Reklama:

Hana Takáčová - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Zleva Hana Takáčová s Adinou Hykovou

Přesto, že je silový trojboj braný téměř výhradně jako mužský sport, objevují se v posilovnách a na soutěžích i ženy - závodnice. Zaslouží si za to velký obdiv, který je znásobený tehdy, když dotyčná předvádí výkony na světové úrovni. Jsem moc ráda, že tento rozhovor mi poskytla žena, které patří obdiv do třetice také za to, že začala trénovat a soutěžit v silovém trojboji ve věku, kdy většina žen se sportováním končí. Řeč je o ženě, která, ač je malá postavou, je velká svými výkony. Ti, kteří se pohybují v tomto sportu, již tuší, že onou výbornou závodnicí je mistryně světa, Evropy a několikanásobná mistryně České republiky Hana Takáčová. Je obrovským příkladem, že se dá se sportem začít v každém věku. Paní Hanka působí na první pohled příjemným a nenápadným dojmem. Kdo ale zná její úspěchy a ví, že je držitelkou světového a několika evropských a českých rekordů, musí tuto skromnou ženu obdivovat. Nedá mi to, abych nezmínila její dosud nepokořené rekordy.


Úspěchy Hany Takáčové

rekord kategorie výkon rok místo
světový rekord ženy M1 do 82,5 kg 152,5 kg 2007 Thisted - Dánsko

rekord kategorie výkon rok místo
evropské rekordy ženy M1 do 82,5 kg 152,5 kg 2007 Thisted - Dánsko
ženy M2 do 82,5 kg 152,5 kg 2007 Thisted - Dánsko
ženy M2 do 90 kg 142,5 kg 2007 Zlín - ČR

rekord kategorie výkon rok místo
rekordy ČR ženy do 82,5 kg 152,5 kg 2007
ženy do 90 kg 142,5 kg 2007
ženy M1 do 75 kg 120,0 kg 2002
ženy M1 do 82,5 kg 152,5 kg 2007
ženy M1 do 90 kg 142,5 kg 2007
ženy M2 do 75 kg 115,0 kg 2005
ženy M2 do 82,5 kg 152,5 kg 2007
ženy M2 do 90 kg 142,5 kg 2007

M1 = kategorie masters 1 (nad 40 let); M2 = kategorie masters 2 (nad 50 let)


Paní Takáčová propadla silovému trojboji po všech stranách. Nejen, že závodí a reprezentuje ČR, je také předsedkyní revizní komise ČSST a setkat se s ní můžeme i na druhé straně soutěžního pódia, protože již sedm let působí jako rozhodčí. O rozhovor jsem paní Hanku požádala v Nymburku, kde na mistrovství ČR (pozn. red.: proběhlo 3. dubna 2010 - výsledky, reportáž) rozhodovala dopolední část. Souhlasila a po skončení mistrovství jsem si s ní a její přítelkyní, také velmi zajímavou ženou a závodnicí v silovém trojboji, paní Adinou Hykovou příjemně popovídala.

I když se nepovažuje za slušné ptát se žen na věk, musím se vás, paní Takáčová, zeptat, kolik vám je let, protože můžete být vzorem pro pracující zralé ženy s odrostlými dětmi, které si myslí, že nemají čas a hlavně věk na to, aby začaly sportovat.

V letošním roce mi bylo 57 let a silovému trojboji se věnuji již 17 let.

Kde momentálně bydlíte, pracujete a za jaký oddíl soutěžíte?

Pocházím od Teplic a nyní bydlím v Novém Sedle u Karlových Varů. Pracuji v nedaleké porcelánce při prvovýrobě porcelánu, což je pěkná, ale fyzicky náročná práce. Závodím za Sokol Nymburk.

Co vás dovedlo k silovému trojboji?

Bylo mi tehdy 40 let, všechny tři děti již byly odrostlé. Měla jsem zdravotní problémy, prodělala jsem operaci, po které jsem začala přibírat na váze. To byl hlavní důvod, proč jsem začala s kamarádkou navštěvovat fitko, které ovšem po čase zkrachovalo. Kamarádka navrhla, že zkusíme chodit do místního oddílu silového trojboje, který navštěvovali její synové. Začaly jsme tam cvičit a po čase mě kamarádka a Manfréd Rohm, tehdejší předseda oddílu, začali přemlouvat, abych závodila v silovém trojboji. Upřímně řečeno, nedalo jim to moc práce a já opravdu začala do roka soutěžit.

Vaše první soutěž?

První soutěž, které jsem se zúčastnila, se uskutečnila 4. února roku 1994 v Plzni a já před ní řešila velké dilema, zda na ni jet. Stejný den měl totiž syn vojenskou přísahu. Nakonec jsem na soutěž dorazila a synovi na přísahu poslala zbytek rodiny. Ještě tentýž rok jsem jela do Bratislavy na mistrovství světa.

Vaše nejoblíbenější disciplína v silovém trojboji?

Mojí nejoblíbenější disciplínou byl dřep.

Dělala jste před silovým trojbojem jiný sport?

Pouze pasivně, sledovala jsem hokej a také musím zmínit, že můj syn vzpíral a stal se mistrem Evropy do 16 let. Později se ovšem zranil, skončil se sportovní kariérou a já s ní začala.

Jak často nyní trénujete?

Dříve jsem trénovala 4x týdně, ale nyní, protože jsem po operaci ramene, trénuji pouze 3x týdně. Cvičím většinou s přítelem Pavlem Schauerem, který závodí za TJ Spartak Chodov a právě se chystá na MČR masters (pozn. red.: proběhlo 17. dubna 2010 - výsledky, reportáž).

Jaké doplňky výživy používáte?

Ze začátku své kariéry jsem používala pouze proteiny, nyní beru přípravky pouze na rychlejší regeneraci, pravidelně beru kreatin, BCAA, HMB.

Váš největší soutěžní úspěch?

Vážím si úspěchů v trojboji, například moje první zlato z MS bylo v Indii za dřep, stejně i v Brazílii, kde jsem skončila celkově v trojboji druhá. Ale trojboj je z mého hlediska celkově roztříštěný. Nejvíce si cením svých úspěchů v bench-pressu. Stala jsem se 2x mistryní světa, ale největší cenu má pro mě osobně vítězství z MS v roce 2007 v Dánsku, kde to bylo úžasné. Byly tam neskutečné emoce, podala jsem tam svůj nejlepší výkon a do poslední chvíle jsem netušila, zda budu první, nebo druhá.

V kterém roce a proč jste přestala soutěžit v trojboji a začala se věnovat pouze tlaku?

Již zmiňovaná paní Adina Hyková se přátelila se Zdeňkem Srstkou a pravidelně se účastnila mezinárodního klání "zvedání kamene", který pan Srstka komentoval. Jednalo se o zvedání 150kilového závaží. V roce 1999 mě Adina vzala s sebou a společně se Zdendou mě přemluvili, abych se zúčastnila. Já - nerozcvičená - jsem závaží zvedla, ale do auta mě už skoro odnášeli. Od té doby kvůli zádům už nesoutěžím v trojboji, ale pouze v tlaku.

Jaké máte cíle do budoucna?

Letos jsem se 13. 3. zúčastnila mistrovství Čech, kde jsem v kategorii do 90 kg skončila se 132,5 kg na 1. místě. Vzhledem k operovanému rameni si ale mohu dovolit jen jeden závod a pak musím delší dobu odpočívat. Letos bych se měla ještě zúčastnit MS open, samozřejmě bych chtěla získat medaili, ale člověk musí být rozumný a stát při zemi a vím, že pomýšlet se zraněným ramenem na perfektní umístění je odvaha. Věčný problém je v dnešní době také se sponzory. Právě v tomto termínu (1. 4. - 4. 4.), jsme měly být s Adinou na MS masters v bench-pressu na Floridě, ovšem nedostatek finančních prostředků a sponzorů nám účast neumožňuje.

Děkuji vám za zajímavý rozhovor a přeji především hodně zdraví a dalších úspěchů jak ve sportovním, tak osobním životě. Doufám, že toto povídání bude i malou inspirací pro ženy ve středním věku, které hledají odvahu začít se sportem alespoň na kondiční úrovni.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.12.12:38HaHa88 - Paní Takáčová je mi velkým osobním i sportovním vzorem. Po..
08.06.21:42alesek - Pěkný rozhovor. Paní Hanku uznávám a obdivuji její výkony...
08.06.18:45oRsa - Paní Hanku jsem nikdy osobně neviděla, ale tím co dokázala..+1
08.06.13:36Míra Pavlíček - ...to je ona-mila,cestna a pravdomluvna.Nemusi se schovava..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra