Reklama:

Andrew Bolton
- exkluzivní rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Přinášíme Vám slíbený rozhovor s Andym Boltonem, kde je většina otázek zvolena na základě Vašich emailových dotazů, ke kterým jsme Vás vyzývali v této bleskovce. Z důvodu velké vytíženosti tohoto sympaťáka se část rozhovoru konala po telefonu a zbytek proběhl přes email. Andy přislíbil zaslat ještě několik tréninkových plánů, které sestaví, a jako prvním nám oficiálně prozradil, co v budoucnu chystá.

Andy, děkuji, že sis udělal čas. Jak se ti daří? Připravuješ se v tuto chvíli na nějakou soutěž?

Mám se fajn, vše mi teď celkem vychází a jsem spokojený. Co se týče přípravy, tak v tuto chvíli trénuji na Called Bodypower Expo. Je to soutěž hlavně v benchi a mrtvém tahu, konaná v Anglii. Něco ve stylu Arnold Strongman Classic, jen v menším měřítku.

Všichni, kteří se zajímají o tento sport, jistě znají tvůj neuvěřitelný rekord v mrtvém tahu. Prozraď nám, chystáš se v budoucnu na další posunutí jeho hranic?

Mrtvý tah je moje nejoblíbenější disciplína, kde je jediným a největším nepřítelem zemská přitažlivost. Momentálně pracuji hlavně na zesílení úchopu. Plánuji totiž výrazné zvýšení stávajícího rekordu.

Co je pro tebe výrazné zvýšení? Máš už představu o konkrétní váze?

To ti zatím neprozradím. Nech se překvapit.

Já ale nesnáším překvapení. Když mi to neřekneš, vyrazí mě z práce pro neschopnost! Vážně.

(smích) Teď jsi mě vážně pobavil. Máš vskutku netradiční přístup. No, dobrá, půjdu s tím ven. Pak ti pošlu účet za exkluzivitu. Takže můj další pokus se bude týkat váhy 1036 liber (470 kg).

Děkuju Andy, to je úctyhodné číslo, budeme ti fandit. Pověz mi, máš před svými výkony nějaký rituál nebo psychickou přípravu?

Ano, mám. V první řadě vyčistím hlavu od všech věcí okolo. Soustředím se na činku a důkladně si ji prohlížím. Potom na okamžik úplně vypnu, v tu chvíli se mi začnou lehce třást ruce a já poznám, že jsem připraven. A jde se na to.

Jistě se ti také během kariéry nevyhnulo pár zranění. Jak se jim snažíš předcházet?

Samozřejmě, zranění všeho druhu jdou s tímto sportem ruku v ruce. Tělo dostává opravdu zabrat a ať chceme, nebo ne, jsme jen lidi. Pro mě je asi nejhorší moje poslední zranění kolene. Způsobil jsem si ho nejspíš extrémním zatěžováním při tréninku dřepů a snad i chybným přešlapem s činkou na zádech. Tohle mě z tréninku dřepů a mrtvých tahů vyřadilo na nekonečně dlouhých 6 měsíců. Nebylo to zrovna příjemné období. Ještě teď jsem velice opatrný. Ideální recept, jak tomu všemu předejít, asi neexistuje. Základem je důkladné zahřátí procvičované partie. Každý to sice ví a možná nad tím mávne rukou, ale málokdo to praktikuje opravdu svědomitě. Součástí vašich tréninků by se měl stát také pravidelný strečink.

Jak vlastně vypadá tvůj jídelníček? Jaké užíváš suplementy?

Jídlo je další, mnohými podceňovanou záležitostí. V mém jídelníčku dominuje hovězí maso a spousta ryb. Z příloh převládá rýže, brambory a dušená zelenina. Neřeším své porce na gramy u kuchyňské váhy, snažím se dodržet šest až osm kvalitních jídel za den. Denně do sebe mimo jiné musím dostat více než 400 g bílkovin. To bych bez suplementů nedokázal. Veškeré doplňky jsou od CNP Professional. Sponzorují mě už od roku 2003, jsem s nimi velice spokojen.

Proč preferuješ právě WPO před IPF?

Já v IPF začínal, ale postupem času mi to tam přestalo vyhovovat. Byla tam nuda. Žádná hudba, show, jiný kontakt s diváky, prostě bez energie. Tohle je stále malý a ne moc známý sport. Z mnoha pohledů nedoceněný, finanční stránku nevyjímaje. Ale já tím prostě žiju. Chci to dělat atraktivní i pro fanoušky, z toho důvodu WPO. Krom toho se tu pohybuje spousta zajímavých lidí a mí přátelé.

Pro peníze se tohle tedy asi dělat nedá, že?

To určitě ne. Pokud máš navíc rodinu a nějaké závazky, tak z toho nevyžiješ. Nejsme mediální hvězdy a výdělky nejsou zrovna závratné. Stejně vše, co vyhraješ, vrazíš později zpátky do sportu. Snad každý z nás má ještě nějakou práci nebo firmu.

Co myslíš, že má největší vliv na tvé výkony?

Ze všeho nejdůležitější je brát to celé vážně a věřit si. Dokud to nebudeš mít srovnané v hlavě, nebudeš ani dosahovat svých cílů. Základem je tvrdá práce a nikdy se nevzdávat. Zní to jako nějaké klišé, ale je to tak. Zkrátka musíš být ochoten přinášet tomu oběti a umět snášet bolest. S tímhle přístupem půjdeš krůček po krůčku pořád dál. Je to vlastně celé tak jednoduché a prosté, až to nahání hrůzu. (následuje záchvat smíchu)

Mně hrůzu docela nahání tvůj smích. Když jsme u toho, kdo nahání hrůzu tobě? Kdo je na současné powerliftingové scéně tvým největším rivalem?

Hm, těžko říct. Momentálně by to mohl být Jonas Rantanen z Finska. Jeho total z uplynulého víkendu je velice slušných 1 220 kg. Je hodně silný a jde do toho opravdu po hlavě. Kromě něj se ale poslední dobou objevuje spousta nových a nadějných lifterů z USA. Uvidíme. Nechám se překvapit, co hoši předvedou. (další salva smíchu)

Jak zhruba vypadá tvůj trénink? Jaký máš názor na dvoufázové tréninky při zaměření na trojboj?

Mé tréninky nejsou nic nově vymyšleného. Je to spousta dřiny s velkou vahou a malým počtem opakování. Většinou od tří do šesti s maximálním důrazem na výbušnost. Někdy používám řetězy, které navěsím na konce činky. Jinak moc neexperimentuji. Základem je pro mě „velká trojka“ (bench, dřep, mrtvý tah). Dále cvičím hodně legpress, floor press. Osobně dvoufázové tréninky moc nemusím, ale možná to někomu funguje. Je dobré ze začátku dokonale poznat své tělo. Musíš vědět, jak funguje a jak na co reaguje. Ze začátku si vybrat některou z prošlapaných cest jako Korte, Sheiko, Ivanov. Pak nejlépe s někým zkušeným sestavit něco na míru. Musíš vědět, co přesně od tréninku chceš. Každý jsme jiný a tak není univerzální trénink pro všechny. Já osobně právě teď cvičím dle „Cartman way“. Není to asi příliš známé. A to je dobře. (smích) Pro zajímavost vám nějaký trénink později sestavím.

Jaký je tvůj obvyklý všední den?

Snažím se co nejvíce času věnovat své tříleté dceři Madison. Mám také trenérskou školu, kde pořádám kurzy silových tréninků a pomáhám nováčkům s technikou. A dál je tu samozřejmě můj vlastní trénink.

Teď trochu odbočím, co ti říká pojem Česká republika? Znáš někoho od nás?

Sáblíková! Velice šikovná holka. Nádherný důkaz obrovské píle a silné vůle. Jinak mě teď bohužel nikdo nenapadá. Ale viděl jsem fotografie Prahy, nějaké staré části a byl jsem z toho nadšen. Třeba ji někdy v rámci dovolené uvidím i naživo.

Jak vlastně trávíš svůj volný čas?

Všechen volný čas trávím s manželkou a dcerou. Ony jsou pro mě vším. Jinak jsem velký filmový fanda a milovník hororů. Občas zajdeme do kina, nebo sednu do křesla a propláchnu hlavu nějakým psychem.

A moje poslední otázka, Andy, co bys vzkázal svým fanouškům a lifterům do Čech?

Rád bych všem hlavně poděkoval. I tohle povídání pro mě funguje jako obrovská psychická podpora. Těší mě váš zájem. Budu se snažit co nejdříve předvést nějaký zajímavý výkon. Všem přeji hodně sil, psychických i fyzických. Nenechte se odradit neúspěchy. Těch na vaší cestě bude ještě dost. Prostě se s tím nes*erte, tohle není balet. Asi tak.

My končíme a ty se rozjíždíš, pěkné. Děkuji ti za rozhovor a tvůj čas, Andy. Přeji hodně úspěchů a snad o tobě brzy uslyšíme!

Děkuji a zdravím do České republiky.


Malá fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.03.15:53Ari - Hmm 400 gramů bílkovin to je docela porce. Hnedle by to by..-1
25.03.07:47Boban123 - supr dupr:-D rozhovor nadhera Andy je rizek!*79* *79* *79* +3
24.03.21:39rzl - libovej rozhovor+2
24.03.18:45Azmodan - tesat do kamene !!! *1* Jinak fakt sympatickej chlápek..+4
24.03.18:01TheStrongBoy - Příjemný pokec. Díky za něj. Ta věta s tím, že vše je jedn..+6
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra