Reklama:

Základy amerického
Westside Barbell

Ronnie.cz > Powerlifting > Trénink

[Text: Steve Colescott] Westside Barbell (WSB) je pojmenován podle známého (možná prvního) powerlifterského oddílu v Culver City v Kalifornii. Ten vznikl v šedesátých letech, kdy se vědělo pouze o vzpírání a WSB byl téměř neznámý sport. Na rozdíl od vzpírání se v powerliftingu (silovém trojboji) prováděly velmi pomalé cviky, které byly v té době v posilovnách velmi populární a ze kterých byly časem vybrány tři základní silové powerlifterské cviky: dřep, bench-press a mrtvý tah.

Westside Barbell, v té době ještě garážová posilovna, ve které trénovaly hvězdy jako Bill „Burák“ West a Georgie Frenn, vzbudila v silovém světě pozornost díky článkům vycházejícím v časopise Joea Weidera (Muscle Builder/Power). Jedním z dychtivých čtenářů těchto článků byl vojenský veterán Louie Simmons.

Simmons dal dohromady tréninkové teorie Westa a Frenna (např. dosedové dřepy) a svůj výklad principů tzv. cutting-edge stylu, který se praktikuje v Rusku a ve Východním bloku. Vytvořil tak trénink složený ze všech těchto principů. Ostatní siloví trenéři používali staré modely periodizací, ve kterých se atlet po určité době z jedné fáze přesunul do další, trvající několik týdnů. Louie v tomto systému našel chybu. Zjistil, že změnou z jedné tréninkové fáze do druhé atleti ztratí určité množství z přírůstku síly, kterou vytvořili v předešlé fázi. Jeho trénink, který sdružoval několik tréninkových metod dohromady v jednom týdnu, tuto vadu neměl.

Trénink Westside Barbell

Princip WSB je rozdělení tréninku na maximální zatížení, dynamické zatížení a opětovné zatížení. Série maximálního zatížení slouží k dosažení nárůstu síly a provádějí se v nízkém počtu opakování (1 až 3). Nicméně Simmons zjistil, že provádění mnoha nízkých opakování nakonec brání nárůstu rychlosti (nezbytné pro zvýšení síly), protože je nemožné pohybovat rychle s váhou blížící se Vašemu maximu. Pro zvýšení rychlé explozivní síly tedy Simmons zařazuje série dynamického zatížení. Tyto série se cvičí s 45 - 60 % maxima na jedno opakování a jsou prováděny s maximální možnou silou působící na činku. A nakonec série opětovného zatížení o šesti a více opakováních, které jsou určeny k vybudování velikosti a síly svalů na doplňkových cvicích. Výběr doplňkových cviků je velký a cviky se velmi podobají těm kulturistickým. Najdeme zde například tlaky vsedě s jednoručkami, přítahy v předklonu, cviky na tricepsy a na posílení pomocných partií zapojených při provádění základních cviků.

WSB tréninkový model je založen na čtyřech posilovacích dnech v týdnu. Dva dny jsou zaměřeny na svaly horní poloviny těla důležité pro bench-press a další dva dny se provádí dřep a mrtvý tah. Jeden den ze dvou je vždy koncipován jako trénink na maximální zatížení a druhý (o tři dny později) je trénink na dynamické zatížení.

Ke zlepšení celkové fyzické připravenosti (kondice) byly zařazeny také doplňkové tréninky. Než aby nahlíželi na přetrénování jako na limitující faktor, zaměřili se ve Westside Barbell na zlepšení kondice, aby byli atleti schopni snést větší zátěž a intenzitu. Tyto tréninky mohou obsahovat tahání těžkých saní (s různým zatížením a na různé vzdálenosti), obrácené hyperextenze (na Simmonsem patentovaném stroji) nebo pumpování slabých či bolestivých částí za pomoci vysokého počtu opakování (například 25 opakování stlačování kladky na triceps).

Pomůcky

Další klíčovou inovací v metodách WSB je použití gumových expanderů (odporových pásů) a řetězů. Většina z nás je limitována neměnností gravitace (180 kg ve spodní pozici dřepu je i v konečné pozici stále 180 kg), Simmons to však chápal jako něco, co se dá ještě vylepšit.

Použití těžkých řetězů je jedna z metod, která nám může ještě zvýšit odpor. Například použitím techniky mostování uděláte tlak na rovné lavici lehčí ve spodní pozici (zejména na začátku vytlačování činky). Přidáním jednoho nebo více řetězových spojů na osu činky tak, že se dotýkají až země, výrazně přidáte na její váze. S každou vyšší pozicí během tlaku tyto řetězy přidávají na hmotnosti, dokud není činka vytlačena do konečné pozice a řetězy ji plně nezatěžují. Tímto způsobem se přidává na váze zpravidla 5 - 90 kg. Množství přidané váhy záleží na Vašem maximálním výkonu pro jedno opakování.

Mezi další pomůcky, které nám pomohou ztížit odpor, patří již zmíněné odporové pásy. Nepleťte si je však s obyčejnými rehabilitačními gumovými pásky. Každý odporový pás, který je používán ve Westside, může zvýšit odpor činky o více než 90 kg. Síla odporu, který pásy umožňují, je závislá na délce pohybu. Například vyšší muž na dřepu nebo muž s delšími pažemi při tlaku na rovné lavici bude při stejné váze činky cítit větší odpor než ten, kdo pásy napne méně.

Pásy umožňují výhody, které využití řetězů nedovoluje. Používají se zejména pro zvýšení odporu v závěrečné pozici zdvihu (jako například dokončení dřepu), kdy se ztrácí značná část síly. Díky narůstající roztažitelnosti odporových pásů však můžeme použít maximální sílu až do konce celého zdvihu. Greg Panora, jeden z nejlepších atletů z Westside, provádí mrtvé tahy s 600 librami (270 kg) a přidává si ještě odpor 200 liber (90 kg) pomocí pásů. Při dřepu se 710 librami (320 kg) si takto přidává až 500 liber (225 kg). Ztížení odporu přidává ve WSB na tvrdosti a těžkosti tréninku a tito atleti pak úspěšně vytváří světové rekordy.

Greg říká, že každá posilovna silového trojboje na světě používá něco, co vytvořil Louie. „Louie JE trojboj a kdo říká něco jiného, je totální idiot. Louie dal tomuto sportu naprosto všechno. Vložil do něj více peněz, času a vzdělání než dalších deset lidí dohromady," říká Greg.

Když jednou projdete tréninkovými metodami WSB, o které se Louie volně dělil s ostatními oddíly trojboje a trenéry všech silových sportů, zjistíte, že opravdové tajemství úspěchu Westside Barbell spočívá ve vášni pro soutěžení. Právě tato vášeň jim a ostatním dovoluje stát se šampióny. Věřte, že každý, kdo kdy použil ve svém tréninku nějakou metodu na zvýšení síly, vděčí za to Louie Simmonsovi a Westside Barbell.

Původní článek: Westside Barbell Basics!
Autor: Steve Colescott
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: Radek Čuma
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.07.14:05dunnoWayne - Až vyjde článek v sekci BB o nějakém šokování svalu a podo..+1
01.07.13:53ygg - Článek vyšel v sekci pwl, ne BB. WBS je pwl tr.systém, a j..
01.07.13:41dunnoWayne - Za to ten tvuj příspěvek byl super krátkej psát někomu že ..-1
01.07.13:22CIZOPASNIK - Nezlob se na me, ale tvuj prispevek je prilis dlouhy, aniz..+2
01.07.12:58dunnoWayne - ..problém je možná že to čtete jako politici... Já sem se ..-2
01.07.12:25ygg - Teď ti vůbec nerozumím...nikdo přece nezpochybňoval možný ..
01.07.11:43drlift_ - Mne na tomhle treninku nesedelo nekolik veci. 1. Prislo,..
01.07.11:41dunnoWayne - ..pokud jste mi tím vším odpověděli na to co mě zajímalo t..+2
01.07.11:24CIZOPASNIK - Bez urazky, ale myslim ze Drlift nebo ygg o tom urcite vi ..-2
01.07.10:59dunnoWayne - jo,odkaž mě na tenhle článek o WSB,já umím číst ale debata..-2
01.07.10:20ygg - ..tak to by mě fakt zajímalo, kolik kulturistů nějak výraz..+2
01.07.09:33dunnoWayne - ..nič nám neuchádza slováčisko. Spoustu kulturistu používá..-2
01.07.09:24digitalm - ale Vam chlapci zjavne uchadza pointa... tento clanok nie ..+2
30.06.21:10NATURALmanKE - Vystihol si to.+1
30.06.11:33drlift_ - Pokud nekdo nedela vylozene lift asi by mel tenhle trenink..+1
30.06.11:20dunnoWayne - ..já bych řekl že má Natural pravdu..spoustu technik pro n..
30.06.11:14tvrdokozus - ty retezy se daji normalne koupit v obchodech se zemedelsk..+5
30.06.10:59CIZOPASNIK - Kde? Najdes si e-shop kde ty gumove expandery prodavaji, o..
30.06.10:57CIZOPASNIK - Mily NATURALmanKE alias NEW_AGE, ja mam ten nazor, ze kdyz..+5
30.06.10:13flora - ja myslim ze to muze bejt celkem dobry ...ale kde v cesku ..+1
30.06.09:44NATURALmanKE - ...myslím, že Westside Barbell je už prílišné `blbnutie`. ..-4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 46 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra