Reklama:

Worlds Strongest Man 2010
- velký předsoutěžní speciál

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Po roce opět nadchází čas soutěže strongmanů s nejdelší tradicí, čas soubojů o nejcennější titul - Worlds Strongest Man. Tři desítky pozvaných atletů z celého světa spolu budou měřit síly nejdříve v semifinálových kolech 15. - 18. 9. a desítka těch nejlepších poté ve finále 21. - 22. 9. Tentokrát se Worlds Strongest Man bude konat ve městě Sun City v Jihoafrické republice.

Připravil jsem pro Vás předsoutěžní speciál k této soutěži s profily jednotlivých závodníků, aby se i ti, kteří se jinak o tento sport nezajímají, ale přesto se chtějí zkusit zúčastnit tipovací soutěže, která bude následovat v nejbližších dnech, mohli alespoň přibližně zorientovat.

Tipovací soutěž o věcné ceny přineseme v následujících dnech!


Kvalifikační skupiny - závodníci

1. 2. 3. 4. 5.
Mark Felix
Solvi Petrusson
Sergii Romanchuk
Brian Shaw
Ettiene Smit
Stoyan Todorchev
Terry Hollands
Hennie Jordan
Alexander Klyushev
Derek Poundstone
Richard Skog
Robert Szczepanski
Kostiantyn Ilin
Ervin Katona
Janusz Kulaga
Vytautas Lalas
Travis Ortmayer
Darren Sadler
Nick Best
Warrick Brant
Louis-Philippe Jean
Agris Kazelniks
Zydrunas Savickas
Laurence Shahlaei
Johannes Arsjo
Jason Bergmann
Mikhail Koklyaev
Dave Ostlund
Canada's Nat. Champ
Mark Westaby

Kvalifikační skupiny - soutěžní disciplíny

1. 2. 3. 4. 5.
Medley
Truck Pull
Power Stairs
Deadlift for Reps
Apollon's Axle
Loading Race
Farmer's Walk
Power Stairs
Deadlift for Reps
Africa Stone
Overhead lift
Loading Race
Medley
Truck Pull
Power Stairs
Deadlift for Reps
Dumbell for Reps
Loading Race
Farmer's Walk
Squat for Reps
Africa Stone
Apollon's Axle
Deadlift hold
Loading Race
Medley
Squat for Reps
Africa Stone
Overhead Lift
Deadlift hold
Loading Race


Semifinále

Favoritem první kvalifikační skupiny není nikdo jiný než gigantický Brian Shaw, který v minulém ročníku této soutěže vybojoval třetí místo. Druhým závodníkem, který postoupí do finále, může být kterýkoliv ze zbývající pětice. Mark Felix by si mohl vést velmi dobře v mrtvém tahu a Power Stairs, ale zdvih soukolí mezi jeho silné stránky rozhodně nepatří.

I druhá skupina má jasného favorita - Dereka Poundstona. Terry Hollands by byl za normálních okolností nepochybně tím druhým závodníkem, který postoupí do finálových bojů, ale vážné zranění bicepsu, které jej potkalo před třemi měsíci a které si vyžádalo operaci, mu ponechalo jen několik málo týdnů na přípravu. Terry Hollands se ale vyjádřil jednoznačně: "Nebudu ve 100% formě, ale příležitost startovat na Worlds Strongest Man si rozhodně ujít nenechám."

Travis Ortmayer se v minulém ročníku na této soutěži hodně natrápil. Sužovala ho viróza a žaludeční problémy a v semifinále si postupovou druhou příčku zachraňoval až bezchybným výkonem ve své nejlepší disciplíně - Atlas Stones. Tento rok jsme se od něj ale už dočkali mnohých překvapení a osobně nepochybuji o tom, že jeho vystoupení na soutěži Worlds Strongest Man 2010 bude skvělá podívaná.

Není pravděpodobné, že by ve čtvrté kvalifikační skupině mohl někdo porazit Zydrunase Savickase, ale souboje o druhou postupovou pozici budou nejspíš velmi zajímavé - Laurence Shahlaei, Louis-Philippe Jean i Nick Best si mohou být navzájem s ohledem na různorodé disciplíny velmi vyrovnanými soupeři.

Pravděpodobným vítězem páté kvalifikační skupiny bude Mikhail Koklyaev. Papírově nejvyšší šanci na dosažení druhého postupového místa má Dave Ostlund, ale některý z ostatních závodníků by mohl překvapit.

Tak by podle mého odhadu mohly vypadat souboje v jednotlivých kvalifikačních skupinách. V tak vyrovnaném poli závodníků se ale může každá malá chyba a každé zaváhání projevit značnou bodovou ztrátou a propadem o jedno i více míst v celkovém pořadí.


Finálové souboje

Jaký je můj odhad podoby finálových soubojů? Na základě profilů jednotlivých favoritů a výčtu finálových disciplín si můžete zkusit udělat obrázek o tom, jak by se souboje mohly vyvíjet.

Budu předpokládat, že do finále postoupí všichni papíroví favorité:

 • Zydrunas Savickas
 • Derek Poundstone
 • Brian Shaw
 • Travis Ortmayer
 • Miklail Koklyeav

...kteří budou soutěžit v těchto disciplínách:

 • Loading Race (vykládání zátěží, blíže nespecifikováno)
 • Keg Toss (hod 5 - 6 zátěžemi do výšky)
 • Giant Wooden Log for Max (zdvih klády na maximální výkon)
 • Whisky Barrel Carry (přenášení zátěže)
 • Car Deadlift for Reps (mrtvý tah s automobilem)
 • Atlas Stones (zvedání 5 - 6 betonových koulí)

V první disciplíně může zvítězit prakticky kdokoliv. Velké šance bych osobně dával Dereku Poundstonovi a Brianu Shawovi, ale i na první pohled zdánlivě nemotorný Savickas umí být neuvěřitelně rychlý a obratný, takže výsledky budou nejspíš velmi těsné a budou rozhodovat desetiny vteřiny.

To samé platí i pro druhou disciplínu, ve které je vedle síly zapotřebí i velká přesnost a dynamika. Osobně bych vsadil na Travise Ortmayera, ale velmi dobře si pravděpodobně povede také Koklyaev.

Pravděpodobnost, že v této disciplíně zvítězí někdo jiný než Zydrunas Savickas, se limitně blíží nule. Savickas již od roku 2005 překonává v této disciplíně pouze sám sebe. Jím ustanovený světový rekord má v současné době hodnotu 212,5 kg a žádný jiný strongman se tomuto číslu zatím nepřiblížil. O druhé místo budou pravděpodobně bojovat Poundstone a Koklyaev, jejichž výkon by mohl být kolem 190 kilogramů.

Čtvrtá disciplína je obdobou farmářské chůze - závodníci přenáší konstrukci se zátěží na vzdálenost 20 - 25 metrů. Rozhodovat bude zátěž, umístění a také tloušťka držadel, která může například Savickasovi způsobit problémy s úchopem. Z toho by naopak mohl těžit Brian Shaw, který pravděpodobně disponuje nejsilnějším úchopem z celého startovního pole.

Mrtvý tah na maximální počet opakování se s největší pravděpodobností stane druhou disciplínou, ve které si jasné vítězství zapíše Zydrunas Savickas. V minulém roce předvedl neskutečných 11 opakování s váhou 350 kg a o dvě opakování tak překonal Dereka Poundstona a Mariusze Poudzianowského. Jediným závodníkem, který jej podle mého názoru může v této disciplíně ohrozit, je Mikhail Koklyaev.

Atlas Stones jsou tradiční finálovou disciplínou této soutěže a favoritem jde zde nepochybně Travis Ortmayer, kterému díky jeho dominanci v této disciplíně přezdívají "Texas Stoneman". Je ale pravděpodobné, že Brian Shaw a Zydrunas Savickas se na něj budou velmi těsně dotahovat.

Nyní Vám představím favority této soutěže, ale i další strongmany, kteří se již také v minulosti na různých soutěžích ukázali ve velmi dobré formě a kteří by mohli snadno překvapit.


Zydrunas Savickas

Tento pětatřicetiletý, 191 cm vysoký a 175 - 180 kg vážící Litevec je odborníky označován za nejsilnějšího muže v historii strongman soutěží. Zydrunas má na svém kontě více než dvě desítky světových rekordů v různých disciplínách a jeho dominance na poli profesionálních strongmanů je absolutní zejména ve zdvihu klády a ve zdvihu soukolí nad hlavu a rovnocenného soupeře nemá ani v disciplínách vycházejících z mrtvého tahu. Je šestinásobným vítězem prestižní soutěže Arnold Strongman Classic a v roce 2009 poprvé získal i titul Worlds Strongest Man, který v jeho sbírce nejcennějších titulů chyběl. Není nejmenších pochyb o tom, že tento rok přijde opět skvěle připravený a bude chtít svoji pozici obhájit.

Derek Poundstone

V pouhých osmadvaceti letech nasbíral Derek Poundstone neuvěřitelnou sbírku cenných vítězství. Je jediným závodníkem, který dokázal porazit Zydrunase Savickase v jeho vrcholné formě, a to hned dvakrát - na soutěži Fortissimus v roce 2008 a také na Arnold Strongman Classic 2010. V tomto roce zatím odešel ze všech soutěží neporažený!

Vše naznačovalo tomu, že Derek je připravený na 100 % a jeho forma je lepší než kdykoliv předtím. Měsíc před WSM vážil 150 kilogramů při minimálním množství podkožního tuku a jeho síla byla na vrcholu - udělal například dva snadné tlaky se 186kg kládou. Pak ale přišlo zranění...

Při lehkém tréninku dřepu si Derek natrhl sval stehna a zdálo se, že příprava je u konce a šance na titul mizí v nenávratnu. Jen několik dní po zranění ale s oteklou a kulhající nohou odletěl do Japonska, kde v televizní show překonal světový rekord ve zdvihu jednoručky Thomas Inch, když s nemotornou 78kg činkou provedl během 90 vteřin 17 tlaků nad hlavu. Zranění takového rozsahu znamená pro strongmana obrovské omezení, ale Derek prohlásil, že nadále zlepšuje sílu vrchní části těla, udržuje tělesnou hmotnost díky obrovskému příjmu kalorií a na WSM startovat bude...

Brian Shaw

Nejvyšší závodník (203 cm), který bude dost možná brzy také jeden z nejtěžších (údaje se různí, ale Brian Shaw prý váží již téměř 190 kg). Nenajdete na něm pletence svalů, které připomínají spíše účastníka profesionálních kulturistických soutěží (jako je tomu třeba u Dereka Poundstona), ale není to ani neforemně působící "koule" (jako třeba "Big Daddy" Glen Ross). Brian Shaw je zkrátka gigantický - má o polovinu větší kostru než běžný urostlý člověk a váží rovnou dvakrát tolik. Na WSM 2009 vybojoval díky vyrovnaným výkonům a vítězství v brutální disciplíně Boat Pull bronzovou pozici. Tento rok si zapsal páté místo na Arnold Strongman Classic a nyní už se soustředí pouze na WSM.

Travis Ortmayer

Travis Ortmayer předvedl letos působivou proměnu. Z loňských notně "oplácaných" 160 kg hmotnosti shodil na necelých 140 kg. Ačkoliv by mnozí mohli hádat, že tím získá na rychlosti a kondici, ale ztratí na maximální síle, opak je pravdou. Na Arnold Strongman Classic, což je soutěž založená výhradně na brutálních zátěžích, obsadil třetí místo a zlepšil si osobní rekordy ve zdvihu Apollonova soukolí, mrtvém tahu i zdvihu obří jednoručky. Ačkoliv se nechal slyšet, že mu dává opravdu zabrat čerstvý přírůstek v rodině - Ortmayer junior - je nyní ve vynikající formě, což potvrdil i nedávným vítězstvím na americkém strongman šampionátu. A co je nejdůležitější, se shozenými kilogramy opět vynikly Travisovy ostře řezané rysy v obličeji a jeho pověstné hrůzostrašné pohledy jsou nyní ještě působivější. :)

Mikhail Koklyaev

Jen stěží najdete všestrannějšího silového atleta, než je tento vždy usměvavý, 160 kg vážící ruský strongman. Představu o tom, co všechno Mikhail "Misha" Koklyaev dokáže, si můžete udělat například zde. Misha má na svém kontě slušnou řádku vítězství na soutěžích Champions League, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili ze světových šampionátů IFSA a v loňském roce dal pořádně zabrat Dereku Poundstonovi na Arnold Strongman Classic.

Misha Koklyaev bude na soutěži Worlds Strongest Man startovat poprvé a s ohledem na charakter disciplín má velmi dobrou šanci výrazně zabodovat a zamíchat kartami v celkovém pořadí.


Louis-Philippe Jean

Tento kanadský strongman se v roce 2008 zdál být reálnou hrozbou poté, co zvítězil na národním šampionátu a získal v nabitém soutěžním poli 4. místo na soutěži Fortissimus. V následujícím roce ale umístění nezopakoval a musel se na Fortissimu spokojit až s osmým místem, na WSM 2009 obsadil místo desáté a zdálo se, že má určité rezervy v technice a celkové kondici.

Tento rok je ale, zdá se, silnější než kdykoliv předtím, na tréninkovém videu z přípravy dřepuje 8x 325 kg a v bench-pressu zvládl 5x 230 kg. Pokud tuto sílu skloubí s dostatečnou kondicí a technikou, může ve 4. kvalifikační skupině porazit papírově silnějšího Laurence Shahlaeie a postoupit do finále.

Dave Ostlund

Ve svých devětadvaceti letech už je zkušeným veteránem strongman soutěží. Na WSM 2008 obsadil skvělé třetí místo a letos v konkurenci těch nejlepších světových strongmanů získal 6. místo na Arnold Strongman Classic. Pokud přijde v dobré formě, neměl by pro něj být problém snadno postoupit do finále.

Terry Hollands

Dvoumetrový, téměř 180 kg vážící kolos původem z Anglie na jaře tohoto roku předvedl opravdu působivou sérii - během necelých tří měsíců startoval na pěti soutěžích série Champions League a zapsal si třikrát druhé místo, jednou se umístil třetí a na soutěži v Irsku se shodným počtem bodů dělil o vítězství se Zydrunasem Savickasem. Pak ale přišlo zranění bicepsu, které si vyžádalo operativní zákrok, a zdálo se, že tento rok soutěžní sezóna pro Hollandse končí.

Již několik týdnů po operaci se ale Hollands nechal slyšet, že opět usilovně trénuje, že rehabilitace jde velmi dobře a že na WSM 2010 chybět nebude, přestože nebude v takové formě, v jakou doufal. Tento závodník ale může snadno postoupit do finále i s 80% výkonem, koneckonců, pouhých 8 týdnů po operaci zvládl 410 kg v mrtvém tahu...

Laurence Shahlaei

Tento krajan Terryho Hollandse v minulém roce přesvědčivě zvítězil v kvalifikačním kole WSM, ale ve finále už mu síly stačily pouze na deváté místo. Letos se zdá být v dobré formě, na soutěži série Giants Live na Ukrajině obsadil velmi těsným bodovým rozdílem druhé místo za Derekem Poundstonem a jeho příprava údajně probíhá velmi dobře. Shahlaei exceluje ve všech možných disciplínách založených na přenášení zátěže, ať už to je farmářská chůze, Super Yoke nebo nošení kamene v náručí.

Ervin Katona

Tento strongman ze Srbska dominuje spíše brutální silou nežli technikou. V letech 2008 a 2009 dosáhl slušné řádky umístění v první trojici na soutěžích Champions League, ale tento rok startoval jen na několika menších soutěžích. V jaké formě se tento závodník objeví na Worlds Strongest Man, je těžké odhadovat, ale pokud předvede svůj standard, pak má ve své kvalifikační skupině slušnou šanci na postup do finále.

Robert Szczepanski

Elitní polský strongman, který několikrát porazil na domácích soutěžích i pětinásobného vítěze WSM Mariusze Pudzianowského. S ohledem na jeho rychlost a velmi dobrou kondici by mu některé z disciplín na této soutěži mohly velice vyhovovat. Dokáže si ale vybojovat druhé místo v kvalifikační skupině a postoupit do finále?


Terry Hollands - mrtvý tah 410 kg 8 týdnů po operaci bicepsu

Louis-Philippe Jean - dřep 8x 325 kg

Dave Ostlund - tlaky se 138kg pytlem písku

Derek Poundstone - příprava na WSM 2010

Travis Ortmayer - příprava na WSM 2010


Zdroj:
www.youtube.com
www.ironmind.com
www.marunde-muscle.com
www.theworldsstrongestman.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.09.23:36daveM - ne, ze bych fandil misovi :) :) tekon ma max na dl kolem 4..
15.09.08:35bikon - `I tested the equipment for my qualifying group today and ..
14.09.11:48No_pain - Super nápad s pytlem písku s vahou téměř 138kg... asi něco..
14.09.11:30Petey - zaklad je jasny,ale tie doplnkove mi k tomu nesedia *1* ..
14.09.10:21Majesty - A hlavne cviky na biceps nejsou pro strongmana vubec nezvy..
14.09.10:08CIZOPASNIK - Proc by ty cviky nedelal? :) Ale zaklad ma stejny jako kaz..
14.09.09:48Petey - Sledoval som par treningov Dereka,a on ma na strongmana na..
13.09.21:30CIZOPASNIK - Honza ma bezpochyby vykonnost na to, aby na WSM startoval ..+1
13.09.20:38Majesty - Uz jsem se kdysi ptal, ono je to o tom ze na velke souteze..
13.09.18:47Patokras - A co náš Jan Šalata?myslím, že by si pozvánku zasloužil.Do..
13.09.15:49Majesty - Pral bych si aby v treti postoupil z druhy pricky Sadler, ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 25 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra