Reklama:

Evropský strongman
šampionát 2010

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jan Šalata (vlevo) s vítězem šampionátu Zydrunasem Savickasem
V pátek 20. srpna jsem společně s nejlepším českým strongmanem Honzou Šalatou odcestoval do polské Wrzesnii na evropský strongman šampionát, abych svým okem i objektivem kamery zachytil souboje nejsilnějších mužů Evropy.

Startovní listina původně slibovala účast hvězd, jakými jsou Mark Felix z Anglie nebo Mikhail Koklyaev z Ruska. Ani jeden z této dvojice však nakonec nedorazil - Felix kvůli menšímu zranění bicepsu a Koklyaev kvůli nerušené přípravě na soutěž Worlds Strongest Man, která se bude konat za necelý měsíc. V žádném případě tím ale závody neutrpěly na kvalitě, protože kromě skvěle připravených polských závodníků startoval i nejsilnější muž Slovinska Gregor Stegnar, dále pak například Alex Curletto z Anglie, Litevec Mark Leitis a samozřejmě také největší hvězda světových strongman pódií a držitel více než dvou desítek světových rekordů - fenomenální Zydrunas Savickas.

Samozřejmě jsem se Honzy ptal, jak se cítí, v jaké je formě, jestli je nervózní a jak hodnotí konkurenci.

"Vážím 167 kg, to je zatím asi nejvíc, co jsem kdy měl. Nervózní nejsem, není důvod, výkon prostě podám takový, na jaký mám. Konkurence? Na takových závodech už na strongmany druhé kategorie určitě nenarazíš..."
Jan Šalata

Po noci strávené v hotelu a vydatné snídani jsme kolem jedné hodiny dorazili na náměstí ve Wrzesnii. Obrovské pódium připravené pro večerní koncert, plocha o rozloze více než 1000 metrů čtverečních vyhrazená na závody a davy diváků, které se shromažďovaly již dlouho před začátkem soutěže, dávaly tušit, že toto klání bude určitě nezapomenutelným zážitkem. Všichni závodníci se začali pomalu připravovat a zahřívat, prohlíželi si soutěžní disciplíny a koncentrovali se na výkon. Všichni se řádně zapotili už při převlékání, protože ostré sluneční paprsky rozpálily dlažbu i vzduch na náměstí na více než 30 stupňů Celsia...

Po představení všech závodníků nakladači nachystali první disciplínu - přenášení 210kg erbu v náručí na vzdálenost 20 metrů v kombinaci s přenášením 160kg kufrů na stejnou vzdálenost - organizátoři zjevně chtěli závodníky nemilosrdně likvidovat hned od začátku a jak se později ukázalo, dařilo se jim to velice spolehlivě. Hned první závodník - Alex Curletto - přichystal divákům podívanou, při které šel mráz po zádech. Po několika krocích s erbem v náručí ztratil vědomí a v běhu se i se zátěží poroučel k zemi, kde zůstal několik vteřin ležet, než přišel opět k sobě. Později jsem se Alexe na tento hrozivě vypadající pád zeptal.

Vůbec nic si z toho nepamatuji. Naposled si vzpomínám na moment, kdy jsem zvedl erb ze stojanu a pak až, jak ležím na zemi. Nikdy se mi nic podobného nestalo. Myslím, že to bylo tou kombinací horka a zátěže, která mi tlačila na hrudník. Asi jsem měl štěstí, že mi erb nerozdrtil ruce, spadl jsem docela šikovně. Odnesl to jen jeden prst (ukazuje oteklý kloub prostředníčku pravé ruky),
ale devět funkčních mi jich zbylo, takže to není tak hrozné. (smích)
Jen mě mrzí, že jsem díky tomu ztratil tolik bodů. Myslím, že bych si jinak
vedl v celkovém pořadí mnohem lépe.
Alex Curletto

Alex skutečně ani na chvíli nepomyslel na to, že by odstoupil, a za dalších 15 minut již nastupoval na druhou disciplínu. Honza Šalata s erbem proběhl trasu v opravdu rychlém tempu bez zjevného úsilí. I s kufry vyrazil po počátečním malém klopýtnutí, kdy se mu kufr v pravé ruce nepříjemně přetočil, velice jistou chůzí. Snad půl metru před cílem mu ale z pravé ruky kufr vypadl a než je Honza odtáhl za cílovou čáru, znamenalo to obrovskou ztrátu mnoha vteřin. I tak si ale zapsal čtvrté místo. Když jsem mířil do stanu pro závodníky, kde Honza odpočíval, viděl jsem už z dálky podle výrazu tváře, že s touto disciplínou opravdu spokojený není. Zeptal jsem se ho, jestli to klopýtnutí hned na startu narušilo úchop.

Bál jsem se toho nošení erbu, ale ten byl lehký, s tím jsem neměl nejmenší problém. Jeden z kufrů se mi ale hned na startu v ruce přetočil a to mi povolilo úchop. Posledních 5 metrů už jsem ho nesl jen na posledních článcích prstů a jen půl metru před cílem mi vypadl z ruky. To se mi s kufry ještě nikdy v životě nestalo.
Jan Šalata

Strongmani na té nejvyšší úrovni tedy skutečně nejsou jen o hrubé síle, protože tou disponují skutečně všichni. Pouze v kombinaci s perfektní technikou, koncentrací a také s trochou toho štěstí se fyzická síla projeví v podobě neuvěřitelných výkonů, jakých můžete být svědky na soutěžích strongmanů.

Druhá disciplína byla opět náročnou kombinací - přenášení 450kg Super Yoke na vzdálenost 20 metrů a poté kachní chůze se 190kg závažím na vzdálenost 10 metrů. Honzovi se tady dařilo; v disciplíně Super Yoke patří k těm nejlepším a přenášení téměř půltunové zátěže pro něj nepředstavovalo problém. Závaží o 190 kg pak do cíle donesl se ztrátou jen několika desetin vteřiny na druhého Krzysztofa Schabowskeho. Třetí místo v této disciplíně pro něj znamenalo solidní bodový zisk. Opět jsem s Honzou prohodil několik slov a zeptal se ho, jak se cítí.

Necítil jsem na zádech, že by Super Yoke byl těžký, ale skoro jsem se nemohl nadechnout, myslel jsem, že snad omdlím. Tady znamená 6 disciplín vlastně 9, protože tři z nich jsou různé kombinace. Asi nás chtějí uběhat, v tom horku to není žádná sranda. (smích) Další je "Conan". Tuhle disciplínu ze srdce nesnáším a minule jsem neušel nic, tak uvidíme, jak to dopadne.
Jan Šalata

Úroveň strongman soutěží

Strongman je sport s velkým potenciálem. Soutěže, které se konají na veřejných prostranstvích, mohou přilákat početné publikum a nabízejí velký prostor k prezentaci sponzorů, kteří se rozhodnou tyto akce podpořit. Podmínkou je ale určitý standard, který musí každé závody splňovat. Disciplíny musí být divácky atraktivní a děj musí komentovat zkušený moderátor, který má v tomto sportu přehled nebo je alespoň se všemi důležitými fakty dopředu seznámen. Nutností je prezentace v médiích, kvalitní informační servis pro diváky a samozřejmě i pro závodníky. Evropský šampionát strongmanů ve Wrzesnii toto vše splňoval a ukazoval cestu, která by mohla tento sport zpopularizovat a přiblížit široké veřejnosti i v České republice.

Se Zydrunasem Savickasem jsem diskutoval na téma návštěvnosti soutěží a vyjádřil se takto:

"V Litvě mají soutěže strongmanů tradici již téměř 20 let. Když u nás soutěže začínaly, byla návštěvnost těchto akcí až 20 000 lidí". (Několikrát jsem se ujišťoval, že jsem číslo pochytil správně a skutečně tomu tak bylo - jednalo se často o zcela zaplněné stadióny.)

"Dnes již návštěvnost není taková jako kdysi, když byl tento sport u nás něčím zcela novým a výjimečným, ale přesto se počet diváků pohybuje kolem čísla 5000."

V Polsku jsou soutěže strongmanů také nesmírně populární a publikum neváhá závodníky hlasitě podpořit, ať už se jedná o domácího borce nebo o konkurenci ze zahraničí. Taková atmosféra pak dokáže strongmany povzbudit a motivovat k tomu, aby ze sebe vydali opravdu maximum. Proto pokud se někdy půjdete na soutěž strongmanů podívat a bude se Vám líbit, neváhejte to dát závodníkům hlasitě najevo. Věřte, že budou rádi a Vaši podporu ocení.

Když jsem se rozhlédl po ostatních závodnících, kteří seděli, ztěžka oddychovali a po těle jim tekly proudy potu, bylo mi jasné, že do smíchu skutečně není nikomu z nich. Úsilí, jaké musí lidské tělo vynaložit byť jen na několik desítek vteřin při každé disciplíně, je opravdu limitní a zcela zničující. Intenzita, jakou profesionální strongmani předvádí, když se vybičovaní adrenalinem snaží co nejrychleji přemisťovat stovky kilogramů, je nepředstavitelná...

Jak vypadá disciplína "Conan"? Viděli jste film Barbar Conan, ve kterém se Arnold Schwarzenegger coby otrok stává lidským pohonem obrovského kola? Odtud je i název této disciplíny, která se tomuto výjevu podobá, s tím rozdílem, že závodníci konstrukci netlačí před sebou, ale osu, která je na jedné straně ukotvena, uchopí do náruče a chodí s ní v kruhu, dokud neselže síla nohou, paží, zad nebo břicha. Na ose je pochopitelně umístěna zátěž, kterou tentokrát představovaly čtyři půvabné hostesky pohodlně sedící na sedačkách. I když každá z nich vážila stěží více než 50 kilo, masivní konstrukce představovala solidní zátěž sama o sobě a závodníci tak v náručí přenášeli v součtu více než tři metráky. Ačkoliv výkony ostatních závodníků odsunuly Honzu v této disciplíně až na dělené šesté místo, byl on sám se svým výkonem spokojený, protože dosažená vzdálenost jedné plné otočky (360°) znamenala jeho osobní maximum.

Fanoušci strongmanů se možná podivují nad tím, proč jsem zatím nezmínil výkony Zydrunase Savickase. Jak na mě působil tento zhruba 175 kilogramů vážící Litevec? Jedním slovem - klidně. Zydrunas jako by šetřil energii od začátku do konce. Jeho chůze byla velmi pomalá a rozvážná, na jeho tváři nebyly znát nejmenší známky nervozity nebo vzrušení a to ani bezprostředně před tím, než nastoupil na disciplíny. Žádné emoce, žádný adrenalin, nic. Na disciplínách startoval vždy jako poslední a jako by vždy vynaložil jen tolik energie, aby s přehledem zvítězil a zároveň se příliš neunavil. Poháry se udělovaly i za vítězství v jednotlivých disciplínách a Zydrunas je od začátku nosil do stanu a jeden po druhém je pokládal vedle své tašky (s jednou jedinou výjimkou, o které ale bude řeč až později). Když jsem se pak Zydrunase na jeho nasazení při závodech zeptal, jeho odpověď mě ani příliš nepřekvapila...

Disciplíny nebyly těžké. Závody jako takové už byly trochu náročnější, protože bylo opravdu horko. Nesnažil jsem se podat 100% výkon, spíše to bylo někde kolem 80 %. Účast na těchto závodech je pro mne vynikající forma tréninku.
Zydrunas Savickas

Čtvrtou disciplínou v pořadí byl zdvih tří klád o váze 130, 150 a 170 kg. Tím, kdo rozhodně nepřekvapil, byl právě Zydrunas Savickas, pro kterého i nejtěžší kláda představovala spíše rozcvičovací váhu. Pro ostatní závodníky se ale meta 170 kilogramů ukázala po předchozích náročných disciplínách jako nepřekonatelná a všichni s jedinou výjimkou selhali už při pokusu přemístit kládu na hrudník. Tím jediným závodníkem, který to zvládl a měl velmi blízko i k dokončení tlaku, byl Honza Šalata! K úspěšnému pokusu, který by znamenal značný bodový zisk, mnoho nechybělo, ale únava už byla obrovská.

Po těch třech disciplínách už skoro necítím nohy, jsou úplně ztuhlé a bez síly. 150kg kláda byla opravdu lehká, až mě to překvapilo, na těch 170 kg jsem si věřil, ale už jsem vůbec nebyl schopný ji nohama rozjet.
Jan Šalata

Legendární Zydrunas Savickas v ČR?

Pro úzkou skupinu opravdových nadšenců do soutěží strongmanů snad bude zajímavou zprávou, že jsme při této příležitosti jednali se Zydrunasem Savickasem o jeho účasti na soutěži v ČR v příštím roce. S ohledem na jeho program, ve kterém je jedním z vrcholů jeho sezóny soutěž Worlds Strongest Man, by se pravděpodobně jednalo o termín v měsíci říjnu a přímo se tak nabízí soutěž strongmanů v Teplicích, která je charakteristická extrémně náročnými disciplínami. Doufejme tedy, že Zydrunas, který účast předběžně přislíbil, bude této myšlence nakloněn i příští rok a že letošní soutěž v Teplicích společně s příslibem účasti nejsilnějšího muže světa a nejúspěšnějšího strongmana v historii tohoto sportu v následujícím ročníku vzbudí i zájem potencionálních sponzorů (protože pozvání takové osobnosti s sebou nese i nezanedbatelné finanční náklady). Pro všechny fanoušky strongmanů a samozřejmě i pro závodníky, kteří by mohli změřit síly s tímto fenomenálním strongmanem, by to jistě byl nezapomenutelný zážitek...

Předposlední disciplína byla opět náročná kombinace, která měla závodníkům sebrat i zbytky sil - 3 otočení 400kg pneumatiky a následně přenášení a vykládání tří různých zátěží o váze zhruba 110 - 130 kg na podstavec. Většina závodníků, snad s výjimkou Savickase a jednoho Poláka, měla s převracením pneumatiky větší či menší problémy a ačkoliv tři otočení zvládli všichni, většina závodníků s pneumatikou bojovala dlouhé vteřiny. Ne ale Honza, který v této disciplíně patří nejen díky své síle, ale i díky své rychlosti a dynamice na všech závodech k těm nejlepším. Tři otočení zvládl bez jediného zaváhání ve velmi rychlém čase a přestože vykládání zátěží díky únavě už nebylo tak rychlé, jak by si asi Honza přál, téměř jsem nemohl uvěřit naměřenému času, který jej odsunul do středu soutěžního pole (rozdílem pouhých několika desetin vteřiny od dvou závodníků, kteří skončili před ním).

Finálová disciplína - zvedání pěti betonových koulí o váze 110 - 180 kg na podstavce uspořádané v kruhu - mohla značně zamíchat pořadím. Po startu prvních dvou závodníků se zdálo, že poslední koule zůstane nepřekonána - ani jednomu se nepodařilo ji přemístit na stehna, natož vyložit na podstavec. Honza nastoupil na disciplínu jako třetí závodník v pořadí. Pokud by v této disciplíně zvítězil, posunul by se na čtvrté místo v celkovém pořadí, a pokud by zároveň Litevec Mark Leitis výrazně chyboval, mohlo by to znamenat i medailovou pozici. První čtyři koule Honza vyložil bez položení na stehna jediným pohybem přímo na podstavec v čase, který by sám o sobě stačil na první místo. Po několika vteřinách odpočinku a koncentrace pak s jistotou zvládl vyložit i poslední, 180 kilogramů vážící kouli! Posledním, kdo jej mohl překonat byl Zydrunas Savickas, který se dvakrát o zdolání poslední koule pokusil, ale poté rezignoval. Honzovi se tak díky tomuto výkonu povedlo vybojovat jediný pohár za vítězství v jednotlivé disciplíně, který se nestal kořistí fenomenálního Litevce.

Čtvrté místo na této soutěži je pro Honzu určitě úspěchem, ale v několika disciplínách ukázal, že může snadno mířit i mnohem výš a že pro něj není problém prosadit se ani v mezinárodní konkurenci skvěle připravených profesionálů. Níže si můžete prohlédnout dva videozáznamy. První je průřezem celou soutěží od polských organizátorů a na druhém se můžete podívat na výkony Honzy Šalaty tak, jak jsem je na kameru zachytil já.


Konečné pořadí Evropského strongman šampionátu 2010

p. jménobody
1. Zydrunas Savickas (LT) 47,0 b.
2. Krzysztof Schabowski (PL) 38,0 b.
3. Mark Leitis (LT)36,0 b.
4. Jan Šalata (CZ)31,5 b.
5. Tyberiusz Kowalczyk (PL) 25,0 b.
6. Alex Curletto (GB)19,5 b.
7. Gregor Stegnar (SLO) 7,0 b.Jan Šalata na Evropském strongman šampionátu

627


Foto:
www.szczepanski.net.pl


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.08.13:24Morico - Parádní článěk, je to napsaný pěkně čtivě :) A velká gratu..
27.08.18:59s.sman - Paráda. Skvělá práce vás obou - jak sportovní výkon, tak r..+1
27.08.16:22Majesty - Skvelej uspech, gratulace Honzo :) na tenhle clanek jsem..
27.08.13:42Sir Lukas ze Strmilova - Taktéž gratuluju! Honza tam ty koule naházel jako nic *79*
27.08.12:48Mates-daoc - Congratulation, Honzovi . za krásne místo . A před všema s..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 79 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra