Reklama:

Tomáš Šárik a David Lupač
- dvojitý rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Dnes bych Vám chtěl představit další dva reprezentanty silového trojboje, prvním je Mgr. Tomáš Šárik a druhým nadějný juniorský závodník David Lupač. K rozhovoru jsme se sešli na jejich společném tréninku 25. února 2010 ve fitness Zamrazil v jihlavském plaveckém bazénu. Předem musím podotknout, že jsem byl překvapen vzhledem fitka, jedná se totiž o pořádnou hardcore posilovnu zaměřenou především na silové sporty. Atmosféra byla skvělá, všichni se dobře znali a jeden druhého navzájem hecovali k lepším výkonům. Z posilovny jsem pořídil pár fotek (viz obrázky níže), tak můžete jako čtenáři sami posoudit, jaký na Vás posilovna dělá dojem.

Teď už ale k rozhovoru. Kluci se hned po příchodu vrhli na cvičení. Tomáš začal s lehkými benči, David tahal mrtvoly, a tak jsem je zpovídal vždy mezi jednotlivými sériemi.Mgr. Tomáš Šárik

Jako prvního poprosím tebe, Tomáši. V krátkosti čtenářům řekni něco o sobě - odkud pocházíš, jaké jsou tvé zájmy, začátky sportu, vzory, oblíbené jídlo, film, hudba...?

Narodil jsem se 17. listopadu 1975 v Jihlavě, kde jsem i vyrůstal a chodil do základní školy, během níž jsem hrál lední hokej. Po skončení docházky jsem ukončil i činnost s hokejem a dva roky poté jsem začal trénovat v posilovně. V roce 1991 jsem přišel do tohoto fitka, kde cvičím dodnes. Sportovně jsem nezahálel ani v době, kdy jsem studoval jihlavské gymnázium. V letech 1994 až 1999 jsem absolvoval Karlovu univerzitu v Praze, obor fyzioterapie v magisterském studiu. Po jeho ukončení jsem nastoupil do jihlavské nemocnice, v současné době vykonávám soukromou praxi.

A co mám rád? Určitě jídlo, hlavně hodně jídla. (smích) K mým oblíbeným činnostem patří sledování filmů, nejraději mám sci-fi a komedie. Baví mě série Smrtonosných zbraní, Návraty do budoucnosti, Terminátoři atd. Z hudby rád poslouchám rock a punk a jako asi pro každého byl mým vzorem v začátcích Arnold, chtěl jsem být vždy velký a silný, což se mi asi i povedlo.

Tome, jsi příkladem, který dokazuje, že i silný a velký chlap může být vzdělaný a provádět jemnou práci. Přibliž nám, laikům, trochu více své zaměstnání.

Zabývám se poruchami pohybového aparátu a specializuji se především na Vojtovu terapii, která je zaměřená na vývojovou rehabilitaci v dětském věku.

Co tě přivedlo ke sportu?

Jak jsem se zmínil výše, začínal jsem s ledním hokejem. Ve škole tehdy probíhal nábor, a tak jsem se spolu se všemi ostatními přihlásil. Po nějaké době jsem ale zjistil, že jsem u hokeje zůstal sám. Dostal jsem se do sportovní třídy a hokej hrál dál. Nebylo to sice to, co by mě úplně pohltilo - možná škoda, dnes by to bylo asi finančně zajímavější. Jak jsem už zmínil, po škole jsem s hokejem skončil a dal se na cvičení. Bylo pro mě logické něco dělat, byl jsem zvyklý na zátěž a cvičení s činkami. Už tenkrát jsem silově mezi ostatními hokejisty vyčníval, zato běhání mi nikdy nepřirostlo k srdci. I můj otec byl velký, silný chlap, i když nikdy necvičil. Možná to byl důvod, proč jsem začal s činkami, chtěl jsem být silný jako táta. Ze začátku jsem se chtěl věnovat kulturistice, ale byl pro mě problém shazovat. Zato s nabráním hmoty žádné potíže nebyly. Nikdy jsem se nezkusil na žádnou soutěž v kulturistice ani připravit. Tady v posilovně ani moc kulturistů nebylo, ale byl tu oddíl silového trojboje. Mé dispozice byly viditelné, a tak jsem se do oddílu zapsal a zkusil závodit. Hodně mě to oslovilo, začalo mě to bavit, a tak jsem trojboji zůstal věrný dodnes. Závodím za stále stejný klub, který dříve spadal pod TJ Spartak Jihlava. Dnes to je Klub silového trojboje Jihlava, jen na extralize závodím za družstvo Vitalmax, neboť firma Vitalmax je jedním z mých sponzorů.

Vím, že jsi už ženatý a máš malou holčičku. Co říká tvoje rodina na sport?

Ano, jsem šťastně ženatý, mám manželku Romanu a skoro tříletou dceru Eriku. Bez jejich podpory by to nešlo, manželka mě chápe, neboť když jsme se seznámili, trojboj byl součástí mého života. A když si mě má žena brala, měla představu, do čeho jde. Snažím se v době, kdy netrénuji, věnovat veškerý čas rodině. Vzhledem k tomu, že si pracovní dobu mohu přizpůsobit, mohu být s dcerou i přes den. Když je manželka v práci a já musím jít trénovat, pomáhají s hlídáním Eriky obě babičky i dědové. Horší je, když jedeme na závody mimo ČR, to je všechna starost o domácnost a o dceru na manželce. Já se s nimi pochopitelně snažím být ve spojení i ze zahraničí, a tak vím, že i přes to, že má žena spoustu práce, mi fandí. Za toto jí patří velké díky.

Vzpomínáš si na svou první soutěž?

Na svou první soutěž si moc nevzpomínám, v roce 1993 tu v Jihlavě byla nějaká družstva, ale byl to spíše pokus o závody. Jednou z prvních soutěží, která mi utkvěla v hlavě, bylo mistrovství jižní Moravy v Jihlavě v roce 1994. To si pamatuji, závodil jsem tehdy ve váhové kategorii do 90 kg a vyhrál jsem. Myslím, že jsem tenkrát v součtu nazvedal 535 kg. Hodnoty jednotlivých disciplín si nepamatuji.

Prošel jsi od kategorie do 90 kg do současné do 125 kg kus cesty, přibliž nám svůj silový vývoj. Já třeba tohle neznám, začal jsem závodit v "suprech" (pozn. red.: váha nad 125 kg) a jak to tak vypadá, v "supru" i umřu.

Začínal jsem závodit jako junior ve váze do 90 kg. V letech 1995 a 1996 jsem závodil už ve váze do 100 kg. V této kategorii jsem se začal umisťovat na medailových místech a v roce 1998 jsem měl jako junior poslední závody. To už jsem přibral na 110 kg a v součtu dával výkon 782,5 kg. Téhož roku jsem se zúčastnil i MS juniorů v Maďarsku, kde jsem získal bronzovou medaili za disciplínu bench-press. Zvedl jsem 212,5 kg, tehdy se ještě používaly staré dresy. Od roku 1999 závodím za muže (také ve váze do 110 kg) a pravidelně se účastním i mezinárodních soutěží. V roce 1999 jsem vyhrál svou kategorii na mistrovství ČR v Nymburku. V roce 2000 až 2001 se vrátil ze zákazu Dezider Mihok, což byl hodně silný pán, v té době vytvořil český rekord v dřepu - 341 kg a v mrtvém tahu - 350 kg. Já mu jen sekundoval. V roce 2002 jsem už mistrovství ČR vyhrál absolutně s výkonem 860 kg. Roku 2006 jsem se poprvé přehoupl v součtu přes hranici 900 kg a až v roce 2007 jsem dokázal zlomit Mihokův rekord ve dřepu. Rekord v mrtvém tahu není překonán dodnes.

Zatím největších úspěchů jsem dosáhl v kategorii do 110 kg, ve které jsem závodil do roku 2008. Od loňského roku startuji v kategorii do 125 kg, kde se mi zatím moc nedaří, už několikrát jsem sahal po medaili na mezinárodních závodech, ale vždy mi to o kousek uteklo. Když to porovnám, tak v současné době se mi lépe dřepuje a benčuje, nemusím hubnout a cítím se při závodě silný, ale zase hůře tahám. Nevím, jestli je to tím, že předtím jsem měl prázdný žaludek a teď se pro to nemůžu ohnout. Už jsem na tom skoro jako ty. (smích)

Tak ti pěkně děkuji, ale máš pravdu, tahá se mi hůř. Když se vrátím ještě k předchozí otázce, o tobě bylo známé, že jsi do kategorie do 110 kg musel vždy před závodem hubnout a dodnes o tobě kolují legendy. Pověz nám něco o tvých metodách rychlého hubnutí.

Já jsem zastáncem rychlého shazování, aby nedošlo k poklesu síly. Vždy jsem se snažil před závodem úplně vyprázdnit. Myslím, že dlouhé dietování tě připraví o sílu, je to moc drastické. Já se váhu snažím zredukovat tím, že vyřadím těsně před závodem jídlo a potom i vodu. Používám i projímadlo, abych úplně vyprázdnil střeva. Tímto způsobem jsem v roce 2007 na mistrovství světa v Rakousku dokázal za 30 hodin shodit 6 kilo a nakonec se mi podařilo vybojovat celkové třetí místo ve 110 kg.

A umím to i obráceně. Když jsme měli jako ČR letět do Ameriky na závod Bench Amerika, chyběl naší reprezentaci závodník ve váze nad 125 kg, aby družstvo bylo kompletní. Řekl jsem, že naberu. V té době jsem vážil asi 115 kg a za čtyři týdny jsem v Americe na závodech navážil 126 kg. To byla fakt super prasárna. Dodnes na to vzpomínám.

O tobě je známé, že jsi měl vždy dobré mrtvé tahy, ačkoliv dodnes taháš bez superdresů, máš i svůj nenapodobitelný styl, já tomu říkám "Šárikův kočičák". Ale jak ses už zmínil, v poslední době to přestává být pravda. Řekni nám, jaká disciplína je pro tebe nejoblíbenější? Zhodnoť i ostatní.

Je pravda, že dříve jsem se tahy na mezinárodních závodech umisťoval většinou na medailových pozicích. Dnes mám k medailím blíže spíše u dřepů nebo v bench-pressu. Není to tím, že bych se v mrtvém tahu nějak zhoršil, ale u dřepů i u benče jsem se naučil lépe využívat pomoci dresů. Ani se nemůžu pořádně vyjádřit, která disciplína je má nejoblíbenější. Když jedete trénink naplno, nemáte rádi žádnou disciplínu. Vždy to bolí. Řekl bych to asi takhle, dřepy mám rád, ale před závodem se jich bojím, nikdy nevím, jestli dám základ. Benče jsou pohodlné, leží se u nich, ale v dresech je to také hop, nebo trop. Nejmenší strach mám právě z mrtvého tahu, tam vím, že základ vždy zvednu, jsem si v něm jistý.

Aby měli čtenáři a začínající trojbojaři představu, budu se ptát každého, jak vypadá tréninkový den, kolikrát týdně trénuješ?

Vstávám v 6:30 hod, nesnídám, ale dávám si proteinový koktejl a doplňky. Na sedmou chodím do práce, kde jsem celé dopoledne a většinou jsem tak vytížen, že další jídlo nestíhám. Kolem poledne obědvám převážně doma, a to kuře s rýží nebo bramborem. Podle práce chodím cvičit mezi 14. až 15. hodinou, trénuji čtyřikrát do týdne - pondělí, úterý, čtvrtek a pátek. Cvičím přibližně dvě hodiny, záleží, jestli jedu lehký, nebo těžký trénink, celé tělo procvičím dvakrát týdně. Kolem páté mám další jídlo doma a ve večerních hodinách jím ještě druhou večeři. Jídelníček nemám nijak vytříbený, jím 3 - 4krát denně a spát chodím mezi 22. hodinou a půlnocí.

Máš nějakého trenéra a stálého sparingpartnera?

Trenéra žádného nemám, tréninky si připravuji sám. Vycházím ze základu Ivanova, kterého jsem si přizpůsobil a v poslední době jsem do systému zapracoval i tvůj trénink na benči. Dříve jsem cvičil sám, ale poslední rok trénuji s Davidem Lupačem, který závodil v kategoriích dorostu a letos už je v juniorech.

David Lupač

Zde zapojíme do rozhovoru i Davida. Davide, jak ses s Tomášem seznámil? Kdo přišel s myšlenkou společných tréninků?

S Tomášem jsem se seznámil náhodou, když jsem začal v Jihlavě studovat střední školu a hledal fitko, kde bych mohl trénovat. Už v té době jsem závodil v trojboji, ale chtěl jsem změnit oddíl, což mě přivedlo do fitness Zamrazil. Začal jsem zde cvičit a s Tomášem se jen občas potkával. Nejprve jsme o trojboji a trénincích jen diskutovali a později se domluvili, že spolu zkusíme i trénovat. Vyplynulo to ze situace, zatím nám to oběma vyhovuje.

Ty jsi stále ještě student, ale představ se nám trochu. Odkud pocházíš, jakou školu studuješ, jak ses dostal ke sportu, tvé začátky v trojboji?

Narodil jsem se 25. června 1991 v Třebíči, ale bydlím s rodiči v Telči, kde jsem chodil i na základní školu. Už od 6 let jsem hrál hokej, ke kterému mě vedl můj otec. Do většího kontaktu s činkami jsem se dostal až při letní přípravě v hokeji v 15 letech, kdy jsem začal pravidelně chodit do fitness a úplně mě to pohltilo. S hokejem jsem tedy skončil a věnoval se jen cvičení. Navštěvoval jsem fitness v Telči, kde byl mým prvním trenérem Jan Nováček, spolumajitel toho centra. K Honzovi chodil do posilovny pravidelně cvičit i Stanislav Schmidt, který v té době ještě aktivně závodil v silovém trojboji a já k němu vzhlížel jako ke svému vzoru. Byl velký a silný jako býk a to já chtěl také. Začal jsem tedy pod vedením Honzy Nováčka trénovat speciálně na trojboj a zjistil jsem, že pro něj mám silové vlohy, hrozně mě bavil. Postupně jsem se seznámil i se Standou, který mě přivedl do oddílu silového trojboje TJ Sokol Jemnice a já začal závodit v kategoriích dorostu. V současné době studuji již třetím rokem soukromou střední školu veřejnoprávní Trivis tady v Jihlavě a příští rok mě čeká maturita.

Davide, jak tě podporuje škola ve tvém sportu, co spolužáci?

Škola mě podporuje maximálně, je dokonce i mým sponzorem, když potřebuji volno na závody, vedení mi vždy vyjde vstříc. Spolužáci mě respektují, ve třídě nemám žádné problémy a myslím, že mi i někteří fandí.

Kluci, teď mi jeden po druhém řekněte, jaký máte jídelníček a jaké doplňky užíváte.

Tomáš: Já už jsem se trochu zmínil, co jím, nedržím žádné diety, jím většinou kuře s rýží nebo bramborem, ale dopřeji si třeba i zmrzlinu. Moc to neřeším. Z doplňků užívám celoročně 70procentní protein a v předsoutěžní přípravě pak přidávám doplňky od Vitalmaxu, a to Crenomax, tribulus, vitamíny a kloubní výživu.

David: Snažím se jíst hlavně hodně bílkovin, a to převážně z masa. Nedržím dietu, ale snažím se jíst kvalitně, abych zbytečně nepřibíral tuk. Z doplňků užívám pravidelně jen protein a pak dva měsíce před závody začnu užívat ještě doplňky tribulus, kreatin a BCAA - také od Vitalmaxu.

Já o vašich výkonech přehled mám, ale pochlubte se čtenářům těmi nejlepšími a také těmi, kterých si vy osobně nejvíce ceníte.

Tomáš: Z národních závodů jsem sedminásobným mistrem České republiky v mužích, a to různě v kategoriích do 110 kg nebo do 125 kg. Z mezinárodních utkání si cením 3. místa z mistrovství světa 2007 z Rakouska ve váze do 110 kg a 3. místa z mistrovství Evropy z Frýdku-Místku z roku 2008, také ve váze do 110 kg. Za nejhodnotnější výkon považuji 340 kg v mrtvém tahu, za který jsem získal stříbrnou medaili právě na ME ve Frýdku-Místku. Dále si hodně cením výkonu z MS z Indie 2009, kde jsem vytvořil dva české rekordy, v dřepu 375 kg a v součtu 960 kg v kategorii do 125 kg.

David: Já jsem trojnásobným mistrem České republiky v kategorii dorostu, a to i v absolutním pořadí. Jsem držitelem 11 českých rekordů v dorostencích a dvou rekordů v juniorech. Z mezinárodních závodů se mohu pochlubit dorosteneckým mistrem světa v bench-pressu z roku 2009 ve váze do 110 kg a druhým místem z mistrovství světa dorostu v trojboji ve váze do 110 kg, které se konalo v Brazílii v roce 2009. Za svůj nejcennější výkon považuji dřep 335 kg, což je světový rekord v kategorii dorostenců ve váze do 110 kg.

Davida se ptát nebudu, ten má před sebou ještě celou sportovní kariéru, ale ty, Tome, máš ještě nějaký nesplněný cíl a nejen sportovní?

Ze sportovních cílů, pokud to zdraví dovolí, bych se chtěl dostat v součtu na 1000 kg v trojboji, je to taková magická hranice. Sportovní plány do budoucna jsou plynule přejít do kategorie masters a závodit co nejdéle to půjde. Ve svém soukromém životě jsem spokojený, ale do budoucna máme v plánu ještě jedno dítě a rekonstrukci našeho domu.

Na letošní sezónu se připravujete opět spolu, v jakém stádiu se nacházíte? Jaká je zatím forma a vaše aktuální hmotnost?

David: Já jsem už v pátém týdnu přípravy, trénink jde podle plánu, zatím žádná zranění, cítím se dobře a má současná váha je 112 kg. Pokud to tak půjde dál, chtěl bych letos v trojboji zkusit 900 kg.

Tomáš: Já mám za sebou tři týdny přípravy. Vrchol směřuji až na Evropu ve Švédsku, která je začátkem května. Na republiku tedy půjdu po šesti týdnech přípravy, ale i tak myslím, že to bude dobré. Já se také zatím cítím dobře, a když to bude jen trochu možné, chtěl bych na Evropě zkusit v trojboji 980 kg.

A teď mi ještě řekněte, jak spolu vycházíte. Davide, jak se ti s Tomášem trénuje? Pomáhá, nebo spíš peskuje?

S Tomášem se mi trénuje dobře, hodně mi pomáhá, píše mi tréninky a předává své zkušenosti. Na trénincích si pak vzájemně pomáháme, takže je cvičení mnohem efektivnější a mohu se stále zlepšovat.

A jak se tobě, Tomáši, trénuje s Davidem?

Až na to, že David je strašný živočich, je to pro mě velká vzpruha. Léta jsem trénoval sám a tohle je příjemná změna, dříve pro mě byl problém se na tréninku vyhecovat, ale teď to jinak nejde, Davidova dravost je pro mě hnacím motorem.

Ještě se chci zeptat, měli jste za svou sportovní činnost nějaká vážnější zranění?

David: Já jsem ještě žádná zranění neměl a doufám, že se mi dlouho vyhnou.

Tomáš: Já jsem měl jedno vážnější zranění, a to natržená vlákna v bicepsovém svalu, což se mi stalo při mrtvém tahu v přípravě na mistrovství Evropy v roce 2008. Musel jsem přizpůsobit tréninky a nakonec z toho byl nejlepší výkon v mrtvém tahu. Jinak mám chronicky nemocné všechny klouby v těle. (smích)

A nezbytná otázka, máte nějaké sponzory nebo si přípravu hradíte sami?

Tomáš: Já mám tři sponzory, firma Vitalmax mi dodává doplňky výživy, firma Comon s. r. o. mi připravuje vybavení, na kterém zvedám, a firma Goodlift mi zajišťuje dresy.

Davide: Mým sponzorem je jen moje školu Trivis, zbytek si hradím sám.

Tomáši, tebe se asi ptát nemusím, už léta volíš jako první závod až mistrovství ČR v Nymburku. Ale co ty, Davide, kde tě poprvé uvidíme závodit?

David: Chci odjet všechny čtyři republiky, mistrovství republiky juniorů i mužů v trojboji a bench-pressu.

Tomáš: Já půjdu závodit opravdu až na republiku do Nymburka.

Chlapi, děkuji za rozhovor, přeji Vám hodně sportovních úspěchů. A budu se těšit, až změříme své síly na závodech!


Tomáš Šárik - bench-press

450


Tomáš Šárik - tah

452


David Lupač - tah

451


Krátký sestřih z Indie - listopad 2009

449Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.04.18:56Frenzy - Sem asi natvrdlej, ale co děláš špatně s kolenama? *5* +1
03.04.13:01reveira - Tomáš měl štěstí,že se ho v Jihlavě ujali.Já to u pana Zam..-1
02.04.21:42kulíšek - Kolena... strašná škoda...*4* -1
02.04.21:34Frenzy - Super výkony kluci :) Jelikož nemám moc zkušeností s trojb..-1
02.04.18:59tarzos - Jen potvrzuji, že Standa je skutečně silnej - teď do mě bu..-1
02.04.17:26kulíšek - Kluci super*79* Držím palce zítra!!!-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie