Reklama:

Ivan Karpíšek - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti


Sportovní začátky Ivana Karpíška v gymnastice
13. února 2010 jsem byl pozván panem Ivanem Karpíškem krátce po poledni na rozhovor do jeho domu ve Vranovicích. Je osobností, která se v silovém trojboji pohybuje od 70. let minulého století a má za sebou bohatou sportovní a funkcionářskou kariéru. V současnosti i ve svých 68 letech stále aktivně působí jako mezinárodní rozhodčí IPF I a jako předseda komise rozhodčích v Českém svazu silového trojboje. V následujícím rozhovoru zavzpomínal na svůj život, sportovní začátky, úspěchy a zajímavé momenty, které ho potkaly během jeho působení v powerliftingu.

Jaké byly Vaše sportovní začátky?

To je pěkně dlouho. (smích) Před vojnou i po vojně jsem dělal gymnastiku, ale bohužel jsem sebou švihl o zem a půl roku se léčil, čímž pro mě gymnastika vlastně skončila. Když jsem se oženil, nastěhoval jsem se do Modřic a začal chodit do tělocvičny, kde se kluci věnovali kulturistice a silovému trojboji. Časem jsme jako oddíl začali sbírat úspěchy a někdy od 70. let jsme to už brali trochu vážněji.

Byl přechod z gymnastiky na silový trojboj těžký?

Samozřejmě byl, protože gymnasté jsou tzv. měkcí a mně činky zpočátku „nevoněly“. (smích) Nebudu Vám nic nalhávat, tak to bylo.

Mistrovství světa v bench-pressu v roce 2002 v USA,
kde Ivan Karpíšek obsadil 4. místo v kategorii
do 75 kg masters III (nad 60 let).
Kde jste v té době získával informace o posilování, stravě atd., když se tomu tehdy skoro žádné časopisy nevěnovaly?

V té době internet ani pořádné knížky nebyly. Ale dělávalo se školení trenérů, kam chodili přednášet známí lékaři. Touto cestou jsme se dozvídali o základech stravování a posilování. Samozřejmě ještě nebyly ani žádné proteiny, takže jsme se přecpávali tvarohem k prasknutí. (smích)

Vzpomínáte, jaké byly Vaše maximální silové výkony v době, kdy jste aktivně závodil?

Nejlepší výkony v kategorii 67,5 kg jsem měl 140 kg na dřep, 105 kg na bench a 180 kg mrtvý tah.

Kdybyste měl srovnat silový trojboj před 30 lety a dnes, jak moc se změnil?

Liší se především výkony, šly raketově nahoru. V 90. letech začala být dostupná sportovní výživa a samozřejmě první superdresy, díky nimž se předešlo spoustě zranění. Pokud se tomu chtěl někdo skutečně věnovat, tehdejší a dnešní podmínky jsou nesrovnatelné.


Ivan Karpíšek, bývalý prezident IPF Hanz Vierthaler
a známý redaktor Josef Švub
Pojďme si přiblížit Vaši nynější funkci mezinárodního rozhodčího. Za několik let strávených na této pozici jste určitě zažil spoustu zajímavých okamžiků nejen u nás, ale i v zahraničí. Které z nich Vám nejvíce utkvěly v paměti?

V roce 1986 jsem vlastně všechno přerušil, protože jsem začal opravovat dům ve Vranovicích, ale od 90. let měli místní kluci snahu cvičit. Přišli za mnou, abych jim pomohl, i když jsem vyhrožoval, že už s tím nechci mít nic společného. Nakonec se to rozjelo, pro mě funkcionářsky a pro kluky sportovně a v roce 1999, pokud si to vybavuji správně, jsem si udělal mezinárodního rozhodčího IPF II a za 4 roky IPF I. Samozřejmě jsem měl problém s neznalostí angličtiny. Na zkouškách byli překladatelé, ale na mezinárodních soutěžích se má slabá angličtina ukázala být velkou nevýhodou, proto jsem se začal učit její základy. Dnes nemám s dorozuměním žádné potíže, ale na prvních závodech jsem se zapotil. Když na mě začali mluvit ze všech stran, nevěděl jsem, o čem je řeč.

Vím, že ve svých 67 letech...

68. (smích)

…promiňte, ve svých 68 letech aktivně posilujete a nemáte problém s 85 kg na bench-press. Prozraďte, prosím, čtenářům Váš recept na skvělou vitalitu.


Mistrovství světa IBSA (Mezinárodní organizace
nevidomých sportovců) v Sao Paulu
Vitalita… chce to se pravidelně hýbat. Samozřejmě, že moje ruka, která byla zlomená při pádu, někdy pobolívá. Ale poslední dobou je naštěstí lepší, takže mohu bez potíží cvičit i více opakování. Minulý rok jsem se chtěl připravit na Mistrovství světa v bench-pressu na Novém Zélandu, ale po měsíci intenzivnějšího cvičení mi to ruka nedovolila. Až budu za 2 roky masters IV (pozn. autora: kategorie nad 70 let), tak tam zkusím nastoupit. (smích) Nejdůležitější je se v každém věku hýbat, ať už se jedná o procházku či pravidelné cvičení. Nemám ani dnes problém udělat stojku, z gymnastiky tedy něco zbylo. Důležité je nebát se fyzické námahy.

Chcete něco vzkázat čtenářům Ronnie.cz, začínajícím cvičencům či fanouškům silového trojboje?

Aby to hned na začátku nevzdali! Ať nezkouší rovnou maximální váhy a zaměří se spíš na techniku a hlavně vydrží. Na námahu si tělo postupem času zvykne. Rád bych touto cestou všechny pozval na Mistrovství Moravy v silovém trojboji, které proběhne 6. 3. 2010 pod záštitou našeho oddílu ve Vranovicích.

Chci Vám popřát ještě hodně úspěchů a děkuji za rozhovor.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.02.08:43rumun deadlift - Absinth- Cau, premyslim o poharu ve Zbysove...ale to je za..
24.02.23:22holu - pan Karpíšek je nadšenec, jenž na žádném závodě nesmí chyb..+1
24.02.21:27ABSINTH - Stojku v 68 letech? Paráda.. Jinak pěkný rozhovor Karle..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra