Reklama:

Ze světa strongmanů:
historie a současnost

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kdo jsou to ti strongmani?

Na to se mě nedávno zeptal jeden známý ve fitku, a když jsem mu chtěl odpovědět, v první chvíli mě napadl jen dlouhý a složitý popis vývoje tohoto sportu za poslední dekády. Vzápětí jsem ale tuhle variantu zavrhl a odpověděl jsem jednoduše: „To jsou chlapi, co se snaží zvedat co nejtěžší věci co nejvíckrát a co nejrychleji, protože je to prostě baví.“ Poté diskuse pokračovala a dotyčnému jsem stručně popsal původ a vznik moderní verze tohoto sportu, některé disciplíny a přidal jsem pár zajímavostí o současných závodnících a jejich rekordech. Pokud Vás tento sport zaujal a chcete se dozvědět něco o jeho původu, současné podobě a jeho představitelích, pak je tento článek určen právě Vám.

Historie strongman sportu

Pokud bychom pátrali po tom, kde začal vznikat tento sport a odkud čerpali inspiraci zakladatelé jeho moderní verze ve druhé polovině 20. století, vrátili bychom se o více než 150 let nazpět. V 19. století byla velmi populární cirkusová a jarmareční představení, při kterých siláci zvedali různé druhy zátěží, ohýbali podkovy a železné pruty, trhali řetězy a jinými způsoby demonstrovali svoji fyzickou sílu. Někdy se jednalo o pouhé triky (koneckonců, cílem bylo především pobavit publikum a obvykle nešlo o vzájemné měření sil mezi siláky samotnými), ale často byly k vidění skutečně mimořádné výkony, které na desítkách, nebo dokonce stovkách exhibičních vystoupení siláci předváděli s vybavením, které bylo oficiálně zváženo. Jedním z nejznámějších siláků konce 19. století byl kanadský obr Louis Cyr, který zvedal čistým tlakem nad hlavu jednou rukou činky o váze více než 100 kg, na rameno přemísťoval balvany o váze 200 kg a zády nadzvedl více než dvě tuny (jedná se o disciplínu „back lift“, která je podobná čtvrtdřepu s dopomocí paží opřených o stehna).

Arthur Saxon na počátku 20. století
Další postavou, která se zapsala do síně slávy, byl například Eugen Sandow, který na sklonku 19. a počátkem 20. století nejen položil základy moderní kulturistiky (byl prvním sportovcem, který svalový rozvoj demonstroval na veřejných vystoupeních a jehož pózování bylo zachyceno na film), ale při vystoupeních ukazoval také mimořádnou sílu svých svalů, například při měření sil s německým silákem Arthurem Saxonem, který spolu se svými dvěma mladšími bratry zápasil, zvedal zátěže a rozvíjel svoji sílu již od patnácti let. Dodejme, že Saxon ze souboje vyšel jako vítěz a v disciplíně zvané bentpress (zdvih zátěže jednou rukou nad hlavu provedený kombinací tlaku a úklonu trupu) zvládl 120 kg. Později tento výkon zlepšil až na 155 kg a při tréninku údajně zvládl až 175 kg.

Podobných jmen a neuvěřitelných výkonů z historie bychom mohli vzpomenout ještě celou řadu, ale pro ilustraci a vysvětlení, kde se vzala tradice siláckých kousků, tento krátký úvod stačí a věnovat bych se chtěl především současné podobě tohoto sportu. Základ soutěží strongmanů tak, jak je známe dnes, byl položen v roce 1977, kdy skotové David Webster a Douglas Edmunds uspořádali v Universal Studios v Kalifornii první ročník soutěže Worlds Strongest Man. Díky smlouvám s médii byla soutěž vysílána na sportovních kanálech, kde zaznamenala značný úspěch, a její popularita od té doby trvá již více než 30 let. Původní myšlenkou bylo porovnat výkony vzpěračů, silových trojbojařů, kulturistů a dalších silných mužů z různých odvětví silového sportu, aby vzešel vítěz - ten skutečně nejsilnější muž, disponující tou nejlepší kombinací statické i explozivní síly, vytrvalosti, kondice a rychlosti. Proto byly připraveny různorodé disciplíny, které měly všechny tyto aspekty více než důkladně prověřit. Myšlenka zůstala stejná až do dnešních dní, ačkoliv formát soutěží, jednotlivých disciplín a také počet i kvalita závodníků se posunuly na zcela jinou úroveň.

Co je strongman dnes?

Pokud mluvíme o profesionální úrovni, je to nejnáročnější silový sport na světě. Zátěže na soutěžích jsou extrémní a jednotlivé disciplíny testují fyzické limity závodníků až na samou hranici únosnosti. V prvních ročnících soutěže Worlds Strongest Man šlo o měření sil mezi zástupci jednotlivých sportů, ale postupně se závodníci začali na soutěže připravovat cíleně a výrazně tomu také přizpůsobovali svůj trénink. Jedním z prvních, kdo se soustavně věnoval nejen celkové silové a fyzické přípravě, ale především také tréninku jednotlivých disciplín, byl Jouko Ahola, který tak i díky tomu (přestože patřil k nejsubtilnějším závodníkům ve startovním poli) získal dvakrát titul nejsilnějšího muže světa.

Zejména v poslední dekádě zaznamenal tento sport obrovský růst, a to nejen co do počtu soutěží, ale také co do úrovně jednotlivých závodníků. Výkony, které byly ještě před 10 - 15 lety na úrovni světových rekordů, jsou dnes pouhým předpokladem pro vstup na profesionální úroveň. Závodníci jsou větší a silnější a disciplíny stále těžší.

Účast na původní a nejstarší soutěži - Worlds Strongest Man - je i dnes snem většiny závodníků. Několikadenního klání se v kvalifikačních kolech účastní ve 4 - 5 skupinách až tři desítky strongmanů a 8 - 10 nejlepších pak postupuje do finále. Rekordmanem Worlds Strongest Man je polský strongman Mariusz Pudzianowski, který v průběhu kariéry nasbíral 5 titulů nejsilnějšího muže světa.

Velice prestižní soutěží je Arnold Strongman Classic, které se účastní vždy desítka pozvaných závodníků z celého světa. Pokud jde o velikost použitých zátěží, zastiňuje Arnold Strongman Classic všechny ostatní soutěže. Nikde jinde neuvidíte takové extrémy jako zvedání 200kilového soukolí, 240kg Atlasových kamenů, nebo více než stokilové jednoručky. Mnoho závodníků o této soutěži mluví jako o té největší show, jaká v tomto sportu existuje, a titul z ní má stejnou váhu jako ten ze soutěže Worlds Strongest Man. První ročník této soutěže vyhrál vzpěrač, powerlifter a profesionální wrestler Mark Henry. Následujících 6 let v řadě sbíral tituly litevský fenomén Zydrunas Savickas a v letech 2009 a 2010 se z vítězství radoval Derek Poundstone.

Veký ohlas vzbudila také kanadská soutěž Fortissimus v roce 2008 a 2009 (v roce 2010 se z organizačních důvodů nekonala, ale na tento rok slibovali pořadatelé její návrat). Klání přímo odkazuje na legendárního Louise Cyra, o kterém byla řeč v úvodu, a náročností si v ničem nezadá s Worlds Strongest Man nebo Arnold Strongman Classic - na závodníky ve dvou dnech čeká 12 disciplín. Nutno říci, že publikum na této soutěži má pověst jednoho z nejlepších na světě a diváci dokázali strongmanům vytvořit neuvěřitelnou atmosféru.

V dalším dílu povídání o tomto sportu se blíže podíváme na jeho představitele - strongmany
a také na konkrétní disciplíny, které jsou k vidění na soutěžích.


Arnold Strongman Classic

FortissimusLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.03.01:58Majesty - To ja taky a pravdepodobne i vic nez ty, ja jen konstatova..
25.02.17:54marekC. - A co bys čekal, když měl poměrně dlouhou pauzu od strongma..
25.02.17:48myom - nevi nekdo nahodou autora hudby u toho prvniho videa? diky.
25.02.17:24Majesty - On se zkousel kvalifikovat minuly rok na WSM na Giants of ..
25.02.16:19CIZOPASNIK - Prý se chce časem vrátit, snad to opravdu udělá, takovej p..+2
25.02.16:13Rachela - Arild, chybas nam! Please, come back *79* srry za off to..
25.02.15:50Reiben - Dost dobrý článek *32* . Už se těším na pokračovaní.
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 2 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra