Reklama:

Jana Hrabalová: "Trojbojařky nemusí vypadat jako babochlapi."

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Před časem jsem začal s rozhovory s našimi reprezentanty v silovém trojboji a po delší odmlce je na čase opět pokračovat. Tentokrát Vám chci představit reprezentantku, tedy ženu, a to naší v současné době nejlepší silovou trojbojařku Janu Hrabalovou. K rozhovoru jsme se sešli 22. listopadu 2010 v Praze 4 v hotelu Chodov ve fitness centru Fit klub Ludvík, kde Jana již léta pravidelně trénuje.

Ahoj Jani, řekni nám v krátkosti něco o sobě, představ se čtenářům.

Je mi 26 let, narodila jsem se v Ústí nad Labem, ale jinak celý život bydlím s rodinou v Praze. V Praze jsem i vystudovala, nejprve střední školu uměleckoprůmyslovou obor starožitník a poté i vyšší odbornou školu sportovního managementu pod ČSTV. Pracuji jako osobní trenérka a k tomu v současné době již třetím rokem dálkově studuji vysokou školu na Univerzitě Palackého v Olomouci obor sportovní management a trenérství. Od útlého dětství se věnuji sportu. Vzhledem k tomu, že moje mamka je bývalá gymnastka, začínala jsem s moderní gymnastikou, poté následovalo plavání, závody ve stepu a zkusila jsem i karate. V 18 letech jsem poprvé navštívila posilovnu a zde jsem se seznámila s Ludvíkem Pokorným, který mi otevřel svět činek a síly. Začala jsem pravidelně trénovat a po čase jsem zjistila, že tvrdá práce a dřina, která se za pořádnými tréninky s činkami skrývá, je to, co jsem skutečně hledala. Před čtyřmi roky jsem si vyzkoušela závodit v silovém trojboji a vzhledem k tomu, že mě baví tahat velké váhy, věnuji se tomu závodně dodnes.

Aby měli čtenáři hned na začátku jasno - za jaký oddíl a v jaké federaci závodíš?

Závodím za oddíl silového trojboje Fit klub Ludvík a závodím ve federaci IPF.

Zeptal jsem se tě úmyslně hned takhle na začátku, neboť v poslední době se to v České republice a vůbec v Evropě začíná hemžit spousty federacemi hlásících se k silovému trojboji. Řekni nám, jaký ty máš na toto názor?

Ano to je pravda, asi je to přirozený vývoj, avšak já nechci posuzovat, jestli je to dobře, nebo špatně, každý sám si musí zvolit cestu, po které chce jít, nicméně pro mě je u nás a vůbec všude jen jediná federace, a to je IPF, pod kterou spadá i Český svaz silového trojboje.

Řekni nám, co tě přivedlo k silovému trojboji? A proč zrovna tento sport?

Už poprvé, co jsem navštívila posilovnu, se mi cvičení zalíbilo a po čase se u mě projevila na něm i závislost, správní cvičenci jistě ví, o čem mluvím. Nikdy jsem moc nechápala návštěvníky fitcenter, kteří jsou hodiny na kardio-strojích a poté cvičí kruhové tréninky. Mě vždycky bavily těžké tréninky, kdy si člověk opravdu musí sáhnout na dno, a zvedání velkých vah. K silovému trojboji mě po čase přivedl jeden můj moc dobrý kamarád Jan Velas, který v té době sám závodil. Říkal mi, ať si to vyzkouším, že by mě to mohlo bavit. Zprvu se mi vůbec nechtělo, moc mě trojboj nelákal, ale po čase jsem změnila názor a zjistila jsem, že je to pro mě srdeční záležitost.

Vzpomeneš si ještě na svoji první soutěž a jak jsi na ní dopadla?

No jistě, na to se přeci nezapomíná. (smích) Byl to oblastní závod v Praze v roce 2007, věkově jsem byla ještě juniorka, musela jsem se nominovat na mistrovství republiky juniorů, závodila jsem v kategorii do 67,5 kg. Tenkrát jsem ještě vůbec nevěděla, že existují nějaké superdresy nebo bandáže, dobře si pamatuji, jakou jsem měla radost, že jsem dřepla něco kolem 110 kg, zabenčovala 60 kg a mrtvola tenkrát byla asi 132,5 kg. Svou váhovku jsem vyhrála.

Všiml jsem si, že dost často měníš váhové kategorie, ve kterých závodíš. Pozornému oku znalců jistě neuniklo, že v roce 2009 jsi vystřídala asi čtyři. Takovéto skoky nejsou úplně standardní. Co tě k tomu vedlo?

Ano, bylo to tak, jsem člověk, který si musí sám nabít papulu. A i když mi všichni radili, že diety a velké změny hmotnosti se neslučují s tréninky v dresech, neboť pak dres zabírá pokaždé jinak, tak jsem jako vždy měla svoji hlavu a udělala si to po svém. Bohužel to podle toho dopadlo - mistrovství republiky dopadlo ještě celkem dobře, závodila jsem v kategorii do 60 kg, podařilo se mi překonat i rekord v bench-pressu, kategorii jsem vyhrála s výkonem 407,5 kg, nicméně měsíc nato jsem na mistrovství Evropy ve stejné kategorii vypadla na dřepu. Byla jsem zkrátka unavená a slabá z diety. Ani bronz za bench-press na tom nic nezměnil. Až když jsem se z tohoto zklamání vzpamatovala, pochopila jsem, že i když měřím 158 cm, v této kategorii nemám co dělat. Poté jsem přibrala a závodila v kategorii do 75 kg na mistrovství Evropy v bench-pressu a s výkonem 97,5 kg jsem obsadila třetí místo. Asi opojená úspěchem, jsem sama sebe opět přesvědčila, že musím hubnout, a v listopadu už jsem na mistrovství světa v Indii zase závodila v nižší váhovce - do 67,5 kg. Závod nedopadl nejhůře, byla jsem šestá s výkonem 430 kg, ale to trápení před závodem, abych shodila těch posledních pár gramů, bylo šílené. Po návratu z Indie jsem si řekla, že už se nebudu nějak zvlášť trápit a nechám všemu volný průběh, takže na konec sezóny jsem se na vánočním poháru v Bánovcích nad Bebravou předvedla dokonce v kategorii do 82,5 kg. A to bylo teprve zvedání! Žádný stres, hlad, jen pořádná síla. Pokud tedy mohu radit, takovéto skoky opravdu nedělat! Zbytečně jsem se trápila nejen s dietami, ale hlavně pak se superdresy. Je totiž rozdíl, když trénujete s tělesnou hmotností 66 kg a za deset dní závodíte v kategorii do 60 kg. To opravdu není žádná hitparáda.

Takže v jaké kategorii chceš do budoucna závodit? A můžeš nám trošku popsat tvůj trénink? Jak často trénuješ, způsob…

Po tom, co jsme předvedla vloni, jsem se konečně ujistila, že pro mne bude nejlepší kategorie do 75 kg, od nového roku to bude asi do 72 kg - snadno tuto váhu udržím a cítím se v ní silná. Jak trénuji? No, vždycky přeci podle plánu, který mi napsal můj trenér. (smích) I když se se mnou neustále zlobí, protože pokaždé jsem si plán upravila, hlavně si přidávám spoustu doplňkových cviků. V současné době trénuji podle upraveného Fominova tréninku. Říkám schválně upraveného, jelikož s prací a se školou bych takto náročný trénink nezvládla, nicméně ten základ je stejný. Trénuji pondělí, středa a pátek všechny tři disciplíny, ale pokaždé je dominantní jen jedna - například v pondělí jedu těžké dřepy, střední bench a lehký mrtvý tah. Když vyjde čas a hlavně síla, cvičím i doplňkové cviky, pokud jsem moc unavená nebo nemám čas, cvičím doplňky v úterý nebo ve čtvrtek. K tomu přidávám ještě 2x týdně lehký aerobní trénink a pro radost občas chodím na moderní balet - asi vzpomínka na dětství, kdy jsem se věnovala moderní gymnastice. (smích)

Co čtenáře bude jistě zajímat, je, jak se stravuješ a jaké používáš doplňky výživy.

Tak samozřejmě se snažím dodržovat nějakou zdravou životosprávu spolu s užíváním doplňků, jelikož si myslím, že v současné době by to mělo patřit ke každému vrcholovému sportu a nejen k těm sportům, kde se ukazuje estetika těla! Denně se snažím sníst minimálně 140 g bílkovin, a to převážně v červeném mase a vejcích, občas si dám i mléčné výrobky. Co se týče sacharidů, dělám sacharidové vlny, snažím se jist i dost zeleniny kvůli lepšímu trávení bílkovin. Nicméně jsem velký požitkář a jídlo jako takové mám moc ráda. Když mám chuť, jsem schopná sníst na posezení i litr zmrzliny, tu totiž opravdu miluji.

Co se týče doplňků, základem jsou vitamíny, minerály, koenzym Q10 a aminokyseliny BCAA i komplexní. K tomu přidávám glutamin, diosgenin a tribulus. Na klouby se mi nejvíc osvědčil čistý kolagen. V tomto směru mám ale velkou výhodu - s doplňky a stravováním mi hodně pomáhá Ludvík Pokorný. Vždycky, než začnu nějakou přípravu, sedneme si a vše probereme.

To mě přivádí na otázku, kdo ti tedy pomáhá s tréninky? Máš nějakého trenéra nebo sparingpartnera?

Mým prvním trenérem byl Slávek Grobař (náš reprezentant masters 3 a letošní mistr Evropy i světa v silovém trojboji ve váze do 125 kg). Od roku 2008, kdy jsem začala závodit v dresech, spolupracuji s tebou. Stálého sparinga nemám, trénuji s tebou a když nemáš čas, tak sama a o pomoc řeknu tomu, kdo je ve fitku po ruce. Skoro všichni mě znají a většinou rádi pomohou. Když se ale připravuje Slávek na nějaké závody, občas přijede sem do fitka a pak trénujeme spolu. Jsme stále v kontaktu, on pro mě vymýšlí speciální cviky na zlepšení mrtvého tahu a já mu zas pro změnu pomáhám s dresy.

Jani, jak reaguje tvoje okolí na to, že sis vybrala tento nepříliš obvyklý sport pro ženu?

Asi záleží na tom, jak kdo... Někdo mě obdivuje, že tenhle sport dělám, jiný zas odsuzuje, že to není vhodný sport pro ženský. V mé rodině mám od všech plnou podporu. Pro mě, je ale nejdůležitější můj vnitřní pocit. Je mi fuk, že ženy by měly dělat spíš estetické sporty jako gymnastiku, aerobik či bodyfitness. Pro mě je trojboj mojí součástí, baví mě a dokud mi zdraví a finance dovolí, tak ho budu dělat i nadále. A myslím, že holky, co dělají trojboj, nemusí vypadat jako "babochlapi". Je to individuální, každému se totiž líbí něco jiného, a proto je přeci tenhle svět tak rozmanitý a krásný.

Takže o kulturistice nebo fitness jsi nikdy neuvažovala?

Ale to jo. Libí se mi ženská kulturistika, tedy pokud zůstane závodnice opravdu ženou. Už dříve jsem s touto myšlenkou koketovala, nicméně ještě nepřišel ten správný čas. Ale aspoň jednou bych chtěla vyzkoušet, jaké to je, a absolvovat celou kulturistickou přípravu.

Jaká je tvoje nejoblíbenější disciplína a jaké se naopak bojíš?

Tak to se mění… Mám dny, kdy se bojím všech jak na tréninku, tak na závodech, ale vždycky ten strach nějak překonám. Podle výsledků by měl být mou oblíbenou disciplínou asi bench, ale přitom mě ze všeho baví úplně nejméně, přijde mi jako oddechová disciplína mezi dřepem a mrtvolou, člověk vlastně leží a něco tlačí rukama, takže pohodička. (smích) Je to ironie, ale nejvíc mě baví dřep, je to pro mě královský cvik, ale bohužel taky disciplína, na které už jsem dvakrát vypadla na Evropě.

Říká ti něco slovo regenerace? Jak nejraději odpočíváš po náročném tréninku nebo i v životě?

Vím, co je regenerace, ale dost často se mi jí nedostává, nemám čas. Po tréninku jdu třeba hned trénovat klienty a domů z fitka se vracím až večer. Když ale můžu, nejraději spím. Mám ráda hodně spánku, ale obvykle si ho dopřávám až o víkendu.

Takže žádné masáže, sauny nebo solária?

Ale jo, občas mi vyjde čas, tak chodím do solárka a když mám zablokovaná záda nebo jiné potíže, chodím k fyzioterapeutovi. Je to opravdu odborník, už několikrát mě zachránil před tím, abych s trojbojem neskončila.

Měla jsi někdy vážnější zranění?

Jednou jsem měla nějak uskřípnuté nervy kolem pánve, strašná bolest, ale zachránil mě pan fyzioterapeut. Jinak se mi zatím zranění vyhýbají.

Jaké jsou tvé největší dosavadní úspěchy a kterých si ty osobně nejvíce ceníš ?

Jsem dvojnásobná absolutní mistryně České republiky v silovém trojboji za rok 2009 a 2010. Dále jsem bronzová z mistrovství Evropy v bench-pressu 2009 a držitelka dvou českých rekordů za disciplínu bench-press ve váze do 60 kg s výkonem 90 kg a ve váze do 82 kg s výkonem 110 kg. Byla jsem 6. na mistrovství světa 2009 v Indii, na Evropě v trojboji jsem byla už dvakrát, ale bohužel tyto závody jsou pro mě zakleté, protože jsem pokaždé vypadla na dřepu. Osobně si nejvíce cením 6. místa z mistrovství světa, byl to krásný a náročný závod.

Jaké máš sportovní plány do budoucna a na jakých závodech tě budeme moci v nejbližší době vidět?

Dosud jsem se připravovala na mezinárodní pohárovou soutěž družstev na Slovensku v Bánovcích nad Bebravou, která se koná 11. prosince. Další soutěží pak bude až mistrovství republiky 2011. Do budoucna mám plány takové, že pokud to zdraví a okolnosti dovolí, ráda bych co nejlépe reprezentovala český ženský trojboj ve světě.

Já vím, že jsi na druhém kole extraligy ve Zlíně úspěšně absolvovala zkoušky na rozhodčí, a proto mi to nedá se nezeptat, jaké máš z toho pocity a kde tě budeme moci jako rozhodčí vidět poprvé?

Ano, zkoušky jsem složila, ale můžu všechny ujistit, že nic lehkého to nebylo. Zkoušející byl předseda svazu Miroslav Vacek, který od rozhodčích požaduje přesnou znalost pravidel, zejména písemný test byl hodně náročný. Moje první závody, kde budu rozhodovat, budou 5. 2. 2011 na oblastním závodě v Litvínově.

Chceš závěrem ještě něco k rozhovoru dodat, dát radu nebo někomu poděkovat?

No samozřejmě. Chtěla bych poděkovat a můj největší dík patří mé rodině, hlavně mojí mamince a bráškovi, kteří mě v mém zájmu naprosto podporují. Bez jejich pomoci bych nikdy nebyla tam, kde jsem. Nesmím zapomenout ani na mého trenéra Slávka Grobaře, který mě s tímto nádherným sportem seznámil a dal mi ty nejlepší základy do trojboje, jaké snad jen dát jdou. Chtěla bych poděkovat i tobě, neboť se mě snažíš naučit závodit v superdresech, což je občas nadlidský výkon. Můj dík patří taky Ludvíkovi Pokornému, který mi vytvořil ve svém fitku ty nejlepší podmínky a akceptuje moje lifterské nároky, a vůbec všem lidem, co mě podporují a upřímně mi fandí. Dík patří i mému soukromému psychologovi Petru Finkovi, bez jehož častého domlouvání a zásahů bych se asi už se svojí labilní povahou dávno zhroutila. (smích)

Já ti děkuji za rozhovor a přeji do budoucna hodně osobních i sportovních úspěchů.


Jana HrabalováLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.12.21:19Lifter750 - http://www.youtube.com/watch?v=lOKnYkFC2N0&feature=player_..+1
14.12.12:00Velmen - Hmm ta fotka u té zdi*35* Tě přesně vystihuje. Silná a při..+1
14.12.10:58Bosorka - Máš super výkony a držím palce do budoucna.*79*
14.12.10:41pepa z depa - moc pekny rozhovor, Janu znam jen od videni ze zavodu. Moc..+3
14.12.07:01drlift_ - Peknej rozhovor.+1
14.12.00:44frode - Super, moc peknej rozhovor. Jane fandim a preju hodne uspe..
13.12.21:33nitrotaj - Tam to vypadá jak v nějakym bytě.
13.12.18:16kulíšek - Děkuji Ivčo, ale já se již trojboji závodně nevěnuji a tak..
13.12.17:54Iva Malá - Tou je stále Pavla Kladivová!-2
13.12.17:04Peter Ustinov - *52* *52* *52*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 99 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra