Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Tereza Filipová: "V ringu
bolest necítíte."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Se svými 48 kg se nezdá, ale když se do toho pustí, rány létají a vy byste si nepřáli být jí za sparinga. A o kom že je řeč? O Tereze Filipové, čerstvé mistryni republiky, která boxuje pod hlavičkou SK Boxing Praha.


Jméno: Tereza Filipová
Datum narození: 31. 3. 1989
Znamení: beran
Bydliště: Praha
Sport: box
Výkony: 3x účast na MČR (bronz, stříbro, zlato)

Začnu otázkou, která se úplně nabízí. Jak holku napadne začít dělat box?

Tak já jsem se k boxu dostala přes kamarádku. Ona byla takový sportovní maniak a chtěla se jít podívat na trénink boxu, tak jsem šla s ní. Zdálo se nám to zajímavé, a tak jsem začaly chodit. Braly jsme to ale spíš jako kondiční záležitost a vůbec nás nenapadlo, že bychom někdy mohly být v ringu.

Kolik vám bylo?

Šestnáct.

A box vás chytl od začátku?

To ani ne. Ze začátku to bylo spíš o tom, že jsme soupeřily s tou kamarádkou, kdo bude častěji chodit na tréninky a kdo se to lépe a dřív naučí. Nikdy jsem si to neřekly, ale cítila jsem, že to tak je.

Takže taková zdravá rivalita.

Ano, jenže ona po půl roce skončila.

To jste byla lepší a ji to odradilo?

Ne, ona byla naopak šikovnější než já a mě doteď trenéři říkají, že nečekali, že já vydržím a ona skončí, protože ona do toho byla mnohem víc zažraná, šlo jí to, měla sílu.

Tak co se stalo?

Byla nemocná a když někdo dlouho nechodí, trenéři pak nadávají, takže ona se už bála přijít.

Aha, tak to byl rychlý konec její boxerské kariéry. Co na to říkali vaši rodiče, že jste se přihlásila na box? Nebyli vyděšení?

Oni se tomu ze začátku smáli, protože si mysleli, že jde jen o kondiční cvičení. Pak samozřejmě měli strach, ale časem si zvykli. Bojí se sice pořád, ale co mohou dělat. (smích)

Jak vlastně vypadá trénink boxu u začátečníků? Hned asi nespárujete...

Ne. Ze začátku musíte být trpěliví, protože to není žádná velká zábava. Většinou stojíte před zrcadlem a trénujete techniku, maximálně trénujete na pytlích. Pak k tomu samozřejmě patří kondiční příprava jako švihadlo, běhání a posilování celého těla. Sparingy přicházejí až později.

Když jste pak začala trénovat se sparingem, nebála jste se ho praštit?

Vím, že spousta lidí s tím měla problém, ale mě to nevadilo. Já to beru jako sport a absolutně to odděluji od normálního života. V běžném životě bych také nikoho nepraštila, maximálně kdybych se musela bránit.

Takže nemáte strach z toho, že byste někomu ublížila?

Ne, to je součástí toho sportu a to samé riziko podstupuji i já.

Dobrá, takže z druhé strany. Nebála jste se někdy jako holka, že přijdete k úrazu? Že třeba vyfasujete zlomený nos nebo roztržené obočí a že vám to zdevastuje obličej?

Vždycky klepu, že se mi nic z toho ještě nestalo, ale člověk to musí brát tak, že k tomuhle sportu to patří a že se to docela dobře stát může.

Když trénujete, boxujete společně s kluky?

Tak já chodím také na společné tréninky do SK Boxing Praha, ale teď mě ještě trénuje můj přítel.

A může vás fundovaně trénovat, když je thaiboxer, a ne boxer?

Myslím že ano, protože zaprvé má výborné ruce a boxuje o sto procent lépe než já a zadruhé nyní začíná v boxu takový trend, kdy se boxuje ve dvojitém krytu, což dělají spíš thaiboxeři, takže to se od něj mohu naučit.

Máte k němu respekt, přestože je to přítel?

To mám.

Ale přece jen, nenabourává vám to doma klid a pohodu? Nehádáte se kvůli boxu?

Ne, protože já, ačkoliv mám box moc ráda a ráda chodím na tréninky, nemusím se o něm bavit celý den. Myslím, že box není v životě všechno, a tak si nemyslím, že je dobré celý den řešit box, přijít večer domů a řešit box a na televizi také koukat jenom na box.

To je asi rozumný přístup. Nicméně se zeptám ještě na ty společné tréninky. Když kluk před sebou vidí takovou subtilní soupeřku, asi je dost opatrný. Je to pro vás pak plnohodnotný trénink?

Někteří kluci takoví jsou, ale ono je skutečně nutno zohlednit, že já mám 48 kg, zatímco on váží minimálně 60 nebo 70 kg. Takže i když jdou kluci lehce, je to dobrý trénink, protože pro mě je to pořád dost. Ale jsou zase kluci, kteří nesnesou, když jim dá holka ránu, a ti se pak do toho opřou a je jim jedno, že mají před sebou poloviční soupeřku.

A jak se k vám holkám chovají trenéři? Nepřistupují k vám tak, že s holkami se stejně nedá dělat pořádný box?

Myslím, že někteří trenéři to tak mají a je dost znát, když je trenér proti ženskému boxu. To je pak vidět na trénincích, kde se většinou věnuje spíš klukům. Ale myslím, že v klubu, kde trénuji, se dostává dost péče i holkám.

Musí být člověk, který chce dělat box, agresivní?

Já v běžném životě nejsem agresivní vůbec, ale myslím, že určitou dávku agresivity má v sobě každý.

Takže normálně nejste vznětlivá nebo vzteklá…

Ne, já jsem absolutní flegmatik.

A dokážete se nabudit alespoň před zápasem?

Tam není problém, tam adrenalin odvede svoji práci spolehlivě.

Pamatujete si na svůj první zápas?

Ano, to bylo půl roku po tom, co jsem s boxem začala. Byla jsem tehdy hrozně nervózní a bílá jako stěna. Naštěstí jsem tam ale měla kamarádku z klubu, která mi všechno vysvětlovala a radila mi. Byla to velká podpora.

A trenér?

Trenér také, ale když mu boxuje z oddílu třeba deset lidí, tak se nemůže věnovat jen vám.

A jak váš první zápas dopadl?

Dobře, vyhrála jsem.

A rodiče se byli podívat na tomhle vašem prvním zápase?

Ne, já jim to dlouho nedovolila. Bála jsem se, že to máma špatně ponese. Pustila jsem ji až asi na svůj osmý zápas pod podmínkou, že bude potichu. Ten zápas jsem vyhrála, takže to mamka ustála dobře.

Hned svůj první zápas jste vyhrála, což vás asi nakoplo. Jak ale pak „chutnala“ první porážka?

Ta přišla hned v následujícím zápase, který byl na počet bodů, a neprohrála jsem velkým rozdílem. Dokonce jsem se nedávno na ten zápas dívala a myslím si, že to možná měla být i remíza.

Tak to asi nebyla moc bolavá prohra. Ale dostala jste někdy v zápase opravdu nakládačku, že to bolelo?

Dostala. To bylo v době, kdy jsem měla za sebou asi tři nebo čtyři zápasy a holka, která proti mně nastupovala, jich měla třicet. Byla jsem z toho hodně nervózní a nedokázal se toho zbavit. V ringu jsem pak nebyla schopná dát žádný normální úder, takže tehdy jsem dostala tak, že jsem si chvíli myslela, že mám i zlomený nos. Naštěstí to tak ale nebylo.

Neměla jste pak větší strach z rány a bolesti?

Ne. Myslím, že si na to člověk po určité době zvykne a pak při zápase bolest díky adrenalinu necítíte. To až potom…

Kolik už máte za sebou zápasů?

Třináct.

A jak dlouho se věnujete boxu?

No, já teď dva roky neboxovala, protože po střední škole jsem odjela s přítelem na půl roku do Anglie a pak se mi do toho nějak nechtělo vracet. Až před měsícem jsem si řekla, že do toho zase skočím, protože už mi to chybělo.

Ale vy jste teď vyhrála MČR ve své kategorii, jak jste to udělala? To jste se stihla připravit za měsíc?

Tak v přípravě jsem trénovala dvakrát denně a i předtím jsem trénovala na lapech, posilovala, běhala, ale nespárovala jsem, což je pro zápas strašně důležité, protože jinak člověk ztratí vzdálenost, na kterou má boxovat. Ale na republiku jsem šla hlavně proto, že jsem dřív boxovala úplně jinak, ale s přítelem jsme změnili styl, a tak jsem chtěla zkusit, jestli to bude fungovat a jak to budou rozhodčí bodovat.

Na republice jste ve své kategorii vyhrála. Myslíte, že vám v tom pomohla změna tréninku?

OČIMA AUTORKY

Tak co, jak si představujete boxerku? Jako nabušenou ženskou s výhrůžným výrazem v obličeji a tak trochu pošramoceným nosem? No, tak to byste Terezu Filipovou na boxerku opravdu netipovali. Je to 48kilová dlouhovláska s laníma očima, co má ráda pohádky a horkou čokoládu. Křehké stvoření, řekli byste. Ovšem to byste ji nesměli vidět v boxérně. Tam se z křehkého stvoření stává s navlečením boxovacích rukavic dračice se zaťatou čelistí a pořádnou párou. A jaké z toho plyne ponaučení? Nepodceňujte křehké dlouhovlásky s laníma očima.

To rozhodně.

A co pro sebe plánujete do budoucna?

Od ledna chci začít pořádně boxovat a ráda bych si začala chodit pro zkušenosti do mezinárodního ringu, kde je úplně jiná úroveň.

Tak to přeji hodně štěstí. A snad ještě na závěr: Vy studujete práva. Myslíte, že i na právnické půdě by se vám mohl box hodit?

To se uvidí. (smích) Každopádně mi dal větší sebedůvěru a to se hodí.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.12.21:48eagle - něco je tady http://womenboxing.cz/ a váhovky tady http:/..
12.12.18:47WildOrchid - Zajimavej rozhovor, ale malo otazek :) me by treba docela..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 90 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie