Reklama:

Tomáš "Thor" Kužela:"Nebudu
nikoho šetřit, ani sebe!"

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Jedním z uchazečů, který se chystá bojovat na Souboji titánů ve čtyřčlenné pyramidě o postup do podzimního finále, bude i karlovarský ultimátník Tomáš „Thor“ Kužela. Devětadvacetiletý Kužela má na svém kontě již okolo 30 zápasů v MMA a je poměrně zkušeným zápasníkem. Do Plzně se ovšem chystá na svůj debut. V rámci eliminace totiž nastoupí do svého prvního zápasu podle pravidel K-1. Vzhledem k tomu, že Tomáš standardně v rámci přípravy na zápasy trénuje thajský box, nebude pro něj ring K-1 až tak velkou změnou. Tomáš na nedávném turnaji Hell Cage demonstroval své dovednosti v boji vestoje. Není pochyb, že jsou na vysoké úrovni. Přesto bude muset lehce přeorientovat svůj boj v postoji na jiný styl a jiná pravidla zápasu K-1. Má na to zhruba měsíc. Přesně takový je časový interval mezi jeho posledním vystoupením na Hell Cage 5 a jeho příštím zápasem nebo zápasy v eliminaci Souboje titánů v Plzni. Tomáš v Praze sice titul pro českou jedničku střední váhy nezískal, ve finále pyramidy podlehl favorizovanému Andrému Reindersovi, ale svými výkony a nasazením v obou zápasech si získal přízeň publika a po prohraném finále byl odměněn stejným potleskem jako jeho přemožitel. Pro eliminační pyramidu Souboje titánů bude Tomáš velmi zajímavým zpestřením. Je to bojovník, který jde do každého zápasu naplno a jeho tvrdý a útočný styl se divákům líbí. Bude zajímavé sledovat, jak obstojí v konkurenci klasických kickboxerů či thaiboxerů. Po posledním zápase se sice potýká se zraněním zápěstí, které mu trochu komplikuje přípravu, v Plzni ale chce předvést to nejlepší, hodlá jít do zápasu s maximálním nasazením a rozhodně nikoho nebude šetřit, jak slíbil v našem rozhovoru.

Tomáši, aktuální otázka na úvod - jak teď, s odstupem několika dní, vnímáš své vystoupení na Hell Cage 5? Jsi se svým výkonem spokojený?

S výkonem na Hell Cage jsem vcelku spokojený, také proto, že jsem lidem podle jejich ohlasů připravil hezkou podívanou. Dělat hezké a koukatelné zápasy mě baví a je to pro mě velmi důležité. Ale samozřejmě mě mrzí, že jsem nezískal titul. Pyramidy nebývají podle mého názoru spravedlivé, tím spíš v našem tvrdém sportu.

Na pás jsi sice nedosáhl, ale získal sis přízeň publika. Jsi zklamaný, že ses nestal českou jedničkou střední váhy, nebo jsou pro tebe důležitější ohlasy fanoušků?

Jsem zklamaný, ale ohlasy lidí jsou pro mě i pro tento sport velmi důležité.

Jaké byly reakce na tvé zápasy v nejbližším okolí?

Reakce byly opravdu fantastické, moc mě všechny ty SMSky a emaily od fanoušků a různých lidí potěšily. Zajímavé bylo, že mi psali i fandové mých protivníků.

Pojďme rozebrat jednotlivé zápasy. Semifinále s Davidem Marcinou bylo opravdovou válkou. Koneckonců šlo také o odvetu z Hell Cage 2, kde jsi prohrál. Jak se ten zápas vyvíjel z tvého pohledu?

Myslím si, že to bylo opravdu vyrovnané. Podle mě obrat nastal, když se David otočil zády, to by se nemělo stávat. Nicméně zápas jsem zatím neviděl, takže je pro mě těžké ho posuzovat a komentovat. Z klece mívám velké výpadky.

Do zápasu jsi šel od začátku naplno. Neříkal sis potom, že by možná bylo lepší začít trochu opatrněji?

Myslím, že s Davidem, který je tvrdým bojovníkem, nejde zápasit opatrněji. To se mi vymstilo v prvním zápase s ním na Hell Cage 2.

S Davidem jste se pěkně poštípali. Stačily se rány během zhruba dvouhodinové přestávky mezi semifinále a finále rozležet? Jak ses cítil, když jsi nastupoval do finále?

Rány se rozležet nestačily, do finále jsem se cítil po fyzické stránce skvěle. Problém byl v roztrženém obočí, ale to se Andrému nepodařilo ještě víc otevřít. Skutečný a velký problém byla pravá (moje zadní) ruka, se kterou jsem už nemohl pořádně boxovat. Nepříjemně jsem si v prvním duelu pohmoždil zápěstí. To byl pro mě velký handicap.

Do finále jsi tedy nenastupoval unavený z prvního těžkého zápasu?

Byl jsem na tom dobře. Tohle mi problém nedělá.

Po vyrovnaném prvním kole jsi v tom následujícím přišel s high kickem a André na chvíli ztratil stabilitu. Vypadalo to, jako bys z toho byl sám trochu překvapený a chvíli jsi váhal co dál?

Váhal, protože jak mě bolela ta pravá ruka, tak jsem ho nemohl „napálit“ pořádnou zadní a dodělat ho. To by byl konec, vím to.

André Reinders od začátku říkal, že není příliš nadšený z toho, že musí zápasit proti českým zápasníkům, tréninkovým kolegům či kamarádům. Vnímal jsi to stejně, nebo jsi to bral jako každý jiný zápas?

Ano, vnímal jsem to stejně. Ale v kleci už ne. Akorát, jak jsem už řekl, bylo mi proti srsti dobíjet Davida zezadu, čekal jsem, jestli rozhodčí neukončí zápas, když se David po mém zvedáku otočil a chytil se klece. Moc mi to prostě nesedělo. Zezadu se nervu rád.

V tuhle chvíli je zásadní otázkou, jak jsi na tom po turnaji po zdravotní stránce? Odnesl sis nějaká vážná zranění?

Samozřejmě nějaké otoky v obličeji a to zápěstí. To je ale dost velký problém. Hodně to bolí. Ještě dnes, po týdnu od turnaje a já se potřebuji připravovat na Souboj titánů.

Jak to vypadá s tvým roztrženým obočím? Během finále jsme viděli, že ti rozhodčí vyndal čerstvé stehy, které zřejmě po jednom z úderů praskly?

Obočí už je zašité a v pohodě. S tím potíže nejsou.

Jak si zmínil, za pár týdnů tě čeká další čtyřčlenná pyramida na Souboji titánů, kde bys měl mít svůj první zápas podle pravidel K-1. Myslíš, že je to dost času, abys byl 24. dubna dobře připraven?

Doufám, že ano. To teď ale nemůžu vědět na sto procent.

Není toho pro tebe trochu moc? Po přípravě na Hell Cage si ani pořádně neodpočineš a už se musíš připravovat na další zápasy…

Je toho dost, ale já jsem zvyklý a zápas v K-1 si chci vyzkoušet. Nyní už nepracuji, takže se můžu plně věnovat jen tréninku, což byl můj sen. Je to super a půjde to nahoru.

Ještě v nedávném rozhovoru před Hell Cage jsi zmínil, že se před zápasem snažíš trénovat 2x denně podle toho, jak ti to práce dovolí. Takže nyní již nejsi ničím omezený? Čím ses vlastně živil kromě zápasení?

Jak jsem již uvedl, díky sponzorům už nemusím pracovat. Léta jsem pracoval jako kuchař. V kombinaci s tímto sportem to bylo velice náročné, už jsem to nedával.

Stalo se ti někdy, že ti pracovní povinnosti nabouraly přípravu na zápas a nedovolily ti se připravit tak, jak bys potřeboval?

To jsem měl prakticky pořád, hlavně regenerace byla nulová. Pracoval jsem od 6 hodin ráno.

Co tě přimělo jít coby původem MMA zápasník do zápasu podle pravidel K-1?

Chci si vyzkoušet bojovat ve stylu K-1.

Je podle tebe necelý měsíc, co na přípravu máš, dostačující, aby ses adaptoval na styl K-1? Vestoje sice trénuješ i v přípravě na MMA, ale přeci jen je tady jiný postoj, jiná vzdálenost, taktika boje…

To uvidíte v Plzni. Snad se mi to povede.

V případě, že na titánech zvítězíš, postoupíš do podzimního finále. Dokážeš si představit, že by ses potom začal zápasům K-1 věnovat více, nebo to bereš jen jako jednorázovou zkušenost či zpestření?

To asi ne, MMA mě baví, je to komplexní zápasnický triatlon a já jsem zápasník, ne kickboxer.

S bojovými sporty jsi začal poměrně pozdě. Bylo ti 21 let, když jsi poprvé vyzkoušel MMA. Co tě přivedlo k ultimátním zápasům?

Můj kamarád a také můj vlastní zájem. Chtěl jsem něco takového dělat. Původně ale jen pro sebe. Zhruba za rok a půl mi Jára „Číňan“ Poborský domluvil první zápas.

Byl jsi už předtím rváč, co nejde pro ránu daleko, nebo jsi tuhle stránku v sobě objevil až při tréninku MMA?

Pral jsem se docela často a už odmalička. Nebyl jsem klidné dítě a neměl jsem ani klidné mládí.

Máš nějaký vytyčený cíl, kterého bys chtěl v této oblasti dosáhnout?

Nemám vytyčený cíl. Chci vyhrávat a dělat pěkné zápasy pro lidi. My, MMA zápasníci, potřebujeme popularitu.

Když jsem sledoval tvé zápasy, přišlo mi, že preferuješ boj vestoje. Je to tak?

Jak kdy a podle toho, jak znám protivníka. Na Hell Cage jsem se cítil v postoji dobře a na zem jsem se nehnal.

Co všechno trénuješ v přípravě na MMA zápas?

Trénuji thajský box, zápas, brazilské jiu jitsu a klasický box.

Mohl bys popsat, jak máš jednotlivé tréninky poskládané během týdne?

Tréninky nemám pevně poskládané. Trénuji podle nálady, momentálního stavu, odpočinku a potřeby.

Na 84 kg máš na sobě celkem dost svalové hmoty. Zaměřuješ se zvlášť na trénink v posilovně?

To mi zůstalo ze starých časů, kdy jsem chodil hodně cvičit. Cvičil jsem kulturistické tréninky. Nyní chodím tak jednou týdně, cvičím kruhové tréninky s minimálními přestávkami, lehčími vahami. Trénuji na výbušnost.

Takže kdybys tehdy nezačal s MMA, byl by z tebe teď 100 kg vážící svalovec?

To je dost možné, cvičení mě opravdu dost bavilo a vzhledem k tomu, že jsem pracoval v kuchyni, měl jsem vždy přístup ke kvalitnímu jídlu v jakémkoliv množství. (usmívá se) Takže nárůst hmoty šel rychle nahoru a neměl jsem s tím problémy. Ale jsem rád, že z toho sešlo a nyní dělám to, co dělám.

Právě jsem se chtěl zeptat, jak jsi na tom se stravováním? Snažíš se dodržovat nějaký jídelníček? Hádám, že jako pro bývalého kuchaře pro tebe není problém si vařit podle potřeby.

Určitě se snažím dodržovat určitý jídelníček. Dle mého názoru je strava sportovce přímo spojená s tréninkem a spánkem, respektive kvalitním odpočinkem. Trénink, strava, odpočinek či obecně regenerace - tyto tři věci jsou nejdůležitější. Vařit a vymýšlet si kvalitní proteinové, ale vyvážené menu pro mě není problém.

Pokud je někdo, komu bys rád prostřednictvím našeho rozhovoru poděkoval, ať už sponzorům, trenérům či blízkým, máš k tomu nyní prostor.

Určitě, děkovat mám rozhodně komu. Co se týče sponzorů, tak je to můj hlavní sponzor JAMP, SLOT GAME s. r. o., dále Harley Davidson Plzeň, Gangshop Karlovy Vary a Benlee. Děkuji Járovi Poborskému za přípravu na Hell Cage, opravdu se mi věnoval a dával mi zabrat. Za podporu a trpělivost děkuji své přítelkyni a samozřejmě svým fandům!

Publikum na titánech bude od tebe chtít vidět po výkonech na Hell Cage znovu nějaký strhující zápas. Co od tebe mohou očekávat a co bys jim na závěr vzkázal?

Chtěl bych vzkázat, že se budu snažit, pojedu naplno a nikoho nebudu šetřit, ani sebe. Takže se můžete těšit. V Plzni bude zle. (usmívá se)


Foto:
ultimatni-zapasy.cz, osobní stránky Tomáše Kužely


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra