Reklama:

Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2010 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen federace IPF se konalo ve městě Potchefstroom v Jižní Africe v době od 7. do 13. listopadu 2010, Česká republika na něm měla také své zastoupení. Jako funkcionář ji zastoupil předseda svazu Miroslav Vacek, jako rozhodčí vystoupil Ivan Karpíšek a na závodním poli se představili Karel Ruso, Milan Špingl, Jiří Horník a Tomáš Šárik. O výsledcích jednotlivých závodníků jste byli průběžně informováni a jako diváci jste mohli díky internetovému přímému přenosu sledovat i jednotlivé souboje. Já se Vám prostřednictvím reportáže pokusím shrnout celkové dojmy ze závodů a na závěr přidám několik fotografií z místa konání.

Cesta do Jižní Afriky je celkem dlouhá, čistý let trvá 15 hodin a další hodiny přibývají při přestupu, ale útrapy stojí za to. Je to nádherná země, v době konání závodů bylo právě jaro, takže teplota byla kolem 30 stupňů a krásně slunečno, v době nastupující české zimy příjemná změna.

V rámci svazových úspor byla česká skupina rozdělena na dvě výpravy. Pro tu, kterou tvořil Milan Špingl, Tomáš Šárik a trenér Petr Slanička, začalo mistrovství ve čtvrtek 11. listopadu 2010 přistáním po vyčerpávajícím letu v Johannesburgu. Na letišti byl připraven transport, který nás převezl do 15O km vzdáleného městečka Potchefstroom, kde jsme byli ubytováni a kde se také mistrovství konalo.

Ubytování bylo zajištěno v areálu Astrovilla asi 10 minut pěšky od závodiště (10 minut myslím pro normální lidi, nám, slonům, to trvalo tak 20 minut a s velkou námahou) v krásném bungalovu s verandou. Bungalov byl plně vybaven včetně klimatizace, takže ubytování parádní. O to větším zklamáním bylo samotné závodiště. Soutěž se konala v jedné ze sportovních hal v areálu místní univerzity. Nikde nebyly vyvěšeny ukazatele navádějící k hale, takže se dalo snadno zabloudit, ani na samotné hale nebyl nikde pověšen žádný banner označující, co se v hale vlastně děje. Závodiště bylo umístěno v ne moc prostorné hale, která byla rozdělena plentou a oddělila část haly na rozcvičovnu, čímž však nezbylo mnoho prostoru pro diváky. Rozcvičovna byla celkem prostorná, jen pro závodníky v těžkých kategoriích zde bylo málo závaží, takže byl občas boj o kotouče.

Co bylo ale úplně nejhorší, byli nakladači, nedalo se na ně spolehnout a při pádech nedokázali činku zvládnout ani fyzicky. K lepšímu se to změnilo až v sobotu, kdy při dřepech Tomáš Šárik po zakopnutí musel zahodit činku s hmotností 370 kg a nakladači vůbec nezareagovali. Následně nato museli být dva z nich vystřídáni. Jinak zbytek už měli organizátoři celkem pod kontrolou a vše fungovalo, jak má. Pochvalu si zaslouží i za vzhled medailí, které byly opravdu povedené.

Z našich lifterů závod odstartoval Karel Ruso ve váze do 67,5 kg, který ve dřepu vytvořil nový evropský rekord masters s hodnotou 265 kg. S benčem 102,5 kg a mrtvým tahem 232,5 kg nasbíral celkem 600 kg, čímž obsadil ve velké konkurenci čtrnácti závodníků krásné 9. místo. Jako druhý se představil jihoafrickému publiku Jirka Horník, kterému se nepodařilo shodit váhu na 90 kg a musel závodit ve váze do 100 kg. I tak zabojoval a dal dřep 285 kg, tlak 230 a pozvedl 300 kg, s celkovým trojbojem 815 kg pak obsadil také 9. místo.

Další dva závodníci startovali v sobotu 13. listopadu. První byl na řadě Tomáš Šárik ve váze do 125 kg. Jeho první dřep s váhou 365 kg vypadal lehce, ale nebyl uznán pro malou hloubku, druhý dřep 370 kg dopadl ještě hůře, Tomáš zakopl a upustil činku na zem, dostal tedy náhradní pokus, a i když ho bolela noha, zvládl jej a zapsal platných 370 kg. Poslední pokus na 380 kg už byl nad jeho síly. Poté se na Tomáše usmálo štěstí, nejprve v benči, kde dokázal zatlačit parádních 267,5 kg, v mrtvém tahu dal neuvěřitelných 350 kg, což mu v této disciplíně vyneslo bronz. Jeho celkový součet měl hodnotu 987,5 kg... a zde se na něho usmálo štěstí podruhé, když nečekaně jasný favorit závodu, letošní mistr Evropy a juniorský mistr světa Ukrajinec Testsov nezvládl svůj základní pokus v mrtvém tahu a ze závodu vypadl. Tímto se Tomáš posunul na fantastické celkové 3. místo. Vítězem se stal jako loni Rus Igor Gagin s trojbojem 1065 kg, druhý byl Američan Nicholas Weite s výkonem 997,5 kg.

Jako poslední závodil Milan Špingl. Ten pro zdravotní potíže a následnou ztrátu tělesné hmotnosti v posledních dvou měsících před mistrovstvím nedokázal udržet formu z letošního mistrovství Evropy a poté, co zapsal v dřepu 415 kg, v tlaku 285 kg a v mrtvém tahu 315 kg, nasbíral v celkovém součtu pouhých 1015 kg. V nabité konkurenci 15 závodníků stačily jen na 7. místo. Vítězem se stal Polák Daniel Grabowski s výkonem 1072,5 kg, druhý se usadil Rus Oleg Gagin s výkonem 1055 kg.

Za zmínku stojí jistě i zranění ukrajinského závodníka, letošního mistra světa juniorů ve váze nad 125 kg Oleksandra Shepila, kterému při bench-pressu spadla činka, a jelikož nakladači nestačili vůbec zareagovat, pravděpodobně si vykloubil rameno a utrhl bicepsový sval a v závodě již dál pokračovat nemohl. Nesmím ani vynechat skvělé výkony Ukrajince Ivana Freyduna, který vytvořil ve váze do 100 kg nový světový rekord o hodnotě 295 kg, a také výkon Američana Brada Gillinghama, jenž ve věku 44 let zatáhl posledním pokusem v mrtvém tahu nejtěžší kategorie neskutečných 400 kg.

Po závodech se konal slavnostní banket, kde byli vyhlášeni absolutní vítězové a pořadí národů. Absolutním vítězem v ženské kategorii se stala Sri Hartati z Indonésie a v mužské kategorii zvítězil Rus Sergej Fedosienko. Mezi národy slavilo v ženských i mužských kategoriích Rusko.

A jedna informace pro všechny na závěr, na letošním kongresu konaném nyní v Africe se rozhodlo, že od příštího roku se mění váhové kategorie (pro příklad v mužích budou váhy do 83, do 93, do 105, do 120, čímž se zrušila váhová kategorie do 110 kg) a zpřísňují se pravidla v bench-pressu. Bližší informace najdete zde, nebo na stránkách IPF. Pro představu, jak vypadala práce nakladačů a cesta Tomáše celým mistrovstvím, připojuji k článku i sestříhané video ze závodů.


Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2010 - fotogalerie


Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2010 - videoLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.11.14:22Jájíček - jistě ,že rusák věří ve svůj národ..nic jiného taky nemá....-2
23.11.11:54rambo45 - Na sestřihu videa to byl ten Rusák byl nej a podal prv..-4
21.11.14:02Kulsud - Gratulace k Tomášově medaili. Pěkně mu hráli při druhém po..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 59 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra