Reklama:

Melvin Manhoef: "Věřím, že
se můžu stát šampiónem."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Nedávný turnaj It´s showtime v Praze byl jedinečnou příležitostí k setkání s velkou hvězdou MMA a K-1 Melvinem Manhoefem. Holandský bojovník, který zanedlouho oslaví čtyřiatřicáté narozeniny, dorazil do Prahy na poslední chvíli, aby podpořil svého týmového kolegu a kamaráda Badra Hariho při jeho obhajobě světového titulu těžké váhy. Jelikož jsem se o jeho přítomnosti dozvěděl až na samotném turnaji, musel jsem narychlo improvizovat. Domluvil jsem si s Melvinem schůzku v útrobách O2 areny, kde jsme se po skončení turnaje sešli a udělali rozhovor. S Melvinem jsem již před časem jeden rozhovor udělal, tehdy šlo ale o emailovou komunikaci. Až nyní jsem měl možnost poznat Melvina osobně. Musím se přiznat, že ještě nikdo ze zahraničních hvězd, s nimiž jsem měl tu čest setkat se osobně, na mě neudělal takový dojem jako právě Melvin. Možná je to tím, že jsem si na základě jeho agresivního stylu v ringu nebo v oktagonu automaticky podvědomě vytvořil nějakou představu o jeho povaze, která se ovšem absolutně neshodovala s tím, jaký je Melvin ve skutečnosti. Během celého našeho setkání, kdy jsme si nejdříve povídali před Badrovou šatnou a později při samotném rozhovoru, na mě působil jako opravdu přátelský, otevřený a příjemný člověk. Snad vůbec poprvé jsem při rozhovoru úplně zapomněl, že dělám rozhovor. Zatímco proti mně seděla jedna z největších hvězd bojových sportů posledních let, připadal jsem si, jako bych klábosil se starým známým, kterého jsem dlouho neviděl.

I když by se mnou mohl někdo polemizovat, když tvrdím, že Melvin je jednou z největších hvězd současnosti, protože zatím se mu nepodařilo dosáhnout až na úplný vrchol, stál bych si za svým. Bojovník, který se dokázal prosadit v nejprestižnější stand-upové soutěži bojových sportů na světě, japonské K-1, ačkoliv na své soupeře ztrácel jak výškově, tak váhově, někdy i 30 - 40 kg, si rozhodně zaslouží být řazen k nejlepším. Tím spíš, že Melvin už několik let zápasí na špici dvou odlišných sportů K-1 a MMA. Zápasení ve dvou odlišných sportech najednou je také jedním z důvodů, proč se mu zatím nepodařilo probít až na vrchol a na vysněný titul některé z předních MMA organizací stále čeká. Melvin si toho je dobře vědom a jak uvedl v následujícím rozhovoru, bude si muset vybrat jen jeden bojový sport, kterému se bude naplno věnovat.

Co se týče tvého posledního zápasu ve Strikeforce s Robbiem Lawlerem, inkasoval jsi dost tvrdý knokaut. Už jsi zápas viděl na videu?

Ano, už jsem ho viděl, byl to opravdu tvrdý knokaut, ale byla to zároveň moje blbost. Udělal jsem velkou chybu.

Myslíš tu chybu, že jsi při atakování soupeře zapomněl na vlastní obranu?

Samozřejmě, udělal jsem chybu v obraně. Ale stala se kvůli tomu, že jsem se neustále dral do útoku a ruce mi začaly padat dolů z krytu, protože jsem neměl ani nejmenší podezření, že by mohl něco udělat a že bych měl být ve střehu. Byl pořád zabalený a pasivní, byl už téměř vyřízený. Za celou dobu neudělal prakticky nic, co by mě přinutilo být ostražitý. Díval jsem se dolů na jeho nohu, protože už ji měl docela načatou, tak jsem mu ji chtěl rozkopat a skončit zápas. Proto jsem měl v té chvíli ruce dole, ale on to udělal velmi dobře. Najednou se rozmáchl a trefil mě na bradu. Vůbec jsem ten úder neviděl. Knokautoval mě dobře, ale myslím si, že do té doby jsem jasně vyhrával a kdybych měl ještě trochu času, tak by podle mě nebyl schopný nastoupit do druhého kola.

Robbie v jednom z rozhovorů po zápase prohlásil, že to byla jeho taktika. Prý tě chtěl nechat v začátku „vybláznit“ a soustředil se na obranu. Pak přišel jeden úder a bylo po zápase.

Jasně, ale on se mě pokusil předtím několikrát trefit a bez úspěchu. Tohle není ničí taktika. Aby někdo šel do zápasu s tím, že bude dostávat rány a nechá se okopávat... Nikdy bych nešel do zápasu s tím, že se nechám jen tak mlátit. Je trošku pokrytecké říct, že to byla jeho taktika, protože kdyby se tím jedním úderem netrefil, možná bych ho do konce kola dodělal. Byla by to potom jeho taktika? Vidíš, je to takové… Ale jak vždycky říkám a musím to říct i teď, vítěz má vždy správnou taktiku, protože vyhrál. Takže pokud to nyní tvrdí, tak má pravdu. Já jsem prohrál a musím být zticha.

Jak hodnotíš svůj zápas proti Remymu Bonjaskymu na posledním finále 16 nejlepších bojovníků?

Popravdě si myslím, že mě malinko obrali. Myslím si, že mi klidně mohli dát jedno nastavované kolo, protože první kolo bylo moje. Druhé kolo bylo dejme tomu remíza. Třetí kolo bylo hlavně v závěru pro Remyho, ale dokonce Remy sám řekl, že první dvě kola hledal cestu, jak na mě a nevěděl, co má dělat. Tohle přiznal on sám. Tudíž pokud připustíš, že jsi prohrál první dvě kola, kdo je potom vítěz? Takhle nad tím přemýšlím já.

Remy byl před pár měsíci u nás v České republice a bavili jsme se právě o tomhle zápase. Podle něj by nastavované kolo na výsledku už nic nezměnilo, protože na konci třetího kola už jsi byl vyčerpaný a docházely ti síly.

Možná má pravdu, možná ne, ale pořád jsem mu zatápěl, a i když už jsem byl unavený, pořád jsem ho mohl knokautovat. A hlavně, já to vidím takhle - on je dejme tomu o 20 cm vyšší než já a o 20 až 25 kg těžší. Takže je úplně normální, že se rychleji unavím, protože musím vykrývat spoustu kopů a úderů, oklepat se a hned potom zase přejít do útoku, což vyžaduje spoustu energie. Proto také, když zápasím ve své váze do 85 kg, tak vidíš, jak zápasím. Tam je zřejmý ten rozdíl. Prostě jdu a sestřelím soupeře. Občas se mi povede knokautovat i velké protivníky z těžké váhy, ale když je o hodně těžší než já a má solidní obranu, tak už je to dost těžké.

Tohle byl váš třetí vzájemný souboj. A mnohé včetně Remyho jsi zaskočil svojí taktikou, protože většina lidí od tebe čekala tvůj typický agresivní nástup…

Přesně tak, a to je právě to, co jsem ti chtěl říct, když jsme se bavili o Robbiem. Tohle je taktika! Nechtěl jsem inkasovat příliš mnoho úderů, a tak jsem proti němu zvolil úplně jiný způsob boje. Předtím jsem do toho šel s tím, že na něj hned od začátku vlítnu. Takhle to mám prostě rád. Chci zápasit, žádné oťukávání. Jít do útoku, neustále se cpát dopředu, zasypat soupeře sérii úderů, uhnout a znovu do útoku. Předtím jsem vždycky chtěl přijít a knokautovat ho, jak mám ve zvyku. Ale to je právě ten styl boje, kterým nemůžu proti těžším soupeřům zápasit. Proto jsem tentokrát změnil svoji taktiku. Měl jsem velkou motivaci, chtěl jsem vyhrát, abych se dostal do finále mezi osm nejlepších. Řekl jsem si sám pro sebe: „OK, chceš vyhrát? Tentokrát žádné zběsilé útoky. Nepůjdu do toho s tím, abych ho ihned dostal pod tlak, ale budu se snažit postupně sbírat body, hodně se hýbat a dělat co nejvíc věcí, podrážet a strhávat jej na zem, abych ho trochu rozhodil, atd.“ A přesně to se mi tehdy dařilo.

Myslím si, že to byla proti Remymu velmi dobrá taktika, protože Remy je bojovník, kterému vyhovuje boj z ústupu, zápasení z obrany. Tentokrát byl docela zaskočený a asi mu příliš nevyhovovalo, že jsi jej nechal, aby on byl tím útočícím bojovníkem, jenž bude chodit za soupeřem.

Vidím to stejně, ale pro něj to nebyl až takový problém. On byl v té době šampiónem a šampióni mají vždycky trochu výhodu v zápasech. Ale mně to nevadí. Rád bojuji. Mnohem víc mě potěší, když ty a další lidé přijdou a ocení můj výkon, pochválí mě, řeknou o mně něco dobrého, nebo že mi fandí, protože ze všeho nejvíc chci fanouškům předvést opravdovou show. Člověk může být šampiónem i tehdy, když hodně lidí má rádo jeho styl boje. A já doufám, že lidé mají rádi můj způsob boje, protože když někam přijdu, přijdu zápasit. Chci předvést opravdovou válku. Rozumíš, co tím chci říct? Mám rád zápasení a mám velkou radost, když svým výkonem zvednu lidi ze židle a oni si potom třeba řeknou: „Wow, to byl zápas. Na toho jen tak nezapomenu, protože zápasil jako zvíře, šel do toho opravdu tvrdě.“ Chci, aby diváci dostali zážitek, aby se u toho bavili a měli radost, že mohou vidět pěkné knokauty a vzrušující zápasy. Tohle je můj cíl. O to mi jde především. A potom, když toho dosáhnu, můžu se zaměřit na své vlastní sny, jako je zisk různých titulů, chci porazit nejlepší bojovníky v mé váze atd. Chci se stát šampiónem Strikeforce a chci být šampiónem v DREAMu.

V tuhle chvíli je v obou organizacích a tvé váhové kategorii šampiónem tvůj krajan, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších MMA zápasníků poslední doby, Gegard Mousasi. Už jste na sebe jednou narazili, tuším, že to bylo na turnaji DREAM 6, kde jsi s ním prohrál v semifinále…

Ano, ale on před zápasem pořád mluvil o tom, jak si to rozdáme vestoje a potom mě v ringu strhnul na zem. Já jsem byl tehdy opravdu hloupý. Byla to moje blbost, protože jsem si myslel, že když je Holanďan z klasické holandské školy a řekl, že pojedeme ve stoje, tak dodrží slovo a uvěřil jsem mu. Řekl jsem si: „OK, jsme Holanďané, tak budeme zápasit vestoje.“ Kdyby za mnou přišel nějaký Brazilec a řekl mi: „Chci s tebou zápasit vestoje,“ tak bych mu nevěřil, protože každý Brazilec v zápase sází hlavně na to jejich jiu-jitsu a při první příležitosti by mě vzal na zem, ale u Mousasiho jsem neviděl problém. Když mě potom strhnul na zem, byl to z jeho strany dobrý tah, už jsem se z toho nedostal. Nyní Mousasi vyrostl v předního MMA bojovníka, udělal několik dobrých zápasů, získal několik zajímavých ocenění a má na svém kontě i výhru nade mnou. Ale mně to nevadí, ještě se potkáme.

Chceš s ním odvetu?

Samozřejmě, chci odvetu s každým. Chci znovu zápasit s Mousasim, Robbiem Lawlerem, Akiyamou, Paulem Filhou… se všemi chlapy, se kterými jsem prohrál, chci odvetu. Chci si říct, že to byl jen omyl, protože každý zápas, který jsem prohrál, jsem prohrál vlastní chybou. Když jsem zápasil s Akiyamou na turnaji K-1 Hero byl jsem hladový po vítězství, a tak jsem vzal Akiyamu a strhl ho na zem, ale já nemůžu chlapa, co se specializuje na judo, strhávat. Taky že se přese mě dostal a nasadil mi armbar (pozn. red.: zápasnická technika v MMA). Proto jsem tenhle zápas prohrál. S Mousasim to byla moje blbost, jak jsem říkal, myslel jsem, že si zatancujeme a na to jsem doplatil. Stejnou chybu jsem udělal s Paulem Filhem. Vlítl jsem na něj s údery a koleny, byl jsem příliš hladový, abych ukončil zápas před limitem, potom mi podklouzla noha, spadl jsem a za chvíli mi Filho nasadil armbar. Takže všechny mé porážky byly zapříčiněné hlavně mým vlastním selháním, mou vlastní chybou, na kterou jsem doplatil.

Hodně lidí si myslí, že tvou největší nevýhodou je, že děláš na stejné úrovni dva sporty. Nejsi ani MMA zápasník, ani K-1 bojovník, máš to téměř vyrovnané, a tak se nemůžeš pořádně soustředit jen na jeden styl boje.

S tím souhlasím, je to opravdu tak. Nemohu se plně soustředit a připravovat, protože zatímco MMA zápasníci trénují MMA každý den, já jeden den trénuji MMA, druhý trénuji na K-1, třetí den dělám zase něco jiného atd. A je velký rozdíl v boji vestoje v K-1 a v MMA. Tohle je K-1 (pozn. red.: Melvin se postavil a stoupnul si do klasického základního postoje). A tohle je MMA (pozn. red: Melvin se více skrčil, předklonil se mírně dopředu a udělal širší rozestup mezi přední a zadní nohou). Když se podíváš na můj zápas s Maedou - viděl jsi ten zápas, jak jsem prohrál s Maedou?

Jasně, už jsem ho viděl.

Tam si můžeš všimnout, on mě trefil tak, že se předtím sehnul, jako by mi šel po nohou. V tu chvíli jsem začal uvažovat jako MMA zápasník a potom jsem udělal, co jsem udělal. Když se na to podíváš ještě jednou, možná si všimneš, že uhýbám nohama dozadu, abych se chránil před strhem. Než mě trefil, tak jsem mu dal několik úderů, on se pak sehnul. Já jsem zacouval a soustředil se na to, aby mě nechytl, protože jsem se bál strhu. Hned potom přišla rána a dostal jsem knokaut. Ty dva styly se mi v hlavě hodně míchají a někdy v tom mám nepořádek. Možná bych měl přemýšlet o tom, že bych se soustředil jen na jeden sport.

Pokud by ses rozhodnul, který sport by u tebe vyhrál?

Já se určitě budu muset rozhodnout, protože takhle mě to brzdí. Myslím si, že to bude MMA, protože tam zápasím ve své váhové kategorii do 85 kg. Když přijdu do K-1 mám o 20 - 25 kg míň než moji soupeři. Na Marka Hunta jsem ztrácel dokonce 40 kg. Musíme být realisty a zůstat nohama na zemi. Však vidíš, jak jsem vysoký. V K-1 mám vždycky výškovou nevýhodu. Takže teď přemýšlím, že se budu soustředit jen na jednu věc najednou. Momentálně chci být šampiónem ve Strikeforce, potom chci být šampiónem v DREAMu.

Nicméně v květnu budeš zápasit na It´s showtime proti Tyronu Spongovi o titul, což bude zase kickboxing.

Jasně, zas a znova budu muset přizpůsobovat přípravu na zápas vestoje. Tyrone Spong trénuje každý den jen K-1 nebo thajský box. Já jsem teď tři měsíce trénoval jenom boj na zemi. Jel jsem do USA, kde jsem trénoval v American top teamu. Nyní mě čeká v březnu nebo dubnu zápas v DREAMu, takže budu muset znovu trénovat MMA každý den. Potom budu mít zhruba měsíc a půl, abych zcela změnil svůj styl boje na K-1. Takže v té době budu mít za sebou šest měsíců, kdy budu mít zase jen trénink na MMA a potom to budu muset během krátké chvíle zase změnit, ale uvidíme, jak to bude vypadat. Myslím, že uvidíte pěkný zápas.

Před pár dny jsem mluvil s tvým trenérem, jakým způsobem trénuje tebe a Badra. Když jsme se bavili o Badrově tréninku, řekl, že nemají žádné tréninkové rutiny a trénují podle momentálního pocitu. Máš to taky tak?

Ne, takhle to má Badr, on trénuje různě, podle toho, jak se mu zrovna chce a na čem se ten den s Mikem (pozn. red.: trenérem) dohodnou.

Takže máš nějaké pevně dané tréninkové rutiny?

Přesně tak. Mám striktně daný tréninkový program téměř 6 - 7 dní v týdnu. Mám ho přesně rozdělený, trénink na sílu, trénink v posilovně s těžkými vahami, rychlostní trénink, běhání, trénink na lapách, boj na zemi, box… Dělám všechno během celého týdne. Někdy trénuji dvoufázově, někdy i třífázově. Když jsem trénoval třífázově, začínal jsem prvním tréninkem v osm hodin, ve dvě odpoledne jsem měl druhý a večer v osm hodin třetí. Takhle jsem to měl každý den, ale teď jsem to malinko změnil, protože už jsem trochu zestárnul. Většinou teď trénuji dvakrát denně, občas, když se cítím dobře, zařadím třetí trénink. Nicméně teď se cítím velmi silný a cítím se také mnohem lépe než před pár lety.

Nyní máte u Vás v tělocvičně nového kondičního trenéra, tuším, že mu říkáte Papa Mika, který preferuje cvičení s vlastní vahou. Jak často cvičíš s vlastní vahou a jak často zvedáš železo v posilovně?

Ano, říkáme mu Papa Mika. Občas cvičím s vlastní vahou, ale s činkami cvičím každý den, protože zvedám různé zátěže podle toho, na jaký typ síly se ten den zaměřím. Cvičím na rychlost, výdrž, celkovou sílu. A podle toho se liší tréninkový přístup v daný den.

Snažíš se tedy rozvíjet všechny druhy síly?

Snažím se v posilovně rozvíjet všechny druhy síly, to je důvod, proč cvičím s činkami každý den. Prostě musím. Musím, protože potřebuji být silný. Zejména v MMA, pokud chci svého soupeře zvednout a hodit s ním o zem, odstrčit jej nebo ho strhnout na zem, potřebuji k tomu mít dostatečnou sílu. Proto každý den tvrdě makám a prožívám těžké chvíle v posilovně.

Jak se vlastně daří tvému synovi? Před časem jsme měli u nás na stránkách video, jak s ním na nějakém gala večeru předvádíš trénink na lapách.

Má se teď velmi dobře. Nyní už nezápasí a skončil s trénováním bojových sportů, protože já a jeho matka jsme se rozvedli, takže ho teď tolik nevidím. Ale daří se mu výborně a je spokojený. Přestal trénovat, ale začal se plně věnovat fotbalu. Ve fotbalu je opravdu dobrý. Nyní trénuje v přípravce v Ajaxu, což mu zabírá veškerý volný čas, protože na ně kladou velké nároky.

Takže z něj nakonec bude velká fotbalová hvězda?

V to doufám. Zezačátku jsem k tomu byl skeptický. Říkal jsem si, jestli je pro něj fotbal opravdu tím pravým. Ale doopravdy ho chytl, a proto mu přeji, aby mu to vyšlo a prosadil se. Teď je mu osm, což je nejlepší věk, aby se tomu začal naplno věnovat. V jeho věku chce být skoro každý fotbalovou hvězdou. Já si přeji, aby to dokázal. Myslím si, že když bude tvrdě trénovat, tak to dokáže. Věřím mu.

Na druhou stranu je to možná škoda pro svět bojových sportů, protože přišel o potencionální velkou hvězdu. Myslím, že byl velmi dobrý.

Byl dobrý, protože pravidelně a poctivě trénoval. To je důvod, proč má teď pro fotbal dobrý základ. Jelikož tvrdě trénoval, má teď dobrou motoriku a celkový pohyb.

Pozn. red.: Do místnosti přišel Mike Passenier, Badr Hari a celý jeho tým s tím, že na ně venku už čeká taxík a budou muset jet. Museli jsme proto náš rozhovor trochu neplánovaně zkrátit.

Tak už jen poslední otázku na závěr. Máš nějaký cíl pro letošní rok?

Chci se stát šampiónem.

V MMA?

Chci být šampiónem v MMA a v čemkoliv, čemu se teď věnuji. Věřím v sebe sama, protože i když předchozí sezóny byly dobré a všichni říkali: „Ten je dobrý, patří k těm nejlepším,“ já chci být číslo jedna. Věřím, že na to mám, a že se můžu stát šampiónem. Musím tomu obětovat všechno a potom mám na to, abych to skutečně dokázal a stal se šampiónem ve Strikeforce i v DREAMu.

Já ti přeji, aby ti to letos vyšlo. Děkuji ti za rozhovor.

Díky moc!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.02.22:20JANNOBOXER - To bude zase slušný pokoukání!*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 32 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (14:09) • *32* *88*
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (13:55) • Jo, to mě mohlo napadnout, že to tak dopadne :) Tak děkuji, i když to nebylo zveřejněno...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (12:20) • Krásný předvánoční čas přeji... a ze sluchátka se ozvalo: `Ale jistě, žádný problém...`...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (11:35) • Dobrý den, můžu se zeptat, kdy bude vyhlášení celoročních výsledků? Pokud se nepletu, m...
magazínSauna podporuje svalový růst a zotave...
m_hosnedl (00:06) • Dobrý den, před silovým tréninkem doporučujete dodržet celý saunovací cyklus? Tedy 3x 1...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra