypadat jednoduše, ale realita obvykle bývá jiná.

Log Lift v podání Zdeňka Pilce ve 2. kole
Xtuning Strongman Cupu 2009
 • Při zdvihu klády ze stehen na hrudník je optimální technika taková, že kládu uvedete do pohybu silnou extenzí v bocích, nebo (obvykle platí pro mohutnější strongmany) přidřepnete, přitisknete kládu k tělu a doslova ji převalíte přes břicho až na hrudník.

 • Většina těch, kteří ještě neumí správnou techniku, se kládu obvykle snaží na hrudník dopravit především silou bicepsů. Na to si dejte velký pozor, v žádném případě to fungovat nebude a výsledkem budou silně přetížené úpony svalů, které Vám mohou znepříjemnit několik dalších dnů, nebo i týdnů.

 • Pokud už jste kládu dopravili na hrudník, je nutné ji stabilizovat. Toho docílíte tím, že se mírně zakloníte, kládu položíte co nejvýš na hrudník a lokty vytočíte dopředu tak, aby předloktí směřovala pokud možno kolmo k zemi, nebo mírně směrem od těla. Pokud Vám kláda z hrudníku padá dolů a Vy ji musíte držet silou bicepsů, rozhodně nejste v optimální poloze k tomu, abyste ji úspěšně vytlačili nad hlavu.

 • Pokud jste kládu úspěšně stabilizovali na hrudníku, zbývá už jen její vytlačení nad hlavu. Závodníci s krátkými pažemi a mimořádně silnými rameny a tricepsy budou mít výhodu, ale ani ti obvykle nepoužívají čistý tlak a do zdvihu alespoň v omezené míře zapojí pohyb nohou, aby usnadnili rozpohybování zátěže. Čím slabší jsou Vaše ramena a tricepsy, tím lépe se budete muset naučit explozivní pohyb z nohou, abyste byli úspěšní.

Tyre Flip (převracení pneumatiky)

Tahle disciplína Vás bude čekat prakticky na každé soutěži, už jen z toho důvodu, že sehnat velkou pneumatiku je pro pořadatele snazší, než zajistit jiné specializované vybavení. Obvykle na Vás bude čekat 400 - 500kg "kousek" pro 4 - 8 otoček. To zní docela děsivě (a pokud nevíte, jak na to, také to děsivé bude).

Existuje několik způsobů převracení pneumatiky a liší se v závislosti na tom, které jsou Vaše silné a slabé partie, a samozřejmě také v závislosti na velikosti, tvaru a váze pneumatiky a možnostech úchopu, který na ní máte. Na některé věci je ale dobré dát si pozor v každém případě.

 • Převracení pneumatiky není mrtvý tah, ačkoliv to tak může na první pohled vypadat. Do pneumatiky se musíte zapřít váhou těla a ruce slouží v první fázi zdvihu pouze jako háky, přičemž hlavním bodem, ze kterého budete na pneumatiku působit silou, bude Váš hrudník, který má být plně zapřený do její hrany.

 • Pokud jste ve vhodné výchozí pozici (v podřepu u pneumatiky, našli jste vhodný úchop pro ruce a hrudníkem můžete opravdu pořádně zabrat proti její váze), zaberte maximální silou a pokud možno explozivně směrem proti pneumatice. Nikoliv přímo nahoru, ale zhruba v úhlu 45° směrem dopředu.

  Perfektní technika Tyre Flipu v podání Miroslava Brabence
 • Existuje několik možností dokončení zdvihu poté, co pneumatiku dostatečně "naklopíte". Ti, kteří disponují velkou explozivní silou, jsou ji často schopní ze spodní pozice "vyhodit" až k hrudníku (když si pohyb představíte, naleznete podobu se silovým přemístěním).

  Pokud pohyb dobře sladíte, bude "nakopnutí" pneumatiky stehnem jedné nohy efektivní ve chvíli, kdy se její spodní hrana dostává do výšky Vašich boků. Vyžaduje to ale velmi dobré načasování.

  Obvyklá je technika, kdy pneumatiku zhruba v polovině zdvihu položíte na stehno jedné nohy a odtud ji teprve zvedáte dál. Pohyb tedy není plynulý, ale proběhne ve dvou fázích. Obvykle takovou techniku uvidíte při zvedání opravdu velice těžké pneumatiky nebo při posledních opakováních, kdy už závodníkům docházejí síly.

 • Nesnažte se pneumatiku zvedat silou bicepsů. Nebyli byste první ani poslední, kdo si biceps tímto způsobem natrhl, či zcela odtrhl.

 • Někteří závodníci používají tenkou vrstvu štěpařského nebo házenkářského vosku, který si nanesou na prsty. Na pneumatice to může zlepšit úchop, nicméně záleží na tom, jaké jsou podmínky. Ve velkém horku se vosk může roztéct a ruce Vám pak na pneumatice budou spíše klouzat, než aby se k ní přilepily. Stejné problémy může udělat voda nebo prach.

Farmers Walk (farmářská chůze)

Další obvyklá disciplína, která bude na programu většiny závodů. Co je obtížného na tom vzít do rukou zátěž a ujít s ní 20 - 40 metrů? Pochopitelně, jsme na soutěžích strongmanů, takže hlavní překážkou bude fakt, že v každé ruce ponesete obvykle 120 - 140 kilogramů, lehčí zátěže Vás určitě nečekají.

Tomáš Vicherek přenáší v každé ruce zátěž 145 kg na soutěži Strongestman Teplice 2010.
 • Jistě uhodnete, že nejdříve se musíte se zátěží v rukách postavit, což nemusí být nic snadného. Vyrazte na trasu pomalým krokem, a teprve až se dostanete do tempa, pokuste se zrychlovat. Pokaždé, když se zastavíte a položíte kufry, ztratíte spoustu času a spoustu sil, když s nimi budete znovu vstávat.

 • Tím, co Vás bude nejvíce limitovat, nejspíš nebude úchop, jak se mnozí domnívají, ale stabilita. Pokud při chůzi klopýtnete (a věřte, že se Vám to stane), pak Vás zátěže spolehlivě rozkymácí a dá Vám obrovskou práci najít znovu rovnováhu. Zlepší se to pouze praxí a samozřejmě také tím, jak budete zvyšovat sílu a tělesnou hmotnost. Držte maximálně zpevněný střed těla, bez toho nemáte šanci s opravdu těžkými kufry někam dojít.

 • Silný úchop budete samozřejmě také potřebovat. Nejlépe jej pro tuto disciplínu posílíte... překvapivě prováděním této disciplíny. Pokud budete poctivě trénovat Farmers Walk, nebudete už o žádných dalších cvicích na posílení úchopu chtít ani slyšet.

 • Pokud se Vám stane, že po dokončení této disciplíny budete na rukách postrádat část kůže, gratuluji! Vítejte mezi strongmany, stane se Vám to ještě mnohokrát.

V další části se můžete těšit mimo jiné na disciplíny jako Super Yoke nebo zvedání Atlasových kamenů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.07.15:22Gerallt - konečne jsem se dočkal,těsil jsem se jak malej kluk *1*
27.07.14:40Morico - Super článek Cizo, těším se na další!
27.07.11:48Darkkiller - Je vidět, že Cizo ví, o čem mluví. A ten závěr je prostě n..
27.07.10:16Reiben - Konečně pokračování.. *79* Moc pěkné Cizo, těším se na dal..+2
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
Zodiak411 (13:16) • Hodně vše ovlivňuje sentiment. Jsem si jistý, že za dvacet let, když se budu nostalgick...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
Noremorsedan (12:45) • Naprosto s Tebou souhlasím. To byly zlaté časy bodybuildingu. Coleman, Wheeler, Ruhl, L...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
pemac (12:39) • To byla osobnost, vedle osobnosti... Pěkné závody...
magazínJana Jeřábková - trénink před Arnold...
Noremorsedan (12:36) • Jeee! Moje milovaná Janička! No konečně jste tu dali taky něco s ní! Janička je prostě...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
th.0th (12:14) • Asi ze mě mluví sentiment, ale podle mě tehdy měli vyšší úroveň...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra