Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Grizzly oslavil šedesátku
- rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Ptáte se, kdo to je? Napovím: měří přes dva metry, váží 170 kg, do posilovny leze po žebříku, na posezení zhltne 2 kg sekané, je ze Sedlčan a pracoval jako městský policista. Ten, kdo ho jednou potkal, už musí vědět. Je to Petr Macák, čerstvý šedesátník, čerstvý důchodce a čerstvý držitel neoficiálního světového rekordu v bench-pressu! S Petrem jsme se sešli v jeho posilovně na galerce tělocvičny sedlčanské školy, kam se dostanete jedině po žebříku! Petr přispěchal ze zkoušky místního ochotnického spolku - nacvičují hru, ve které Petr hraje - jak jinak než siláka. Prý je to, dle jeho vlastních slov, velmi náročná role. Na deset vteřin se mihne na jevišti a roztrhne řetěz.

Po tréninku jsem Petrovi položil pár otázek. Varování: když si budete s Petrem povídat a nevážíte víc než metrák, nepřibližujte se moc blízko. Petr totiž neumí mluvit potichu a tlaková vlna vytvořená jeho hromovým hlasem by Vás mohla snadno kamsi odhodit.

Nedávno jsi oslavil významné životní jubileum, šedesát let.

Šedesátku a pět měsíců důchodu. (smích)

Dobrá, i pět měsíců důchodu... Prostě jsi uzavřel určitou životní kapitolu a mohl bys tak trochu bilancovat nejen své sportovní úspěchy. Vím o tobě, že jsi dříve dělal závodně atletiku. Mohl bys nám zrekapitulovat své úspěchy?

Házel jsem trochu diskem a vrhal koulí. Pět let jsem působil v Dukle a pět let jsem byl československým reprezentantem. Dodnes držím všechny okresní a krajské rekordy v disku. Měl jsem hozeno 59 metrů, třikrát jsem vyhrál mistrovství republiky, třikrát jsem byl druhý, třikrát třetí, to abych si to dobře pamatoval. Zúčastnil jsem se několika mezinárodních závodů. Byl jsem v Moskvě, v Oděse, Varšavě, Budapešti, Berlíně, prostě ve všech bývalých zemích RVHP.

Zajímavé úspěchy, klobouk dolů. Vzhledem k tomu, jakým disciplínám ses věnoval, trénink v posilovně byl určitě nezbytnou součástí přípravy. Jak dlouho trénuješ v této své posilovně?

Tuhle posilovnu tu mám pětadvacet let. Začátky byly velmi kruté a ryze amatérské. Měli jsme zde jednu lavičku a jednu velkou činku. Vše jsme si vyráběli svépomocí, jak kdo dovedl. Kotouče vážily plus mínus dvacet deka od uvedené hmotnosti, takže když jsi jich měl naloženo na čince víc, mohl jsi jen tak odhadovat, kolik na ní vlastně máš. Postupem času začalo vybavení přibývat a bylo i kvalitnější. Fungujeme jako klub, od členů vybírám buď 300 Kč za měsíc, nebo 2000 Kč za celý rok. Z peněz, které zbudou, vždy dokoupíme nějaké další vybavení.

Byl jsem u tebe naposledy na „tréninkové návštěvě“ předloni a mohu potvrdit, že posilovna doznala značných změn.

Musím říct, že nám hodně pomáhá můj syn, který je uměleckým kovářem a téměř všechno vybavení, co tu vidíš, je jeho práce. Například univerzální stroj se spodními, horními a protisměrnými kladkami, hrazdami a bradly, jehož cena se pohybuje běžně od 150 do 200 tisíc, nám v profesionální kvalitě dokázal vyrobit za 38 tisíc.

Opravdu by mě nenapadlo, že to není originální výrobek. Fakt pěkné. Vidím, že vám přibyla i další benčová lavička a kompletní olympijská činka Ligo. Co plánujete dál?

V nebližší době se chystám pořídit speciální lavičku na záda, je to spíš otázka regeneračního cvičení, a ještě stojany „pákovky“ na dřep a bench-press, které se běžně používají na mezinárodních soutěžích. A pak už se nám sem nevejde téměř nic. Před pětadvaceti lety to byl prázdný prostor s jednou lavičkou a teď tu můžeš cvičit všechno, na co si vzpomeneš. Jinak jsme velmi spokojeni se zázemím. Jsou zde prostorné šatny a sociální zařízení a především musím zdůraznit, že máme velmi dobré vztahy s vedením školy (posilovna se nachází ve školní tělocvičně). Od pana ředitele máme absolutní volnost a důvěru. Máme do prostor tělocvičny téměř neomezený přístup, což je oproti minulým letům obrovská výhoda. Bývaly časy, že jsme měli omezený vstup na tři dny v týdnu od 4 do 6 hodin, což bylo šílené. Dnes je možno jít cvičit v neděli i ve svátek, od nevidím do nevidím. Ještě jednou musím blahořečit panu řediteli.

Silovému tréninku se věnuješ téměř celý život. Jak dlouho závodíš v bench-pressu?

Dá se říct, že soutěžně se mu věnuji patnáct let. Nejprve to byly amatérské závody, letos proběhne již patnáctý ročník závodu na sedlčanském náměstí v rámci oslav slavnosti ROSY, kde působím i jako hlavní pořadatel. Později jsem se začal zúčastňovat oficiálních závodů pod ČSST.

Jak vypadá tvůj trénink?

Trénink mám rozdělený na dva typy. Jeden trénink cvičím bench-press a druhý dělám „kolečka“.

Docela zajímavý pojem, ta „kolečka“. Co si pod tím mají čtenáři představit?

Kolečka jsou v podstatě doplňkové cviky, a protože je vykonávám kruhovým systémem, chodím několikrát do kolečka ze stanoviště na stanoviště, tak tomu říkám kolečka. Je to trénink s relativně nízkými vahami ve svižném tempu. V tréninku bench-pressu pravidelně střídám klasický soutěžní úchop s podhmatem.

Myslíš celý trénink, nebo jednotlivé série?

Jeden celý trénink odjedu klasickým úchopem a v dalším tréninku bench-pressu jedu všechny série podhmatem. Tím pořádně zatížím tricepsy, které při soutěžním tlaku hodně využívám.(Pozn. red.: Vezmeme-li v potaz délku Petrových paží, tak soutěžní bench-press s limitovanou šířkou úchopu v jeho provedení skutečně vypadá jako tricepsový tlak na úzko.) Jednou za 4 - 5 týdnů zařazuji řetězy, kdy mám na čince cca 55 % své maximálky a na koncích činky mám zavěšené 20kg řetězy. To mi hodně pomáhá na dynamiku. Cvičím s nimi 6x 6 klasickým úchopem, 6x 6 širokým úchopem a 6x 6 úzkým úchopem. Vše v jednom tréninku. Všem říkám, že víckrát než jednou za těch pět týdnů by s nimi neměli cvičit. Po 2 - 3 dnech přichází na řetězy reakce těla a musíš mu dát čas na regeneraci.

Jak vypadá tvůj jídelníček? Nasytit tvoje tělo určitě zabere spoustu času a námahy.

Jím v podstatě všechno, nevybírám si. Ale miluji maso v jakékoliv formě. Hovězí, vepřové, drůbež, ryby.

Předpokládám, že všechno do sebe hrneš po kilech.

Ani ne. (smích) Ale hlavní zásada - nejím nic po páté hodině odpolední. Protože jinak bych nemohl pořádně spát. Buď se převaluji a nemůžu usnout, nebo se mi zdají ukrutné hovadiny, že jsem z toho úplně vyřízený.

Neříkej, že tě pronásledují duchové?

Opravdu jo, vážně. Musím mít prázdné břicho a pak mi dají pokoj. (smích)

Používáš nějaké doplňky výživy?

Z doplňků výživy používám kreatin. Sním ho každý rok jedno kilo v soutěžním období. Letos jsem si navíc pořídil i gainer. Jinak nic.

Provozuješ doplňkově i nějaké další sporty?

Nebudeš tomu věřit, ale ještě nedávno jsem chodil 2 - 3krát týdně běhat zhruba 10 kilometrů. To vše se svojí vahou 170 kg. Teď to bohužel nejde, praskla mi pata, ale jak to půjde, tak bych zase rád začal.

No, tak to tedy klobouk dolů. Hlavně mi neříkej, že děláš doplňkově i krasobruslení. To už bych asi neustál.

To opravdu ne. Z dalších zálib bych uvedl žolíky, mariáš, šachy. Ty mám velmi rád. Také luštím sudoku a jinak čtu literaturu faktu a historické romány.

Na začátku rozhovoru jsi zmínil, že jsi již pět měsíců důchodcem. Je o tobě známo, že jsi předtím léta pracoval zde v Sedlčanech jako městský policista. Nestýská se ti někdy po práci?

Řekl bych to asi takhle. Strašně rád na to vzpomínám, ale určitě se mi nestýská. Jsou to tak silné a rozmanité zážitky, že to z hlavy nejde jen tak vymazat. Vzpomíná se na to hezky, ale vrátit bych se nechtěl. V posledních letech totiž stále narůstají nároky na výkon služby, především co se týče administrativy, a to opravdu nemusím. Často to vypadá tak, že 2/3 pracovní doby stráví strážník u počítače a všelijakých dokumentů.

Závodů se nejen účastníš, ale také je organizuješ. Určitě mi dáš za pravdu, že to není žádná legrace. Vím, o čem mluvím, už jsem také něco organizoval. Co tě na organizaci nejvíc baví a co tě nejvíce trápí?

Nejvíce mě trápí nespolehlivost některých lidí. Jsme na něčem třeba půl roku pevně domluveni, mám přislíbenou pomoc spousty lidí, a když přijde hodina H, je všechno jinak. Zůstane nás na všechno pár skalních a já jsem ze všeho na prášky. Pár dní pak remcám a sakruju, ale nakonec jsem rád, že se tu něco děje, a už se těším, jak do toho půjdu znovu.

Na MČR juniorů a masters, které se konalo tady v Sedlčanech, jsi svým bench-pressem 240 kg vytvořil nový český rekord v kategorii masters 3 nad 125 kg. Je to neoficiálně i rekord světový. Můžeš čtenářům vysvětlit, proč je rekord český větší než světový a kdy ten „svěťák“ padne?

K tomu, aby byl uznán světový rekord, je zapotřebí tří mezinárodních rozhodčí a přítomnosti dopingové kontroly. To by se mohlo podařit již na MČR v bench-pressu v Kuřimi (pozn. red.: MČR proběhlo minulou sobotu), nebo na mistrovství Evropy v říjnu ve Francii, kam se budu chystat. Hodnota světového rekordu je nyní 215 kg, to je váha, kterou dávám snadno i bez dresu.

Určitě držím palce, ať se to povede. Máš za sebou desítky let silového tréninku a spoustu zkušeností. Co bys vzkázal začínajícím cvičencům?

Hlavně, aby nebláznili a nesnažili se za každou cenu hýbat co nejtěžšími činkami. Zažil jsem zde spoustu cvičenců, kteří nadšeně začali, mysleli si, že za dva měsíce z nich bude hrana a budou zvedat metrák levou zadní. Takoví ale brzo zklamaní skončili. Posilování je běh na dlouhou trať. Je třeba od začátku cvičit celé tělo, vykonávat vše technicky správně a dělat víc opakování s rozumnou vahou. Velký důraz bych kladl na zpevnění trupu a břicha. V žádném případě nezapomínat i na další sporty - běhat, plavat atd. Velké váhy přijdou časem. Nyní mám v oddíle spoustu mladých kluků, kteří dělají velmi dobré výsledky v bench-pressu a chystáme i družstvo na ligovou soutěž v trojboji.

Budeme držet palce, ať se tobě i tvým svěřencům daří.

Děkuji za přání a ještě mi dovolte poděkovat všem, kteří se mnou cvičí a pomáhají mi, vedení školy a města za podporu při našich aktivitách a také klukům z Dobříše, kteří mi na soutěžích pomáhali s rozcvičením a oblékáním do dresu.

Děkujeme za rozhovor.


Petrův 2. pokus na MČR masters

482
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.04.20:04magistr - Petře, super výkon. Známe se léta z táborů s Bílkem.Přeji ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:21) • Okej, po vypocuti rozhovoru berem spat moj debilny komentar
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:00) • Vzdy som chcel mat postavu ako on. Stacilo len pockat :D
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
zborka2 (14:25) • Tomáš je sympaták . Přeju mu ať drží zdraví a ´úspěšný návrat .
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie