Reklama:

Zbyněk Krejča - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Vzhledem k tomu, že v ČR není silový trojboj znám široké veřejnosti, rád bych tímto postupně představil současnou špičku závodníků českého silového trojboje federace IPF. O tom, co silový trojboj je a z jakých se skládá disciplín, už pár článků napsáno bylo. Ale kdo tento sport v České republice představuje, a to zejména na mezinárodních závodech, to už ví jen málokdo. Proto si myslím, že by podobný seriál rozhovorů s reprezentanty (a nejen s nimi) každý uvítal.

Jako prvního Vám představuji svého kamaráda Zbyňka Krejču. Zbyněk je členem reprezentace a závodí už 15 let. Jak se ke sportu dostal, jak se připravuje, jak vypadá jeho trénink a mnohé další zajímavosti se dozvíte v následujícím rozhovoru, u něhož jsme se sešli 3. února 2010 ve Zbyňkově autodílně v Bášti kousek za Prahou.

Zbyňku, poprosím tě, aby ses v krátkosti čtenářům představil. Odkud pocházíš, jaké jsou tvé zájmy, začátky sportu, vzory, cíle?

Narodil jsem se 20. 3. 1974 v Praze a po základní škole vystudoval dopravní průmyslovku. Právě na škole jsem se v 15 letech začal trochu věnovat cvičení, ale měl jsem jej pouze doplňkově, mým hlavním sportem se stalo judo. Navíc jsem se přimotal k motosportu, protože se mi vždy líbily motorky, a to přímo na plochou dráhu, u které jsem vydržel až do 19 let. Kvůli četným zraněním, zejména páteře, jsem však musel ježdění ukončit. Lékař mi doporučil častější cvičení pro zpevnění páteře, tehdy začal můj boj s činkami. Cvičení mě bavilo, a tak jsem trénoval pravidelně, v té době jsem samozřejmě ještě netušil, že skončím u silového trojboje.

A co tě tedy k silovému trojboji přivedlo? Nepřemýšlel jsi třeba o jiném sportu?

K trojboji mě přivedl Vasil Vatolin, se kterým jsem se seznámil v posilovně na Klárově, kde jsem pravidelně trénoval. Vasil tenkrát závodil ve váze do 82,5 kg za TJ DKT Klára Praha. Já sice v té době vážil také kolem 82 kg, ale sílu jsem měl proti ostatním ve fitku viditelně větší. Už ani nevím, jak k tomu došlo, ale zkusil jsem to a u trojboje vydržel do dnešních dnů. O jiném sportu jsem neuvažoval.

Vzpomínáš si na svou první soutěž? Jak jsi dopadl?

Poprvé jsem startoval na oblastním mistrovství v Kutné Hoře ve váhové kategorii do 82,5 kg a skončil na třetím místě. Nazvedal jsem tenkrát asi 530 kg (dřep 200 kg, tlak 120 kg, mrtvý tah 210 kg). Na tuhle soutěž si pamatuji dobře, protože se pode mnou při třetím pokusu na mrtvém tahu rozjelo pódium. Tenkrát jsem zvedal mrtvý tah sumo stylem. Pamatuji si, že jsem dostal náhradní čtvrtý pokus.

A v jaké váhové kategorii závodíš dnes? Za jaký oddíl a kde trénuješ?

Již řadu let trénuji ve fitness Hard Core v Praze ve Vysočanech u Vlasty Gruberové, kde mám vytvořené skvělé podmínky, a závodím za oddíl TJ Sokol Nymburk. Nejčastěji jsem ve váhové kategorii do 110 kg, ale občas mi to ustřelí a přelezu do kategorie do 125 kg.

Já vím, že vynikáš především v bench-pressu, ale jaká je tvoje nejoblíbenější disciplína?

Mojí nejoblíbenější disciplínou je skutečně bench-press, ovšem ne proto, že mi jde, ale proto, že se u něho leží. Sice se dnes pomocí speciálních dresů zvedají i v této disciplíně obrovské váhy, které přesahují 300 kg, ale stále je nejméně náročný. Docela mě baví i dřepy, u mrtvoly se trápím, takže ta je oblíbená nejméně.

Čtenáře bude jistě zajímat, jak probíhá tvůj tréninkový den?

To je velice jednoduché, vstávám v půl sedmé a kolem sedmé hodiny snídám. Protože se živím soukromě jako automechanik, po snídani jdu do dílny, kde makám celý den až do 18 hodin. V průběhu dne se snažím pravidelně každé 2 hodiny něco sníst. Co se týká tréninku, cvičím třikrát v týdnu, vždy v pondělí, ve středu a v pátek, takže po práci skočím do auta a jedu do fitka. Zdržím se tam průměrně asi 2 hodiny, záleží na náročnosti tréninku. Potom vyrazím domů, dám si večeři a kolem půlnoci chodím spát. A tak pořád dokola. Volna a zábavy si užívám až o víkendech.

Máš nějakého trenéra a stálého sparing partnera?

Trenéra nemám, připravuji se sám jako asi každý. V současné době mi při trénincích a také na závodech hodně pomáhá Petra Bričová. Sama závodí v bench-pressu a je mistryní Evropy v této disciplíně v kategorii masters ve váze do 82,5 kg.

Jak vypadá tvůj běžný jídelníček? Držíš nějaké speciální diety? Nejednoho čtenáře bude jistě zajímat, jaké používáš doplňky výživy?

Stravu si celkem hlídám, protože se snažím udržet ve váze do 110 kg, ale žádné speciální diety nedržím. Dbám na dostatečný přísun bílkovin, zejména z masa, a prostě se nepřežírám. Nerad váhu shazuji na závody. Hřeším pouze po závodech, to si pak dám vše, na co mám chuť. Z doplňků používám zejména komplexní aminokyseliny, BCAA, proteiny, vitamíny, Nitrix a kreatin.

Používáš při tak náročném tréninku nějaké speciální regenerační procedury?

Ne, nemám na ně čas, ale také to tak podle toho vypadá, jsem vždycky strašně rozlámaný. Kdybych ten sport neměl tak rád, už bych se na něj dávno vykašlal.

Protože spolu už delší dobu závodíme, samozřejmě tvé výkony dobře znám, ale přibliž čtenářům své největší úspěchy a rekordy sportovní kariéry.

Za největší úspěchy považuji 2. místo na mistrovství Evropy v bench-pressu ve váze do 110 kg s výkonem 262,5 kg z roku 2006, 3. místo na mistrovství Evropy v bench-pressu v téže váze s výkonem 252,5 kg z roku 2004, nebo 2. místo v disciplíně bench-press za výkon 270 kg z mistrovství světa v trojboji 2007. Dále mám stříbrnou medaili za bench-press z mistrovství Evropy v trojboji 2008. Nemám to přesně spočítané, ale myslím, že jsem pětinásobným mistrem ČR v bench-pressu i v trojboji převážně ve váze do 110 kg. Také držím několik českých rekordů - ve váze do 110 kg jsem v bench-pressu ustanovil hodnotu na 275 kg, v trojboji v disciplíně bench-press je to hodnota 270 kg a ve váze do 125 kg jsem rekord navýšil na 267,5 kg.

Tak to je hezká hromádka krásných úspěchů. Určitě by toho bylo mnohem více, kdybychom zapátrali v archivech... Máš ještě nějaký nesplněný sportovní cíl?

Mám ještě dva cíle, spíše přání: stát se mistrem světa v bench-pressu a v něm pokořit hranici 300 kg. Již několikrát jsem se o to pokoušel, ale zatím byl vždy nad moje síly.

Mohu osobně potvrdit, že vždy scházel jen kousek. Stejný cíl mám i já a dobře vím, že není žádná sranda držet v ruce 300 kg a už vůbec ne při váze 110 kg. Měl jsi při takových výkonech nějaká vážnější zranění? Jak ses s nimi popral?

Už jsem se zmiňoval výše, že jsem měl v mládí z ploché dráhy problémy s páteří, vysloužil jsem si prasklý hrudní obratel. Jak jsem řekl, zdravotní potíže mě vlastně ke cvičení přivedly. Další hodně bolestivé zranění se mi přihodilo při mrtvém tahu na mistrovství světa 2007 v Rakousku, kde mi vyjela plotýnka hned při prvním pokusu a závod jsem nedokončil. V loňském roce jsem si navíc při bench-pressu poranil oba bicepsy, no, nebyla to žádná sranda, ale závodil jsem dál. Snažil jsem se na to vždy nemyslet.

Jak se připravuješ na letošní sezónu? Jak vypadá tvoje forma?

Připravuji se samozřejmě svědomitě. Trénuji pravidelně a ruce se zdají být opět v pořádku, zatím jde vše bez problémů. Když to půjde, zkusím zase něco pořádného zvednout. A jaká bude forma? To se ukáže až na závodech.

Na jakou nejbližší soutěž se tedy chystáš? Setkáme se až v Nymburku na republice, nebo budeš pokoušet štěstí ještě jinde?

Ne, ne. Tentokrát si chci šetřit síly a závodit až v Nymburku na mistrovství ČR.

Zbyňku, děkuji ti za rozhovor a v letošním roce přeji hodně sportovních úspěchů a hlavně, ať ti vydrží zdraví.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.02.14:05alesek - Moc se mi to líbilo. Dobrej nápad vyzpovídat naši trojboja..
18.02.06:42schafa - zbynka potkavam v hardcoru, kde je i muj druhy `domov` .....+1
18.02.06:36daveM - gratulace, milan spingl, tak to si lepsi clanky o trojboji..-1
17.02.21:14šopák - Hezký rozhovor. Zajímalo by mě kolik je maximální výkon Zb..
17.02.20:07lukassam2 - To se dá závodit a cvičit MT i po poranění ploténky ? Já m..-1
17.02.16:49bikon - peknej rozhovor *79* -1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra