Reklama:

O silovém trojboji (IV.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní

V první části tohoto čtyřdílného seriálu o powerliftingu jste se dozvěděli přesnou definici tohoto sportu a jeho historii ve světě i u nás. Ve druhé části jsme si představili jednotlivé federace a seznámili se se speciálním vybavením, které se v silovém trojboji používá. Třetí část nás provedla soutěžemi a jednotlivými disciplínami a tato poslední, čtvrtá část se věnuje technickému vybavení. Představíme si zde také některé úspěšné powerliftery.


Technické vybavení

Závodiště

Všechny disciplíny probíhají na závodišti rozměrů minimálně 2,5 x 2,5 m a maximálně 4 x 4 m. Povrch závodiště musí být rovný, pevný, neklouzavý a nepružící. Nesmí být vyšší než 10 cm nad úrovní okolní podlahy. Závodiště musí být opatřeno povoleným neklouzavým povrchem. Nejsou povoleny volné pryžové matrace nebo podobné povrchové materiály.

Činky a kotouče

Ve veškerých soutěžích silového trojboje pořádaných v rámci pravidel IPF se mohou používat jen kotoučové nakládací činky. Během celé soutěže a pro všechny disciplíny se smí používat jen takové činky a kotouče, které odpovídají všem specifikacím. Osa činky se během celé soutěže nemění, není-li dle názoru technické komise, jury nebo rozhodčích ohnutá nebo poškozená. Osy musí být rovné, vroubkované a musí odpovídat přesným rozměrům stanoveným v pravidlech dané organizace.

Uzávěry

V soutěži se vždy musí používat uzávěry. Každý uzávěr váží 2,5 kg.

Stojany na dřepy

Stojany na dřepy musí být pevné konstrukce a musí zajišťovat maximální stabilitu. Základna musí být zkonstruována tak, aby nepřekážela soutěžícím ani nakladačům. Stojany mohou být jednodílné, nebo mohou být složeny ze dvou zvláštních stojanů navržených tak, aby držely osu činky ve vodorovné poloze.

Lavička

Na soutěžích v rámci IPF mohou být používány pouze lavičky se stojany komerční výroby oficiálně registrované a schválené technickou komisí IPF. Lavička musí mít pevnou konstrukci a musí poskytovat maximální stabilitu. Samozřejmě je nutné, aby odpovídala přesným rozměrům.

Světelná signalizace

Světelná signalizace slouží pro oznámení rozhodnutí rozhodčích. Může být použito systému, při němž rozhodčí, který zjistí během pokusu porušení pravidel, stiskne tlačítko. Dojde-li k tomu u dvou rozhodčích, zazní siréna, která závodníkovi oznámí, že má ukončit pokus, který bude označen za neplatný. Každý rozhodčí ovládá bílé a červené světlo - bílé znamená platný pokus, červené neplatný.

Světla jsou uspořádána horizontálně, aby odpovídala pozicím všech tří rozhodčích. Musí být spojena takovým způsobem, aby se rozsvítila všechna současně po rozhodnutí hlavního rozhodčího, a ne postupně tak, jak je zapínají jednotliví rozhodčí.

Pro případy nouzové situace (např. výpadek sítě) dostane každý rozhodčí malý bílý a červený praporek, kterými oznámí své rozhodnutí na pokyn hlavního rozhodčího "Teď!" ("Flags!").

Karta chyb v jednotlivých disciplínách

Po rozsvícení světel ukáže rozhodčí kartu, kterou soutěžícímu oznámí důvod neuznání pokusu.


Čeští powerlifteři

Mezi nejznámější české powerliftery patří bezpochyby Zdeněk Sedmík (nar. 19. 5. 1974), dvacetinásobný mistr České republiky v silovém trojboji a v bench-pressu. Nutno zmínit, že Zdeněk Sedmík ve své kategorii nikdy nebyl poražen! V roce 2002 se zapsal do tabulek historie světového powerliftingu tím, že zdolal hranici 1000 kg, a také druhým nejlepším historickým výkonem v bench-pressu - 280 kg. Jeho aktuální výkony jsou 390 kg ve dřepu, 302,5 kg v bench-pressu a 360 kg v mrtvém tahu (celkem v trojboji 1040 kg).

Za jednoho z nejlepších powerlifterů České republiky i bývalého Československa je považován Petr Theuser, který je držitelem několika českých i světových rekordů.

Nejúspěšnějším sportovcem silového trojboje za rok 2009 mezi muži a i v absolutním pořadí byl zvolen Milan Špingl (nar. 18. 1. 1980), který má na svém kontě mnoho úspěchů. Z těch nejaktuálnějších zmiňme, že je absolutním mistrem ČR pro rok 2010 v bench-pressu (výkon 302,5 kg) a také absolutním mistrem ČR pro tento rok v silovém trojboji (trojboj 1055,5 kg). Na mistrovství Evropy letos vybojoval stříbrnou medaili. Milan závodí v kategorii nad 125 kg a jeho rekordy v jednotlivých disciplínách jsou: dřep 435 kg, bench-press 302,5 kg a mrtvý tah 332,5 kg.

Nejlepším powerlifterem loňského roku v kategorii Masters M1 - muži se stal letitý závodník Karel Ruso. Mezi úspěšné české powerliftery patří také Zbyněk Krejča, Tomáš Šárik, Jiří Horník, Zoltán Kanát (kategorie Masters M1), Ján Beneš (Masters M2), Jiří Skopal (Masters M3) a další.

Z dorostenců je v poslední době hodně slyšet o Antonínu Aulickém, který na letošním mistrovství světa juniorů a dorostenců, které se konalo 30. 8. - 4. 9. 2010 v Plzni, vybojoval v kategorii do 125 kg zlatou medaili a stal se tak v této kategorii mistrem světa. Dále se mu podařilo na tomto mistrovství získat i zlatou medaili v bench-pressu a stříbrné medaile ve dřepu a v mrtvém tahu. Úspěšným dorostencem mezi powerliftery je i David Lupač.

Z juniorských závodníků je velmi úspěšný Stanislav Balvín (druhý nejlepší závodník roku 2009 mezi juniory, držitel několika rekordů) a Jakub Sedláček. Jakub se na letošním mistrovství světa také předvedl velmi dobře, obsadil 3. místo v kategorii do 82,5 kg a vybojoval stříbrnou medaili v bench-pressu. Jakub je také držitelem českých juniorských rekordů ve dřepu (300 kg), v bench-pressu (215 kg) a v trojboji (777,5 kg). Tyto rekordy se mu podařilo vytvořit právě na již zmíněném letošním mistrovství světa.

Z žen zmiňme výbornou závodnici Hanu Takáčovou, která je mistryní světa, Evropy a několikanásobnou mistryní České republiky. Neméně úspěšná je česká powerlifterka, mistryně světa a držitelka několik rekordů Monika Rovná. Dalšími výbornými závodnicemi jsou Jana Hrabalová, která byla zvolena nejúspěšnější sportovkyní silového trojboje za rok 2009 mezi ženami i v absolutním pořadí, Jana Szmigielová (druhá nejlepší powerlifterka roku 2009), Petra Ličková (třetí nejlepší powerlifterka loňského roku), Pavla Kladivová a další. Kdo se orientuje v silovém trojboji, jistě zná dorostenky Markétu Kovrzkovou nebo Kateřinu Hyblerovou a juniorské závodnice Martinu Koutňákovou, Lenku Goliášovou či Veroniku Václavovou.

Zahraniční powerlifteři

Fanoušci silového trojboje a samotní trojbojaři určitě znají siláka z Velké Británie Andrewa Boltona (nar. 22. 1. 1970). Tento závodník je držitelem rekordu v mrtvém tahu a také prvním člověkem, jenž v této disciplíně utáhl rovných 1003 liber. Do povědomí lidí se zapsal v roce 2006, kdy v mrtvém tahu uzvedl 455 kg. V roce 2009 uzvedl ještě o 2,5 kg více, tedy 457,5 kg. Andy je také držitelem rekordů organizace WPO v trojboji a ve dřepu.

Legendou powerliftingu je bezpochyby Ed Coan, celým jménem Edward Ignatius Coan (nar. 24. 7. 1963). Ed Coan vytvořil v kategorii do 100 kg přes 70 rekordů a v trojboji překročil hranici 1117 kg. Tím se stal nejlepším powerlifterem v historii.

Další legendou powerliftingu je Anthony Clark (15. 9. 1966 - 22. 5. 2005), viz foto. Anthony pocházel z Filipín a byl držitelem světového rekordu v bench-pressu. Zemřel v roce 2005 na srdeční záchvat a následné selhání ledvin.

Ikonami powerliftingu jsou také americký závodník Gary Frank, Jamie Reeves, držitel titulu Worlds Strongest Man (1989), nebo Mariusz Pudzianovski, rovněž držitel titulu Worlds Strongest Man (2002, 2003, 2005, 2007, 2008).

Powerlifterů je samozřejmě mnohem více a vyjmenovat všechny je zde nemůžeme. Všem však patří náš obdiv za jejich ohromující výkony, kterých v tomto sportu dosahují.


Zdroje:
www.powerlifting.cstv.cz
www.gpc.cz
www.zdeneksedmik.cz
www.milanspingl.cz
www.erasport.cz
www.e-normous.biz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.10.18:19Sparta - Thomy mohl by jsi být podrobnější. Sendmane2,Zdeněk Sed..+1
03.10.14:51Thomy - výšet lifterů se jaksi nepovedl, jak obsahem, tak kvantito..+1
03.10.11:29sendman2 - No jo sranda je taky v tom, že Zdeněk Sedmík i Petr Theuse..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...
magazínLegion Sports Fest Pro 2019 očima Mar...
Spazik (15:00) • Nějak jsem přehlédnul, že tam byla jen 212 :-DErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra