Reklama:
Legendární Matrix protein opět v akci!
Spousta příchutí a luxusní láhev ZDARMA! Více zde.

Společenství železa (III.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Motivace

Věci, které mě štvou

[Text: Steve Colescott] „Pořád sype a přitom nezávodí.” Ani nespočítám, kolikrát jsem tuhle omletou frázi slyšel od různých lidí v posilovně nebo ji četl ve článcích, ve kterých lidé negativně komentují někoho, kdo je na anabolické kúře, a přitom neplánuje vylézt na soutěžní pódia. K mému klidu mi rozhodně nepřidá ani tohle: „Ten, kdo závodí jen na lokální úrovni, takhle sypat vůbec nepotřebuje.”

Mnoho takových komentářů pochází od IFBB profesionálů - z jejich článků typu Q&A (otázky a odpovědi). Nemají buď vůbec žádné povědomí o skutečné kulturistice (takové, kterou dělají běžně pracující lidé), nebo redaktoři v pozadí odpovídají na stále stejné otázky jen typickými neustále omílanými klišé (myslím si, že pravda je někde uprostřed).

Jak si může vůbec někdo myslet, že jeho honba za lepším umístěním na Arnold Classic má větší hodnotu než cíle Pepy Nováka, který se chce postavit v co nejlepší formě na prkna oblastního přeboru, nebo Honzy Navrátila, který chce překonat 250 kg ve dřepu, a nebo třeba Jirky Sládka, který se snaží nabrat pět až deset kilo kvalitního masa? Odpověd: Nemůže. Nikdo nemůže posuzovat hodnotu osobního cíle druhého člověka. Proto prosím, vyndejte si hlavy z Vašich vážených zadků. Kulturistické časopisy a internetové magazíny jsou plné různých pseudoosobností, které milují debaty, kde mohou ukázat svůj seznam úspěchů (kdo kdy trénoval na jaké závody a tak dále). Věc, která mě vytáčí, je to, že tihle chlápci kolem sebe rozhazují „znalosti”, ale nikdy neodkryjí všechno, abychom to mohli použít i my. Pokud jste byli jakkoli krátkou dobu součástí železné hry, museli jste potkat tucty chlápků, kteří:

1. Mají velmi vyhraněné názory a nejdou daleko pro tvrdou kritiku toho, co jaký závodník udělal špatně.

2. Mluví s účelem zmást polovědeckým žargonem, aby vlastně neřekli vůbec nic.

3. Píšou, aby udělali dojem, nikoli aby někoho o něčem informovali.

Často se tihle hoši dost povyšují, jako by jim jejich publikum nepřipadalo dost dobré. Dokážu pochopit trenéry, kteří tají přesná čísla a přesné triky, které používají pro poslední fázi přípravy (protože to jim platí účty a protože soutěžní příprava závisí často na úpravách stravy ze dne na den). Ovšem pokud někdo nedokáže poradit s tréninkem, dát radu o výživě, o stravě v přípravě a nebo informace o suplementech srozumitelným, jasně pochopitelným jazykem, potom neví, o čem mluví. Tečka.

Co se vlastně stalo s Berry de Meyem?

Pokud sledujete kulturistiku už víc než 10 let, mohli jste být fanouškem Holanďana Berry de Meye. Berry byl špičkový kulturista, dosáhl třetího místa na Olympii a byl nedílnou součástí Gold’s gymu ve Venice. Berry přešel do federace WBF a stal se jedním z jejich nejlépe placených sportovců. Byl také jedním z kulturistů, kteří přišli vždy kvalitně připraveni. Poté, co Vince McMahon rozpustil WBF, Berry zmizel stejně jako mnoho jiných kulturistů, kteří už nechtěli nic dalšího zkoušet, nechtěli platit poplatky IFBB, aby se mohli vrátit, nebo se prostě jen báli toho, že nebudou spravedlivě hodnoceni na Weiderových profesionálních pódiích.

Když jsem se dostal do kontaktu s de Meyem, zjistil jsem, že se stal profesionálním fotografem a že je jeho práce výjimečně dobrá. Některé jeho fotografie můžete nalézt na www.berrydemey.com. Vrátil se do Holandska, v roce 1994 si vzal svou přítelkyni Marju za manželku a nyní spolu mají patnáctiletou dceru. Řekl mi, že trénuje, protože ho baví být stale ve formě. Zve všechny své fanoušky na Facebook, kde ho mohou kdykoli kontaktovat.

Jaké to je?

Kdykoliv jsem dostal šanci promluvit s někým z klubu tisícovkařů (těch, co zvednou ve dřepu alespoň 1000 liber, tedy 450 kg), každého jsem se vždy zeptal, jak se cítí, když balancuje s obrovskou činkou na ramenou krůček od stojanu. Je tomu asi sedm let, co jsem si sedl k rozhovoru s fenomenálním Genem Rychlakem a zeptal jsem se opět na to stejné. Odpověděl mi:

„Jak se cítím s půltunou na ramenou? Těžce! Extrémně těžce! Je to takový pocit, jako by ti měla vybuchnout hlava tím tlakem, když jsi v dolní fázi dřepu. Je to pocit, jako by ti měly oči vystřelit z hlavy. Další den máš oči krvavé jako býk. Celá tvá tvář je pokryta popraskanými žilkami a vypadáš, jako bys to včera pořádně přehnal s opalováním.

Střed těla procvičuji poměrně těžce pomocí Good Moornings, hyperextenzí a i když to tak nemusí na první pohled vypadat, dělám moře cviků na břicho. Sice nemám na břiše six-pack, ale provádím opravdu hodně těžkých sérií, abych udržel svaly tuhé a pevné. Díky tomu necítím žádnou kompresi páteře, i když mám na zádech tisíc liber.“


Gene Rychelak - dřep 1005 lbs (455 kg)


Co spojuje všechny kulturisty napříč časem?

V jedné internetové diskusi jsem se setkal s názorem, že je bezpředmětné porovnávat kulturisty z různých ér. Nemohu s tím úplně souhlasit. Kulturistika jako sport zažila výrazný rozvoj v posledních čtyřech nebo pěti dekádách - víme, jak lépě jíst, máme výrazné pokroky na poli suplementace a známe vědecké zásady správného tréninku.

Dnes vstupuje do kulturistiky více lidí s vynikajícími genetickými předpoklady. Kulturistika byla dříve pokládána za podivný sport (to se moc nezměnilo - pozn. překl.) a museli jste pracně shánět jakýkoliv časopis o ní. Většina lidí s genetikou Doriana Yatese se s větší pravděpodobností začala věnovat fotbalu, boxu a nebo prostě jen vydělávala peníze prací. Ale já si nemohu pomoct a zajímá mě, jak by si vedl mladý Sergio Oliva proti Victoru Martinezovi, Victoru Richardsovi, Lee Haneymu nebo Jay Cutlerovi. Představa, jak by jeden šampión porazil jiného, a následná diskuze o všech faktech, které mohou přijít v úvahu, z toho dělají zajímavé téma pro internetovou diskuzi.

Vlevo Jim Haislop, vpravo Matt Madenhall
U Megalympie (internetová soutěž, která probíhala na serveru RX Muscle, ve které čtenáři hlasují pro nejlepší kulturisty v historii) jsem narazil na něco velmi zajímavého. Někdo poslal fotky dvou závodníků Mr. America roku 1968: Jima Haislopa a třikrát druhého muže NPC Nationals (porazili ho Lee Haney, Mike Christian a Gary Strydom) Matta Mendenhalla. Jejich pózy byly podle mého názoru velice podobné.

Jak podobní se zdají Vám? Haislop závodil pouze 4 roky, pravděpodobně protože neměl peníze, aby pokračoval, a začal se starat o živobytí. Teď si představte, že by Haislop mohl dostat vysoce kvalitní potravinové doplňky, moderní stravu a farmaceutickou zásobu - zkrátka vše, z čeho mohl těžit Mendenhall. Myslím, že by měl určitě šanci vyhrát.


Původní článek: Iron Subculture
Autor: Steve Colescott
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: Petr Dvořák
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie