Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Svět armwrestlingu
- základní informace

Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

Páka, armwrestling, přetláčení rukou, armsport či kanadský zápas. Toť různá pojmenování pro sport a soutěžní disciplínu, kterou určitě všichni znají a drtivá většina lidí už ji taky někdy vyzkoušela. Ne každý už ovšem ví, že páka je také sportem, který je organizován a provozován na poměrně vysoké úrovni. Proto si myslím, že by nebylo na škodu si o tomto u nás poměrně mladém sportu povědět něco víc.

Jak napovídá samotný anglický název, jedná se o jistý druh zápasu, v tomto případě o zápas rukou. I když to není zcela přesné, jelikož u soutěžní formy armwrestlingu je možno v rámci pravidel do zápasu zapojovat celé tělo. Cílem však je přetlačit soupeřovu ruku, přesněji řečeno dostat hřbet jeho ruky na určitou úroveň, a tím v zápase zvítězit.

Z historie a organizace armwrestlingu

První organizované zápasy v armwrestlingu se konaly roku 1952 v kalifornském městě Petaluma. Jejich organizátorem byl místní novinář Bill Soberanes. V roce 1962 společně s Davem Devotem založili organizaci World´s Wristwrestling Championships, Inc. a uspořádali první mistrovství světa v přetláčení. Tato soutěž je dodnes velmi populární, a i když stále funguje pod stejným názvem, nelze ji považovat za oficiální MS. Postupem času vznikaly na americkém kontinentu další organizace věnující se armwrestlingu, ale zlomovým bodem se stal rok 1972, kdy vznikla organizace World Armwrestling federation (WAF). První oficiální MS WAF se uskutečnilo roku 1979 ve městě Wetaskiwin v kanadské provincii Alberta. V současné době má WAF šest kontinentálních federací (severoamerickou, jihoamerickou, evropskou, asijskou, africkou a australskou) a počet jejich členů se blíží stovce. Europen Armwrestling Fedaration (EAF) vznikla roku 1991 a první ME EAF se konalo ještě téhož roku ve Švýcarsku. V současné době tato organizace čítá přes 30 členů, což z ní dělá největší kontinentální federaci v rámci WAF.

Soutěžní armwrestling u nás zastřešuje Česká asociace přetláčení rukou (ČAPR). Tato organizace byla založena v roce 1994, následně se začlenila do mezinárodních organizací EAF a WAF a pravidelně vysílá reprezentační tým na evropské a světové akce. První oficiální mistrovství se u nás konalo v roce 1996 v Praze. Vzhledem k určitým výrazným neshodám a rozporům, které se v české páce časem objevily, došlo k tomu, že roku 2000 se část členů odtrhla a založila novou organizaci nazvanou Česká federace armsportu. Tato ale neměla dlouhého trvání a po uspořádání několika soutěží včetně MR během roku fakticky přestala existovat. Dalším významným milníkem pro českou páku byl rok 2002. Tohoto roku totiž ČAPR u nás uspořádala velmi povedené ME významné hlavně proto, že to byla první akce společná pro celou Evropu. Do té doby totiž na našem kontinentu existovaly dvě samostatné organizace zabývající se armwrestlingem a ČAPR velkou měrou přispěla k jejich sjednocení.

Soutěže a pravidla

Co se týká konkrétních soutěží v páce, pořádá u nás ČAPR republikové soutěže, tj. MR seniorů, MR juniorů a MR klubů. Dále Golemovu ruku, což je naše mezinárodní soutěž pravidelně pořádána od roku 1998, a extraligu. Extraliga je dlouhodobá soutěž stávající zpravidla ze čtyř samostatných soutěží, které se bodují, a body z nich se následně sčítají. Podle tohoto bodování se nejlepší soutěžící v daných hmotnostních kategoriích dle stanoveného klíče nominují na MR. Totéž platí i pro kluby. Dále se u nás pořádají menší pohárové, náborové a propagační soutěže, ale ty už většinou bývají v režii jednotlivých klubů či jednotlivců.

Soutěž vždy probíhá zvlášť na pravou a zvlášť na levou ruku. Většinou se soutěží podle hmotnostních kategorii, ale jsou i soutěže takzvaně bez rozdílu vah. Ve většině případů se soutěží systémem dvojité eliminace. To znamená, že soutěžící jsou rozlosováni do klasického pavouka, jak to známe i z jiných sportů. Pokud soutěžící zápas vyhraje, postupuje pavoukem dál, pokud prohraje, spadá do pavouka oprav a pokud prohraje i v opravách, tak v soutěži končí. K vyřazení ze soutěže je tedy třeba připsat si dvě porážky. Vítěz základního kola (bez porážky) postupuje přímo do finále, vítěz oprav a druhý ze základního kola (oba s jednou porážkou) jdou do semifinále.

Soutěží se na speciálním stole s předepsanými rozměry. Stůl se skládá z kostry, na kterou navazují madla, a z horní desky, na které se nacházejí podložky pro lokty a fixátory. Případně se ještě používají podložky pod nohy, které jsou pevně přichyceny ke kostře. Tím, že na nich soutěžící stojí, získávají větší stabilitu. Pro malé soutěžící se používají zvýšené podložky. Při samotném zápasu se i přes používání magnezia často stává, že soutěžícím povolí úchop a dojde k roztržení. Proto se jako další důležitá pomůcka používají speciální pásky ke svázání rukou.

Samotný zápas začíná tak, že soutěžící přistoupí ke stolu, nesoutěžní rukou se chytí madla, druhou ruku položí na podložku a uchopí soupeře. Mají na to jednu minutu. Pokud se během této doby soutěžící neuchopí, následuje rozhodcovský úchop. To znamená že ruce soutěžících zavírá rozhodčí. Ruce se srovnají nad středem stolu, zápěstí nesmí být zalomeno ani otočeno a musí být vidět klouby na palcích. Dále se srovnají ramena tak, aby byla rovnoběžně se stolem. Jedna noha musí být během celého zápasu neustále na zemi. Na první pohled se to možná zdá trochu složité, ale není tomu tak. Pak může zápas začít. Rozhodčí startuje anglickými povely „ready" a „go", mezi kterými je mírná pauza. Na „go" začínají soutěžící tlačit. Cílem je dotlačit soupeřovu ruku na fixátor, nebo pod jeho vodorovnou úroveň. Poruší-li závodník během zápasu dvakrát pravidla (fauluje), automaticky prohrává. Fauly mohou být například zvednutí či sjetí lokte z podložky, předčasný start, neuposlechnutí pokynů rozhodčího atd. Menší prohřešky jsou řešeny napomenutím, dvě napomenutí rovná se faul. Zápas není časově nijak omezen. Pokud dojde během zápasu k roztržení soutěžících, rozhodčí je pomocí pásku sváže a zápas znovu odstartuje.

To byl trochu obšírnější úvod do světa armwrestlingu. V dalších dílech si postupně povíme o různých
technikách zápasu, tréninkových metodách, podrobněji si představíme některé úspěšné zápasníky,
seznámíme se s kluby působícími v ČR a určitě se objeví i nějaké rozhovory a reportáže ze soutěží.

Zdroje:
kronika České asociace přetláčení rukou
www.armwrestling.com
www.armwrestling.sk



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.06.19:07Professor - Zdravím, ako sa prosím Vás postupuje pri nepárnom počte sú..
09.07.12:55Posilmann - Pekna blbost ....+2
08.07.20:46shades - na ten sport ti treba trenovat iba zapestie,predlaktie a r..-2
08.07.14:41torturer - Dobry článek dík. Konečně ucelenější informace. Je to zají..+1
08.07.13:07Majka - I trénink bude předmětem dalších článků autora.
08.07.13:00myom - jedno videjko na uvod http://www.youtube.com/watch?v=QvS6j..
08.07.12:45Culda13 - jak na tento sport trénovat ? +1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 48 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie