Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Společenství železa (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Motivace

[Text: Steve Colescott] Vítejte u první části článků nazvaných Společenství železa. Společenství tady znamená skupinu lidí žijících způsobem a hodnotami, které jsou často dost odlišné od zbytku společnosti. Odmítnutí narozeninového dortu, protože se právě snažíte dosáhnout jednociferného procenta tělesného tuku, čichání výparů čpavku před pokusem o osobní maximum v mrtvém tahu, upřímná hrdost na to, že cítíte ukrutnou bolest ve svalech ještě 3 dny po cvičení nebo třeba odvažování jídla do plastových krabiček... Tohle všechno mají společné lidé v této společnosti. Pojmy jako kulturistika, strongman a silový trojboj se sice velmi liší, ale máme mezi sebou společného mnohem více než s těmi chcípáky kolem nás. Tyto články jsou pro ty z Vás, kteří jste se rozhodli jít naší obtížnou cestou a zažívat slasti a strasti této železné hry.

Někteří z Vás mě možná neznají. Dobře, chápu, že mě asi nezná skoro nikdo z Vás... Dovolte mi tedy, abych se krátce představil: Žiju v severním Ohiu a mezi mé koníčky patří vyšívání a box bez rukavic. Pracoval jsem v oblasti fitness a kulturistiky před 20 lety. Vydával jsem časopis s názvem Peak, což mi umožnilo potkat se a spolupracovat s opravdu zajímavými lidmi. Strávil jsem například čtyři dny s Ronnie Colemanem před jeho vůbec prvním vítězstvím na Mr. Olympia. Když jsem se jel podívat do Anglie na soutěž NABBA Mr. Universe, trénoval jsem u Doriana Yatese v Temple Gymu, a protože se mu Peak líbil, zvolil můj časopis jako to správné místo pro oznámení, že ukončuje svou aktivní kulturistickou kariéru a odchází na odpočinek (v poledne toho dne, kdy mu skončil letitý kontrakt se společností Weider). Potkával jsem i neúspěšné účastníky regionálních soutěží, kteří pro mě byli větší inspirací než závodníci na Mr. Olympia. Věřte mi, byla to pro mě nádherná léta. I přesto, že časopis Peak zanikl a zanechal po sobě nemalé dluhy, poskytl mi za celou tu dobu dost zkušeností a příležitostí, abych mohl začít pracovat jako konzultant u čtyř různých společností vyrábějících doplňky výživy. V průběhu posledních deseti let jsem publikoval skoro stovku článků, které, jak doufám, lidem pomohly dospět k jejich cílům. Nyní jsem zpět u Dava Palumba a Johna Romana a řeknu Vám, je to nádhera.

V tomto seriálu článků hodlám pokrýt širokou škálu témat. Můžete očekávat profily sportovců, aktuální informace o nich, informace o nových zajímavých výrobcích, názory a klepy a... Pojďme na to!

Pád velikého Vlada

Ti z Vás, kteří jsou fanoušci silového trojboje, jistě nepotřebují vysvětlovat, co to je Westside Barbell. Tato posilovna v Columbusu je to pravé, jediné a nefalšované hardcore doupě, do kterého se sjíždějí lifteři celého světa, aby mohli trénovat pod vedením Louie Simmonse. Jedním z nich bylo i ruské dynamo Vlad Alhazov, držitel současného světového rekordu ve dřepu s 567 kg (neboli pěkných kulatých 1250 liber). Ve Westsidu jsem býval celkem častým hostem a v pátek 27. června 2008 to byla už má čtvrtá návštěva v měsíci. Jak jsem zjistil od Louie, velký Rus se toho dne měl pokoušet o nový světový rekord s neuvěřitelnými 590 kg (1300 liber). Vlad se k pokusu rozhodl i přes Louieho nesouhlas, což je pro trenéra celkem kuriózní situace, obzvláště, když desítky let jeho zkušeností mají stát proti nezměrnému hladu mladého atleta po stále větších a větších číslech. V této fázi už je ale trenér jen rádce a vše už stojí na svěřenci. I tak je pozice Louie Simmonse vždy jiná, neboť pokud se on jakkoli vyjadřuje k samotnému trojboji, vždy je těžké rozlišit, zda jde o vědeckou analýzu nebo spíše o věštění budoucnosti. V každém případě tentokrát se chtěl mýlit.


Vlad Alhazov - soutěžní dřep 567 kg


Po několika málo postupných zahřívacích sériích byl Vlad připraven jít za pokořením rekordu a také za tím, aby přetavil plán tréninkového programu v jasný výsledek. Oblékl si černé triko s nápisem „THULE“, což mi okamžitě evokovalo postavu Thulsy Dooma z Barbara Conana, pravděpodobně však šlo o značku nějaké vysokooktanové ruské vodky. Pokud jste viděli někoho dřepovat byť jen poloviční váhu, okamžitě Vám musí být jasné, že jen jeden spotter tohle nemůže zvládnout. Kdokoli zkouší své maximum a má na čince 300 až 400 kilo, musí mít minimálně tři spottery. Jednoho, který ho bude sledovat po celé dráze vzadu a další dva jistící pohyb u kotoučů. V tomto případě bylo na místě osm spotterů jistících mocného Vlada. Jak jsme ale brzy viděli, ani osm nebylo dost, aby zadrželi tolik železa nezadržitelně se řítícího k zemi. Jen se o to pokoušet by bylo životu nebezpečné.

Blonďatý Vlado se stále skoro dohola střiženými vlasy se připravoval k pokusu. S poněkud apatickým výrazem vykulil oči a jeho bílá kůže začínala rudnout, když se sehnul a připravoval svoje trapézy a páteř nést neskutečnou zátěž. Tým spotterů ho obstoupil jako mechanici monopost v depu při závodech formule jedna. Když se postavil pod osu a madla monoliftu s otočením zmizela, celou činku už držely jen samotné kosti, svaly a vazy. Poté, co začal mocný Rus svůj pokus, jako by se proti němu spiklo celé peklo. Jeho silné vazy v koleni s obvodem pasu malého dítěte byly i tak slabé na to, aby unesly sadu stolibrových a pětačtyřicetilibrových kotoučů na obou stranách osy z uhlíkové oceli. Ve zkratce, jeho levá noha se sesunula dovnitř s přetrhanými kolenními vazy a šlachami a těžká činka se začala řítit k zemi.

Přestože jsou tihle spotteři možná nejlepší na světě, neměli jak zasáhnout. Hlavní pro ně byla bezpečnost Vlada a jejich vlastní byla v tu chvíli ve velkém ohrožení. Při vší smůle to odnesla škaredě zraněná noha jednoho ze spotterů, který bohužel zůstal mezi činkou a zemí. Dokážu si představit, že každý den musí doktoři u záchranky čelit nějakým výzvám, ale ti dva, kteří přijeli do Westside, nemohli vůbec tušit, co je čeká. Když skrze otevřená vrata do posilovny v bývalém skladišti uviděli hodně drsně vypadající, testosteronem a adrenalinem nabitou partu chlápků, jejich zaváhání bylo více než zřejmé. Dozajista nemuseli nikdy předtím stříhat vyztužené triko MetalTM Pro Squatter se dvěma vrstvami pro dosažení vysoké tuhosti a hustoty. Nikdy předtím, až toho dne. Další výzva pro ty dva sedmdesátikilové záchranáře byla vynést nosítka se 160kg Vladem. Záhy jim došlo, že se to nemůže podařit, a vyřešili to až dva chlapci ze skupiny spotterů. Nemůžu si pomoct, ale když jsem je viděl, jak nesou Vlada do přistaveného vozu, přicházely mi na mysl divné myšlenky. Je to konec Alhazovy lifterské kariéry? Je těch 1300 liber jednoduše víc, než je schopno lidské tělo unést? Odpověď na obě tyto otázky může být otázkou lidské vůle a Vladislav Alhazov byl předurčený pro posunování hranic lidské síly. Budeme mu přát brzké a úplné zotavení.

„Raising the Bar"

Pokud jste ještě neviděli dokument „Raising the Bar: The Inside Story of a Life in Bodybuilding“, měli byste to honem napravit. Tento film už je nějakou dobu na světě, ale je dost nedoceněný. Na tomhle DVD nejsou zajímavé jen slasti a strasti kulturistického života. Ukázalo se, že Mike Pulcinella (bratr Davida, hlavního aktéra filmu), je zatraceně dobrý filmař. Já sám znám Davida Pulcinellu od dob jeho vítězství v kategorii na NABBA USA Nationals v roce 1996, kde jsem seděl za stolem pro rozhodčí. Dave vyhrál většinu největších závodů na východním pobřeží, je dvojnásobným mistrem NPC státu Delaware a trojnásobný mistr kategorie na NPC Masters Nationals. Ze všech šampiónů, které jsem kdy potkal, je jen několik, kteří využili své genetické předpoklady tak dobře, jako Dave - právě skrze čisté odhodlání a lásku k závodění.

První část Raising the Bar (neboli zvedání činky - pozn. redakce), která má 107 minut, se setkala s tak nadšenou odezvou, že Mike natočil druhý díl (RTB2) a nyní pracuje na RTB3, jež dokumentuje Davovu přípravu na severoamerický šampionát. Poté, co jsem několikrát shlédnul první díl, jsem ho pustil i své přítelkyni, která se o kulturistiku nezajímá, a vězte, líbil se i jí. Řekl bych, že právě toto je to pravé ocenění. Trochu s obavami jsem očekával druhý díl, protože, upřímně, měl jsem na něj možná až moc velké očekávání. To, jak si cením prvního dílu Raising the Bar, mě vede k myšlence považovat jej za Pumping Iron moderní generace.


Ukázka z filmu „Raising the Bar 2"


Abychom „rodinnou firmu“ popsali celou: On-line obchod, který DVD prodává, spravuje Joe Pulcinella (bratranec Dava a Mika) a je součástí Iron Sport Gym v Gledoldenu v Pennsylvanii (jedna z mých oblíbených posiloven, když se právě nacházím na předměstí východní Philadelphie), kterou vlastní Steve Pulcinella (Davův a Mikův bratranec a bratr Joa). Celkem stmelená rodina, co říkáte? Steve je strongman a účastník Highland games (skotské zápolení siláků) a jeho posilovna je jedním z posledních pravých chrámů oslavujících starou a poctivou sílu. Iron Sport je naplněn stejně tak přátelskou jako soutěžní atmosférou. Obsahuje mnoho tun železa a kvalitní vybavení, včetně saní (k naložení a tahání zátěže), kufrů na Farmer’s Walk, pneumatiky pro Tire Flip od 600 do 1000 liber, betonové koule a mnoho dalších strongman disciplín. Trochu žertem mě napadlo, že musím zaparkovat o blok dál - co kdyby si mou starou rachotinu spletli s autem, které Steve koupil pro srandičky jako je car flipping (převracení aut - pozn. redakce)? Mimochodem, to zmíněné auto je možné vidět například na soutěži World’s Strongest Man. Pokud jedete právě kolem této oblasti, rozhodně se tam stavte. A pokud dokonce bydlíte někde blízko, ale trénujete jinde, tak mi řekněte, proč tohle děláte.


Prohlídka hardcore posilovny Iron Sport Gym


Původní článek: Iron Subculture
Autor: Steve Colescott
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: Petr Dvořák
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.03.21:00koktejlak - Ty to máš dobře vymatlaný v tý palici.Povíme si až ti bude..
01.08.22:01Aratan2 - Raising The Bar = zvedání činky? Ale jděte. Koho to v tý r..
26.07.12:12Míra Pavlíček - dekuju,respekt!+1
26.07.01:54Johncreasy - Než s tím někdo příjde, tak podotýkám, že nesrovnávám člov..+4
26.07.01:42Johncreasy - Na druhou stranu uznávám, že pro takovou kritiku je nejpád..
26.07.01:31Johncreasy - Gratuluji k nejstupidnějšímu příspěvku dne. Všema svejma ř..
26.07.00:36RiKo - Kdyby to bylo všechno tak jednoduché se steroidama, tak pr..
23.07.18:53popshoit - Takovýhle fitko tady chybí...Jen teda ty jednoručky bych s..+4
23.07.17:43Daniel-James - Tak to rozhodne ne...+1
23.07.17:28cz.petab - Překlad `Raising the bar` se redakci moc nepovedl, `zvedán..
23.07.14:35Rathy - fakt luxusní posilovna, škoda, že něco takovýho by se v ČR..+2
23.07.12:32D0ME - naprosto uzasne misto, kde se vyblbnout *79* +5
23.07.10:06mysH - Doporučuju tuhle závratně překvapivou informaci směřovat n..
23.07.09:48Míra Pavlíček - ...dobri,kdyz se ti mocni chlapi zrani.Fet,tedy AS a GH a ..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 19 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie