Mistrovství ČR masters
v silovém trojboji 2010 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 17. dubna 2010 přivítala letos již podruhé podivínská sportovní hala příznivce a závodníky v silovém trojboji. Tentokrát se jednalo o vrcholnou soutěž - 18. mistrovství České republiky masters v silovém trojboji pro rok 2010 pro borce, kterým je nad 40 let.

Prezentace začínala v 8 hodin a zúčastnilo se jí 40 závodníků z 25 oddílů z celé republiky, kteří byli následně rozděleni do tří skupin podle svého věku. Samotné mistrovství zahájila dřepem první skupina, v níž byli závodníci nad 60 let - masters 3. Představilo se v ní 7 soutěžících v 5 váhových kategoriích. V druhé 14členné skupině masters 2 se utkali trojbojaři nad 50 let v 7 váhových kategoriích. Nejpočetnější věková kategorie byla nad 40 let - masters 1. Soutěžilo v ní celkem 18 mužů a 1 žena v 9 váhových kategoriích.

Masters 3 muži dle Wilkse

p. jméno oddíl body
1. Květoslav Grobař Fitklub Ludvík Praha 382
2. Václav Primus Spartak Pelhřimov 349
3. Stanislav Krček Olympie Zlín 325

Tito úžasní závodníci se postarali i o nové rekordy ČR masters 3 ve svých váhových kategoriích. Nejvíce jich překonal výše zmiňovaný Květoslav Grobař v kategorii do 110 kg. První rekord pokořil v tlaku, kdy předvedl platný výkon se 165 kg, a překonal stávající hranici o 5 kg. Dalším pokusem ji překonal o dalších 5 kg, čímž zvýšil hodnotu na 170 kg. Druhý rekord se uskutečnil v pozvedu, kdy se mu podařilo zdolat 255 kg, a dalším, který si Květoslav na tomto mistrovství připsal, je hodnota celkového trojboje - 650 kg.

Několikanásobným rekordmanem se stal v Podivíně také Stanislav Krček z Olympie Zlín, který exceloval při všech třech pokusech mrtvého tahu. Hned prvním zvednutím činky o hmotnosti 220 kg vytvořil nový český rekord v kategorii do 125 kg, který měl původní hodnotu 217,5 kg. Druhý pokus zlínského závodníka měl hodnotu 230 kg a třetí, také úspěšný, zvedl hranici na nynějších 237,5 kg. Další rekord překonal Václav Primus ze Spartaku Pelhřimov v kategorii do 100 kg v tlaku, když pokořil původních 145 kg o 1 kilogram. Tento úspěch ovšem neměl dlouhého trvání. Další závodník František Esser ze Sokola Vršovice ho překonal o dalších 1,5 kg na novou hodnotu 147,5 kg. Z oddílů této kategorie byly nejúspěšnější TJ Lokomotiva Krnov, SK Fitklub Ludvík Praha a TJ Spartak Pelhřimov.

Masters 2 muži dle Wilkse

1. Rémy Krayzel Lokomotiva Krnov 416
2. Milan Mrázek Sokol Lanžhot 389
3. Štefan Zvada Sokol Mělník 388

Také v této věkové kategorii byli diváci svědky pokoření rekordu. Postaral se o něj Karel Schoř ze Sokola Pohořelice ve váhové kategorii do 82,5 kg, když si zlepšil svůj vlastní rekord z roku 2009, který měl původní hodnotu 242,5 kg na 245 kg. Dalším pokusem ho pohořelický závodník ještě pozvedl na nových 250 kg. Nejúspěšnějšími oddíly kategorie masters 2 byly TJ Spartak Chodov, TJ Lokomotiva Krnov a TJ Sokol Lanžhot.

Masters 1 muži dle Wilkse

1. Jiří Gryga Olympie Zlín 479
2. Zoltán Kanát Spartak Chodov 462
3. Milan Greguš SLokomotiva Krnov 459

Jedinou ženou této soutěže byla stále se zlepšující Jitka Mašková ze Sokola Lanžhot. Největší hmotnost nejen své kategorie, ale i celého mistrovství nazvedal Jiří Gryga. Jeho celkový výkon v trojboji měl hodnotu 810 kg. Druhý nejlepší výkon v trojboji - 792,5 kg předvedl Zoltán Kanát a třetí příčku obsadil Milan Greguš s 742,5 kg.

Po ukončení soutěže a krátké přestávce na zpracování výsledků byli vyhlášeni vítězové jednotlivých věkových a váhových kategorií (viz zveřejněné výsledky ze dne 18. 4. 2010). Poté byli oceněni vítězové dle Wilksova koeficientu ve všech třech soutěžních kategoriích. Nakonec obdrželi poháry soutěžící za nejlepší výkony v jednotlivých disciplínách trojboje celého mistrovství dle Wilksova výpočtu. Za nejlepší dřep byl vyhlášen Karel Ruso ze Sokola Nymburk. Jeho výkon měl hodnotu 240 kg a 185 bodů. Pohár za nejlepší tlak si odvezl do Chodova Zoltán Kanát (jeho výkon 227,5 kg měl hodnotu 132 bodů). Třetím oceněným za mrtvý tah byl Jiří Gryga ze Zlína, který díky výkonu 320 kg v pozvedu získal krásných 189 bodů dle Wilkse.

Nejlepší závodníci ČR v kategorii masters, kteří budou nominováni v nejbližší době, se utkají 22. - 26. června v Plzni o tituly mistrů Evropy.