Reklama:

Čeští strongmani na Slovensku
- O Meč Matůša Čáka Trenčianského 2009

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V neděli 27. 9. 2009 se ve slovenské Dubnici nad Váhom konala tradiční silácká soutěž „O meč Matůša Čáka Trenčianského 2009“. Zúčastnili se jí i tři naši přední závodníci z kategorie „profi“ strongmanů - Jan Šalata, Jiří Žaloudek a Lukáš Svoboda. Já jsem sice s fotoaparátem přítomen být nemohl, nicméně Honza Šalata mi velice laskavě poskytl své fotografie a telefonický rozhovor, za což mu velmi děkuji. Mohu Vám tak přinést alespoň telegrafický reportík.

Tito borci hájili české barvy v Dubnici, zleva: Jiří Žaloudek, Jan Šalata a Lukáš Svoboda.

Soutěž byla mezinárodní (šlo o evropský pohár) a mimo našich strongmanů se tak zúčastnili i slovenští borci Luboš Pevný, Branislav Golier, Michal Petrík, dále Alexander Soboslay, Imrich Haver, siláci z Polska Gabriel Kowalski (přezdívkou Mandarin) se svým kolegou a jeden závodník z Maďarska. Rozhodčími byli Jan Křeháček a Georgis Patenidis.

Symbolické pasování závodníků samotným Matůšem Čákem.

Již zahajovací disciplína tohoto závodu se ukázala být téměř "likvidační". Bylo jí tahání kamionu, neboli Truck Pull. Váha tahače (cca 7,5 tuny) nebyla až tak neobvyklá, ale tahalo se na 20 metrů dlouhé trase a do kopce. Závodníci sice měli k dispozici lano, kterým se mohli přitahovat, ale i tak to většině z nich nebylo mnoho platné. Na vině byl nejen zrádný kopec, ale i špatný stav povrchu (rozbitý a pospravovaný asfalt). V časovém limitu zvládl urazit celých 20 m pouze jediný závodník - Honza Šalata, startující s číslem 3, který trasu zdolal za 54 sekund. Druhý Braňo Golier zvládl v časovém limitu jedné minuty dopravit tahač na metu cca 14,5 m a třetí byl trochu překvapivě poměrně lehký borec Mišo Petrík (14 m). Posledním závodníkem, který zvládl alespoň polovinu trasy, byl Luboš Pevný. Ostatní závodníci se "zasekli" na cca druhém metru.

7,5tunový tahač a 150 kg Honza Šalata - nakonec zvítězila vůle nad hmotou.

Na druhou disciplínu, kterou byl Super Yoke o hmotnosti 370 kg, již nastupovali borci zakyselení a docela unavení. I tak byli ale k vidění skvělé výkony. 20 m s yokem prosprintoval Honza Šalata za bleskových 12 s. Druhý byl Golier (17 s) a třetí rovněž velmi rychlý Petrík (cca 20 s). V závodním poli se neztratil ani Lukáš Svoboda s časem cca 25 s.

Sprint se zátěží 370 kg v podání Honzy Šalaty

Třetí disciplínou v pořadí byla kombinace, neboli Medley, skládající se z nošení cca 300 kg ohrady na 20 m a následně běhu zpět s tradičním náčiním této soutěže - 150 kg mečem Matůša Čáka. Zvítězil opět Jan Šalata, druhý byl Braňo Golier a třetí místo v této disciplíně obsadil Michal Petrík.

Medley - přenášení ohrady a meče

Čtvrtým úkolem na pořadu dne byl zdvih nápravy o hmotnosti 125 kg (takzvaný Axle Press). Zde se očekával solidní výkon maďarského borce, který při rozcvičování předváděl skvělou vzpěračskou techniku. Stejně jako v předcházejících, i v této disciplíně ale nakonec dominoval Honza Šalata, který se tentokrát podělil o prvenství s Lukášem Svobodou. Oba zvládli vynikajících 8 opakování. Michal Petrík předvedl velmi hezkých 6 zdvihů a Pevný s Golierem zvládli 5 opakování.

V podání Honzy Šalaty velmi pohodový Axle Press

Dále následovaly schody síly. Na 4 stupně bylo třeba dopravit postupně 180, 220 a 260 kg závaží. Všechna břemena zvládli vyházet až nahoru Šalata (31 s), Golier (cca 37 s), Svoboda (cca 40 s) a Jirka Žaloudek (necelých 60 s).

Schody síly

Poslední disciplínou bylo přehazování 150 kg vážícího Atlas Stone přes 135 cm vysokou hrazdu. Zde měl již Honza Šalata takový bodový náskok, že si mohl dovolit taktizovat a přehodit kouli „pouze“ pětkrát. Tato disciplína je již tradičně silnou stránkou Braňa Goliera, který v ní také přesvědčivě zvítězil s počtem sedmi přehození. Druhý byl Haver (6 opakování) a dále s pěti opakováními Pevný, Petrík a Šalata. Čtyři přehození betonové koule zvládl Lukáš Svoboda. Jirka Žaloudek si pravděpodobně vzhledem k problémům s bicepsem s touto disciplínou bohužel poradit nedokázal.

Atlas Stone - dle výrazu tváře je vidět, že se Honza nenudil.

Finálové pořadí tedy vypadalo takto: prvenství si v Dubnici zcela přesvědčivým výkonem vybojoval Šalata, druhou příčku obsadil Golier, třetí místo Petrík. Na dalších pozicích se umístili Kowalski, Svoboda, Pevný a další. Jan Šalata si tak již podruhé odnesl krásný meč jako trofej této soutěže. Pokud se mu povede zvítězit i příští rok, překoná tak třemi vítězstvími v řadě dosavadní rekord Pavola Jambora. Věřím, že se to podaří!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.10.12:10Jasme - perfektní disciplíny a krasne vykony, gratuluju všem kluků..
06.10.10:14ygg - Šalaty je pro ČR+SR už evidentně škoda.
06.10.09:46Rachela - super Igor! len tak dalej
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 119 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra