Reklama:

Ray Sefo:
"Vždycky budu K-1 vděčný."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Během celé svojí kariéry patřil k nejlepším, nikdy ale nedosáhl na vrchol. Přesto patří celosvětově mezi nejoblíbenější bojovníky slavné japonské soutěže. Rodák z Nového Zélandu, nekorunovaný král K-1, který si v dobách své největší slávy podmanil Japonsko a nyní žije a trénuje v Las Vegas, si našel cestu k srdcím mnoha fanoušků po celém světě nejen díky svým sportovním výkonům, ale také jako charismatická osobnost a především velký showman. Řeč nemůže být o nikom jiném než o Rayovi Sefovi. Po dlouhém snažení a hledání se mi přeci jenom podařilo sehnat kontakt na Raye. Když jsem mu napsal zprávu s žádostí o rozhovor, obdržel jsem obratem kladnou odpověď. A tak se mi dostalo možnosti a cti vyzpovídat další světovou osobnost bojových sportů.

Ray letos oslavil osmatřicáté narozeniny, avšak se sportovní kariérou ještě zdaleka končit nehodlá. Naopak, nyní má před sebou novou výzvu. Chce se totiž zaměřit na zápasy podle pravidel MMA. Na konci září absolvoval svůj druhý MMA zápas v rámci turnaje americké organizace Strikeforce a vyhrál. Nyní jsou jeho prioritou ultimátní zápasy a k přípravě má jednoho z nejlepších možných učitelů, několikanásobného šampióna americké UFC Randy Coutureho. Nicméně na japonskou K-1, kde zažil svá nejlepší léta a kde si vydobyl celosvětovou popularitu, zanevřít nehodlá. Je možné, že se objeví na finále K-1 nebo na silvestrovské akci K-1 Dynamite. Ray je pověstný svými gesty a pošklebky, kterými provokuje své soupeře a baví diváky zároveň. Když se k tomu přidá jeho velký talent a divácky atraktivní styl boje, není pochyb, že jeho zápasy patřily a stále patří k těm nejzajímavějším soubojům v K-1. Proto bude mít dveře do K-1 vždycky otevřené. Bezesporu má svá nejlepší léta už za sebou, stále ale může podávat kvalitní výkony a měřit síly i s těmi nejlepšími. On sám má pořád velkou chuť všem dokázat, že za špatnými výsledky z uplynulých dvou let nestojí ani věk, ani definitivně ztracená forma. Ostatně více už v následujícím rozhovoru…

Gratuluji k výhře ve tvém druhém MMA zápasu. Byl jsi spokojený se svým výkonem?

Za gratulaci moc děkuji. Co se týče zápasu, musím říct "ano i ne". Byl jsem spokojen, protože jsem vyhrál, a nespokojený, jelikož jsem opravdu nechtěl vyhrát takovým způsobem (pozn. red.: Rayův soupeř si ve druhém kole poranil koleno), ale jak jsem tehdy večer řekl, vezmu výhru a hned se vrátím zpátky do tělocvičny a budu se dál učit zápasení a Jiu-Jitsu.

Pořád jsi jedním z nejpopulárnějších bojovníků v K-1, takže tvoje šance na získání jednoho volného postu ve finále 16 nejlepších bojovníků K-1 byly velké. Nicméně všechny diskuse skončily, když se tvé jméno objevilo na startovní listině Strikeforce (pozn. red.: americká MMA organizace). Proč ses rozhodl vzít MMA zápas?

Vzal jsem souboj v MMA, protože jsem už předtím mluvil o zápase se Scottem Cokerem, což je prezident Strikeforce, a ten byl natolik laskavý, že mi dal příležitost ho realizovat.

Co bude dál? Plánuješ nějaký další MMA zápas, nebo se chceš vrátit zpátky do K-1?

V tuhle chvíli se soustředím na MMA a jestli se naskytne zápas v K-1 a nenaruší můj plánovaný rozvrh coby zápasníka Strikeforce, potom bych do něj šel.

Platí pořád, že trénuješ v Extreme Couture, v tělocvičně Randyho Coutureho?

Extreme Couture je poslední dva roky mým domovem a bude jím i nadále až do doby, kdy skončím se zápasením. Samozřejmě v Las Vegas také žiji, takže je to pro mě ideální ve všech ohledech.

Jaký je Randy v osobním životě?

Randy je dobrý přítel, pro mě a všechny chlapy v tělocvičně je vzorem. Jsem si jistý, že je vzorem i pro tisíce lidí po celém světě. Randy je také jedním z nejpříjemnějších lidí, které můžete potkat.

V minulých dvou letech o tebe měli fanoušci obavy. Prohrál jsi 6 zápasů v řadě. Co bylo tenkrát špatně?

V mém osobním životě se udála spousta věcí a ke konci roku 2007 jsem přišel o babičku, potom v půlce roku 2008 i o mladší sestru. Tohle teď není omluva, ale stalo se, co se stalo… Říct o zápasech, že jsem je jasně prohrál, je hodně diskutabilní. Se Semmym jsem prohrál, protože jsem udělal chybu. Místo abych se vrátil k tomu, co jsem dělal v prvním kole, jsem vše uspěchal a zaplatil jsem za to, ale to je zápas. Co se týče souboje s Badrem, tam není příliš o čem mluvit, protože vyhrál férově a zaslouženě. Zápas s Peterem… Peter je jedním z nejlepších v tomhle sportu a také je mým kamarádem, ale byl jsem tehdy dost nemocný. Co se týče ostatních zápasů, myslel jsem, že jsem je vyhrál, ale z nějakého důvodu rozhodčí spali, zatímco já jsem zápasil. (smích)

Četl jsem, jak si říkal v nějakém rozhovoru, že ses v té době více soustředil na natáčení filmů než na přípravu na zápas. Jak se ten film nebo filmy jmenují?

V první řadě jsem nikdy neřekl, že jsem hrál ve filmech. Řekl jsem, že jsem měl několik filmových projektů, které byly v přípravě, ale nic nebylo potvrzeno a všechno zůstalo ve fázi přípravy.

Na konci uplynulého roku jsi porazil korejského giganta Hong Man Choie. Když jsem tě potom viděl na komentátorském stanovišti, budil jsi dojem, že si vítězství opravdu užíváš…

Zápasit s Hong Man Choiem není příliš lehké, protože je tak obrovský, ale byl jsem přesvědčen, že ho dokážu porazit. Komentování miluji, je to jedna z věcí, kterou si opravdu užívám, zejména s Mikem Schiavellou a Ernestem. A samozřejmě pokaždé, když vyhraji, mám radost.

Myslím, že spousta lidí očekávala, že budeš mít v roce 2009 další zápasy v K-1. To se ale nestalo. Nicméně K-1 chystá v tomto roce ještě dva turnaje - finále K-1 a K-1 Dynamite. Máš nějaké jednání s japonskými organizátory ohledně zápasu na některé ze zmiňovaných akcí?

K-1 a já jsme se dohodli, že pro ně budu zápasit, pokud se naskytne nějaký souboj. Takže bych nebyl překvapený, kdybych byl povolán k zápasu na jednom z těchto turnajů.

Mohl bys teď říct, jak dlouho chceš ještě pokračovat v aktivní kariéře?

Nyní se cítím skvěle, takže je těžké odhadnout, jak dlouho ještě budu pokračovat v zápasení. Nekouřím, nepiji, neberu drogy, neflámuji, cítím, že vydržím ve hře o trochu déle než většina ostatních. Randy Couture je 46letý mladík a stále je silným bojovníkem. Proč? Protože je také jedním z těchto chlapů.

To je dobrá zpráva, že se cítíš ve svých 38 letech pořád dobře.

Ano, cítím se skvěle. Tím myslím, že se cítím lépe než před 7 lety.

Den po tvém MMA zápasu proběhlo finále 16 nejlepších bojovníků K-1. Už jsi viděl zápasy? Co na ně říkáš? Očekával jsi takové výsledky a vítěze, nebo tě někdo překvapil?

Jasně, zápasy jsem viděl. Po mém souboji jsem šel se svým týmem ven něco pojíst a potom jsme se vrátili na hotel sledovat zápasy. Byl jsem překvapen Peterovým a Melvinovým zápasem. U Melvina a Remyho si myslím, že mělo být nastavované kolo, ale zbytek zápasů se vyvíjel způsobem, jaký jsem čekal.

Máš nějaký typ na vítěze?

U turnajů to je těžké říct, ale rád bych viděl jako vítěze Badra nebo Jeroma, protože oba ho ještě nevyhráli a oba to jsou skvělí bojovníci.

Pár měsíců zpátky proběhlo na jednom zahraničním diskusním fóru hlasování o nejlepší K-1 zápas a tvoje legendární bitva s Markem Hutnem zvítězila. Nicméně je nějaký zápas, který máš ty sám nejraději?

Mám rád všechny, protože z každého zápasu se něco naučím.

Kdy jsi začal s tréninkem bojových sportů? Kolik ti tehdy bylo let? A jak ses vlastně dostal k bojovým sportům?

Svůj první pár boxerských rukavic jsem měl, když mi bylo pět. Dostal jsem je od táty. S bojovými sporty jsem začal v 15 letech.

Vím, že máš spoustu titulů ještě z dob, než si vstoupil do K-1, ale pamatuješ si ještě, co bylo hlavním důvodem, díky němuž ses do K-1 dostal?

Poté, co jsem zápasil s jedním z nejlepších fighterů Andrem Mannaartem o jeho titul, si mě K-1 vyžádala a zbytek je historie…

Co pro tebe, po tolika letech strávených v K-1, tahle organizace znamená?

K-1 pro mě znamená hodně, protože poskytla mně a ostatním bojovníkům prostor ukázat naše talenty a dobře nás za to platila. Vždycky budu K-1 vděčný.

Máš nějaké dobré přátele mezi fightery?

Kromě Glaubeho Feitosy a Francisca Filha, které beru jako své bratry, to jsou i mí tréninkový partneři Ernesto Hoost, Peter Aerts, Badr Hari, Gokhan Saki, Chalid Arrab, Sam Greco, Stefan Leko a Jerome Le Banner…

Patříš k největším showmanům v K-1, takže se nabízí otázka, zda nemáš nějakou zábavnou historku ze zákulisí?

V zákulisí se před tím, než nastoupíme do arény, opravdu nic neděje, protože všichni bojovníci jsou příliš soustředění na své zápasy.

Jak momentálně trénuješ? Připravuješ se konstantně během celého roku jako zamlada, nebo stylem dvou až tříměsíční přípravy před zápasem a zbytek volno?

Ano, letos jsem trénoval během celého roku. Před pár týdny jsem měl zápas, vzal jsem si 5 dní volna a pak jsem se zase vrátil do tělocvičny.

Mohl bys prozradit svůj tréninkový regiment, dejme tomu v horizontu jednoho týdne? Jak vypadá tvoje typická tréninková příprava a z čeho se skládá?

V pondělí ráno chodím běhat, potom trénuji jiu-jitsu, večer absolvuji nácviky na lapách a trénink zaměřený na MMA. V úterý v 9 hodin ráno mám fyzickou a silovou přípravu, večer potom trénink zaměřený čistě na sparing v boxu, kickboxu a MMA. A podobně to pokračuje během celého týdne. V neděli mám volno.

Fanoušci tě milují také kvůli tvým komediálním vsuvkám během zápasu. Většina bojovníků při příchodu do ringu vypadá vážně až naštvaně, ale ty tam jdeš s úsměvem na tváři a potom provokuješ soupeře gesty a pošklebky. Zajímalo by mě, jak to vnímáš? Zda ti to pomáhá psychicky se uvolnit, zda tím chceš provokovat soupeře nebo prostě jen pobavit lidi?

Zápas v bojových sportech je tvrdý a tak ho chci udělat zábavným, ale tohle jsem prostě já a užívám si to. Zároveň rád nechávám ostatní bojovníky, aby si mysleli, že mě nemůžou zranit.

Co podle tebe představuje nejdůležitější faktory v zápase?

Je příliš mnoho věcí, které jsou potřeba, abyste se stali dobrým bojovníkem nebo udělali dobrý zápas. Myslím, že jedny z nejdůležitějších složek jsou srdce, nasazení, motivace, obětavost, schopnosti a sebedůvěra.

Viděl jsem několik tvých fotek s Mickeym Rourkem. Vypadá to, že jste velmi dobří kamarádi. Jak jste se seznámili?

Mickey je můj velice dobrý kamarád, teď už je to šest let, co se známe. Poprvé jsme se potkali v Japonsku prostřednictvím jednoho mého kamaráda, který dělal Mickeymu v Japonsku bodyguarda. Příběh o tom, jak jsme se seznámili, je hodně dlouhý, protože probíhal přes jeho kamaráda v New Yorku a Londýně a mého kamaráda ve Švédsku, až se naše cesty spojily v Japonsku a od té doby jsme dobrými kamarády. Mickey je skvělý chlap!

Pocházíš z Nového Zélandu, hodně času jsi strávil v Japonsku a nyní žiješ v Las Vegas. Kromě toho jsi procestoval pěkný kus světa. Je nějaká země, kterou sis oblíbil nejvíc? Kulturou, stylem života, prostředím…

Rád se seznamuji s lidmi po celém světě a rád jezdím do jiných zemí a poznávám jiné lidi a to, jak běžně fungují den po dni.

Jaký je běžný život v Las Vegas?

Miluji to tady, je tu tolik věcí k dělání, tolik show k vidění a každý, kdo je ve světě zábavy, přichází do Vegas. Počasí je pořád slunečné, což já miluji.

Už jsi přemýšlel, co budeš dělat, až skončíš se zápasením? Čemu se dál věnovat?

Jasně, asi rok a půl zpátky jsem spolu se svým obchodním partnerem odstartoval produkční společnost pracující s filmem a hudbou. Hraní a komentování jsou další činnosti, kterým se rád věnuji.

Máš nějaký sen, který se ti zatím nepodařilo vyplnit?

Pár věcí by se našlo, ale nemyslím, že my lidé si můžeme někdy splnit vše, co chceme, protože vždycky chceme něco víc. Takový je prostě život, takže se musíme posunout dál a vyplnit si jiné části života, které můžeme mít více pod kontrolou.

Slyšel jsem o tvém gymu Ray Sefo´s Academy. Znamená to, že se v současné době věnuješ i trénování druhých?

Akademie byla zavřena. Můj dřívější obchodní partner Dixon Micver ji nechal padnout. Ukázal se ne jako příliš slušný člověk, ale bude žít se svojí nepoctivostí po zbytek života.

Poslední otázka na závěr - poslal bys nějaký vzkaz svým věrným fanouškům v České republice a na Slovensku?

Všem fanouškům v České republice a na Slovensku mockrát děkuji za všechnu přízeň a podporu během let. Jste prostě úžasní! Takže díky moc, opatrujte se a Bůh žehnej každému z vás.


Foto:
soukromý archiv Raye Sefa
oficiální web K-1


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.11.11:25Marios - Perfektni .... Z ty stary skoly jsou vsichni bombardaci +1
04.11.09:46mirio - Díky za rozhovor. Moc pěkný a naprosto souhlasím - patřil ..
02.11.22:19spt - ano mas pravdu narazam tym na posledne 2 roky to dostaval ..
02.11.21:24Geroj - spt: Jasně, on měl poslední dva roky (2007, 2008) černé ob..
02.11.18:03spt - urcite mas pravdu, ale mozno som mal smolu na zapasi ale c..
02.11.16:19Geroj - Já bych rozhodně neřekl lepší průměr, patřil k nejlepším v..+1
02.11.16:09spt - myslim ze nieco bolo o nom nadhodnotene.. ja by som poveda..
02.11.13:38fyschy - Ray je prostě bombarďák
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (14:09) • *32* *88*
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (13:55) • Jo, to mě mohlo napadnout, že to tak dopadne :) Tak děkuji, i když to nebylo zveřejněno...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (12:20) • Krásný předvánoční čas přeji... a ze sluchátka se ozvalo: `Ale jistě, žádný problém...`...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (11:35) • Dobrý den, můžu se zeptat, kdy bude vyhlášení celoročních výsledků? Pokud se nepletu, m...
magazínSauna podporuje svalový růst a zotave...
m_hosnedl (00:06) • Dobrý den, před silovým tréninkem doporučujete dodržet celý saunovací cyklus? Tedy 3x 1...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra