Reklama:

Stále rychlé pěsti Jaroslava
Tomsy aneb kaskadér v záloze

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

V posledních měsících patří soboty na Ronnie.cz odpočinkovému čtení na témata více či méně naší kulturistice vzdálená. Nejinak tomu bude i dnes. O činkách nepadne téměř ani slovo, o sportu jako takovém jich však bude dost a dost a to jak v úvodním textu, tak především v cca 50minutovém videorozhovoru, který je součástí článku a který si určitě nenechte ujít!


Pokud bych měl mého dnešního „sparing partnera“ představit nezasvěcené osobě, pak nelze začít jinak než souzněním několika slov - československý box, hokej, film a kaskadérství. Nelze však opomenout i méně známou tvář této úžasně vitální legendy - fotbal, malování, grafiky, foukací harmonika, také tenis, nohejbal a další a další. Tím vším je věčně mladý Jaroslav Tomsa, kterému táhne na neuvěřitelných osmdesát.

Legenda československé kaskadérské školy a filmu, taktéž neúnavný sportovec nám s kouzlem sobě vlastním otevírá okno do svého zážitky a zkušenostmi „přecpaného“ života. Slovy klasika: „Takže, Donalde, slezte už z toho lustru... ...začínáme“.

Boxer hokejistou nebo hokejista boxerem?

Kromě dalších neméně oblíbených sportů (stolní tenis, divizní fotbal, tenis, nohejbal aj.) hrály v životě Jaroslava Tomsy hlavní roli box a lední hokej. Snad právě tato univerzálnost dala později základ jeho aktivní práci coby filmového kaskadéra.

Ačkoli začal Jarda s bruslením v pěti letech, aktivní hokej přišel na řadu až ve čtrnácti. Tou dobou již trénoval box společně s milovaným bratrem Tomášem „Mášou“. Jeho boxerská kariéra byla lemovaná velkými jmény tehdejšího československého boxu, včetně velkého souboje v Lucerně s olympijským vítězem Julou Tormou (rok 1951), pozdějším svědkem na Jardově svatbě a posléze i trenérem. Až během vojenské služby v tehdejším klubu ATK (dlouho poté Dukla) vyvrcholila a bohužel dočasně skončila jeho boxerská kariéra, když během jednoho ze zápasů došlo ke zlomení kostí pravé ruky při jednom z tvrdých úderů. Zranění se posléze opakovalo ještě dvakrát a vynutilo si jak operaci ruky, tak i delší boxerskou přestávku.

„Za vším u mě hledej box.“

Lední hokej se u odvodové komise dostal dočasně na druhou kolej jen díky rozhodnutí vojáků. Jarda Tomsa sám tehdy nedokázal upřednostnit, kterým ze sportů by měl jít dál. Ještě v roce 1948 se totiž účastnil s týmem pražského výběru (týmů HC Stadion a SK Podolí) na tehdejší poměry úžasného zážitku ve finském Turku - hokejového turnaje s několika severskými týmy. Po návratu do již „chladného - poúnorového Československa“ a pod dojmy odchodů mnoha kamarádů do zahraničí přešel do klubu I. ČLTK (později Motorlet). Jeho hokejová kariéra pokračovala první, tehdy nejvyšší ligou - v legendárním, dnes tak diskutovaném stadionu na Štvanici. Bratr „Máša“ tou dobou trénoval boxery ze Sparty. Po několika letech však přišlo vyvrácené koleno a související pooperační záněty už nedovolily Jardovi hokej ani divizní fotbal, a proto se Jaroslav Tomsa vrátil zpět k boxu v nejvyšší soutěži. Samotný hokej Jarda ještě využil ve svém druhém filmovém angažmá - „Ledoví muži“.

„V minulosti byly sporty opravdu otázkou sezóny. Během léta hráli hokejisti
většinou tenis a v zimě končila antuka obvykle pod ledem.“

Během některých utkání začal společně s kamarádem Pepou Hönigem prezentovat i svou další lásku - hru na foukací harmoniku. Dříve vynucené housle, respektive jejich pouzdro obvykle skončilo pod jeho dětským zadkem jako „sáňky na sněhu“. Oblíbenější harmonika ale později umožnila Jardovi účast na několika zahraničních turné - mistrovství světa ve hře na harmoniku.

Univerzální kaskadér - záruka úspěchu (video)

Po několika telefonátech, s připravenými otázkami a veškerou technikou odjíždíme s Martinem do klidné, podzimem vybarvené pražské periférie. Za vrátky cílové adresy líně polehává velká fena malamuta, a proto je lépe zazvonit na pana domácího z ulice. Poslední obavy, jak pan Tomsa v tak vysokém věku vypadá, mě zaráží do kolen a veškerá fantazie nutná pro rozhovor se raději vrací do auta. Dveře se otevírají a fantazie se ochotně vrací zpět. Do svého domu nás totiž ochotně zve tentýž Jaroslav Tomsa, kterého znám snad posledních 50 let - pardon 37.

Fotografie filmových scén, plakáty boxerských a jiných utkání na nás mluví snad ze všech stěn. Necháme se vést do příjemně vyhlížejícího obýváku ověšeného obrázky, obrazy a rytinami především z tvorby našeho hostitele. Vše pečetí milé přivítání paní Tomsové, která posléze dokáže svoji velkou pohostinnost.

Následuje několik dopřesnění, příprava „studia“ a výsledek můžete vidět sami:


Rozhovor s Jaroslavem Tomsou


Krátce po rozhovoru je ještě nutné opravit jeden zásadní údaj, který jsem původně převzal z jedné internetové, zjevně neúplné filmografie. Pan Tomsa tedy osobně hrál nebo jako odborný poradce a koordinátor kaskadérů působil hned v několika stech filmech české a zahraniční produkce.

Umění malovat, umění žít

Kdybych si měl nějak spojit pojmy „box“ a „malování“, tak mě maximálně napadá věta: „Zmalovat někomu fasádu“. Jarda Tomsa je ale důkazem, že barvami nemusí hrát jen modřiny, ale i úžasná umělecká díla. Při pohledu na Jardovy obrazy je zřejmé, že má evidentní cit pro barvy a ztvárnění. Mnohem úžasnější ale je, že je pravák, a tudíž maluje obrazy rukou, která byla třikrát zlomená. Kromě klasické malby, ke které postupně došel od kresby a pastelů, se také věnuje tištěné grafice s využitím vlastních rytin. Můj osobní dojem při rozhovoru je ale takový, že Jarda Tomsa zřejmě u této techniky nekončí. Sálá z něj totiž tak pozitivní energie a takové nadšení, které by mu mohl závidět kdekdo z nás. Nenechte se ale mýlit, že Jarda dělá umění jen pro vlastní potěšení. Kromě nedávné vernisáže chystá v příštím roce výstavu dalších obrazů, právě v souvislosti s chystanou oslavou OSMDESÁTIN. No, není to frajer?! Jarda Tomsa prostě umí žít.

Stále ve střehu

Ačkoli Jaroslav Tomsa přenechal kaskadérskou společnost FILMKA svému bývalému kolegovi a blízkému kamarádovi Ladislavu Lahodovi, udržuje se svými přáteli nadále úzké vazby a sebe v dobré kondici. V garáži je zavěšený pytel a na něm stále připravené rukavice.

„Výhodou dnes je, že ten pytel se mi oproti dřívějším sparingům už nebrání.“

Na rotopedu uprostřed koupelny nevisí žádné ručníky ani oblečení a do schodů ve druhém patře vybíhá Jarda mnohem rychleji než my. Zmiňovaný malamut „Aida“ jej zřejmě doprovází na pravidelných procházkách do přírody. Ve střehu ale zůstává i jeho smysl pro humor a všeobecný nadhled.

Doslov

Pokud se chcete projet úžasnou rychlodráhou zážitků a vzpomínek pana Tomsy, pak s hlavou na špalku doporučuji k přečtení poutavou knihu Františka Černocha - „Pestrý život kaskadéra Jaroslava Tomsy“.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.12.13:40gari - klobouk dolu a palec urcite nahoru:-)vzhledem k veku je to..
22.11.13:46Geroj - palec nahoru *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (21:54) • Sám jsi potvrdil má slova z prvního komentáře a ani o tom nevíš :) Už radši nic nepiš....
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (20:40) • 70mMyW!53 ... jedna perla za druhou :D
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:34) • a pokud se bavime o zadech se vsim vsudy (whole siluet, kostra, separece,...) tak aspo...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:26) • ja za zada nepovazuju jen svalove partie jako laty, spodni zada a stredni zada...tedy t...
magazínKeone Pearson - naturální vítěz Arnol...
jari (16:48) • Nepodceňuju sílu genetiky, že se tu a tam objeví prostě hříčka přírody, ale léta zkušen...
NOVÉ INZERÁTYseznamka Sparing do posilovny
Hledám parťaka do posilovny na Praze 3 ideálně kolem Olšanského náměstí. můžu cvičit ráno od 6:0...
bazar Prodej zavedeného fitness Praha 9
Prodáme zavedené fitness v Praze 9 ( blízko obch.centra Harfa), 11 tisíc evidovaných členů. Fit...
práce Skladník/přípravář v Ronnie.cz
Společnost Dafit, s. r. o., provozovatel sportovního obchodu Ronnie.cz, hledá do svého týmu (do c...
bazar Magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky
Prodám fitness magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky ve výborném stavu, kolem 100 časopisů včetně všech plakátů které uvnitř jsou od roku 2009-2017, ale ne vždycky všechny čísla z daného roku. Pouze osobní předání v Litoměřicích. Cenu nabídněte. Ale přibližně kolem 1000,-Kč. Nabídky psát do SMS.
práce Hledáme trenéry
Do našich privátních studií na Andělu a na Florentinu hledáme nové trenéry. Pokud jsi komunikativ...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra