Reklama:

Worlds Strongest Man 2009
- reportáž & výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Ten, kdo od soutěže Worlds Strongest Man 2009 očekával neuvěřitelné výkony a strhující souboje, nemůže být v žádném případě zklamán. Tento ročník byl navíc s ohledem na obsazení startovního pole v mnohém výjimečný a skutečně tedy bylo na co se dívat.

Kvalifikační kola probíhala, dalo by se říci, podle očekávání, ačkoliv přinesla i některé překvapivé momenty. V první kvalifikační skupině zvítězil s velkým bodovým náskokem Derek Poundstone. Druhým postupujícím byl Kanaďan Louise-Philippe Jean.

Ani ve druhé skupině se žádné překvapení nekonalo a Litevec Zydrunas Savickas hladce prošel do finále. Velmi dobře si vedl Brian Shaw, který se držel těsně za Savickasem a vybojoval si tak druhou postupovou pozici.

Phil Pfister odsunul Mariusze hned v prvních třech disciplínách na druhé místo, a přestože později zaznamenal značnou bodovou ztrátu při čtvrté disciplíně - mrtvém tahu (je to již tradičně jeho velká slabina), stal se nakonec vítězem třetí kvalifikační skupiny. Mariusz Pudzianowski ale možná jen taktizoval a šetřil síly na finále. Vědom si toho, že z dalších závodníků jej nikdo nemůže ohrozit, si pouze hlídal svoji pozici a spokojil se s druhým postupovým místem.

Poměrně překvapivý vývoj bylo možné sledovat ve skupině č. 4. Travis Ortmayer byl ze šestice závodníků bezpochyby papírovým favoritem, ale již od počátku se jeho umístění v jednotlivých disciplínách rozhodně nedala označit za očekávaná a Travis se pohyboval kolem čtvrtého místa. Jak později řekl, příčinou byly zdravotní komplikace (z informací, které se mi podařilo vypátrat, mělo jít o virózu a žaludeční problémy). Travis sám řekl, že se během prvních dvou dnů kvalifikace cítil tak zle, že snad ani do finále postoupit nechtěl. V závěru se ale konečně projevila jeho pověstná bojovnost a vítězstvím v disciplíně Atlas Stones si nakonec zajistil druhou postupovou pozici. Překvapivým vítězem skupiny se stal Laurence Shahlaei, který se v minulém roce neprobojoval do finále.

Terry Hollands získal první postupové místo v páté skupině. Druhým finalistou se stal Dave Ostlund, který musel odrazit nápor Andruse Murumetse.

Spojené státy tak dosáhly zatím největšího úspěchu v historii soutěže, když se do finále probojovalo hned 5 zástupců - Poundstone, Ortmayer, Pfister, Shaw a Ostlund.

Finalisté soutěže Worlds Strongest Man

Pokud někdo pochyboval, že téměř 180 kg vážící Zydrunas Savickas disponuje dostatečnou kondicí, rychlostí, nebo obratností pro soutěž tohoto formátu, pak musel na základě průběžných i konečných výsledků nejspíše dlouze přemýšlet, jak k takovému naprosto chybnému závěru vůbec došel.

Travis Ortmayer na toto téma: „Říkal jsem Vám to, všem, kteří tvrdili, že Savickas je příliš pomalý, nemá dostatek kondice pro soutěž tohoto typu a podobné nesmysly. Nikdy jsem neviděl 180 kg vážícího člověka pohybovat se tak jako on“.

O tom se mohli v průběhu soutěže přesvědčit všichni závodníci. Již v průběhu první disciplíny - Fignal Fingers (převracení pěti železných sloupů o váze 200 - 320 kg) - dal totiž Savickas všem konkurentům zcela jasně najevo, že tento rok přišel bojovat o titul a přípravu rozhodně nepodcenil. Zvítězil v čase necelých 29 sekund a ustanovil tak v této disciplíně nový světový rekord. Další favorité Poundstone a Pudzianowski se umístili až na pátém a šestém místě a pozice před nimi obsadili Ortmayer, Shaw a Ostlund.

Zde bychom mohli zmínit další velmi často citovanou větu: „Never count Mariusz out!“ Tedy: „Nikdy předem neodepisujte Mariusze!“ Často se spekulovalo o jeho současné formě nebo o zranění bicepsu, které prodělal před necelým půl rokem. Sám Mariusz Pudzianowski se vyjádřil v tom smyslu, že svůj sen si již splnil ziskem pěti titulů a soutěž WSM pro něj již není ničím výjimečná. Ať již Mariusz prohlásí cokoliv, i kdyby tvrdil, že na Maltu odlétá pouze popíjet koktejly a sledovat západy slunce, vždy od něj můžete očekávat jen jednu jedinou věc - bude připravený na 100 % a bude bojovat do posledních sil a do roztrhání těla, aby zvítězil.

To dokázal již ve druhé disciplíně. Po šestém místě ve Fignal Fingers přišla právě jeho silná disciplína - Farmers Walk. Závodníci přenášeli na vzdálenost 50 m v každé ruce zátěž rovných 160 kg. Mariusz celou trasu doslova prosprintoval za neuvěřitelných 25 sekund a suverénně zvítězil. Druhý Derek Poundstone ztrácel na tento výkon více než 6 sekund, což je rozdíl, který je možná na první podhled zanedbatelný, ale na soutěži tohoto formátu znamená takřka rozdíl jedné třídy. Malou bodovou ztrátu zde zaznamenal Savickas, který obsadil čtvrté místo. Přesto se po druhé disciplíně udržel s dvoubodovým náskokem na první pozici v průběžném pořadí.

Třetí disciplínou bylo tahání 44 tun vážícího letadla na vzdálenost 25 metrů. Závodníky na prvních pěti místech dělily jen nejtěsnější rozdíly několika desetin vteřiny. Zvítězil obrovitý Angličan Terry Hollands. Druhým místem si pozici leadera závodu upevnil Savickas a na děleném třetím a čtvrtém místě skončili Shaw a Ortmayer.

Velkou bitvu sliboval Axle Press, tedy zdvih 154 kg vážícího soukolí na maximální počet opakování v časovém limitu 75 sekund. Očekával se především souboj Savickase, pro kterého je tato zátěž ve srovnání s jeho maximálními výkony takřka zanedbatelná, a Dereka Poundstona, který se v tlakových disciplínách vypracoval do absolutní světové špičky (kdysi to údajně byla spíše jedna z jeho slabších stránek). Od Mariusze se zde očekával velmi dobrý výkon, který ale nebude stačit ani na Savickase ani na Poundstona, kteří disponují mnohem větší maximální silou než on. Mariusz ale opět překvapil, když se nakonec dělil o druhé místo s Poundstonem shodným počtem osmi opakování. První místo obsadil Savickas, který zvládl ještě o jedno více.

V tuto chvíli vedl v průběžném pořadí Zydrunas Savickas s počtem 36 bodů. Na druhém místě se s poměrně výraznou ztrátou držel Mariusz Pudzianowski (29,5 b.), na něhož útočil Derek Poundstone, kterého od druhé pozice dělil pouhý jeden bod. Pokud se až dosud někomu zdál vývoj soutěže předvídatelný, přímočarý a málo napínavý, dočkal se nyní překvapivého zvratu. Čtvrtou disciplínu - Boat Pull (přitahování zátěže vsedě, tentokrát to byl 300 kg vážící člun, umístěný na pojízdné konstrukci, který závodníci přitahovali na laně do kopce) - vyhrál s velkým náskokem před ostatními závodníky Brian Shaw, který se až dosud s velmi dobrými výkony držel na čtvrtém místě v průběžném pořadí a nyní si ještě o jednu příčku polepšil. Druhé místo vybojoval Mariusz a na třetím místě se umístil Travis Ortmayer. Naprosto neočekávané bylo sedmé místo Dereka Poundstona. Tato bodová ztráta ho rázem odsunula z průběžné třetí pozice a prakticky znamenala ztrátu možnosti bojovat o titul. Ještě hůře zde dopadl Savickas, který skončil osmý. I nadále sice zůstával na prvním místě v průběžném pořadí, ale Mariusz na něj v tuto chvíli ztrácel pouze 0,5 bodu.

Car Deadlift (neboli mrtvý tah s automobilem umístěným ve speciálním aparátu) je další z klasických disciplín, které jsou pro soutěž Worlds Strongest Man v posledních letech charakteristické. V minulém roce se zvedalo 340 kg a letos pořadatelé číslo zaokrouhlili na 350. Pochopitelně, zvedalo se na maximální počet opakování v časovém limitu 75 sekund. Startovní pole nabízelo doslova zástup závodníků, jejichž výkon v mrtvém tahu se pohybuje kolem 400 kg. Očekávalo se, že předvedou neuvěřitelné výkony a tak se také stalo. S osmi opakováními se na děleném čtvrtém a pátém místě umístili Terry Hollands a Brian Shaw. Druhá a třetí pozice patřily opět dvěma závodníkům se shodným výkonem - Mariusz a Poundstone zvládli 9 opakování. Pochyboval snad někdo o vítězi této disciplíny? Zydrunas Savickas zvládl s 350 kilogramy jen stěží uvěřitelných 11 opakování a upevnil si tak s dvoubodovým náskokem první pozici v pořadí.

Tradiční finálová disciplína byla letos neobvyklá co do použité zátěže. Atlas Stones - betonové koule, které závodníci zvedají na vyvýšené podstavce - letos vážily pouze 100, 110, 120, 140 a 160 kg. Částečně to bylo kompenzováno tím, že se kameny musely k plošinám do vzdálenosti několika metrů donést. Ačkoliv se Ortmayerovi v této soutěži rozhodně nedařilo podle jeho představ, bojoval ve finále ze všech sil a vítězstvím v této disciplíně dostál pověsti nejlepšího „stone liftera“ na světě. Závodníci nastupovali na tuto disciplínu ve dvojicích a tak se spolu střetli Zydrunas Savickas a Mariusz Pudzianowski. Aby Mariusz získal titul, musel by tuto disciplínu vyhrát a zároveň by v této disciplíně musel Savickas výrazně ztratit. Nic takového se ale nestalo, Savickas dosáhl druhého nejlepšího času, zatímco Mariusz zde skončil až na pátém místě. Derek Poundstone se už mohl snažit pouze stahovat bodovou ztrátu, kterou zaznamenal v páté disciplíně. V takto nabitém startovním poli to ale bylo takřka nemožné. V souboji o třetí místo v celkovém pořadí jej nakonec porazil Brian Shaw.

Vítězem soutěže Worlds Strongest Man 2009 se stal Litevec Zydrunas Savickas, který je tak zatím jediným strongmanem, který má na svém kontě tituly ze všech významných světových soutěží - Arnold Strongman Classic, Fortissimus, IFSA Worlds a nyní také Worlds Strongest Man. Paul Ohl, jeden z pořadatelů soutěže Fortissimus o něm řekl: „Zydrunas Savickas je bezpochyby největším strongmanem moderní éry tohoto sportu.“


Konečné pořadí:
1. Zydrunas Savickas
2. Mariusz Pudzianowski
3. Brian Shaw
4. Derek Poundstone
5. Travis Ortmayer
6. Terry Hollands
7. Phil Pfister
8. Dave Ostlund
9. Laurence Shahlaei
10. Louis-Philippe Jean


Zdroj:
www.marunde-muscle.com
www.theworldsstrongestman.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.10.22:54mysH - vahy se tezko nekde doctes. Nejlehci tam byl asi Marius a ..
10.10.21:25Iron Lung Power - Masaker. CIZO prosím Ťa, telesné hmotnosti všetkých pretek..
10.10.08:07Sloty - Jako obvykle výbornej článek ;) a hlavně mě potěšilo, že v..
10.10.01:17holu - pěkný článek, jsou to zvířata *79*
09.10.22:05ygg - díky, Cízo, hezký článek!*79*
09.10.20:08squater - Super info!
09.10.19:26qAndrew - Dík za info *79* Taky nechápu postoj pořadatelů, k propaga..
09.10.17:18CIZOPASNIK - Diky, neco malo uz jsem zahledl, ale jsou to videa divaku ..
09.10.17:11Holy - Bezva článek, Michale. Když bys někde vyhrabal nějaký vide..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra