Reklama:

Profil strongmana:
Mariusz Pudzianowski

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Věřím, že tohoto strongmana bude znát alespoň podle jména i většina těch, kteří se jinak o tento sport příliš nezajímají. Jak by také ne, Mariusz, přezdívaný "Dominator" nebo jednoduše "Pudzian", mezi ostatními strongmany opravdu vynikal, a to nejen svojí výkonností, ale i postavou, se kterou by mohl bez problémů okamžitě vstoupit na pódium mezi profesionální kulturisty. Také díky tomu se stal mediálně velmi známým nejen doma v Polsku, kde je takřka národním hrdinou, ale i kdekoliv jinde ve světě, kde jsou rozšířené silové sporty. Jeho vzhled byl atraktivní pro sponzory, a tak byl jedním z mála strongmanů, kteří si tímto sportem, nejen díky vynikajícím výsledkům, ale také díky lukrativním smlouvám, dokázali zajistit velmi slušné živobytí.

Mariusz Pudzianowski se narodil 7. února 1977 ve městě Biała Rawska v Polsku. Jeho cesta k soutěžím strongmanů nebyla nijak neobvyklá a stejně jako mnozí další vyzkoušel různé sporty, než našel ten, ke kterému byl předurčený a ve kterém si vydobyl světový věhlas. Od jedenácti let se věnoval Kyokushin karate, ve třinácti začal trénovat s činkami a o dva roky později se začal věnovat také boxu, se kterým skončil až o sedm let později, v době, kdy začínala naplno jeho kariéra strongmana. Silovým sportům se začal více věnovat v šestnácti letech, kdy poprvé startoval na soutěži v bench-pressu. Tehdy vytlačil 160 kg a o dva roky později už to bylo 205 kilo, takže genetické dispozice k mimořádným silovým výkonům byly zřejmé už od začátku. První soutěže strongmanů se zúčastnil jako jedenadvacetiletý v roce 1999. Tehdy startoval v jednom z kol polského poháru a hned napoprvé si odnesl trofej za první místo. Krátce poté startoval na mistrovství světa strongman týmů v Číně, kde obsadil třetí místo. V roce 2000 se znovu účastnil mistrovství světa týmů (skončil na druhém místě), startoval na několika mezinárodních Grand Prix a především se stal překvapivým finalistou v nabitém soutěžním poli na Worlds Strongest Man 2000, kde obsadil 4. místo.

Poté následovala téměř dvouletá soutěžní pauza, když byl Mariusz odsouzen k 19 měsícům ve vězení za napadení. V rozhovoru později uvedl, že se zastal mladého muže, kterého fyzicky ohrožoval člen místní mafie. V roce 2002 už se ale jeho hvězdná kariéra rozběhla naplno. Mariusz posbíral několik předních umístění na mezinárodních soutěžích a poté na Worlds Strongest Man (WSM) v Malajsii vybojoval svůj první titul nejsilnějšího muže světa. V roce 2003 titul obhájil ve velkém stylu, když ve finále WSM zvítězil v pěti ze sedmi soutěžních disciplín a utekl v celkovém pořadí druhému Savickasovi o neuvěřitelných 20 bodů. Následující rok byl Mariusz na WSM údajně v důsledku pozitivního nálezu nedovolených látek diskvalifikován a přišel tak o třetí místo na této soutěži. Mnozí ale za tímto kontroverzním krokem viděli spíše zákulisní politické boje, protože IFSA - federace, pod kterou tehdy všichni strongmani spadali - se rozdělovala a závodníci tak byli postaveni před volbu, ve které z nově vzniklých federací budou působit.

V roce 2005 opět Mariusz vybojoval na WSM titul. Následující rok jej na druhé místo odsunul Američan Phil Pfister, ale v roce 2007 se Mariusz opět vrátil o poznání větší, silnější a přidal do sbírky již čtvrtou trofej. V roce 2008 pak vybojoval pátý titul ze soutěže Worlds Strongest Man, když ve strhujícím finále zaváhal jeho největší soupeř, Američan Derek Poundstone. Mariusz se tak stal s celkovým počtem pěti vítězství nejúspěšnějším závodníkem této nejprestižnější soutěže strongmanů s více než třicetiletou tradicí.

Musím říci, že pro mě osobně, jako pro diváka, neměl Mariusz to charisma a osobitý projev, jakým si fanoušky získal třeba Svend Karlsen nebo ze současných strongmanů například Travis Ortmayer nebo Mikhail Koklyaev. Jeho špatná angličtina mu komplikovala rozhovory s komentátory na soutěžích a nebyl to ani typický bavič, který svými vtípky obveseluje publikum. I jeho tréninkové video mi přišlo... jak to říci, trochu "nemastné, neslané". Když ale odstartovala disciplína, byl na Mariusze neskutečný pohled. Na počátku kariéry vážil kolem 125 - 130 kilogramů a s každým rokem na sebe nabaloval další hmotu až na finálních 145 - 150 kilogramů tělesné hmotnosti. Masa neuvěřitelně kvalitních svalů pracovala na jeho 186 cm vysoké postavě v dokonalé souhře. Pohyboval se jako stroj, opakování za opakováním, metr za metrem. Při tahání kamiónu se zdálo, že se bicepsy na jeho obrovských pažích snad proderou kůží ven, a stejný pohled byl na jeho nohy, které v pravidelném tempu pumpovaly malými kroky, zatímco se desítky tun zátěže za jeho zády sunuly kupředu. Při farmářské chůzi se pohyboval takovou rychlostí, že mnozí nebyli schopní uvěřit, že v rukách nese zátěž 300 kilogramů, a při náročných medley se sotva zadýchal, zatímco mnozí jiní už v půlce disciplíny doslova padali na zem vyčerpáním.

Mariuszova silová vytrvalost byla pověstná. Při disciplínách, kde bylo úkolem provést co nejvíce opakování v časovém limitu, dokázal podávat celých 60, nebo 75 vteřin stoprocentní výkon. Díky mimořádné kondici byl schopný v některých disciplínách doslova deklasovat všechny ostatní soupeře ve startovním poli, jako v roce 2002, kdy na Worlds Strongest Man získal první ze svých rekordních pěti titulů. V úvodní medley zvítězil s náskokem mnoha vteřin a nechal za sebou taková jména jako Svend Karlsen nebo Magnus Samuelsson a stejný výkon předvedl i ve druhé disciplíně - farmářské chůzi. Po zaváhání ve dřepu ale získal druhé místo v tahání kamiónu a poté doslova smetl všechny soupeře při přenášení 175kg erbu. Mariusz nastupoval na disciplínu jako poslední a nejlepší dosažený výkon byl zatím úctyhodných 112 metrů. Pudzian ale erb zahodil bez zjevných známek únavy až na značce 127 metrů poté, co mu rozhodčí oznámil, že už v disciplíně zvítězil...

Také schopnost pracovat na jakékoliv potenciální slabině bylo to, co Mariuszovi umožnilo vyhrávat. V roce 2006 mu sebral titul nejsilnějšího muže světa Američan Phil Pfister a jednou z disciplín, kde Mariusz ztratil drahocenné body, bylo převracení velkých železných sloupů (Fingals Fingers). O rok později už ale v této disciplíně patřil k těm nejlepším.

Jedinou jeho reálnou slabinou byly maximální silové výkony, což se projevilo na soutěžích Arnold Strongman Classic, kde Mariusz neměl šanci konkurovat Zydrunasi Savickasovi, Svendu Karlsenovi nebo Mikhailu Koklyaevovi, a s nástupem dalších představitelů brutální síly se už od roku 2007 znovu o start na této soutěži nepokoušel. Nevyužil ani možnosti startu na soutěži Fortissimus, kde také nebyla o disciplíny vyžadující extrémní statickou sílu nouze.

Mariusz ukončil svoji kariéru strongmana druhým místem na WSM 2009, aby se mohl začít věnovat MMA zápasům, kde má ke stávajícímu dni bilanci tří vítězství a jedné porážky. Jelikož nejsem znalcem v oblasti bojových sportů, nebudu se raději pouštět do analýzy jednotlivých Pudzianových zápasů. Mariuszova motivace je ale zřejmá - ve strongmanech by už nejspíš s nástupem nové generace závodníků jen velmi těžko bojoval o další tituly z Worlds Strongest Man a MMA zápasy mu jako mediálně nejznámějšímu strongmanovi světa poskytly skvělou příležitost, jak se dále realizovat ve sportu, navíc s menším vynaloženým úsilím a s lepším finančním ohodnocením (za svůj první zápas s polským boxerem Marcinem Najmanem inkasoval 70 000 dolarů).

Nutno říct, že Mariusz má jako MMA bojovník stejné množství fanoušků jako zarytých odpůrců, kteří mu vyčítají špatnou techniku a chybějící kondici. Ačkoliv již od ukončení své strongman kariéry údajně shodil více než 20 kilogramů, jeho masivní svalová hmota v ringu nejspíš stále spaluje více kyslíku, než by bylo žádoucí, a Pudzian tak při delších zápasech velmi rychle "odchází". Jeho MMA kariéra je nicméně stále v začátcích a Mariusz má stále čas pracovat na všech slabinách, takže bude zajímavé sledovat, jakým směrem se budou jeho příští zápasy ubírat.

Průřez všemi Pudzianovými vítězstvími na Worlds Strongest Man

soutěž umístění
Worlds Strongest Man 2000 4.
World Strongman Challenge 2002 3.
Worlds Strongest Man 2002 1.
World Strongman Challenge 2003 1.
Strongman Super Series 2003 1.
Arnold Strongman Classic 2003 5.
Worlds Strongest Man 2003 1.
Strongman Super Series 2004 1.
Arnold Strongman Classic 2004 4.
Strongman Super Series 2005 1.
Arnold Strongman Classic 2005 6.
Worlds Strongest Man 2005 1.
World Strongman Cup 2006 1.
Strongman Super Series 2006 1.
Worlds Strongest Man 2006 2.
World Strongman Cup 2007 1.
Strongman Super Series 2007 1.
Worlds Strongest Man 2007 1.
Worlds Strongest Man 2008 1.
Worlds Strongest Man 2009 2.


Zdroje:
www.pudzian.pl
www.ironmind.com
www.youtube.com
www.wikipedia.org


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.02.20:12Mr.IuS - http://www.youtube.com/watch?v=fIOLIAuBp8s tak tohle video..
18.02.15:09makojakopako - to jak tahá po zemi tu zahnutou 1,5 tuny vážící lopatu......
18.02.14:41haino - Dwoch gošči pokazuje swoje miešnie,a v tle leci jakaš gejo..
18.02.14:17Majesty - Hehe, stacilo napsat me :] [i kdyz je pravda ze ja taky ne..
18.02.11:18makojakopako - Tento mimozemšťan má neuvěřitelnou genetiku.+1
17.02.22:34Mr.IuS - neskutečně charismatický člověk a vzor, jak dosáhnout úspě..
17.02.19:09haino - V MMA toho zatím moc nepředved,ale sám říká,že tu lekci po..+1
17.02.18:56CIZOPASNIK - Máš pravdu, upsal jsem se, správně je rok 2000. Děkuji za ..
17.02.18:51Orbb - jen malinká chybička v článku: a především se stal přek..
17.02.18:34hardbody19 - Este by som dodal..Mariusz si ziskal velku oblubu medzi lu..
17.02.18:17CIZOPASNIK - Ve článku jsem zmínil jen osobní názor a to jak působil na..
17.02.18:13tarzos - Jako strongman je pro pro mě číslo 1! o tom žádná. Nejoblí..+1
17.02.17:14MiKra - Tohle budu vždycky obdivovat.. Namakaná postava, velká síl..
17.02.17:04hardbody19 - Bol som svedkom Mariuszovych vykonov niekolko krat na zivo..+1
17.02.14:16CIZOPASNIK - Nepopírám že je možná poznat kteří strongmani jsou mí oblí..
17.02.14:11Majesty - Ani jsem necekal ze se do toho pustis :] Vsechno je to pra..+2
17.02.11:58guruhonza - před Derekem můj nejoblíbenější strongman =) tenhle člověk..
17.02.11:27compact - asi bych uplne nechtel aby se mi takovejhle typos prohanel..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 86 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra