Reklama:

Strongestman Teplice 2010
- výsledky + reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Franta Bauer při zdvihu soukolí
V sobotu 18. září se v Teplicích uskutečnila nejnáročnější strongman soutěž této sezóny. Nezvykle obtížné disciplíny čekaly jak na amatérské závodníky ze Slovenska a České republiky, tak i na profesionály, kde s nejlepšími českými a slovenskými strongmany přijeli změřit síly také dva závodníci z Polska a nejsilnější muž Slovinska.

Organizace závodu pod vedením Honzy Šalaty a jeho týmu probíhala od začátku až do konce na jedničku, za což všem patří velké poděkování, stejně jako štědrým sponzorům, kteří umožnili uspořádat vrchol letošní strongman sezóny v takovém rozsahu a zajistili hodnotné finanční ceny pro všechny závodníky. Pokud k tomu připočteme ideální počasí, které trvalo po celou dobu závodu, nemohl tento ročník Strongestman Teplice proběhnout lépe.

Po desáté hodině již byla k nástupu na disciplíny připravena kategorie amatérských strongmanů čítající 13 závodníků. Už od pohledu bylo jasné, že ze Slovenska tentokrát přijela velmi silná výprava - téměř 140kilový Peter Puzser a jeho ne o mnoho menší kolegové Ladislav Zsemlye a Zoltán Mesároš přijeli v perfektní formě a dokázali to hned při první disciplíně, kterou byl zdvih 126kg soukolí na 5 cm tlusté ose pro maximální počet opakování v limitu 60 vteřin. Taková váha už byla na hraně možností pro většinu závodníků, o čemž svědčí i fakt, že více než polovině z nich se nepodařilo soukolí dopravit nad hlavu ani jednou. Na děleném třetím a čtvrtém místě se s počtem tří platných pokusů umístili Tomáš Vicherek a jeden z favoritů, letos dosud neporažený, Jirka Svozil. Druhé místo s výkonem čtyř opakování obsadil František Bauer, který v tlakových disciplínách vyniká a lehké tlaky předváděl i nyní. Nevěřícné pohledy si vysloužil slovenský závodník Peter Puzser, který během jedné minuty zvládl udělat sedm opakování, což je výkon, za který by se nemusel stydět ani kterýkoliv profesionál. Možná jsem nebyl jediný, komu jeho technika, kdy soukolí nad hlavu zvedal čistým tlakem ve výrazném záklonu, připomínala styl Zydrunase Savickase...

I druhá disciplína byla náročností daleko za hranicemi běžných amatérských soutěží - závodníci měli přenášet 145kg kufry na vzdálenost 50 m. Celou trasu zvládli v limitu 60 s pouze dva závodníci. Tím rychlejším byl Peter Puszer, který trasu bez viditelných obtíží snadno proběhl za 42 vteřin a připsal si tak už druhé vítězství v disciplíně, a na paty mu šlapal Jirka Svozil, který byl o 5 vteřin pomalejší. Třetí místo obsadil Zoltán Mesároš s výkonem 47 metrů.

Třetí disciplína v podání Petera Puzsera
Převracení 450kg pneumatiky 8x v limitu 90 vteřin je přesně tak náročné, jak vypadá. Po několika prvních opakováních začne docházet kyslík, ztrácí se rychlost a dynamika a každé opakování se stává náročnější až do bodu, kdy bojujete víc s vlastní vůlí než se zátěží. Na této soutěži jsem poprvé viděl Jirku Svozila se při posledních opakováních opravdu trápit a zvedat pneumatiku z posledních sil a stejně na tom byli i ostatní závodníci, z nichž mnozí všech 8 opakování dokončit nezvládli. Nejrychleji dokončil disciplínu Zsemlye, následován Mesárošem a Bauerem. Na pneumatice se bohužel zranil Zdeněk Hroch z Trutnova, který se ještě se sebezapřením pokusil o čtvrtou disciplínu, ale poté musel ze závodu odstoupit.

Po třech disciplínách již bylo jasné, že slovenská výprava hodlá útočit na medailové pozice, a z českých závodníků se drželi na předních místech pouze Tomáš Vicherek, Jirka Svozil a Franta Bauer. Nic se nezměnilo ani po čtvrté disciplíně - přenášení 320kg Super Yoku na vzdálenost 25 m, ve které opět dominovali Mesároš a Puzser, kterých se urputně na třetím místě držel Jirka Svozil, jež v této chvíli ztrácel na vedoucího Puzsera 3,5 a na druhého Mesároše 1,5 bodu.

Jirka Svozil v boji o vítězství
Vše ale mohla rozhodnout poslední disciplína, kterou bylo přenášení a vyložení 200kg závaží na 4 schody a vyložení 240kg závaží opět na 4 schody. Po této disciplíně byl asi hodně zklamaný Peter Puzser, který si celou dobu udržoval s několikabodovým náskokem pozici leadra závodu, ale poté, co zvládl vyložit pouze 200kg závaží na první dva schody, se propadl na třetí místo. Šance využil Mesároš, který se s výkonem 240 kg vyložených na první schod dělil o druhé místo s Honzou Pluháčkem, a pak také Jirka Svozil, který jako jediný závodník zvládl dokončit celou disciplínu. Po sečtení výsledků jednotlivých disciplín nastala neobvyklá situace, kdy měli dva závodníci nejen shodný počet bodů, ale také stejný počet vyhraných disciplín. Postupovalo se tedy srovnáváním jednotlivých výsledků v dalších disciplínách a nakonec se nejtěsnějším rozdílem stal vítězem slovenský závodník Zoltán Mesároš. Druhé místo obsadil Jirka Svozil a bronz si z Teplic odvážel Peter Puszer.


Konečné pořadí kategorie amatérů:

1. Zoltán Mesároš56,5 b.
2. Jiří Svozil56,5 b.
3. Peter Puzser51,5 b.
4. František Bauer47,5 b.
5. Ladislav Zsemlye35,5 b.
6. Tomáš Vicherek32,5 b.
7. Jan Vojtěchovský 29,0 b.
8. Zdeněk Pilc27,0 b.
9. Pavel Zadražil 26,5 b.
10. Michal Širůčka 24,0 b.
11. Jan Pluháček 17,5 b.
12. Marian Zvrtek 11,0 b.
13. Zdeněk Hroch 8,0 b.


Strongestman Teplice 2010 - amatéři


Na profesionální strongmany čekalo 6 disciplín a zvolené váhy připomínaly formát velkých mezinárodních soutěží. Už první disciplína - zdvih 160kg soukolí - se ukázala jako obrovská výzva. Koneckonců, až do roku 2009 zápolili nejlepší strongmani z celého světa na soutěži Arnold Strongman Classic s váhou jen o 6 kg těžší...

160kg soukolí v rukou Petra Mrkvicy
Prvním závodníkem v pořadí a také prvním, který soukolí zvedl nad hlavu, byl vítěz minulého ročníku - Jan Šalata. Ten si zapsal dvě opakování ve svém klasickém stylu - od hrudníku téměř čistý tlak ramen a tricepsů. O chvíli později nastoupil Petr Mrkvica, který byl naprostým protikladem - činku od hrudníku vyrážel mohutným záběrem nohou. V limitu zvládl tři opakování a stal se tak vítězem první disciplíny. Žádnému ze zbylých šesti závodníků se již kolosální váhu 160 kg zdolat nepodařilo. Pozornost a velké uznání si ale jistě zaslouží slovenský závodník Braňo Golier, který i přesto, že je na profesionálního strongmana velice subtilní (jeho hmotnost se pohybuje kolem 120 kg), zvládl soukolí dvakrát snadno přemístit na hrudník a velmi dobrou vzpěračskou technikou se dvakrát pokoušel je vyrazit do napnutých paží. Pokaždé chyběly k úspěšnému pokusu jen centimetry a Braňo tak dokazuje, že je jedním z nejhouževnatějších strongmanů a nezalekne se ani brutálních zátěží.

Druhou disciplínou bylo stejně jako v amatérské části závodu přenášení kufrů na vzdálenost 50 metrů, tentokrát ovšem se zátěží 170 kg v každé ruce. Roli favorita v této disciplíně splnil Honza Šalata, který trasu prošel nejrychleji, a druhým závodníkem, který dokončil celý kurz, byl Polák Jarocki. Třetí místo obsadil Golier, který v limitu zvládl s kufry ujít 38 metrů. Nutno říci, že už jen postavit se podruhé nebo potřetí se zátěží 340 kg v rukách bylo pro většinu závodníků nesmírně vyčerpávající.

Další disciplína byla dvojkombinací - tahání 7tunového kamiónu na vzdálenost 15 metrů a přenášení 300kg zátěže v náručí na 10 metrů. S obojím si nejlépe poradil Braňo Golier, který celou disciplínu zvládl za necelých 35 vteřin. Jen o vteřinu pomalejší byl Jarocki, který tak zdatně doháněl bodovou ztrátu z první disciplíny, a třetí místo patřilo Jirkovi Žaloudkovi.

Převracení 400 - 500kg pneumatiky je pro většinu strongmanů rutina, kterou zvládají na všech soutěžích. V Teplicích ale na závodníky čekala gigantická pneumatika o váze 650 kilogramů a cílem bylo hned 8 otoček v časovém limitu 90 vteřin. O třetí místo se s počtem pěti opakování dělil Golier s usměvavým Slovincem impozantních proporcí - Gregorem Stegnarem. Šest otočení stačilo Jarockému na druhé místo a jediným závodníkem, který v limitu zvládl 8 opakování, byl Šalata. Tato disciplína se bohužel ukázala být poslední pro Petra Mrkvicu, který si při pátém opakování natrhl úpon bicepsu levé ruky a do soubojů o medailové pozice, ke kterým velmi jednoznačně směřoval, již nastoupit nemohl.

V pauzách mezi jednotlivými disciplínami probíhaly divácké soutěže o hodnotné ceny (full HD DVD přehrávač, mobilní telefon, MP3 přehrávač a další) a možnost změřit síly měli opravdu všichni, počínaje dětmi, které běhaly s kyblíky barvy, dámy měřily síly ve výdrži ve dřepu se zátěží nebo v držení kotouče v předpažení a chlapi zvedali nad hlavu pivní sud nebo testovali sílu úchopu při držení soukolí. V pauze si šli někteří diváci potěžkat soukolí, aby se přesvědčili, jestli náhodou není dřevěné a strongmani nehrají divadlo. Podle výrazu tváří ale uznali, že veškeré nářadí "na place" bude nakonec opravdu tak těžké, jak vypadá. :-)

V předposlední disciplíně - zvedání 200, 240 a 280kg závaží na 4 schody - opět předvedl fantastický výkon Braňo Golier, který se výkonem 280kg vyložených na třetí schod dělil o první místo s Honzou Šalatou. O jeden schod méně zvládl Gregor Stegnar a zapsal si tak místo třetí.

Někteří z Vás si možná vzpomínají na loňskou finálovou disciplínu, kterou bylo zvedání velké nemotorné 75kg jednoručky s držadlem o průměru 7,5 cm. To samé na strongmany čekalo i letos, s jedním rozdílem - jednoručka od minulého roku "přibrala" na rovných 85 kilogramů. Tři snadné tlaky předvedl Honza Šalata, který tak s náskokem celých 11,5 bodu jednoznačně zvítězil a obhájil pozici šampióna z minulého ročníku soutěže. Dva tlaky předvedli Stegnar a také Jarocki, který ohrozil Braňo Goliera na druhé pozici. Braňo ale třetím pokusem na jednoručce nakonec zvládl platné opakování a o půl bodu v celkovém součtu Poláka porazil.

Letošní soutěž strongmanů v Teplicích umožnila amatérům vyzkoušet si disciplíny, se kterými se na soutěžích obvykle potýkají profesionálové, a profi strongmani pak měli možnost vyzkoušet si zátěže, které se objevují na velkých mezinárodních soutěžích. Věřím tomu, že pro všechny to jistě byla cenná zkušenost, a doufám, že se za rok opět v Teplicích sejdou amatérští i profesionální strongmani k dalšímu měření sil.


Konečné pořadí kategorie profesionálů:

1. Jan Šalata43,5 b.
2. Braňo Golier32,0 b.
3. Krzysztof Jarocki31,5 b.
4. Gregor Stegnar24,0 b.
5. Petr Mrkvica18,5 b.
6. - 7. Michal Petrík13,5 b.
6. - 7. Jiří Žaloudek 13,5 b.
8. Robert Nemš4,5 b.


Strongestman Teplice 2010 - profesionálovéLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.09.13:12PAVUK - https://powerlifting.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie/777..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra