Reklama:

Lukáš Svoboda: "Když odejdeš
po svých, byl to dobrý závod!"

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Ahoj, Lukáši, neuděláme rozhovor?

Jasně, proč ne?

Můžu tě nafotit při tréninku?

To není problém.

A tréninkové video?

Určitě.

Jakou máš formu?

Začínám trénovat trochu častěji, tak 3x, někdy i 4x týdně. Mám pořád těch 140 kilo a začínám "jít trochu do vah".

Takže to na tréninku "bude lítat"?

No, uvidíme.

Kde se můžeme sejít?

Vyber fitko, dorazím tam.


No, dobrá, možná byl náš telefonický rozhovor o několik vět delší, ale ne o moc. S šestadvacetiletým Lukášem Svobodou - účastníkem Česko-slovenského poháru strongmanů, jsme se sešli ve fitcentru Bušírna. Pokud byste podle názvu hádali, že jde o "hardcore" fitko, hádali byste správně. Hlasitě hraje rocková a metalová hudba a malé interiéry, vyzdobené fotografiemi Arnolda, Doriana Yatese, Ronnieho Colemana a dalších "monster", dýchají atmosférou tvrdého tréninku. Lukáš se sem hodil dokonale, protože jeho tréninky tvrdé rozhodně jsou.

Lukášových 140 kg, rozložených na téměř dvoumetrové postavě, vzbudilo už při vstupu u místních pravidelných trénujících poměrně velkou pozornost (stejně jako moje kamera a fotoaparát redakční kolegyně). Jediný, kdo se nenechal opravdu ničím znervóznit, byl právě Lukáš, který se mezi sériemi smál a vtipkoval. Když ale vzal do rukou činku, šly legrácky stranou a na řadu přišlo maximální úsilí a soustředění. Koneckonců, na krátký záznam Lukášova tréninku se můžete podívat na videu. Po tréninku jsme si sedli v pizzerii, kde jsem Lukáše vyzpovídal.


Trénink strongmana Lukáše Svobody

427


Při tréninku jsem načal téma životosprávy. Říkal jsi, že s ní trochu bojuješ...

Nejhorší jsou asi pondělky, kdy jsem v kanceláři. Tam mám sice na jídlo čas, ale když je člověk zabraný do práce, tak na něj nějak nemá myšlenky. Ráno se kolem osmé nasnídám a další jídlo mám až kolem druhé - třetí, kdy se vrátím z práce. Mezi tím nejsou ani žádné koktejly, žádné doplňky, vůbec nic. Třeba si cestou do práce nakoupím jídlo, které bych měl v práci sníst, ale ten nákup si pak většinou zase odvezu domů. Takže v tomhle ohledu životospráva trochu pokulhává. Většinou mi ale stačí týden seriózní přípravy a forma jde hned nahoru. Zařadím hovězí maso, které si dopřeji 2x denně, a během krátké doby vidím rozdíly v síle i kvalitě svalů, tělo na to reaguje dobře.

Pondělí v kanceláři a co ostatní dny, jakou máš vlastně práci?

Dělám obchodního zástupce v oboru plasty - potřeby pro zahradu a tak. Takže jak jsem říkal, pondělí trávím v kanceláři a od úterý do pátku jsem na cestách za zákazníky.

Jak na tebe zákazníci reagují, přeci jen se běžnému obchodnímu zástupci moc nepodobáš. Nejsou trochu zaražení?

Co se mi jednou stalo, bylo to asi před pěti lety, když jsem začínal - vyjel jsem na jedné trase s kolegou k zákazníkovi, u kterého jsme měli nějaké pohledávky. Kolega mě jel jenom představit jako nového obchodního zástupce, ale když jsme přišli a ten zákazník mě viděl, tak hned začal z peněženky vytahovat všechny peníze, co dlužil, a říkal: "Já už to tady mám všechno přichystaný!" Evidentně si myslel, že si s sebou kolega vzal vymahače. Když jsem se představil, měl takovou tendenci si ty peníze zase vzít zpátky, ale to už mu asi bylo blbé. (smích) Takže čas od času takové reakce jsou, ale většinou, když se představím, tak už lidi poznají z tónu hlasu a chování, že jsem úplně normální člověk a vztahy jsou dobré a navíc v tomhle oboru - lidé, se kterými jednám, jsou obvykle zahrádkáři a to jsou takoví příjemní lidé.

Ptají se tě, jak jsi takhle "narostl"?

Určitě na to taky někdy přijde řeč. Když je to mimo sezónu, kdy je čas se zákazníkem posedět a popovídat si a ne jen řešit obchodní záležitosti, tak se vyptávají. Třeba jedna zákaznice mě kdysi při každé návštěvě přemlouvala, ať jdu závodit v kulturistice. Říkala: "Vypadáte dobře, zkuste to, za to nic nedáte." No a při každé další návštěvě: "Tak co, už jste nějak začal? Už jste se někde registroval?" Když jsem pak vyhrál svoje první amatérské strongman závody v Golčově Jeníkově, tak jsem po nějakém čase jel za zákazníkem do Havlíčkova Brodu, což je kousek od Jeníkova a ten mě přivítal slovy: "Vy jste teď mediální hvězda, my jsme Vás viděli v novinách." Nejdřív jsem nechápal, o co jde, ale pak mi to došlo, že to asi bude "tohle". No a to se mi pak stalo ještě několikrát, takže je vidět, že tenhle sport (strongmani) je mezi lidmi docela populární. Hodně pozitivních reakcí jsem zažil třeba u starších lidí, kde by to člověk třeba ani nečekal. Bylo to vidět třeba na závodech ve Žďáru, tam bylo věkové spektrum diváků opravdu široké.

Jak se ti vlastně líbily závody z toho druhého pohledu? (Pozn. autora: Lukáš Svoboda se ve druhém kole Xtuning Strongman Cupu ve Žďáru nad Sázavou ujal role rozhodčího.) Byl jsi hodně nervózní? Přeci jen, závodník buď podá, nebo nepodá dobrý výkon, ale rozhodčí má zodpovědnost, aby to všechno objektivně posoudil. Měl jsem ale pocit, jako by to pro tebe byla rutina a závody jsi pískal už dlouho, působil jsi profesionálně.

Nervózní jsem určitě byl. To úsilí a výkon závodníka se může špatným rozhodnutím úplně "pohřbít" a já jsem samozřejmě nechtěl, aby se někdo mojí chybou v rozhodování cítil poškozený, takže jsem se na to připravoval, pouštěl jsem si videa ze závodů, koukal se, jak rozhodčí dávají pokyny, počítají opakování, sledují závodníky... snažil jsem se tu úlohu zvládnout co nejlíp. Někdo by mohl říci, že to jsou přeci jenom amatérské závody, tak to není potřeba brát tak vážně, ale každý tam do toho šel s maximálním nasazením, takže jsem musel brát vážně i roli rozhodčího.

Takže ses snažil být přísný, co se rozhodování týká?

Snažil jsem se. Hlavně aby měli všichni závodníci stejné podmínky. Před každou disciplínou jsem všechny instruoval, jak se která disciplína bude provádět, řekl jsem, kde je potřeba počkat na písknutí (mrtvý tah, zdvih klády) a podobně a prakticky všichni to dodržovali, takže nevznikl žádný problém. Vlastně jeden incident tam byl - při Farmer´s Walk na trať vyběhl závodník, aniž bych dal pokyn, najednou mi někdo říká: "Jde ti tam závodník." Tak to byl jeden takový nepovedený moment, ale troufám si říci, že nevznikl mojí vinou. Já jsem se ho pak ptal, co se stalo, že jsem mu neřekl, že má jít a neodpískal jsem ho. Nakonec se vše vyřešilo, dostal druhý pokus a pokračoval dál.

Lukáši, ty ses teď úspěšně zařadil mezi nejlepší strongmany u nás, ale pamatuji si, že ještě než jsi začal s tímhle sportem, lákaly tě mnohem víc závody v kulturistice, je to tak?

Ano, tehdy pro mě byly prioritou a lákaly mě hodně. Tak to bylo ale už od základní školy, kdy jsem s tréninkem začínal. Tehdy mě inspiroval kamarád, který začal cvičit a bylo to na něm znát.

Takže to byly začátky s činkami...

Ano, to bylo v deváté třídě, chodili jsme na šestou hodinu ráno ještě před vyučováním do školního fitka. Vzpomínám si, že jsem si tehdy na čtvrtou hodinu ráno nařídil budík, šel jsem si uvařit k snídani rýži a v šest hodin začínal trénink. Pamatuji si, jak byli učitelé otrávení, protože nad námi museli mít dozor. A my jsme tam opravdu tvrdě makali, to byly hezké začátky. Taky jsem si začal kupovat časopisy o kulturistice. Na žákovské knížce jsem měl na přední straně obrázek Doriana Yatese a na zadní straně Ronnieho Colemana. Už od začátku se mi líbily tyhle "hardcore" typy kulturistů.

Co na to říkali učitelé?

Když jsem odevzdával žákovskou, tak jsem ty obrázky sundával, nechtěl jsem o ně přijít. (smích)

Takže to byla od začátku kulturistika. Co tě nakonec přimělo změnit směr, kterým ses ubíral? Přemýšlel jsi o tom, uvažoval jsi, co bude nejlepší? Nebo to byla náhoda, která tě ke strongmanům přivedla?

Určitě jsem o tom nijak dlouze nepřemýšlel. Spíš to bylo tak, že jsem závody v kulturistice pořád odkládal, nebyl sám se sebou spokojený a pořád jsem si říkal, že bych se stejně dobře neumístil. Přelom nastal v roce 2007, kdy Petr Vaniš pořádal v létě takovou amatérskou strongman soutěž v Sedlčanech. S kluky, se kterými jsem trénoval, jsme se rozhodli soutěž zkusit. Nebrali jsme to na lehkou váhu a seriózně jsme se na to připravovali - jezdili jsme na parkoviště, kde jsme na laně tahali auto, kamarád měl známého v pneuservisu, takže sehnal velkou pneumatiku, kterou jsme převraceli, v posilovně jsme běhali s jednoručkami... Nakonec se mi na těch závodech podařilo vyhrát a to byl takový ten první impuls a motivace.

Bavilo tě to hned od začátku? Že sis řekl "Jo, to je ono, tohle je to, co bych chtěl dělat..."?

Určitě, bavily mě i ty tréninky, blbnout venku, tahat na laně auto a tak. Řekli jsme si s kluky, že zkusíme ty závody i příště, ale další rok už se znovu nekonaly, takže Jirka (Jiří Svozil, vítěz Xtuning Strongman Cupu 2009 - Lukášův sparingpartner) začal hledat jinou možnost, kde závodit. Tehdy právě začínaly závody strongman amatér, které pořádala strongman federace Georgise Patenidise. Jirka se přihlásil na první závody série, které se konaly začátkem léta v Praze a skončil na druhém místě. Já jsem "naskočil" až později, na závodech v Golčově Jeníkově, kde jsem vyhrál. Takže tím bylo definitivně rozhodnuto.

S Jirkou jste se chvíli přetahovali o první místo, ne?

Jirka mě porazil na závodech v Meziboří, ale to jsem ho nechal vyhrát, protože jsem ho nechtěl od závodění odradit a demotivovat ho natolik, že by se sportem skončil, protože musím objektivně uznat, že jako sparing je celkem dobrý.

To bude Jirka určitě moc rád, až si to přečte! (úsměv) Takže pak následovaly závody v Brně?

Ještě jsem jel na Slovensko, kde jsem byl druhý nebo třetí, už si to ani pořádně nepamatuji, pak už byly závody v Brně, kde mě ale už nominovali ne do kategorie amatérů, ale do profesionálů. Moc jsem se na to necítil, protože mi chyběly zkušenosti, hlavně co se týká strongman disciplín. Veškerá moje příprava se tehdy ještě odehrávala ve fitku a ty základní věci - převracení pneumatiky, zdvih klády, nošení kufrů - jsem začal trénovat teprve později společně s Jirkou. Nakonec ani v loňské sezóně jsem disciplíny moc často netrénoval a většina tréninku se opět odehrávala ve fitku. Teď přes zimu jsem to chtěl napravit, ale asi jsem nějak usnul zimním spánkem nebo co. (smích) Ale od jara už opravdu začnu a co je psáno, to je dáno! (Pozn. autora: Lukáši, máš to tady.)

Když už jsme se dostali ke strongman disciplínám - které jsou podle tvého názoru divácky nejatraktivnější a neměly by chybět na závodech a které bys naopak nejraději na závodech vůbec neviděl?

Teď to možná bude vypadat, že si vybírám ty, které nemám rád a které se mi třeba na některých závodech nepovedly, ale jmenoval bych disciplíny typu "držení něčeho", ať už v rozpažení, nebo třeba držení kufrů ve stoji, dokud nepovolí úchop. Svůj smysl to určitě má, prověří to sílu úchopu, ale pro diváky to atraktivní není. Minutu nebo minutu a půl pozorovat závodníka, jak stojí a něco drží v rukách, to lidi příliš nezaujme. V případě, že startuje třeba 15 závodníků, to je pro diváky opravdu nuda.

Myslím si, že hodně atraktivní jsou disciplíny, kde zároveň nastoupí dva závodníci. Diváci vidí to srovnání výkonů. Hodně zajímavé jsou různé medley (kombinace více disciplín), kdy se například musí převrátit pneumatika, poté se musí přenést nějaká zátěž a podobně. Pěkné pro diváky budou třeba i Atlas Stones (zvedání kamenných koulí).

Stalo se ti někdy na závodech, že jsi při rozcvičování zkoušel nějakou disciplínu a říkal sis "tak tohle bude průšvih"?

Popravdě, jí se nikdy nerozcvičuji. Tedy samozřejmě se zahřívám s činkou, ale disciplíny při rozcvičování nezkouším. Že bych si třeba zkusil pár opakování klády, potěžkat kufry, to ne. Je to takový můj rituál, prostě do toho jdu až na závodech - odpískají mě a já zaberu naplno. Možná je to chyba, ale jsem tak zvyklý. Já se při závodech spíš držím v ústraní a koncentruji se na výkon.

Býváš nervózní?

V podstatě moc nervózní nebývám. Před výkonem vůbec, to spíš cestou na závod, ale říkám si: "Natrénováno máš, dobře ses stravoval, jsi odpočatý, takže podáš dobrý výkon." Nervozita opadne. Člověk musí nejen trénovat, ale zapracovat i psychicky.

Když jsme se bavili o tvé přípravě, zmiňoval jsi, že její převážnou část tvoří trénink ve fitku. Určitě budou čtenáře zajímat tvé maximální výkony.

Myslím si, že mám dobré dispozice pro mrtvý tah. Od doby, co jsem jej zařadil do tréninku pravidelně, šly výkony hodně nahoru. Maximálku mám 340 kg. S bench-pressem naopak moc spokojený nejsem. Maximální výkon mám kolem 215 kg, ale představoval bych si víc, tak těch 250 kg, abych byl spokojený. Spíš se teď ale zaměřuji na benchpress hlavou nahoru, kde jsem na posledním tréninku zvládl 2x 180 kg, takže už se síla zase pomalu zlepšuje. U přítahů v předklonu používám pro nejtěžší série 220 - 230 kg, u bicepsového zdvihu se dostanu až na 120 kg pro 1 - 2 opakování (s použitím cheatingu). V čelním dřepu jsem zvládl 250 kilogramů.

Takže tohle jsou ty hlavní cviky, které považuješ za nejdůležitější, co se týká silové přípravy pro strongmany?

Určitě, základní vícekloubové cviky. Třeba teď většinu tréninků začínám přemístěním činky na hrudník a myslím si, že je to znát. Třeba ani ne tolik u zdvihu klády, ale třeba při zdvihu soukolí s tlustou osou určitě ano. Tahle disciplína mi nikdy nedělala problémy a vždy mi šla dobře, nemám problém s přemístěním osy, ani s tlakem nad hlavu, naposledy jsem se na závodech na Slovensku v téhle disciplíně dělil o první místo s Honzou Šalatou. Je to hodně o síle úchopu.

S tím jsi ale zezačátku trochu bojoval, je to tak?

Ano, s úchopem jsem měl zpočátku velké problémy. Na prvních závodech jsem při nošení 150 kg kufrů vždy ušel 1 - 2 metry a pak už jsem je v ruce neudržel. Takže jsem na tréninku prakticky úplně přestal používat trhačky. Samozřejmě postupně, ale nakonec úchop zesílil a já jsem byl schopný bez trhaček zvládnout nejtěžší série mrtvých tahů s vahou více než 300 kg. Ruce pak samozřejmě trochu trpí a je potřeba se o ně trochu starat, protože když si závodník strhne třeba při nošení kufrů mozoly, tak u dalších disciplín může být velký problém.

To jsme načali téma zranění - měl jsi nějaké?

Ne, nikdy. Ani na závodech, ani na tréninku. Asi jsem na silové výkony dobře stavěný.

A zažil jsi nějaké vážné zranění jiného závodníka při výkonu? Tenhle sport je neuvěřitelně náročný, v podstatě do toho musíš jít naplno a počítat s tím, že se třeba "něco nepovede". Asi to známe oba z vyprávění - otevřené zlomeniny, utrhané svaly...

Na vlastní oči jsem nic takového neviděl, ale jak říkáš, také to znám z vyprávění. Většinou to jsou jen takové drobnosti - utržené mozoly, křeče... Když můžeš odejít po svých, tak je to dobrý závod. (smích)

Vzpomínám si, že jsem kdysi četl o závodech, které se konaly na parkovišti před nemocnicí a nakonec se to ukázalo jako dobrá volba a závodníci tam byli postupně odváženi a odnášeni. Ale na to člověk nesmí myslet, když závodí.

Co je tvoje největší motivace? Překonávat vlastní rekordy, nebo porážet ostatní závodníky?

Určitě kombinace všeho. Především mě to baví. Je to možná smělé přání, ale rád bych se dostal ještě výš, třeba si vyzkoušet jeden závod Champions League a "přičichnout" si k té světové špičce. Třeba loni byly jedny závody téhle série na Slovensku a myslím, že není úplně nereálné se na ně dostat. Zazávodit si společně s takovými hvězdami, jako je Andrus Murumets nebo Terry Hollands, to by byla obrovská motivace.

Lukáši, nezbývá tedy než popřát, aby šel trénink a závodění co nejlépe a ty ses skutečně časem dostal i mezi světové profesionály! Děkuji za rozhovor!


FotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.06.09:12CIZOPASNIK - Vzhledem k tomu, ze jsem v tom fitku s Lukasem byl a ty ko..+4
14.06.21:43m.strong - Lukáš asi bude dobrej časem ale upravte ty nesmyslný váhy ..-3
22.03.18:18Holy - Fajn, že to máš černý na bílým s tim tréninkem! Se těšim a..+1
21.03.21:14marte - nejsem si jist, ale při přemístění asi nebyla použita dobr..-1
21.03.14:36Sepp18 - pekny*79* +1
21.03.14:11Pažout - Lukáš vypadá na první pohled jako docela sympatický člověk..+1
21.03.13:26Lunreal - Pri tom premisteni si cinku opiras o hrudnik nebo ji porad..
21.03.12:07Mr.IuS - taky kdyby sis to měl pořád nakládat sám, tak by si neměl ..+1
21.03.11:29s.sman - Jasně, že se ti to nezdálo.Byl to Cizo. On natáčel, dělal ..
21.03.11:28s.sman - Díky za reakce. Při tomto tréninku jsem si to pěkně užil a..+1
21.03.11:22DiamonD123 - hej zdálo se mi to nebo ten kdo ho tam zajištoval byl cizo..
21.03.11:15Freimen - pěkný rozhovor Lukáši, ať se daří i nadále!+1
21.03.10:37Adys93 - Moc pěkná technika *79* nemohl by mi pls nekdo napsat jme..
21.03.10:32Mr.IuS - S Lukášem se znám od nás ze Žďáru a mšl jsem tu čest s ním..+1
21.03.10:21300lbs - good report... dobre seznamovani s nasima zavodnikama...v..+1
21.03.10:05bubik92 - No Lukáše fakt musím pochválit. Skevělé nasazení při treni..+1
21.03.10:00mysH - At se dari do dalsi sezony .. a nejen ..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 98 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra