Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Jan Pinc: "Nejvíce si cením titulu mistra světa z policejních her."

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Opět Vám přináším další ze série rozhovorů, tentokráte s naším dlouholetým reprezentantem Janem Pincem. Každý, kdo Honzu zná, ví, že je to věčně se smějící člověk se smyslem pro humor a s opravdovým srdcem sportovce. K Honzovi mám velmi blízko, a to nejen proto, že je to můj velký kamarád a jsme skoro ze stejného města, ale i proto, že mi ukázal opravdový svět silového trojboje a přivedl mě do mého současného domácího oddílu TJ Sokol Nymburk, za který i v současné době oba závodíme. Dokud jsem se neodstěhoval do Prahy, byli jsme s Honzou dlouhá léta tréninkoví partneři a vždycky nám to v trénincích pěkně šlapalo. Dnes spolu trénujeme už jen, když jedu domů na jih za rodinnou. Honzu jsem vyzpovídal v mém rodném městě, v Jindřichově Hradci, kde jsme se sešli 17. ledna na kávě v největší místní posilovně - ve Fitness Energy.

Jendo, rád tě opět vidím. Jsem rád, že jsme se sešli tady, kde vlastně začala naše spolupráce, a dáme se hned do práce. Moje první otázka je opět stejná: Řekni nám něco o sobě, představ se čtenářům a prozraď nám na sebe vše, co můžeš.

No, čím bych začal, tak narodil jsem se roku 1973 v Jindřichově Hradci. Vyrůstal jsem s rodiči nedaleko od Hradce, nejprve v Chlumu u Třeboně a později ve vesnici hned vedle, v Hamru, kde bydlím dodnes. Na základní školu jsem chodil v Chlumu, po základce jsem nastoupil na střední rybářskou školu ve Vodňanech. Po střední jsem úspěšně absolvoval přijímací řízení k policii, takže následoval pětiměsíční vojenský výcvik ve Frýdku-Místku a pak nástup k policii ČR v Českých Budějovicích, kde sloužím dodnes. Má sportovní kariéra není tak složitá, v mládí jsem chvilku hrál fotbal, krajský přebor, pak jsem "čuchnul" k činkám a u těch jsem už zůstal. Trojboj se stal mým vyvoleným sportem už na celý život. Ze zálib mi zůstalo rybaření, rád chodím do kina nebo kouknu na DVD, mé oblíbené žánry filmů jsou akční a komedie. Hudbu mám rád všechnu, nemám vyhraněný styl, oblíbené jídlo je asi všechno, ale hlavně všechno, co "smrdí" po mase. Můj oblíbený drink je Jack Daniels.

Řekni nám něco blíže k tomu, jak ses dostal k trojboji.

Když jsem hrál fotbal, chodil jsem cvičit do fitness v Doubí u Třeboně. Když jsem pak skončil s fotbalem a začal více cvičit, všiml si mě v posilovně Karel Hess, vedoucí oddílu silového trojboje v Lomnici nad Lužnicí. Zeptal se mě, jestli nechci zkusit trojboj, že na to mám stavěné tělo a i velkou sílu. Protože tahat velké váhy mě bavilo, nenechal jsem se dlouho přemlouvat, vyzkoušel to a vidíš, dělám to stále. Karel mi dal první tréninky zaměřené na sílu a vůbec mi dal takový dobrý základ pro trojboj.

Jak jsem uvedl výše, v současné době závodíš se mnou za TJ Sokol Nymburk, což znamená, že i ve federaci IPF, ale jak ses do Nymburka dostal z jižních Čech? Co tomu předcházelo a proč jsi změnil oddíl?

Nebylo v tom nic dramatického, prostě jsem chtěl mít co nejlepší zázemí pro přípravu a Nymburk byl jedním z největších oddílů s dobrými výsledky závodníků, a tak jsem na jednom ze závodů oslovil předsedu TJ Sokol Nymburk Miroslava Vacka a bylo to.

Pamatuješ si na svou první soutěž?

Moje první soutěž byla v roce 1995, nevím už teď přesně, kde se konala, ale byl to nějaký oblastní přebor, soutěžil jsem ve váze do 100 kg (tenkrát ještě jako junior) a skončil jsem na druhém místě za Josefem Mičkou, třetí si pamatuji, že byl Václav Primus. Nazvedal jsem dohromady 560 kg a jednotlivé disciplíny byly 200 kg dřep, 140 kg bench a 220 kg mrtvola.

Jestli si dobře pamatuju, tak my jsme spolu cvičili od roku 2004 až do září loňského roku - než jsem odešel do Prahy. S kým jsi ale cvičil přede mnou, s kým cvičíš teď a jak jsi to měl s trenéry?

V úplných začátcích jsem cvičil právě s Karlem a později se ke mně přidal Míra Dušák z Třeboně. Díky němu jsme se také seznámili, neboť myslím, že jste spolu studovali na policejní škole v Praze. No a Míra s trojbojem někdy v roce 2004 sekl a v tu dobu jsme začali trénovat spolu. V současné době trénuji sám a využívám pomoc od kluků z fitka. Jako trenér ze začátku fungoval Karel Hess, později mi psal plány Milan Peleška a od doby, co trénujeme spolu, nechávám tréninkové plány na tobě a protože to funguje, nebudu to zatím měnit ani do budoucna. A ještě nesmím zapomenout na našeho kamaráda Michala Pešíčka (přezdívaný Šáda), který sice nezávodil, ale celou tu dobu se mnou jezdil trénovat, pomáhal mi na závodech a dělal mi takový realizační tým. Za to mu patří velký dík.

Na tuhle otázku bych si sice mohl odpovědět sám, ale přeci - popiš nám svými slovy svou přípravu na závody, svůj trénink, jaké používáš doplňky výživy...

Moje příprava nebude asi nikdy ideální, neboť nemám pravidelné tréninky. V práci sloužím na směny a někdy mám i mimořádné služby, takže se mi vše rozhází, to samé se stravou - někdy jím před tréninkem pouze jednou, jindy se zase přecpu nebo nejím vůbec, prostě paráda. Jinak v současné době využíváme trénink podle Fomina, to znamená, že v každém tréninku procvičím všechny disciplíny, ale každou jinak intenzivně plus pár doplňkových cviků. Celkem mi tenhle trénink vyhovuje, svaly jsou stále v pohotovosti a dokážu se podle něho dostat rychle do formy. Třeba teď v létě jsem měl zranění nohy, dostala se mi do toho nějaká infekce a nemohl jsem skoro 3 měsíce před extraligou trénovat, takže na první kolo jsem trénoval pouze 4 týdny, a přesto výkony nebyly špatné. Z doplňků užívám hlavně Tribulus, BCAA amina i komplexy, HMB a glutamin. V poslední době jsem si zvykl dávat před tréninkem nějaké xploudy jako třeba NO-Xplode od BSN (říkáme tomu Coleman) a po tréninku si dávám občas protein.

Málokdo asi ví, že se pořádají světové policejní a hasičské hry, World Police and Fire Games, kterých se už několik let pravidelně účastníš, a to velice úspěšně. Pověz nám o tom něco.

Je to obdoba známých světových her, kde jsou snad všechny sporty, co existují, jen se jí účastní pouze hasiči a policisté z celého světa a jsou každé dva roky. Na hrách jsou moje disciplíny samostatný bench-press a silový dvojboj, což je bench-press a mrtvý tah. Závodí se podle pravidel IPF, ale kromě opasku se nesmí používat žádné další pomocné vybavení. Her se účastním už 12 let a za tu dobu jsem se už podíval do Indianopolis v USA, do Austrálie, do Švédska, 2x jsem byl v Kanadě a tenhle rok mě opět čeká USA - New York. Z šesti her jsem byl 4x mistrem světa v dvojboji a 2x jsem byl druhý, a to různě ve váhách do 100 nebo do 110 kg. Z bench-pressu mám taky několik druhých a třetích míst. Ve váze do 100 kg ještě držím světový rekord v dvojboji s hodnotou 465 kg.

Vzhledem k tomu, kde se ty hry pořádají, musí být každý závod velice finančně náročný. Pomáhá ti s tím někdo?

No, moc ne. V roce 2009 mi akorát Jihočeský kraj zaplatil letenky, jinak si celou přípravu a náklady spojené s pobytem hradím sám. Pro představu, jeden takovýto výlet stojí cca 60 - 80 tisíc korun. Jsem blázen, já vím, ale mám to rád, tak co můžu dělat.

Máš nějakou oblíbenou disciplínu?

Dříve to byl mrtvý tah, tahal jsem okolo 300 kg bez dresu. I dnes tahám bez dresu (jsem už asi jediný), ale poslední dobou mám neustále problémy s bolestmi zad a na tuto hranici se nemůžu už delší dobu vrátit. Takže teď je to asi bench, naučil jsem se celkem slušně používat dres a výkony se o dost zvedly. Nejhorší je dřep, je to největší dřina.

Pochlub se nám taky s tvými doposud nejlepšími výkony na oficiálních závodech.

Mé nejlepší výkony v jednotlivých disciplínách ze závodů jsou 320 kg dřep, 240 kg bench-press a mrtvý tah 300 kg, ale ještě nikdy se mi tyhle výkony nesešly na jednom závodě. A mé nejlepší umístění v trojboji? Tak na mistrovství ČR už několik let úspěšně držím 3. místo, většinou ve váze do 110 kg, naposledy vloni s výkonem 810 kg. V roce 2009 se mi podařilo vyhrát mistrovství Čech v bench-pressu s výkonem 240 kg ve váze do 125 kg a zároveň jsem už několik let členem extraligového družstva Sokol Nymburk, se kterým jsme už podruhé celou soutěž vyhráli. Nejvíce si cením titulu mistra světa z policejních her, protože jsem ho dokázal tolikrát obhájit.

A co zranění, měl jsi něco vážnějšího?

Moje největší zranění byla rozříznutá ruka v oblasti zápěstí, kde mi museli udělat 40 stehů. Stalo se mi to při zákroku v práci. Jinak jsem měl jen sem tam něco zlomeného, nic, co by mělo vliv na funkci živočicháře. (smích)

A jaké máš sportovní i osobní cíle do budoucna?

Tak ty sportovní jsou pro letošek jasné. V září letím do New Yorku na policejní hry a chtěl bych opět obhájit titul mistra světa. Na domácí scéně se zúčastním mistrovství republiky a pokud mi bude umožněno startovat na ME a MS, budu se snažit dosáhnout co nejlepšího výsledku, přece jen - bude to doma. Co se týká osobních plánů, řeknu jen, že chci letos dodělat barák, a zbytek prozrazovat nebudu.

A jakou váhovou kategorii podle nových pravidel sis vybral?

Vzhledem k tomu, že moje běžná hmotnost se pohybuje okolo 114 kg, rozhodl jsme se pro kategorii do 120 kg. S udržením takovéto váhy opravdu nebudu mít žádný problém.

Kde tě budeme moci v nejbližší době vidět závodit?

Já půjdu rovnou až na mistrovství ČR v Nymburce 2. dubna. Chci se pořádně připravit a zbytečně se nevysilovat na jiných závodech.

Chceš ještě něco dodat na závěr?

Asi bych jen poděkoval všem, kteří mi v mém okolí pomáhají, a všem ostatním bych popřál hodně zdraví, aby mohli sportovat.

Jendo, díky za tvůj čas a přeji hodně zdraví a mnoho dalších sportovních úspěchů.


Jan Pinc - fotogalerie


Jan Pinc - bench-press 240 kgLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.02.21:26alesek - Kdyby se ti Honza nebo Milan neozvali tak Ti o WPFG i WFG ..
22.02.18:00Firefighter - Ahoj Milane, je možné získat nějaký kontakt na Jana Pince?..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie