Reklama:
Legendární Matrix protein opět v akci!
Spousta příchutí a luxusní láhev ZDARMA! Více zde.

Petra Ličková - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

V silovém trojboji je něžné pohlaví zastoupeno podstatně méně než to mužské. Proto také můžeme častěji číst rozhovory právě s mužskými závodníky. Ale ženy powerlifterky si naši pozornost zaslouží stejně tak. Proto jsem se rozhodla udělat rozhovor s úspěšnou děčínskou závodnicí v silovém trojboji Petrou Ličkovou.

Petra závodí třetím rokem, pravidelně se zúčastňuje jak oblastních soutěží, tak i mistrovství České republiky a všude dosahuje velmi dobrých výsledků. Jejím nejaktuálnějším úspěchem je titul mistryně Čech v silovém trojboji roku 2010 v kategorii žen do 60 kg. Na mistrovství Čech v bench-pressu, které se konalo 13. března v Praze, vybojovala v téže kategorii druhé místo. Nyní s napětím očekáváme, jak si povede na mistrovství České republiky v silovém trojboji mužů a žen, které se uskuteční 3. dubna 2010 v Nymburku. S Petrou jsem se sešla před posilovnou Městské policie v Děčíně, kam chodí trénovat se svým trenérem Dušanem Jasovským. Za Sportovní klub Městské policie Děčín Petra také závodí.

Petra mě pozvala k sobě domů, kde jsme si nad hrnkem ovocného čaje a za společnosti jejích dvou kocourů příjemně popovídaly o jejích začátcích v trojboji, o tréninku i o tom, co ráda dělá ve volném čase.

Petro, sdělila jsi mi, že závodíš třetím rokem. Jak ses k tomuto sportu vlastně dostala?

V posilovně, kam jsem předtím již několik let chodila, jsem se seznámila s mým trenérem Dušanem Jasovským a ten mě k trojboji přivedl.

Takže ses před silovým trojbojem věnovala posilování?

V posilovně jsem trénovala na drezíny, to byl sport, který jsem dělala předtím.

Drezíny? To slyším poprvé. Můžeš mi objasnit, co je to vlastně za sport?

Je to jízda na pákové drezíně. Jezdí se v šestičlenném družstvu na čas, 27 km dlouhou trať.

Jak jsi přišla k tomuto netradičnímu sportu? A kolik let ses mu věnovala?

V posilovně mě oslovil jeden známý s tím, že shání lidi, kteří by se chtěli zúčastnit závodů na drezínách. Tak jsem do toho šla. První závody jsem vlastně vůbec nevěděla, o čem to je, ale nějak mě to chytlo a už jsem u toho zůstala. Na neoficiální mistrovství jsme jezdili hlavně do Finska, tomuto sportu se totiž hodně věnují hlavně Finové a Němci. Drezíny jsem dělala pět let.

Takže i na tento sport byla nutná příprava ve fitness centru?

Přesně tak. Trénink byl silově-vytrvalostní. Bylo nutné, aby člověk vydržel.

Všimla jsem si, že se u tebe dost podstatných věcí točí kolem posilovny. Kdy jsi do ní vlastně poprvé vstoupila?

Moje první seznámení s posilovnou bylo asi někdy ve 13 letech. Můj táta měl doma ve sklepě malou domácí posilovnu. Tam přišlo takové to první oťukávání s činkami. Navštěvovat fitko jsem začala v 19 letech, hlavním důvodem, asi jako u většiny holek, byla touha po pěkné postavě.

Po pěti letech závodění na drezínách ses tedy rozhodla skončit a věnovat se jinému sportu? Proč sis vybrala zrovna silový trojboj?

Už jsem s drezínami po těch letech chtěla skončit. V posilovně Duna, kam jsem chodila, se konal Duna cup - neoficiální závody v silovém trojboji. Dušan mi navrhl se jich zúčastnit, tak jsem to udělala a vyhrála. Podle Dušana byly tehdy mé výkony velmi dobré a on ve mně viděl jistý potenciál. Proto mi navrhl, abych se tomuto sportu věnovala.

Co tě motivovalo k tomu stát se trojbojařkou? Jen to, že v tobě Dušan viděl dobré předpoklady pro silový sport? A co tě v trojboji nejvíce nadchlo?

Na prvních závodech v trojboji, na kterých jsem se byla podívat, tuším, že to bylo v Liberci, jsem viděla trojbojařky Moniku Rovnou, Pavlu Kladivovou a ostatní závodnice i ze zahraničí. Divila jsem se, že takové drobné holky dokážou nazvedat tak velké váhy. Řekla jsem si, že to chci zkusit taky. Tohle bylo asi to, co mě motivovalo. Než jsem začala s trojbojem, Dušan se mě ptal, zda chci zkusit trojboj nebo třeba bodyfitness. Myslím si, že v trojboji se dá lépe ovlivnit výkon na závodech. Pokud třeba zkazím pokus, nebo nedám takovou váhu, jakou jsem chtěla, můžu vynadat jen sama sobě. Ale u bodyfitnessu se to dle mě tolik ovlivnit nedá. Můžu být na soutěž perfektně připravená, ale zkrátka se třeba nebudu líbit rozhodčímu a neovlivním to. Také se mi na trojboji líbí ta přátelská atmosféra. Nefunguje tam taková rivalita jako v jiných sportech. Lidi se podporují navzájem, udržují se v kontaktu a podobně. Tohle mě v trojboji opravdu nadchlo.

Takže na svoje první oficiální závody v silovém trojboji jsi šla kdy? A jakého úspěchu jsi dosáhla?

Na svoje první závody jsem se připravila rok na to. V kategorii do 56 kg jsem vyhrála mistrovství České republiky. To jsem závodila ještě bez dresu. Další rok už jsem závodila s dresem a v kategorii do 60 kg. Tohle je moje ideální váha, v té se cítím dobře.

Jaké byly tvoje pocity na těchto prvních závodech? Jestli si to tedy ještě pamatuješ.

Pamatuji. Vím, že nám tam ceny předával Pavol Jablonický a pro mě to byl velký zážitek se s ním setkat. U mě je jedno, jestli jdu na první závody nebo na šesté, trpím stejně pořád trémou. Jsem hrozná trémistka. Takže je to pro mě pokaždé stejný zážitek, jako když jdu poprvé.

Jinému sportu než trojboji se teď nevěnuješ?

Ne, není čas.

Můžeš mi popsat trošku svůj trénink? Kolikrát do týdne trénuješ, jak atd.?

Mimo závody navštěvuji posilovnu 3x do týdne, jedu spíš kulturistický trénink, abych nabrala svalovou hmotu do dresu. Zařazuji hodně doplňkových cviků, na ty hlavní cviky (dřep, bench-press, mrtvý tah) dávám menší počet opakování a malé váhy. Jako každá ženská chci vypadat dobře, takže zařazuji i aerobní aktivity, baví mě třeba box. Od září a během závodů chodím cvičit 4x v týdnu. Na hlavních cvicích přidávám série, váhy, postupně vyřazuji doplňkové cviky, abych měla energii a sílu na ty hlavní. Jednou za měsíc si zkouším maximální váhy. Těsně před závody mám sestavený tréninkový plán, kde už nejsou vůbec žádné doplňkové cviky, jen ty základní a velké váhy.

S tréninkem ti tedy pomáhá tvůj trenér Dušan Jasovský?

Ano. Dušan mi sestavuje celý tréninkový plán a samozřejmě mi při tréninku asistuje. V tomto sportu to bez trenéra ani nejde, potřebuješ někoho, kdo ti bude pomáhat s váhami a oblékat tě do dresu. Radí mi i co se týče stravy a doplňků. Vím, že bez jeho pomoci bych nedosáhla takových úspěchů.

Snažíš se nějak dodržovat zdravou stravu?

Ano. Jsem přece jenom ženská, a i když dělám tenhle sport, chci vypadat dobře. Tím, že skoro tři čtvrtě roku nedělám aerobní aktivity a cvičím hlavně na sílu, snažím se hlídat aspoň jídlo. Nejím moc tučnou stravu, jím celozrnné pečivo a podobně.

Ke cvičení a sportu patří doplňky výživy, jaké užíváš ty? Jíš doplňky jen v době závodů, nebo i v mimosoutěžním období?

Na sílu užívám kreatin a tribulus, a to pouze před a po tréninku. Jindy ne. V mimosoutěžním období je neužívám vůbec. Samozřejmě si po tréninku dávám proteinový koktejl a na klouby užívám glukosamin.

Když už jsme u těch kloubů, cítíš na nich dopad extrémního zatížení, kterému jsou v tomto sportu vystavovány?

Ani ne. Nemyslím si, že by mě teď bolela třeba kolena víc, než když jsem trojboj nedělala. Používají se bandáže, které kolena chrání.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Určitě je to úspěch z loňského mistrovství České republiky, kde jsem mezi ženami dle počtu bodů získala první místo. Toho si cením nejvíc.

Se svými výkony na soutěžích jsi tedy spokojená?

Ano. Na to, že dělám trojboj třetím rokem, mám, myslím, dobré výsledky. Když jsem začínala, tak se mi ani nesnilo o takových úspěších. Jsem naprosto spokojená.

Jaký je tvůj cíl na blížícím se mistrovství České republiky?

Celkově bych v trojboji chtěla nazvedat víc kilogramů a na každé disciplíně si udělat nějaký osobní rekord. Jestli to klapne, uvidíme. A také bych se chtěla konečně přehoupnout přes 400 Wilksových bodů.

Dá se z těch tří disciplín - dřepu, benče a mrtvého tahu vybrat jedna, která je tvojí nejoblíbenější? A které se naopak před závody „bojíš“?

Každý měsíc je to jiné! (smích) Jeden měsíc mám hrůzu z mrtvoly, další měsíc z benče. Strašně záleží, jak se mi povede trénink. Na závodech je to pak úplně jinak. To mi třeba klapne dřep, co mi při tréninku nešel, a nevyjde mi bench-press, na který jsem si věřila. Všechny tři disciplíny jsou pro mě na stejné úrovni, takže nemám žádnou nejoblíbenější.

Jak se dá skloubit závodění v trojboji s normálním životem? Pracuješ na směny, jak to tedy děláš s tréninkem a se stravou?

Snažím se mít tréninky ve dnech volna. Tím, že mám možnost chodit cvičit do posilovny Městské policie Děčín, mám výhodu, že můžu jít kdykoliv. Nejsem tedy omezená časově. Díky tomu mi ani nevadí, že dělám na směny. I když tréninky po noční nejsou zrovna nejlepší. (smích) Co se týče stravy, navařím si doma a jídlo si nosím s sebou do práce.

Petro, ještě mi řekni, co ráda děláš ve svém volnu?

Pro mě je největším relaxem sauna, pak také spánek a dobré jídlo. A občas si zajdu i na masáž.

Já ti moc děkuji za tvůj čas a za rozhovor. Budu ti držet palce na blížícím se mistrovství České republiky v silovém trojboji, aby se ti podařilo dosáhnout plánovaných výkonů a přeji ti také mnoho úspěchů do budoucna!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.04.22:45imtheman - Mno tretry bych spíš přirovnal k magnesku na ruce než k dr..
04.04.19:30LuckaSvecova - Mně to vadí spíš z pohledu závodníka :) Je mi to nepohodln..-1
04.04.15:42Koutňa - atleti taky používají tretry a nikomu to nevadí *1* +1
03.04.07:45Míra Pavlíček - vim,ze dneska je to nesplnitelne-libily by se mi zavody be..+1
03.04.07:01imtheman - Zas to nesmíš brát tak doslova, nikde neříkám, že to je st..-1
02.04.23:07LuckaSvecova - Ve svý podstatě má imtheman pravdu s těma dresama :);-)-1
02.04.18:13Míra Pavlíček - dresy jsou podle pravidel,nazor na ne je kazdeho vec,ale s..+1
02.04.14:04imtheman - Dlouho jsem v Děčíně žil, znám Dušana, Petru asi ne, už ta..
02.04.06:52drlift_ - J.Doslikova zveda bez dresu jen proto, ze ji to s dresama ..
01.04.23:50Lifting - Nedorozumění *1*
01.04.23:37pepa z depa - plne souhlasims polondrem a Mirou Pavlickem, Petra je opra..+1
01.04.21:00polondr - Já myslel janu Došlíkovou kterou zmínil ve svém komentáři ..
01.04.20:31Lifting - A taky by mě zajímalo co pan Pavlíček myslel větou ` Petra..
01.04.20:12Lifting - Tedy absolutně nechci rýpat, ale na všech fotkách dresy má..
01.04.19:58polondr - Souhlasím ale musím podotknout že Jana zvedá bez dresu *79..
01.04.19:30Míra Pavlíček - Petra je zdarilou ukazkou toho,ze jde delat nezensky sport..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie