Reklama:
Zbývá už jen 30 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

O silovém trojboji (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní

V první části našeho seriálu o silovém trojboji jsem Vám vysvětlila přesnou definici tohoto sportu a objasnila jeho historii ve světě i v České republice. V tomto díle si představíme jednotlivé federace powerliftingu a seznámíme se se speciálním vybavením, které se v tomto sportu používá.


Federace

INTERNATIONAL POWERLIFTING FEDERATION (IPF)

www.powerlifting-ipf.com

IPF je celosvětová federace silového trojboje. Je uznána Mezinárodní asociací sportovních federací (General Association of International Sport Federations - GAISF) a Mezinárodní asociací Světových her (International World Games Association - IWGA). Byla založena v roce 1972 v Harrisburgu v USA, skládá se z přidružených národních federací powerliftingu a v dnešní době pod ni patří okolo osmdesáti národních federací.

IPF je neziskovou organizací, jejímž hlavním cílem je sjednocení všech oprávněných sportovních klubů, organizací a dalších skupin působících v silovém trojboji po celém světě. Ve své činnosti IPF podporuje a dodržuje ideály a cíle olympijského hnutí. Přijala stanovy a cíle Mezinárodního olympijského výboru (International Olympic Committee - IOC), Mezinárodní asociace sportovních federací (General Association of International Sports Federations - GAISF) a Světové antidopingové agentury (World Antidoping Agency - WADA). Prezidentem IPF je Detlev Albrings (viz foto).

EUROPEAN POWERLIFTING FEDERATION (EPF)

www.europowerlifting.org

Zastřešující organizací evropského dění v silovém trojboji je EPF (European Powerlifting Federation). EPF byla založena v roce 1977 ve městě Turku ve Finsku. Během prvních deseti let své existence neměla žádnou vlastní ústavu ani zákony a ve správních věcech spolupracovala s IPF. První mistrovství Evropy pod záštitou EPF se konalo v roce 1978 v Birminghamu (Velká Británie). Zúčastnilo se jej 63 závodníků z 11 evropských zemí.

ČESKÝ SVAZ SILOVÉHO TROJBOJE (ČSST)

www.powerlifting.cstv.cz

V České republice jsou všichni závodníci v silovém trojboji registrovaní u Českého svazu silového trojboje. Svaz byl zaregistrován u Ministerstva vnitra ČR v roce 1992, čímž také oficiálně vznikl český silový trojboj. ČSST je sdružením fyzických a právnických osob a je řádným členem Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) a již zmiňovaných IPF a EPF. Je jejich jediným uznaným představitelem s právní subjektivitou a je pověřen řízením silového trojboje na území České republiky. Hlavním cílem svazu je sdružovat sportovce silového trojboje, zabezpečovat jeho rozvoj v ČR na úrovni vrcholového sportu, podporovat další související disciplíny v oblasti výkonnostního sportu a pracovat s talentovanou mládeží v ČR.

Existují ještě další federace, např.:

  • Global Powerlifting Committee (GPC) - volnější organizace s mírnějšími pravidly
  • Asian Powerlifting Federation (APF)
  • Česká asociace silového trojboje (ČAST)
  • U.S.A. Powerlifting (USAPL)
  • World Powerlifting Committee (WPC)


Speciální vybavení

V silovém trojboji se pro lepší výkony používají tyto speciální pomůcky a příslušenství:

Dresy

Dres je závodním úborem a musí být používán při každé disciplíně trojboje. Powerlifteři díky němu dosahují vyšších výkonů. Dresy jsou jednodílné, velmi těsné a tvrdé, vyrobené ze syntetických materiálů a šité tak, aby při daném cviku pomohly v nejtěžším místě. Pravidly silového trojboje jsou dány přesné rozměry dresu, jeho švů a obrub. Každá federace povoluje různé typy dresů - například GPC, zmíněná výše v seznamu federací, povoluje dresy přidávající více než dresy předepsané IPF.

Dle pravidel silového trojboje existují dva druhy dresů:

Podpůrné dresy (superdresy)
Jde o speciálně vyvinuté dresy, jejichž účelem je zpevnit trup a zajistit větší bezpečnost soutěžících. Mohou být použity pouze značky oficiálně zaregistrované a schválené technickou komisí IPF.

Nepodpůrné dresy
Jsou to obyčejné bavlněné dresy z nepodpůrného materiálu a nepodléhají schválení technické komise IPF.

Trička

Tričko musí, stejně jako dresy, splňovat určité stanovené podmínky. Při dřepu a při bench-pressu musí mít závodník pod dresem oblečeno tričko, při mrtvém tahu ne. Ženy musí mít tričko pod dresem oblečeno při všech disciplínách.

Dres na bench-press (speciální podpůrné tričko)

Při všech disciplinách může být použito buď obyčejné tričko, nebo speciální pevné tričko schválené technickou komisí IPF. Pevné tričko musí být tak dlouhé, aby závodníkovi nepřekrývalo hýždě a neposkytovalo tak nepovolenou dopomoc při dřepu a pozvedu.

Spodky

Pod dresem musí být oblečeny standardní slipy nebo spodní kalhotky vyrobené z jakékoliv směsi bavlny, nylonu nebo polyesteru. Nejsou povoleny boxerské šortky. Ženy mohou používat standardní nebo sportovní podprsenky. Dle pravidel IPF je na soutěžích zakázáno používat jakékoliv podpůrné spodní prádlo vyráběné speciálně pro powerlifting.

Ponožky

Soutěžící smí nosit ponožky jakékoliv barvy. Avšak musí mít takovou délku, aby se nedotýkaly bandáže kolenou nebo nákoleníků. Při mrtvém tahu musí být používány podkolenky chránící pokožku holení před zraněním.

Opasek

Opasek je pro závodníka velmi důležitý, protože chrání jeho rizikové partie. Musí být oblečen přes dres a je třeba, aby odpovídal přesně daným rozměrům. Hlavní část opasku musí být vyrobena z kůže nebo z laminovaného vinylu (bez ohledu na to, o kolikanásobně lisovaný vinyl jde). Pro bench-press se používá speciální tenčí opasek, který zabrání tomu, aby se dres posunul, a tím znemožnil závodníkovi provést úspěšný pokus.

Obuv

Při soutěži musí mít závodník sportovní obuv: předepsané vzpěračské nebo powerlifterská boty a lehké gymnastické cvičky pro mrtvý tah.

Bandáže

Je povolené používat pouze bandáže schválené technickou komisí IPF. Musí být utkané z jedné vrstvy pružného materiálu krytého polyesterem nebo bavlnou. Jsou dovolené také obyčejné lékařské stahovací bandáže. V případě poranění může oficiální lékař soutěže přiložit obvaz na tělesná zranění takovým způsobem, aby neposkytoval soutěžícímu nepovolenou výhodu.

Povolené bandáže a náplasti:

Zápěstí
Na zápěstí se smí používat obvazové bandáže nepřekračující délku 1 m a šířku 8 cm. Rovněž pruhy suchých zipů a poutka sloužící k upevnění bandáže nesmí přesahovat povolenou délku. Poutko nesmí být během pokusu převléknuto přes palec. Mohou se používat obyčejné komerční návlekové bandáže (potítka, o maximální šířce 12 cm), není však povolena kombinace potítek a bandáží.

Kolena
Na kolena lze použít bandáže dlouhé maximálně 2 m a široké do 8 cm. Namotaná bandáž nesmí sahat více než 15 cm nad a 15 cm pod střed kolenního kloubu a celková délka zabandážování zároveň nesmí přesáhnout 30 cm. Bandáže se nesmí dotýkat ponožek nebo nohaviček dresu a je zakázáno je používat na jiné části těla.

Palce
Na palcích se smí použít dvě vrstvy náplastí nebo bandáží.

Ve třetím pokračování seriálu podrobně rozebereme soutěže silového trojboje
a můžete se také těšit na popis jednotlivých disciplín.


Zdroje:
www.cs.wikipedia.org
www.powerlifting.cstv.cz
www.nadrevo.cz
www.powerlifting.estranky.cz
www.powerliftingpe.estranky.cz
www.powerlifter.cz
www.powerlifting-ipf.com
www.europowerlifting.org


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.06.12:20Lifter750 - http://www.youtube.com/watch?v=3BE3ftREaUg http://www.y..
11.06.12:15Lifter750 - Jen doplním. RAW kategorii jako první z velkých Asociací (..
10.06.16:45anton102 - No vidíš,stačí napsat že tehdy a tehdy tady vnikla dalčí f..
10.06.15:03drlift_ - Co bys chtel psat za historii o jinych federacich u nas? V..+1
10.06.14:42anton102 - Nacházíme se na servru zabývajím se silovými sporty a urči..-2
10.06.08:24Míra Pavlíček - kdyz silovy trojboj zajima pomerne uzkou skupinu ctenaru,o..+1
09.06.22:24Sparta - Měl jsem tu možnost vyzkoušet dres na dřep pro IPF moje ma..+1
09.06.14:58keba - Souhlas s Antonem, Jednostranně zaměřený článek, o RAW p..+2
09.06.14:48anton102 - Souhlasím s tím, jak už bylo napsáno níže, že je to článek..
09.06.14:31CIZOPASNIK - Boty - diky za upozorneni, opraveno.
09.06.14:08drlift_ - Autorka se venuje zdaleka nejrozsirenejsi federaci, na tom..
09.06.13:53drlift_ - V clanku je nepresnost ohledne bot. Neni nutne mit special..
09.06.13:53Kulsud - Rubrika by se rozhodně měla jmenovat O IPF a ne O silovém ..-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 44 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Palec077 (08:49) • Byla to soutěž federace GPA/IPO (http://asupo.aap-powerlifting.com.ar/Docs/Eventos/Mund...
magazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Peter Ustinov (18:58) • Dobry den, nechci se Radka /ani nikoho jineho) dotknout, ale co je to za soutez, kdyz c...
magazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra