Reklama:

Silový trojboj: výživa na soutěži

Ronnie.cz > Powerlifting > Výživa

A je to tady - den závodů. Dlouhou dobu se na ně chystáte, těšíte se na staré známé, říkáte si: Kdo asi bude se mnou v kategorii? Mám šanci na placku? Kolik asi navážím? Ten, kdo jde na závody úplně prvně, si podobných otázek bude pokládat určitě ještě víc. Pódium je to správné místo, kde by měl lifter předvést to nejlepší, co v něm je. (Mě se to tedy nikdy nepovedlo - při tréninku mi to vždycky jde drobet lépe). Na soutěži se toho dá určitě spoustu pokazit a nesprávně sestavený jídelníček v den soutěže Vám k tomu může napomoci. Naopak, správně sestavený jídelníček Vám může do jisté míry dát ten správný drive navíc. Ovšem, jak je nám známo, každý člověk je jedinečná osobnost a odezva na stejné podněty bude rozdílná. Viděl jsem liftery, pro které nebyl problém po zvážení do sebe „lupnout“ nějakou tu klobásu, spláchnout ji pivem, pak si dát ještě kafčo a za 5 minut nastoupit na rozcvičení na dřep. To bych já osobně asi nemohl... V tomto článku si nastíníme základní pravidla výživy na soutěži, ze kterých by mohl těžit snad každý.

Běh na dlouhou trať

Závody v silovém trojboji, to není otázka jedné či dvou hodinek. Většinou je třeba počítat s tím, že v tělocvičně „zabijete“ celý den. Pěkně od rána do večera. Vzpomínám na své první závody - přes šedesát soutěžících, ráno před šestou jsem vyrazil z domova a na poslední mrtvolu jsem šel kolem půl desáté večer - samozřejmě už jsem napůl spal. Pokud budete na závodech tak dlouho, je samozřejmě potřeba mít s sebou dostatek jídla a tekutin. Nejen, že na soutěži jste, ale budete tam také podávat výkony, takže budete potřebovat stravu dostatečně výživnou. Během dne vlastně vykonáte tři fáze tréninku a ty Vám seberou mnoho energie. Tělo bude také potřebovat dostatek tekutin.

Rozdílná strategie

Jak Váš den na soutěži začne, závisí na několika „vstupních údajích“. Pokud si hlídáte váhu, zřejmě ráno před soutěží nebudete jíst vůbec. Pokud vážíte 120 kg, není z hlediska váhy co řešit a při snídani se omezovat nemusíte. (Od 1. 1. 2011 v IPF ale spíše ano, neboť zde bude hranice nejtěžší kategorie.) Dále je třeba vzít v úvahu, v jaké kategorii budete startovat. Pokud vážíte 60 kg, dá se předpokládat, že nastoupíte mezi prvními a na „ládování“ po vážení nebudete mít moc času. Naopak „těžkotonážníci“ většinou nastupují poslední a budou mít hojně času doplnit energetické zásoby již před dřepem. Dále je třeba vzít v potaz, kolik bude na soutěži skupin, což nám napoví, kolik času bude mezi disciplínami na trávení přijaté potravy. Celou dobu zde nastiňuji situaci na „klasické“ domácí soutěži. Na soutěžích mezinárodních, kde startují jednotlivé kategorie zvlášť (a leckdy jen jedna skupina) s dvacetiminutovými přestávkami mezi disciplínami, bude vše vypadat trochu jinak. Ale o tom by nám mohli něco povědět naši reprezentanti.

Co tedy budeme jíst a kolik?

Dostáváme se tedy k tomu hlavnímu. Pokud jste shazovali přebytečná „kilča“ do kategorie, určitě se těšíte po zvážení na vydatnou svačinu. Palivem pro svaly jsou sacharidy, proto jich musíme do sebe dostat patřičné množství. Ovšem není na místě to přehánět, protože příliš mnoho sacharidů, zvláště s vysokým glykemickým indexem, nás může dostat do stavu mírné apatie, a to při soutěži rozhodně nepotřebujeme. A z jakých potravin budeme sacharidy čerpat? Ovesné vločky, těstoviny, rýže, celozrnné pečivo. Určitě potřebujeme i dostatek relativně snadno stravitelných bílkovin a trochu vlákniny. Jak to řešit na soutěži? Mě osobně se osvědčila hlavní strava ve formě zapečených těstovin s kuřecím masem a zeleninou nebo jakési rizoto. Tuto směs naloženou v plastovém boxu postupně přes den ujídám. Ale tím strava na soutěži vyřešena určitě ještě není. Pro další porci sacharidů bych doporučil dětské piškoty a ovoce. Ovoce bych díky vysokému obsahu fruktózy konzumoval po jednotlivých disciplínách, kdy svaly potřebují rychle obnovit zásoby energie. Určitě nesmíme zapomínat na pitný režim. Především ten, kdo díky hlídání hmotnosti omezoval i příjem tekutin, by měl svaly nejprve řádně zavodnit. Samozřejmě doporučím vodu, kterou je možno kombinovat nejlépe s neperlivou minerální vodou či iontovým nápojem. Určitě není špatné si s sebou do termosky vzít teplý čaj či kávu. Ve vymrzlé tělocvičně přijde po ránu teplý nápoj vhod a Vašemu žaludku také prospěje trocha tepla. Navíc, na spoustu lidí působí káva jako životabudič. Komu to vyhovuje, může užívat před disciplínami energetické nápoje. Volbu doplňků bych nechal na zkušenostech jednotlivých závodníků, ale určitě nebude od věci doplňovat během dne aminokyseliny (BCAA).

A čeho se vyvarovat? Určitě jídel mastných, hodně kořeněných a nadýmajících. Mě osobně nedělají dobře ani perlivé nápoje. A co po soutěži? Pokud se Vám vše povedlo podle představ, odměňte se tím, na co máte zrovna chuť.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.12.22:11daveM - dej si vepro knedlo zelo a mas silu jako bejk :)+1
17.12.21:53torturer - to JÁÁÁ... na závodech nikdy nebyl*1* +2
17.12.17:20rzl - ja se na zavodech vykrmoval rano pred a po vazeni (byl jse..
17.12.15:00Míra Pavlíček - ...pri trojboji se mi osvedcilo nejist, nebo jen minimalne..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra