Reklama:

Profil strongmana:
Jesse Marunde

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Dnešní profil patří strongmanovi, jehož život byl příliš krátký na to, aby mohl plně rozvinout svůj potenciál a posbírat tituly z velkých soutěží. Jesse Marunde ale nebyl jen závodník, patřil také k velkým propagátorům tohoto sportu a udělal mnoho pro jeho popularizaci. Společně se svojí rodinou vytvořil stránky a diskusní fórum Marunde-Muscle, kde dnes můžete nalézt aktivně přispívající největší hvězdy strongman scény a kde se o tomto sportu můžete dozvědět víc než kdekoliv jinde. Za odkaz, který během svého krátkého života před svou tragickou smrtí stihl zanechat, mu patří velké uznání a obdiv.

Jesse se narodil 14. září v Glennallanu na Aljašce. Už ve věku pouhých devíti let začal pracovat - pomáhal otci při rybolovu v Beringově moři a možná to byly i roky tahání těžkých sítí, díky kterým si vybudoval extrémně silný úchop. Stejně brzy jako náročné práci se začal věnovat i sportu - nejdříve to byl trénink karate a už ve 13 letech objevil trénink s činkami, kterému se o dva roky později začal věnovat velmi intenzivně. Jesse měl plnou podporu celé své rodiny a především otce, který mu přímo ve svém domě vybudoval posilovnu a trénoval společně s ním. Při jednom společném tréninku Jesse řekl otci, že by chtěl být nejsilnějším mužem na světě. Otec se na něj podíval a řekl: "Věřím, že to můžeš dokázat." O několik let později byl Jesse Marunde jen krůček od toho, aby svůj sen naplnil.

V 17 letech už se zaměřoval výhradně na budování maximální síly a výkonnosti a soutěžil v silovém trojboji. Jeho maximální výkony v té době byly 227 kg ve dřepu, 135 kg v bench-pressu a 245 kg v mrtvém tahu. Zároveň byl hráčem amerického fotbalu ve školním týmu, věnoval se také zápasu a sprinterským disciplínám v atletice. O dva roky později se začal věnovat vzpírání a výkony 150 kg v trhu a 185 kg v nadhozu, kterých velmi brzy dosáhl, dávaly tušit, že jeho talent pro všechny druhy silových sportů je opravdu mimořádný. To potvrdil i tím, že se jako dvacetiletý začal zajímat o strongman trénink, o rok později startoval na první soutěži a za další rok se ve věku 22 let stal nejmladším Američanem, který se kvalifikoval na soutěž Worlds Strongest Man. Následující dva roky také startoval, ale zatím se nedařilo postoupit z kvalifikačních kol. V roce 2005 ale přišel ve fantastické formě, sbíral přední umístění na soutěžích Strongman Super Series a na Worlds Strongest Man 2005 pak obsadil druhé místo za Mariuszem Pudzianowskim. V roce 2006 mu zranění hamstringu v kvalifikačních kolech WSM překazilo plány, ale slíbil že se o rok později vrátí ještě silnější a v ještě lepší kondici. Co Jesse slíbil, to také hodlal splnit a jeho sparingpartneři v průběhu jeho přípravy říkali, že je v životní formě. Nebylo mu ale přáno, aby ji mohl na závodech předvést...

I rely on the power of me. Nobody will want it more than I do.
Jesse Marunde

"Když jsem v roce 2002 viděl Jesseho, viděl jsem budoucnost tohoto sportu," řekl v jednom z rozhovorů strongman veterán Kanaďan Hugo Girard. Jesseho všestrannost, kondice a síla šly ruku v ruce. Byl rychlý, s perfektní technikou, kterou vybudoval vzpěračským tréninkem a kondicí, jež je na soutěžích strongmanů tolik důležitá. Při výšce 193 cm a váze kolem 140 - 150 kilogramů se pohyboval s lehkostí, která by mnohé překvapila i u závodníků váhové kategorie do 105 kg. Jesse zformoval tréninkovou skupinu Sequim Crew, ze které vzešlo hned několik profesionálních strongmanů. Atmosféra a energie společných tréninků je motivovala k výkonům na hranici lidských možností. Při jedné příležitosti jeden ze členů skupiny, Sarge, udělal při tělesné hmotnosti 100 kg 98 opakování hlubokého dřepu se 100kg činkou. Bez odložení do stojanu, 98 opakování se 100 kg v kuse! Trvalo mu to téměř 11 minut. Jindy zase Jesse na závěr tréninku udělal 20 dřepů se 180 kilogramy (na to se můžete podívat ve videogalerii). Každý trénink byl mimořádný. Pokaždé, když se některý ze členů skupiny pokoušel o překonání osobního rekordu, shromáždili se ostatní kolem něj a povzbuzovali ho. V takové atmosféře snad ani nejde vydat ze sebe méně než naprosté maximum. Sarge o Sequim Crew řekl: "Nebylo to o nás, ale o Jessem. Byli jsme tam, abychom ho podporovali, a všichni to tak vnímali. Měl zkrátka takový talent a byl o tolik silnější než my všichni ostatní. Někdy jsem strávil víc času sundáváním kotoučů z činky než samotným tréninkem."

Jesseho charisma a způsob, jakým komunikoval s diváky na soutěžích i s fanoušky, bylo to, co jej dělalo výjimečným. Byl vždy přátelský, rád poradil každému, i když to byl třeba jeho soupeř na soutěži, a divákům dával najevo, že je tu proto, aby je pobavil. Na jedné ze soutěží zvedal nad hlavu obří 78kg jednoručku a poté, co udělal jednou rukou 4 opakování, ji položil a směrem k tribunám zakřičel: "Who's ready for my good arm now?" A vzápětí udělal druhou rukou dalších 6 snadných opakování. S oblibou demonstrativně stál po dokončení zdvihů se zátěží nad hlavou na jedné noze a výrazem tváře dával najevo, že tohle pro něj rozhodně není žádná výzva. Nebyla v tom ale povýšenost nebo nedostatek respektu k soupeřům, ale čistá radost z výkonu a vlastních schopností. Až někdy na soutěži uvidíte závodníka, jak si po zdvihu klády, soukolí nebo jednoručky nad hlavu stoupne na jednu nohu a druhou vykopává kolenem vzhůru, tak vězte, že je to právě vzpomínka na tohoto strongmana.

Po dokončení disciplíny si Jesse často sundával triko, házel jej do řad diváků a někteří mu na oplátku hodili svoje a on si je oblékl (tedy pokud se do něj vešel). Byl vzorným milujícím manželem a otcem a na soutěže s ním někdy cestovala i celá jeho rodina (mimochodem, jeho manželka Callie, se kterou jsem si při jedné příležitosti vyměnil několik e-mailů, má předky v České republice - její prarodiče emigrovali do USA ve 20. letech).

Jesse byl jednou z osobností, která dokázala stmelit komunitu strongmanů, a svým nadšením přivedl k tomuto sportu velké množství lidí. Když se 26. července 2007 objevila zpráva, že Jesse plný mládí, energie a na vrcholu sil den předtím zemřel přímo na tréninku, nemohl tomu zpočátku nikdo uvěřit. Bylo mu pouhých 27 let. Jesseho sparing Sarge říká: "Jesse plánoval všechno, co dělal, každé jídlo, každou soutěž, každý jednotlivý trénink. Snažil se najít hranice vlastních schopností. Bylo to nebezpečné a on to věděl." Toho dne si Jesse na samotný závěr tréninku naplánoval následující:

 • dřep:
  8x 230 kg
  8x 190 kg
  8x 150 kg
  8x 110 kg
  8x 70 kg

 • převrácení 400kg pneumatiky

 • zvednutí 120kg Atlasova kamene

  ... a to vše bez pauzy, jen vrátit činku do stojanu, počkat několik málo vteřin, než sparingpartneři sundají kotouče a zajistí osu, znovu vzít činku na záda a znovu dřepovat, další a další opakování. Po skončení šílené série dřepů převrátit pneumatiku, která za normálních okolností nepředstavovala žádnou větší výzvu, ale nyní, když sotva stál vyčerpáním na nohou, byla zkouškou vůle. Na závěr 120kg kámen, který si jindy nebral možná ani na rozcvičovací série, ale nyní už s ním téměř nedokázal vstát. Téměř. Nakonec v sobě ale tu sílu našel.

  Po dokončení série se Jesse zhroutil na zem. To ale dělal po každém vyčerpávajícím tréninku. Sarge, který mu přišel přinést vodu, si ale všiml, že Jesse dýchá velmi mělce a ztěžka. Okamžitě zavolali záchranku a začali Jessemu dávat masáž srdce. Veškeré snahy ale byly marné a Jesse 25. července 2007 při převozu do nemocnice zemřel na selhání srdce.

  Jedním z Jesseho tréninkových hesel bylo "Squat more!", tedy "Dřepuj víc!" a oblíbeným završením tréninku byla série těžkých dřepů po 20 opakováních. Dodnes na Jesseho takto vzpomínají členové diskusního fóra Marunde-Muscle a posílají videa ze svých tréninků, při kterých se snaží udělat právě tu jednu náročnou sérii o dvaceti opakováních. Vyjadřují tak uznání a úctu odkazu, který Jesse zanechal. Pokud patříte k nadšencům silového tréninku a strongmanů obzvlášť, zkuste si na něj také někdy při sérii dřepů vzpomenout.

  Squat more!
  Jesse Marunde

  Záznam z Jesseho tréninku

  Dvě videa věnovaná vzpomínkám na Jesseho Marundeho

  soutěž umístění
  Worlds Strongest Man 2002 Q.
  Worlds Strongest Man 2003 Q.
  Worlds Strongest Man 2004 Q.
  All-American Strongman Challenge 2005 3.
  Metrx Grand Prix 2005 2.
  Nautilus Grand Prix 2005 3.
  Vulkan Grand Prix 2005 3.
  Strongman Super Series 2005 Overall 2.
  Worlds Strongest Man 2005 2.
  Mohegan Sun Grand Prix 2006 2.
  All-American Strongman Challenge 2006 2.
  Worlds Strongest Man 2006 Q.
  Venice Beach Super Series 2007 3.


  Zdroje:
  www.marunde-muscle.com
  www.ironmind.com
  www.sequim-real-estate-blog.com
  www.sports.espn.go.com
  www.youtube.com
  www.wikipedia.org


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  10.02.22:59Cornero - Je to skoda ale jak psal jeho sparing: kdyz takhle makas m..+1
  10.02.19:26Jan93 - Nevím jak Vás ale mě tento člověk hodně nabudil a vzhlížím..
  10.02.17:56haino - seriál o strongmanech je hodně zajímavé počtení,dík.
  10.02.16:50Wygh - tak promiň Cizo, máš to tam všechno, jen jsem to přehlédl ;)
  10.02.16:45Wygh - bez toho že :D
  10.02.16:45Wygh - Pěknej článek, jen bych doplnil že jeho 2. místo na WSM 20..
  10.02.13:47CZEBLADE - Skoda zemrel sakra mlady, dokonce mladsi nez Jón Páll Sigm..
  10.02.13:36Libor90 - Poprvé jsem o něm slyšel když byla v TV soutěž strongmanů ..
  10.02.13:14frode - Tohohle chlapa je silena skoda! Byl muj oblibenec :(
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 109 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra