Reklama:

Worlds Strongest Man 2010
- reportáž & výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Loňský ročník soutěže byl podle mnohých jedním z nejzajímavějších za poslední dekádu. Pětinásobný vítěz Mariusz Pudzianowski se musel sklonit před Zydrunasem Savickasem a ohlásil odchod ze scény (a začal se věnovat zápasům MMA). Savickas konečně získal jediný titul, který mu v jeho ojedinělé sbírce mnoha desítek vítězství na různých soutěžích chyběl, a nová generace strongmanů začala postupně vytlačovat veterány soutěžních pódií.

Jaká byla soutěž Worlds Strongest Man 2010?

Kvalifikační kola

V první kvalifikační skupině zcela dominoval Brian Shaw, který vyhrál 4 ze 6 disciplín. Druhým postupujícím se stal Solvi Petrusson.

Angličan Terry Hollands je pravděpodobně nezničitelný - startoval pouhé tři měsíce po operaci utrženého bicepsu, a nezdálo se, že by mu to jakkoliv ubralo na výkonnosti, takže bez problémů postoupil do finále. Naopak Derek Poundstone, který si necelé tři týdny před startem natrhl stehenní sval, byl zraněním velice limitován. Postoupil sice do finále, ale bylo na něm vidět, že zdaleka nemůže podat takový výkon, jaký očekával.

Travis Ortmayer sváděl od začátku překvapivě vyrovnaný souboj s Ervinem Katonou. Oba postoupili do finále.

Zydrunas Savickas podle předpokladů ve čtvrté kvalifikační skupině s náskokem zvítězil. O druhé místo ale vedli velice vyrovnaný souboj tři závodníci - LP Jean, Nick Best a Laurence Shahlaei. Tím šťastným, který se nakonec s nejtěsnějším rozdílem jednoho bodu probojoval do finále, byl Nick Best.

Mikhail Koklyaev měl postup těžší, než by možná mnozí očekávali, ale pozici favorita v páté kvalifikační skupině obhájil. Posledním, desátým závodníkem, který si vybojoval účast ve finále, byl Jason Bergmann.


Za hranice fyzických možností?

Soutěže strongmanů svou náročností poskočily během poslední dekády o obrovský kus výš. Váhy, které by před několika lety znamenaly světový rekord, jsou nyní standardem, který musí každý strongman splňovat, pokud chce pomýšlet na nejvyšší umístění. Rostoucí výkonnost ale dříve nebo později narazí na limity těla. O tom svědčí i výčet zranění na této soutěži:

Derek Poundstone si k natrženému kvadricepsu přidal ve finále ještě zranění ramene při mrtvém tahu. Darren Sadler si utrhl biceps už při první disciplíně kvalifikace. Zydrunas Savickas si zranil stehno při dřepu, Travis Ortmayer nedokončil poslední finálovou disciplínu pravděpodobně díky poraněnému kotníku a další drobné "šrámy" si pravděpodobně z WSM odváželi i všichni ostatní.

Překvapivě jako nejbezpečnější vycházejí v konečném výsledku disciplíny na maximální výkon pro jedno opakování. Naopak snaha o provedení maximálního počtu opakování v časovém limitu s extrémní zátěží bývá tou nejrizikovější. Jak se bude formát soutěží vyvíjet v budoucnu, si netroufám odhadnout, ale dost možná se některé disciplíny již nyní pohybují na hranici toho, co může lidské tělo, jakkoliv velké a silné, vůbec zvládnout.

Pokud mluvíme o zraněních a limitech lidského těla, pak mě napadá jeden závodník, který zdá se nemá těžkou hlavu ani s jedním ani s druhým. Brian Shaw je mnohými označován za budoucnost strongmanů pro příští roky. Jeho výška 203 cm a mimořádně dlouhé ruce ho předurčují k tomu, aby byl téměř neporazitelný při zvedání Atlasových kamenů. Tělesná hmotnost více než 180 kg (podle některých údajů přes 190 kg, až téměř 200 kg, ačkoliv to už se i mě zdá trochu nadsazené) znamená obrovskou výhodu při tahání kamionu nebo převracení pneumatiky. Velké dlaně a dlouhé prsty zajišťují mimořádně silný úchop a Brian vzhledem ke svým gigantickým rozměrům disponuje i překvapivou rychlostí a dynamikou. Ačkoliv osobně zůstávám velkým fanouškem především Zydrunase Savickase, Dereka Poundstona a Travise Ortmayera, musím říci, že výkony Briana Shawa mě skutečně fascinují, a nebyl bych vůbec překvapený, pokud by se v příštím roce stal jeho kořistí titul na Arnold Strongman Classic nebo na WSM. Koneckonců, už nyní se postaral o nejtěsnější rozdíl mezi prvním a druhým místem v historii této soutěže...

Finále

První dvě finálové disciplíny by se možná hodily spíše do kvalifikačních kol. Přenášení a vykládání tří 120kg pytlů na plošinu by za normálních okolností nebylo asi pro nikoho ze závodníků velkou výzvou, ale to, že se závodníci brodili až po kolena ve vodě a po kotníky v jemném písku, udělalo z této disciplíny velmi nepříjemnou a namáhavou záležitost. Nejlépe si s ní poradili Travis Ortmayer, Misha Koklyaev a Brian Shaw. Následovalo přehazování osmi sudů přes laťku, kde zvítězil Brian Shaw následovaný Savickasem a Ortmayerem.

Třetí disciplína byla konečně opravdovým testem síly hodným názvu soutěže. Zdvih klády na maximální výkon sliboval velice zajímavé souboje, ovšem výsledek asi předem většina znalců strongman scény bez problémů odhadla. Pět závodníků překvapivě skončilo už na základní váze 155 kg. Pravděpodobně to bylo dáno parametry klády - její délka téměř 3 metry znamenala opravdu obtížné udržení rovnováhy na hrudníku. 170 kg zvládl Petrusson a 177,5 kg Brian Shaw. Derek Poundstone si za třetí místo s výkonem 185 kg konečně zapsal první solidní bodový zisk a o první místo na kládě bojovali podle očekávání Misha Koklyaev a Zydrunas Savickas. Misha díky bezchybné vzpěračské technice dostal nad hlavu impozantních 202,5 kg a byl favorizovanému Litevci důstojným soupeřem. Savickas ale patří v této disciplíně do zcela samostatné výkonnostní skupiny - prakticky čistým tlakem ramen a tricepsů zvedl 210 kg a nutno dodat, že s viditelnou rezervou.

Přenášení 360kg konstrukce se dvěma obrovskými sudy na vzdálenost 40 metrů bylo zjevně velkým utrpením pro všechny závodníky, a to ne kvůli hmotnosti, ale kvůli velice obtížnému úchopu. Konstrukce padala z rukou všem a do cíle ji dopravila jen polovina závodníků. Nejrychlejším byl, možná trochu překvapivě, Zydrunas Savickas. Proč překvapivě? Pokud sledujete strongman scénu delší dobu, pak si možná vzpomínáte, že síla úchopu byla před pár lety označována za Zydrunasovu jedinou výraznější slabinu. To už je dnes evidentně minulostí a Savickas v této disciplíně zvítězil s náskokem 7 vteřin na druhého Nicka Besta...

Předposlední disciplína - mrtvý tah s automobilem - měla být poslední možností Dereka Poundstona získat dostatek bodů k tomu, aby mohl i přes nepříjemné zranění bojovat o lepší umístění než na konci výsledkové tabulky. Po prvním opakování ale selhalo levé rameno a Derek po dalších dvou marných pokusech disciplínu vzdal. Osobně jsem očekával, že v souboji o první místo v tahu uvidím duo Koklyaev - Savickas, ale překvapivě vysoko se dostal někdo jiný. Koklyaev s deseti opakováními obsadil třetí místo a s výkonem jedenácti opakování se o vítězství dělili Savickas a Brian Shaw. Pokud ale zhodnotím video, které jsem viděl, pak musím konstatovat (aniž bych tím chtěl jakkoliv snižovat úsilí Briana Shawa), že výkon Savickase byl přeci jen výrazně lepší - všechna opakování prováděl velmi čistě a plynule s úplným dotažením v horní pozici, kdežto Brian Shaw osu pokládal na stehna, což je sice povolené, ale jeho poslední 4 opakování byla s ohledem k neúplnému dotahu na samé hranici uznatelnosti. Rozhodčí byli nicméně poměrně shovívaví, takže před finálovou disciplínou ztrácel Shaw na vedoucího Savickase pouhé dva body.

Kdyby na této soutěži vše probíhalo jako obvykle, Travis Ortmayer by v poslední disciplíně - zvedání pěti betonových koulí o váze 120 až 195 kg - s největší pravděpodobností zvítězil. Po zdolání třetího Atlasova kamene se ale s bolestivou grimasou ve tváři doslova odpotácel pryč - zranění už mu další pokus nedovolilo. Ve finále se tak utkali tváří v tvář Savickas a Shaw.

Výkony Shawa na Atlasových kamenech mě zaujaly už na soutěži Fortissimus 2009 a Arnold Strongman Classic 2010, takže jsem ani nebyl překvapený, když Shaw ve finálové disciplíně zvítězil. Savickas se umístil na třetím místě a došlo tak k situaci, která na této soutěži dosud nikdy nenastala - Shaw i Savickas měli nejen stejný součet bodů, ale finálové pořadí nešlo určit ani podle počtu vítězství v jednotlivých disciplínách, protože oba měli na svém kontě tři vítězství. Nakonec rozhodlo porovnávání výsledků ve zbylých disciplínách a rozdílem jediné příčky tak vítězství připadlo Savickasovi.


Konečné pořadí:
1. Zydrunas Savickas
2. Brian Shaw
3. Mikhail Koklyaev
4. Stefan Solvi Petrusson
5. Travis Ortmayer
6. Nick Best
7. Ervin Katona
8. Terry Hollands
9. Derek Poundstone
10. Jason Bergmann

Vyhodnocení tipovací soutěže Vám přineseme v následujících dnech.


1. finálová disciplína - Loading race

3. finálová disciplína - Log lift

4. finálová disciplína - Whisky barell carry

5. finálová disciplína - Car deadlift

6. finálová disciplína - Atlas Stones


Zdroj:
www.marunde-muscle.com
www.theworldsstrongestman.com
www.ironmind.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.10.09:56wondra - Nádhera jak se soupeři vzájemně povzbuzovali u mrtvého tah..+1
02.10.20:53IluvSunshine - Tak tohle je uz skutecne silenost :o
02.10.02:54Johncreasy - Souhlasím. Zydrunas je numbrt one. Jeho kláda 200+ ničí eg..+1
02.10.02:26HANZAN - Savickas je bez pochyby jedním z nejsilnějších strongmenů ..
01.10.20:43roe-buck - Uvažoval jsem jestli dát na první místo Shawa nebo Savicka..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra