Reklama:

Hell Cage 5 v Praze - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Pokud měl někdo zhruba kolem půl šesté cestu okolo Arény na Spartě, aniž by věděl, co se bude v aréně dít, mohl z dálky díky vysoké koncentraci na krátko střižených jedinců nabýt dojmu, že se právě koná nelegální sraz čerstvě rozpuštěné Dělnické strany. To jen několik stovek fanoušků ultimátních zápasů netrpělivě přešlapovalo před branami pražské arény. Ani nevyzpytatelné počasí, ani časový posun o hodinu dopředu nezabránil, aby se příznivci královské disciplíny bojových sportů sešli v hojném počtu a společně téměř vyprodali páté pokračování největšího MMA turnaje u nás. Organizátoři nabídli divákům svůj standard v podobě osvědčeného moderátora Ondřeje Novotného, spoře oděných dívek z Hot Pepper´s a klasického zápasového oktagonu v moderních prostorách nové Arény na Spartě a s novými bitvami, kterých bylo na programu celkem 12. Hlavním lákadlem byla pro návštěvníky čtyřčlenná pyramida ve střední váze (do 84 kg), ve které mezi sebou bojovali čtyři momentálně nejlepší čeští ultimátníci o českého krále této váhy. Dalším z vrcholných momentů měl být MMA debut české legendy mezi 16 provazy Romana Kracíka. Jak to tak v MMA bývá, některé zápasy se protáhly do všech tří kol, jiné netrvaly o moc déle než nástup zápasníků a v několika případech strávili soupeři v oktagonu dokonce méně času, než kolik jim zabrala cesta ze zákulisí do zápasnického kolbiště. Některé zápasy měly opravdu vysokou úroveň, jiné o něco nižší, avšak je potřeba zmínit, obzvláště pokud sledujete před vámi se bijící zápasníky jen z několika metrů, že respekt si zaslouží všichni z nich, kteří v neděli vstoupili do oktagonu, ať už se jim dařilo, nebo ne.

Turnaj odstartoval dvěma předzápasy, které byly na startovní listinu dodatečně dopsány. V prvním z nich se ve střední váze představili osmadvacetiletý Josef Král a stejně starý Petr Holoubek, který si na Hell Cage 5 odbyl svůj premiérový zápas. Holoubek od začátku bojoval z ústupu, snažil se držet od soupeře odstup. Využíval výškové převahy a delších paží a dobře trefoval atakujícího soupeře. Na začátku jej také dobře trefil kolenem na tělo. Král se proto celkem logicky pokusil o takedown (strh soupeře na zem), napoprvé mu to nevyšlo a po jednom z úderů začal krvácet. Ve svém ofenzivním tlaku však nepolevil a při druhém pokusu o takedown byl úspěšný a vzal Holoubka na zem. Na zemi dobře pracoval koleny, čímž získal bodovou převahu na svou stranu. Holoubek, který nevyužil poměrně slušně se nabízející možnost nasadit soupeři triangl choke (pozn.: zápasnická technika) po jednom z inkasovaných úderů rovněž začal krvácet. Průběh druhého kola se po několika výměnách vestoje přesunul po Králově takedownu znovu na zem. Holoubek utekl ze škrtící techniky. Ke konci zápasu už byla na obou bojovnících znát velká únava. Král z výhodné pozice na ležícím soupeři už příliš nevytěžil, a to i přesto, že Holoubek už mlel z posledních sil. Zápas skončil výhrou 3:0 na body pro Josefa Krále. Druhý předzápas mezi mladoboleslavským Petrem Vrabcem a svěřencem Elvis Gymu Frýdek-Místek Přemyslem Němcem se obešel bez rozhodování bodových rozhodčích. Teprve devatenáctiletý Němec vzal soupeře brzy na zem, kde se mu podařilo nasadit Vrabcovi páku na nohu a ten byl v polovině třetí minuty prvního kola nucen odklepat. Mezi zápasy se v oktagonu odehrála také jedna poměrně komická situace, kdy dlouhou dobu nebyl k dispozici nikdo, kdo by utřel zápasovou plochu od krve před dalšími zápasy, až se v oktagonu objevila zhruba 6letá holčička s koštětem v ruce. Ondra Novotný se ukázal jako pohotový moderátor a malou návštěvnici vyzpovídal.

Po předzápasech přišla na řadu eliminační pyramida a dva semifinálové zápasy. Do prvního nastoupili Tomáš Kužela a David Marcina. Tento souboj byl zároveň odvetou z Hell Cage 2, které se konalo 19. října 2008. Tehdy Marcina porazil Kuželu vzdáním v prvním kole po nasazené páce na ruku. První semifinále dostalo diváky do varu, oba bojovníci do něj vlétli po hlavě a akce střídala akci. Po první výměně se dostali u klece do klinče, kde Marcina výborně pracoval koleny a Tomáš několik z nich pocítil na svém těle. Poté Marcina strhl soupeře na zem, Tomášovi však v zápětí vyšel obrat a na zádech se ocitl Marcina. Po chvíli boj opět pokračoval vestoje. Zde se odehrál jeden z klíčových momentů zápasů. Tomáš jedním z úderů rozbil Davidovi nos a tomu se přes krvácení začalo špatně dýchat, což se brzy projevilo i na jeho kondici. V závěru úvodní pětiminutovky byl aktivnější Kužela. Prostřední dějství zahájil čtyřiatřicetiletý Marcina dobrým zadním kontrem, Tomáš jej hned potom strhl na zem, ale brzy se mu povedl obrat a pokusil se Tomášovi nasadit škrtící techniku. Ta mu nevyšla a boj se potom několikrát přesouval ze stoje na zem a zase zpátky. Kužela vestoje dobře zakombinoval údery na spodek a hlavu. Po jednom z dalších úderů se David otočil zády a chytl se za hlavu. Vypadalo to, jako by mu Tomáš jedním z úderů sáhl do oka. Tomáš po chvilce váhání vlítl na zády otočeného soupeře, David ale masivní útok přestál a vzal ultimátníka z Karlových Varů na zem, kde mu stihl před koncem kola poslat několik tvrdých úderů. Ve třetím kole bylo znát, že oba bojovníci v předchozích 10 minutách šlapali naplno a už toho mají dost. Posledních pět minut už probíhalo jen vestoje, ustupující Marcina občas nebezpečně kontroval se zadním direktem útočícího Kuželu. Kužela byl ovšem aktivnější, chtěl jít do výměn. Davidovi se přeci jen už tolik nechtělo, špatně se mu dýchalo a už toho měl tak akorát. Aktivnější a agresivnější Kužela proto vyhrál 2:1 na body a stal se prvním finalistou.

I druhé semifinále mezi Andrém Reindersem a Patrikem Kinclem se rozhodovalo až na body. Publikum, namlsané z předchozí adrenalinové podívané, bylo trochu nespokojené s vlažnějším tempem a opatrnějším průběhem tohoto zápasu. Po několika Andrého kopech se soupeři dostali do klinče, Andrého pokus o strh skončil neúspěšně, následný pokus ze strany Kincla rovněž nevyšel, až André dostal druhým takedownem boj na zem. Tam se nejdříve pokusil o páku na ruku, ale Kincl odolal a ubránil se i následnému škrcení. Druhé kolo proběhlo téměř celé na zemi. André nejdříve znovu prokázal výbornou obranu proti takedownům a potom sám vzal Patrika na zem, kde se více méně nepouštěl do větších akcí a takticky bodoval soupeře údery na žebra. Poslední kolo přineslo malinko více akce. André zahájil lowkickem a poté se zase bojovalo na zemi. Svěřenec Hanuman Gymu Praha vstal a chvíli okopával nohy ležícího Kincla, potom jej nechal také vstát. To se mu o pár desítek sekund později trochu vymstilo. První Kinclův takedown sice odrazil, podruhé už byl Kincl úspěšný a Reinders se poprvé ocitl na zádech. Mladý bojovník z Hradce Králové toho ale moc nevyužil. Rozhodčí přerušil boj a poslední vteřiny zápasu si už Reinders pohlídal a vyhrál 3:0 na body.

Následnou sérii superfightů zahájil souboj Amira Visalimova a Froida Hansena. Pro Amira šlo o první zápas v MMA, jeho výchozím stylem je thajský box a v zápase to bylo znát. Vestoje totiž nad dánským soupeřem jasně dominoval. Přistání Visalimova lowkicku na stehně soupeře museli slyšet i diváci v poslední řadě na tribunách. Visalimov se nebál ani boje na zemi a po jedné z výměn hodil s Hansenem o zem. Jelikož to vypadalo, že v dané pozici nic kloudného nevymyslí, rozhodčí zápas přerušil a bojovníci dál pokračovali vestoje. Amir poslal soupeři během krátké chvíle dva tvrdé háky. Jeho highkick naštěstí pro Hansena jen prosvištěl vzduchem. Potom ale nastoupil s tvrdým a poměrně nečekaným hákem Hansen, po kterém Visalimov ztratil stabilitu a chvíli v oktagonu "tancoval". Zřejmě ze zvyku z thajského boxu, kde by po takovém úderu následovalo počítání, signalizoval směrem k rozhodčímu, že pouze uklouzl po podlaze. Hansen jej vzal na zem a tam mu brzy nasadil triangl choke. Visalimov musel odklepat a Hansen vyhrál vzdáním soupeře v prvním kole.

Do prvního utkání v nejtěžší váhové kategorii nastoupili Daniel Macháček a Petr Kelner. Macháček vlétl na svého soupeře jak hladový pes po kosti, po ostrých výměnách jej trefil hákem a zápas se přesunul na zem, kde také skončil. Ne však kvůli vzdání soupeře nebo knokautu, ale kvůli zranění Kelnerova kolene. Kelner nastoupil do zápasu již s bandáží na koleni. Koleno ale nevydrželo, a tak si Daniel Macháček připsal na své konto výhru TKO v prvním kole. Do sedmého souboje turnaje nastoupila česká legenda thajského boxu šestatřicetiletý Luboš "Hyena" Vrňata. V oktagonu na něj čekal nepěkně vyhlížející Simon Carlsen. Přestože šlo o zápas v polotěžké váze (-93 kg), Lubošův soupeř byl vyšší i mohutnější a vypadal spíše jako těžká váha. Luboš zápasil netradičně v triku. Carlsen poslal Lubošovi dva údery a potom ho strhl na zem. Tam následovaly pro Luboše velmi nepříjemné chvíle. Nejprve dostal tvrdý úder na žebra, potom mu soupeř několikrát doslova omlátil hlavu o zem a nakonec Luboš inkasoval tvrdé lokty do hlavy a bylo po zápase. S Lubošem to nevypadalo vůbec dobře, nakonec ale vstal ze země a odešel z klece po svých. Z Hell Cage jel rovnou do nemocnice, kde jej čekalo šití. Památku na jeho první MMA zápas si odnesl 27 stehů přes celé čelo. Posléze do oktagonu napochodoval Václav Přibyl za hudebního doprovodu Vypsané fixy a jejich písničky Drogový večírek. Tam už na něj čekal belgický ultimátník Kriss Larcin. Boj v prvním naprosto vyrovnaném kole se neustále přesouval ze stoje na zem a zase zpátky, stejně tak na zemi docházelo k častým obratům. Každou chvíli byl navrchu někdo jiný. Ve druhém kole ale přišel zvrat, Larcin strhl Přibyla na zem a dlouhou dobu jej zasypával údery. Rozhodčí se správně rozhodl zápas ukončit. Larcin slavil výhru TKO ve druhém kole a zároveň 3. výhru ve 3 dosavadních utkáních podle pravidel MMA.

Organizátoři v původní podobě startovní listiny počítali i s Mairbekem "Bekanem" Taisumovem. Když však vyhrál svůj první zápas v ruské MMA organizaci M-1 Global, kde momentálně působí, vysloužil si pozvánku na květnový turnaj a musel být ze startovní listiny vyškrtnut. S Petrem Čajňákem se měl utkat jeho týmový kolega a nedávný soupeř André Reinderse Arbi Agujev. Nakonec vedení M-1 Global povolilo Bekanův start na Hell Cage a pražské publikum mělo možnost vidět předního evropského zápasníka naživo v akci. Petr Čajňák nastoupil do zápasu v ďábelském kostýmu a cestou do klece stihl divákům předvést něco málo ze svých tanečních kreací. Bohužel pro Petra, tohle byl právě ten zápas, kdy nástup trval déle než samotný boj. Bekan jej tvrdě zasáhl hned s prvním hákem a následně jej na zemi "uškrtil". Když Petr odklepal, uběhlo pouhých 26 vteřin z prvního kola. Bekan prokázal, že je momentálně na úplně jiné úrovni. Do desátého boje podle pravidel MMA nastoupil týmový kolega Patrika Kincla Bohumil Lungrik proti dosud neporaženému Papymu Abedimu. Vestoje možná trochu překvapivě dominoval český ultimátník, v klinči poslal soupeři dobré koleno. Abedi jej následně strhl na zem, ale Lungrikovi se podařilo uniknout a soupeři byli zase v klinči. Lungrikův tvrdý zvedák vystřelil Abediho hlavu lehce do záklonu. Abedi se rozhodl jít s Lungrikem znovu na zem, tentokrát mu to vyšlo. Hned prvním úderem trefil českého ultimátníka zřejmě na bradu a bylo dobojováno. Než rozhodčí boj ukončil, inkasoval otřesený Lungrik ještě dva údery. Abidi prodloužil svoji neporazitelnost na 7 vítězství. Po tomto zápase nastoupil ke své premiéře v MMA Roman Kracík. Jak sám Roman přiznal, příprava na MMA nebyla tolik intenzivní. Ostatně pro adekvátní přípravu nebyl ani prostor. Roman boxoval pár týdnů zpátky na charitativním gala večeru profiboxu v Praze. Jeho slovenský protivník Rostislav Talarovič si byl dobře vědom předností i slabin českého Mikea Tysona a tak jej celkem předvídatelně hned vzal na zem. Roman, zabalený v klasickém boxerském dvojáku, dal Talarovičovi neomezený prostor k útokům, a tak rozjel sérii úderů až do doby, než jej zastavil rozhodčí. Talarovič vyhrál TKO v prvním kole. Roman tak sdílel stejný osud jako předtím další český profiboxer a bojovník K-1 Luboš Šuda, který na Hell Cage 4 prohrál s Attilou Veghem obdobným způsobem a stejně rychle.

Ukázalo se, že být vynikajícím bojovníkem vestoje v MMA prostě nestačí. Bez patřičných dovedností boje na zemi, ať už jde o obranu nebo útok, bude bojovník vždy handicapován a v obrovské nevýhodě. Konečně přišlo na řadu velké finále, které bylo opravdovým zlatým hřebem večera. André Reinders a Tomáš Kužela mezi sebou svedli nádhernou bitvu s pěknými momenty na obou stranách a několika zvraty v utkání, ačkoliv měli oba v nohách již jeden zápas. O to víc si zaslouží Tomáš Kužela hlubokou poklonu, jelikož měl za sebou oproti Reindersovi mnohem těžší zápas a odnesl si z něj řadu šrámů včetně roztrženého obočí. Čerstvě zašité obočí se mu navíc během finále po jednom z úderů znovu otevřelo, a rozhodčí mu za pochodu vyndal prasklé stehy z obočí. První kolo bylo opatrnější, s respektem na obou stranách. Oba sázeli na jednotlivé kombinace s maximálně dvěma údery a potom zase ustupovali na distanc. Celé kolo proběhlo vestoje a soupeři se neustále oťukávali, aniž by jeden z nich získal výraznou převahu. Ve druhém kole přišel nečekaný zvrat. Tomáš odlepil nohu ze země až k Andrého hlavě a přímo jej zasáhl. André trochu zavrávoral. Tomáš zřejmě sám udivený z úspěšnosti svého highkicku trochu zaspal nástup do soupeře. André přečkal horké chvíle v jednom z rohů klece, vypadal otřeseně, ale vzápětí vytasil do útoku s vlastním high kickem, kterým poslal Tomáše na zem. André narozdíl od Tomáše předvedl perfektní timing a sotva se Tomáš ocitl na zemi, už do něj vlítl se sérií úderů. Tomáš byl natlačený na kleci, takže neměl příliš prostoru něco vymýšlet. André pokračoval v tlaku a bylo jasné, že Tomáš se z pro něj nevýhodné pozice dostane jen velmi těžko a proto po dalších inkasovaných úderech rozhodčí boj ukončil.

André Reinders vyhrál TKO ve druhém kole, potvrdil roli favorita a obhájil pozici jedničky své váhy. Nyní je navíc pravoplatným českým králem střední váhy, což má o to větší váhu, že střední váha má u nás momentálně nejsilnější obsazení ze všech váhových kategorií. André v následném vítězném proslovu přiznal, že od začátku z nápadu pyramidy o krále střední váhy nebyl příliš nadšený. Příliš se mu nezamlouvala představa, že bude muset zápasit proti svým kamarádům či tréninkovým partnerům. Podle něj je česká MMA scéna příliš malá na to, aby čeští ultimátníci museli zápasit mezi sebou navzájem. Tím spíš pokud mají pořadatelé možnost pozvat soupeře ze zahraničí. Dále řekl, že doufá, že to byl jeho poslední zápas proti českému zápasníkovi a v budoucnu už s nikým ze svých kamarádů a kolegů bojovat nebude. André se také omluvil za to, že do prvního souboje nešel naplno a odzápasil jej více takticky. Do pyramidy nastupoval s tím, že jí chce vyhrát, a proto musel myslet i na druhý zápas.


Finále pyramidy: André Reinders vs. Tomáš KuželaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.04.16:18Bazzy - nejlepsi z celyho zapasu bylo jak Machacek prelezl tu klec..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra