Reklama:

Alistair Overeem: „Chci se
stát šampiónem K-1."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Alistair "Demolition Man" Overeem

Narozen: 17. 5. 1980
Výška: 195 cm
Váha: 115 kg

Styl: K-1 a MMA

Výhry: 33 (MMA)/6(K-1)
Prohry: 11/4
Remízy: 0/0
Alistair Overeem je světovým fenoménem bojových sportů současnosti. Žádný jiný bojovník se nedokázal prosadit do nejužší špičky dvou různých bojových sportů zároveň. Alistair je momentálně řazen do top 10 v K-1 i MMA. Je šampiónem těžké váhy americké MMA organizace Strikeforce a v K-1 nemá podle mínění mnohých odborníků vyjma Semmyho Schilta a Badra Hariho konkurenci. Obdobně je na tom v japonské MMA organizaci DREAM, kde pro něj nejsou japonští organizátoři schopni najít adekvátního soupeře. Třicetiletý holandský MMA zápasník je momentálně na vrcholu. Fanoušci by jej rádi viděli zápasit ve finálových bojích K-1 i letos a pokud nebude muset do konce roku znovu obhajovat titul Strikeforce, rád by se japonské soutěže znovu zúčastnil. Kromě toho by jej také rádi viděli v největší MMA organizaci světa, americké UFC, aby mohl změřit síly s ostatními top MMA zápasníky těžké váhy, jako jsou Brock Lesnar, Cain Velasquez, Shane Carwin nebo Junior Dos Santos. Jenže v tomto případě zůstane jejich přání nesplněné, alespoň pro nejbližší budoucnost. Alistair v nedávném rozhovoru jako důvod uvedl stávající smlouvu, která mu umožňuje zápasit jak v K-1, tak v DREAMu a Strikeforce; v případě smlouvy s UFC už by mohl zápasit jen v UFC a své svobody se zatím nehodlá vzdát. Alistair se v tomto jen několik dní starém rozhovoru mimo jiné vyjadřoval k věčně omílanému tématu o jeho osobě, tedy o údajném užívání anabolických steroidů, mluvil také o tom, s kým by chtěl zápasit příště a prozradil rovněž svůj názor na světové žebříčky MMA zápasníků a své místo v nich.

Co bylo tím prvním, co tě přivedlo k MMA?

Můj bratr mě vzal v brzkém věku do tělocvičny, abych ubránil sám sebe. Trénoval v Amsterdamu s Chrisem Dolmanem a trénovali tam to, čemu se tehdy říkalo „free fight“. To bylo poprvé, kdy jsem přišel do kontaktu s bojovými sporty. Bylo mi tehdy okolo 16 let.

V současnosti jsi USA Today hodnocen jako světová osmička těžké váhy MMA. Myslíš, že je tohle hodnocení přesné? Pokud ne, jak by ses dnes zařadil ve světovém žebříčku?

Abych byl upřímný, pozice v žebříčku pro mne moc neznamená. Je to založené na tom, ve které organizaci zápasíte, a na osobním názoru autora, který sestavuje ten žebříček. Například před mým zápasem s Brettem Rogersem jsem byl na několika webových stránkách hodnocen níže než on, ale pokud jste si chtěli vsadit na tento zápas, byl jsem v tomto duelu favoritem na vítězství, takže to nedává smysl. Pokud bych měl zařadit sám sebe, musel bych se dát na 1. místo. (smích) Ne vážně, všechno záleží na formě v daný den, každý v top 10 dělá zajímavé zápasy, a zároveň může být kdykoliv poražen.

Zprávy před několika měsíci informovaly o tom, že tvůj bratr a zápasník v těžké váze Valentijn Overeem podepsal smlouvu se Strikeforce. Pokud si Valentijn propracuje svou cestu k titulu, který máš v držení ty, mohli bychom ve Strikeforce vidět zápas v těžké váze Overeem vs. Overeem?

Na to je jednoduchá odpověď - ne. Nemám žádný problém s tím, abych zápasil proti týmovým kolegům, protože jsme všichni profesionálové. Ale zápasit proti svému vlastnímu bratrovi je šílené. Jak bych mohl říct naší matce, že jeden z nás dostane knokaut? Nedovolila by nám spolu zápasit (směje se). Vím, že probíhaly nějaké diskuse o zápasech mezi týmovými kolegy, a myslím si, že když jsou oba bojovníci hodnoceni jako jednička a dvojka, měli by spolu zápasit. Ale musíte si nakreslit čáru - rodina ne.

Nedávno byl Fedor překonán Fabriciem Werdumem už v prvním kole. Doufal jsi, že budeš prvním, kdo sesadí z trůnu „Posledního vládce“?

Ano, zřetelně jsem tento zápas medializoval, jak můžete vidět v mém on-line dokumentu REEM. Jeden důvod byl ten, že jsem doufal, že budu prvním, kdo ho sesadí z trůnu. Další dva důvody spočívaly jednak v tom, že jako stávající šampión jsem chtěl zápasit s tím nejlepším, což byl samozřejmě Fedor, a jednak šlo o to, že Fedorův management odmítl zápas se mnou a vybrali Werduma. Proto jsem jej vyzval.

Je zde hodně spekulací o tom, že se ti Fedor vyhýbá, aby mohl zápasit s lehčími soupeři ve snaze udržet svou téměř neposkvrněnou statistiku. Myslíš, že je to tento případ? Kdyby si Fedor přál s tebou zápasit, rozdal by sis to s ním o svůj titul těžké váhy?

Není to Fedor, kdo se mi vyhýbá, aby zápasil s lehčími soupeři. Za tím vším je jeho management. Co dělá M-1, je směšné - kladou požadavky a využívají Fedorův vliv v každé organizaci. Neumí dokonce zorganizovat ani dobrou show. Když se podíváte na turnaje, které pořádají, byli byste blázni, kdybyste s těmi chlapy dělali koprodukci. Je to amatérská úroveň vzdálená promotérskému byznysu v Americe nebo v Japonsku. Navíc také lžou. Slyšel jsem, že vydali prohlášení, že všechny ankety o tom, koho by fanoušci raději viděli zápasit s Fedorem, hovoří o tom, že by raději znovu viděli Fedora s Werdumem než se mnou. Nevím, na jaké webové stránky se dívali, ale všechny ankety, které jsem viděl, říkají opak. Nyní, když Fedor prohrál, doufám, že už jej nebudou moct dále využívat.

Upřímně si myslím, že Fedor si není vědom toho, co mu M-1 dělá. Nestará se o to - má dost peněz, aby zaopatřil svou rodinu, a je mu jedno, s kým zápasí. Pokud chce Fedor se mnou zápasit, budu velmi ochotný. Jediná věc zde je, že Werdum by se mnou měl zápasit první. Letěl jsem celou cestu do Ameriky, abych vyzval vítěze. Werdum vyhrál, takže můj příští zápas by měl být proti němu. Nechci znovu zápasit s nikým, kdo předtím utrpěl porážku. (Pozn. red.: Alistair naráží na zápas s Brettem Rogersem.)

V UFC momentálně zápasí několik nebezpečných mladých těžkých vah. Měl bys zájem vstoupit do oktagonu UFC a dokázat sám sobě, že na to máš - bojovat proti předním MMA zápasníkům jako Shane Carwin, Cain Velasquez nebo Brock Lesnar?

V tuto chvíli mám jiné priority, protože nyní nezápasím v UFC. Pokud přijde doba, kdy budu zápasit v UFC, rád bych zápasil s nejlepšími, které tam mají, a pokud tihle chlapi, které jsi zmínil, budou pořád nejlepší a UFC mi je nabídne, rád bych se jim postavil. Co se týče dneška, pořád pro mě zbývá několik zajímavých soubojů v USA a v Japonsku - Werdum, Fedor, Barnett, „Big Foot“ Silva a Arlovski. Ti všichni jsou skvělými soupeři.

Jsi jednou z největších japonských atrakcí těžké váhy. Plánuješ další zápas v organizaci DREAM (pozn. red.: japonská MMA organizace), nebo budeš znovu obhajovat svůj titul ve Strikeforce?

Pořád máme v Japonsku dva cíle. Jeden je zápas o titul těžké váhy DREAMu a druhým je stát se šampiónem K-1. Jsem šampión Strikeforce, takže budu obhajovat svůj titul. To záleží na tom, jestli bude Werdum pro tento zápas k dispozici. (Pozn. red.: Werdum by měl být kvůli operaci lokte mimo hru až do konce roku.) Pokud ne, budu uvažovat o vstupu do turnaje K-1.

Ačkoliv jsi kickboxer světové úrovně, většina tvých vítězství byla dosažena technikou submission. (Pozn. red.: Jde o finální techniku v MMA, po které je soupeř nucen vzdát zápas.) Vypadá to, jako by se tvoji fanoušci často soustředili na tvé dovednosti v boji ve stoje než na tvůj silný grappling. Myslíš, že tvé dovednosti v boji na zemi jsou nedoceněné?

Rád ukončuji své zápasy knokautem nebo technickým knokautem a myslím, že to také ve svých zápasech předvádím, takže to lidé očekávají, ale pokud se naskytne příležitost pro submission, nechci ji promarnit. Zápas vždy začíná ve stoje, takže raději udržuji souboj ve stoje, ale nemám žádný problém, pokud se boj přesune na zem.

Jako profesionální MMA zápasník i profesionální K-1 bojovník jsi porazil některé z nejlepší bojovníků na světě. Uvažoval jsi někdy nad tím, že bys zápasil pouze v jednom sportu? Pokud ano, inklinoval jsi spíše k tomu být čistě MMA zápasník, nebo K-1 bojovník?

Proč bych si měl vybírat jenom jeden sport, když vím, že mohu zápasit v obou? Oba sporty mi přinášejí jinou úroveň vzrušení. Například K-1 je v mé zemi velmi populární, takže vyhrát titul K-1 je čest. Nyní mám stále šanci zápasit v obou sportech, protože moje smlouva to umožňuje. Jsem velmi rád za tuto část mé zápasové smlouvy. Kdybych šel do organizace jako UFC, musel bych si vybrat jeden sport. Takže v tuhle chvíli se raději rozhoduji podle sebe, než aby mi potom někdo další říkal, co mám dělat.

Jakožto MMA zápasník a K-1 bojovník jsi jedním z nejaktivnějších sportovců v bojových sportech na světě. Neplánuješ do budoucna trochu zpomalit?

Abych byl upřímný, minulý rok byl výjimečný, mé tělo mi umožnilo zápasit tak často. Také pomůže, když ukončíte zápas rychle a vyhnete se nějakým zraněním. Do budoucna se zaměřím maximálně na 3 - 4 zápasy za rok.

Než ses stal předním bojovníkem těžké váhy, zápasil jsi ve střední (do 84 kg) i polotěžké váze (do 93 kg). Kvůli tvé tělesné přeměně během let někteří spekulují, že bereš anabolické steroidy, navzdory faktu, že o tom nejsou žádné důkazy. Co si myslíš o těchto nepodložených tvrzeních?

V první řadě - já nikdy nezápasil ve střední váze. Turnaj Pride ve střední váze v roce 2005 se uskutečnil v polotěžké váze. (Pozn. red.: Označení middleweight v Japonsku tehdy odpovídalo označení lightheavyweight v USA a v obou případech jde o polotěžkou váhu.) Abych byl upřímný, doufal jsem, že čisté testy, které jsem podstoupil před zápasem s Brettem Rogersem, umlčí tyhle kritiky, ale pořád dostávám takové otázky. Nechci být hrubý, takže na ně odpovím, ale také média jsou odpovědná za to, že udržují tato tvrzení při životě, když mi pokládají tyto otázky znovu a znovu. Můj tělesný typ je perfektní jako těžká váha, ale tím, že stárnete a cvičíte silový trénink, se vaše tělo mění. Když jsem zápasil v polotěžké váze, vážil jsem okolo 225 liber (102 kg), aniž bych zvedal činky v posilovně. Nyní je posilování součástí mého tréninku, takže jsem automaticky narostl.

Proč myslíš, že se lidé snaží zdiskreditovat tvou práci, kterou jsi udělal poctivě a naturálně?

Je snadné něco tvrdit bez toho, aniž bych znal fakta. Vždycky zde budou lidé, kteří si najdou cestu, jak vás zdiskreditovat tímto nebo jiným způsobem.

Podle tvých webových stránek vlastníš a provozuješ svůj vlastní gym - mohl bys nám prosím o tom něco málo říct?

Je to tělocvična v mém rodném městě. Technicky jí nevlastním, ale podporuji tělocvičnu tím, že tam trénuji, vedu semináře a přivádím tam své tréninkové partnery, takže je to situace, ze které profitují obě strany. Snažím se otevřít tělocvičny na jiných částech světa, například ve Spojených státech, tak abych tam mohl několik týdnů nebo měsíců trénovat.

Kdybys nebyl jedním z nejnebezpečnějších MMA zápasníků těžké váhy, co myslíš, že by bylo tvým povoláním?

To je těžká otázka. Zápasím od 15 let, takže moje koncentrace vždy směřovala k tomu být profesionálním bojovníkem. Musím říct, že nejsem člověk, který by mohl pracovat pod nějakým šéfem, takže si myslím, že bych byl nějaký živnostník. Během mé sportovní kariéry jsem byl také vlastník magazínu o bojových sportech, ale musel jsem ho prodat, protože to bralo příliš mnoho času a bylo to až příliš velké rozptylování od mého zápasení. Jako bojovník tomu potřebujete věnovat 100% pozornost, pokud chcete zápasit na vysoké úrovni.

Jsi pořád mladý, ale přemýšlel jsi už o tom, co bys mohl dělat, až skončíš se zápasením?

Jak jsem zmínil před chvílí, rád bych měl nějaké tělocvičny, kde bych mohl učit lidi bojovým sportům a využít tak své zkušenosti. Takže věřím, že můžu být po skončení mé profesionální kariéry nějakým způsobem nápomocný a mohl bych být trenérem nebo manažerem.

Když už mluvíme o konci kariéry, jak bys chtěl, aby si tě lidé pamatovali jako sportovce po skončení profesionální kariéry?

Na rovinu, opravdu mě to nezajímá (směje se). Dokud lidé budou respektovat mou kariéru a užívat si mé zápasy, budu více než šťastný. Miluji fanoušky a doufám, že jednou řeknou lidem na narozeninové party: „Tenhle chlap, Alistair, byl jedním z pekelných zápasníků v dobách, kdy jsem sledoval MMA.“

Je něco, co bys rád vzkázal svým fanouškům? Pokud ano, máš prostor.

Podporujte mě i nadále a já vám slibuji, že vám dám více dobrých zápasů. Mrkněte na moje nové stránky thereem.com, kde můžete najít můj on-line dokument, ve kterém je něco málo z mého života coby profesionálního sportovce.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.09.13:59Marios - No myslim ze mas sance dobry se umistit v K1 i kdyz bych h..-2
03.09.10:30Nikolai - Já vám chlapi vůbec nerozumím,sefo vůbec neví,která bije a..
01.09.22:54daveM - no tak sypal, to je prece jedno, pokud ma negativni testy,..+1
01.09.19:25badevil - Kdo sleduje MMA tak vi jak se behem cca 3 let z nej stalo ..-1
01.09.13:52kremo - kua s tim se bit na ulici tak skoncis velmi chujo*o xD+1
01.09.12:58Nikolai - Zase jeden odborník přes výživu a AS*79* *24* +3
01.09.11:24sefo - No prostě se párkrát vysypal aby narostl a teď to jen uržu..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 3 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra