Reklama:

Český pohár strongman amatérů v Plzni - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V neděli 8. srpna se v Plzni před nákupním centrem PLAZA sešlo 17 strongmanů z Česka a Slovenska, aby změřili své síly ve čtvrtém kole Českého poháru strongman amatérů. Odložení závodu z původního termínu o jeden den se ukázalo jako šťastné rozhodnutí, protože oproti deštivé sobotě závodníky čekalo v neděli teplé slunečné počasí. Soutěž probíhala pod taktovkou předsedy České národní federace IFSA Dr. Georgise Patenidise bez nejmenších problémů a o všechny závodníky bylo skvěle postaráno. Úlohy rozhodčího se zhostil zkušený Ján Křeháček ze Slovenska a celou akci moderoval viceprezident slovenské asociace strongmanů Milan Gabrhel.

Po představení všech závodníků byla kolem půl druhé hodiny odpolední zahájena soutěž. První disciplínou na pořadu dne byl zdvih 90kg klády v časovém limitu 60 vteřin. Třetí místo obsadil Miroslav Brabenec, který se sice nechal slyšet, že zdvih klády rád nemá a více mu „sedí" například zdvih soukolí, ale jeho velmi dobrý výkon jedenácti opakování svědčí o tom, že ani tato neoblíbená disciplína rozhodně není jeho slabinou. O jedno opakování více předvedl Jirka Svozil, který jako vždy začal několika zdvihy klády „trhem" bez položení na hrudník a finišoval s použitím precizní vzpěračské techniky, kdy kládu od hrudníku dynamicky vyrážel a velmi efektivně pod ni „skočil". Doslova rozdílem třídy ale zvítězil František Bauer, který předvedl skvělou kondici a především neuvěřitelnou sílu ramen, když čistým tlakem v neuvěřitelně rychlém tempu „nasekal" 15 opakování.

Druhou disciplínou v pořadí bylo přenášení 125kg kufrů na vzdálenost 20 metrů. Kufry byly opravdu nepříjemné - odlité z betonu s netypickým kulatým tvarem a kvůli těžišti se závodníkům při chůzi „opíraly" do stehen a lýtek, takže byla nutná opravdu opatrná a jistá chůze. S malým zaváháním v podobě jednoho položení kufrů, ale stále s velmi rychlou chůzí dorazil do cíle v čase 16,10 s Jirka Svozil a zapsal si tak třetí místo. O několik desetin vteřiny rychlejší byl Tomáš Vicherek, který opustil řady soutěžních kulturistů v nejtěžší váhové kategorii a přešel ke strongmanům a jehož mohutná 130kg postava vzbuzovala velký respekt. Vítězem druhé disciplíny se stal Franta Bauer, který všechny soupeře již podruhé deklasoval a prosprintoval trasu v čase 11,97 s.

Díky tomu, že závodníci nastupovali na disciplíny vždy ve dvojicích, probíhalo vše v opravdu velmi rychlém tempu a borci byli vděční za každou chvilku odpočinku navíc. Proto přišly na řadu soutěže pro zájemce z publika, jejichž snaha byla štědře odměněna finančními prémiemi a také poukazy do pizzerie Detaillo, kterou v Plzni provozuje organizátor soutěže Georgis Patenidis.

Převracení 400kg pneumatiky na 6 otoček se ukázalo jako velice nepříjemná a náročná disciplína pro velký počet závodníků a mnozí v časovém limitu 6 otočení nezvládli. Vítězem disciplíny se stal Míra Brabenec, který má vynikající techniku a mohl by v této disciplíně bez problémů konkurovat i strongmanům z kategorie profesionálů. 6 otoček zvládl ve vynikajícím čase 28,23 s a měl tak náskok 6 vteřin na druhého Frantu Bauera a 10 vteřin na třetího Svozila.

Takzvaná kachní chůze na vzdálenost 30 metrů se zátěží 150 kg byla čtvrtou disciplínou v pořadí a první tři místa opět patřily známé trojici, tentokrát v pořadí od třetího místa: Bauer-Brabenec-Svozil.

Finálová disciplína - zvedání 135kg betonové koule na pódium pro maximální počet opakování - slibovala velmi napínavé souboje. První trojice v průběžném pořadí byla totiž velmi vyrovnaná - Bauer se 65 body, Svozil se 63 body a Brabenec se 62 body. Vítězem závodu se tedy při zaváhání soupeřů mohl stát kterýkoliv z těchto tří strongmanů. Frantu Bauera jsem již několikrát slyšel si postesknout, že mu tahle disciplína zkazí každé závody. Bohužel tomu nebylo jinak ani dnes a Franta zaznamenal s pouhými dvěma zdvihy obrovskou bodovou ztrátu, která znamenala propad z pozice leadra závodu až na čtvrté místo v celkovém pořadí. I takové jsou závody strongmanů, a i když z toho byl Franta v závěru trochu smutný, rozhodně neztrácí optimismus a zůstává pravidelným účastníkem většiny strongman soutěží.

Hned čtyři závodníci se ve zvedání koule dělili o body shodným výkonem šesti opakování - Vicherek, Širůčka, Janda a Pluháček. Vítězem disciplíny a tím i vítězem celého závodu se stal Jirka Svozil, který s obrovským nasazením zvládl 7 zdvihů. Již čtvrtým vítězstvím v této sezóně si tak upevnil pozici vedoucího závodníka v celkovém hodnocení poháru.


Konečné pořadí:

p. jménobody
1. Jiří Svozil80,0 b.
2. Miroslav Brabenec73,0 b.
3. Tomáš Vicherek71,0 b.
4. František Bauer69,0 b.
5. Michal Širůčka63,0 b.
6. Josef Mazač58,5 b.
7. Pavel Zadražil 55,5 b.
8. Jan Pluháček 47,0 b.
9. - 10. Ladislav Tuláček 40,0 b.
9. - 10. Marian Zvrtek 40,0 b.
11. Jiří Janda 36,5 b.
12. Martin Dulai 36,0 b.
13. Zdeněk Pilc 25,5 b.
14. Tomáš Tvrdík 22,5 b.
15. Zdeněk Hroch 16,5 b.
16. Marek Kmoško 16,0 b.
17. Pavol Guga 12,0 b.


Velké poděkování patří organizátorovi Georgisi Patenidisovi, který závodníkům připravil nejen kvalitní závody, ale také vynikající pohoštění. Další závody série Českého poháru strongman amatérů budou následovat 22. 8. v Golčově Jeníkově.

Několik fotografií, jejichž autorem je Lukáš Svoboda, si můžete prohlédnout níže. Rozsáhlou fotogalerii ze závodu můžete očekávat v následujících dnech.


Slovenský závodník Pavol Guga přijel „na zkušenou", a i když byly některé disciplíny nad jeho síly,
bojoval ze všech sil a závody si opravdu užíval.

Závodníci z Trutnova zvolili velmi intenzivní přípravu spánkem. Zde rozcvička v podání Zdendy Pilce...

...a rozcvičení Zdendy Hrocha.

Nářadí, které připravilo závodníkům perné chvilky - 400kg pneumatiky...

....a 125kg „kufříky", které se při chůzi komíhaly všemi směry, jen ne tam, kam by si přáli závodníci.

Michal Širůčka ve snaze dosáhnout co nejlepšího času při disciplíně Duck Walk usilovně akceleroval...

...ale zjevně špatně odhadl potřebnou brzdnou dráhu.

Dva soupeři, kteří svádí vyrovnané boje prakticky v každém kole Českého poháru strongman amatérů
- vlevo Miroslav Brabenec, vpravo Jiří Svozil.

„Ta pravá je čistší, ale ta levá se mi zdá kulatější..." - Zdenda Pilc při výběru té správné koule.

Franta Bauer dával velmi jasně najevo, co si o poslední disciplíně myslí.

„Tak koho sníme, Pavle?"
„Koukni támhle, Franto, ten vypadá jedlej..."

„Zdendo, honem, usměj se, fotí nás!"
„Já už chci domů."

Jirka Svozil se před závěrečnou disciplínou soustředil...

...poté zabral...

...a vyhrál!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.08.11:56dr.milhaus - v Golcove Jenikove bude urcite divacky lepsi.Cizo drz se a..
11.08.11:49CIZOPASNIK - On na zadne fotografii neni zaber na tribuny, kde divaci s..
10.08.21:20Brejn - Mám takovou smutnou otázku, byli přítomni diváci? Z fotek ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 92 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra