Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

K-1 WGP 2009: finále
16 nejlepších - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Po sobotních bojích 16 nejlepších bojovníků K-1 jsou známa jména osmi postupujících, kteří dokázali úspěšně zdolat poslední překážku na cestě za velkým finále a budou mít šanci usilovat o titul nejlepšího z nejlepších pro tento rok. O letošním šampiónovi K-1 se bude rozhodovat v sobotu 5. prosince. Dějištěm finálových bojů bude stejně jako loni jokohamská Aréna. Při pohledu na neúspěšné, kteří zůstali před branami finále, se nabízí myšlenka, že nezadržitelný konec slavné éry první generace bojovníků K-1 je tady a pomalu se blíží dny, kdy bude definitivně završena a uzavřena sportovní kariéra hrdinů z 90. let. Nová generace mladých fighterů pomalu vytlačuje bojovníky ze staré školy z pozic leaderů soutěže a tlačí se na jejich místa. Tento neodvratný proces nejlépe dokresluje případ holandského dřevorubce Petera Aertse, který se možná po více než 16 letech nepodívá do finále. Nicméně když říkám možná, tak už předbíhám vývoj událostí, proto bude nejlepší začít u toho, jak vlastně probíhaly sobotní boje a kteří adepti budou letos usilovat o celkové vítězství ve finálové pyramidě.


Melvin Manhoef vs. Remy Bonjasky

Eliminační boje zahájil souboj dvou Holanďanů Melvina Manhoefa a úřadujícího šampióna K-1 Remyho Bonjaskyho. Melvin, poučen z nezdarů z předchozích vzájemných střetnutí, zvolil proti svému krajanovi zcela odlišnou taktiku, než je u něj zvykem, a dokonale ho v úvodu zápasu zaskočil. Agresivní, přímočarý a ofenzívně laděný styl, jenž je pro něj tolik typický, vyměnil za boj z ústupu a nechal Remyho, aby za ním chodil, zatímco byl připraven na pohotový přechod z ústupu do útoku. Bonjaskymu se soupeřova taktika očividně příliš nezamlouvala, jelikož jeho styl je založen na výchozím boji z obrany a vyčkávání na chybu protivníka, role útočného fightera mu v tomhle zápase neseděla. Melvin čekal na útoky „létajícího gentlemana“, které přicházely především z round-kicků a lowkicků a následně odpovídal rychlými údery. Jeho hlavní zbraní byly zejména časté údery na spodek, které o hlavu vyššímu sokovi příliš nechutnaly. Mezitím ještě stihnul Remyho v klinči několikrát strhnout na zem. Po dvou opatrných kolech to vypadalo, že mírná bodová převaha je na straně Melvina a stávající šampión tak šel do posledního kola s břemenem bodové ztráty. Díky tomu začal zápas v poslední části konečně nabírat na obrátkách. Remy rozjel svůj typický kolotoč kopů. Kopy na hlavu i celé tělo se na Melvina snášely ze všech stran. Ten se snažil odpovídat údery, ale více ze hry měl Remy a začal proto sbírat potřebné body.

Melvin předvedl neskutečný spinning hook kick (pozn.: kop z otočky) na hlavu soupeře. Bohužel pro něj, jen do Remyho krytu. V závěru kola Melvinovi docházela šťáva, z čehož těžil stávající šampión, ale do ostřejší výměny u těla se mu nechtělo, a tak pokračoval v okopávání a přidal několik kolen v klinči. Přestože Melvin většinu vysokých kopů kryl, stála ho obrana spousty sil. V posledních vteřinách zápasu procpal skrz Remyho kryt tvrdý zvedák, ale málo platné, třetí kolo bylo jednoznačně v režii Remyho. Vítězem a prvním finalistou se na základě jednomyslného rozhodnutí rozhodčích stal Remy Bonjasky.


Glaube Feitosa vs. Errol Zimmerman

O druhém finalistovi se mělo rozhodnout v zápase mezi Glaubem Feitosou a Errolem Zimmermanem. Feitosa dostal šanci oplatit Errolovi porážku z minulého roku, využít ji však nedokázal. Souboj probíhal obdobně jako před rokem. Errol zahájil lépe a pustil se do brazilského kyokushin karatisty sériemi úderů zakončovanými tvrdými lowkicky. Ve druhé polovině prvního kola se nejprve stáhl, Glaube tak stihl rozdat také pár svižných lowkicků na Holanďanova stehna, v závěru se ale Errol znovu odhodlal k útoku, zahnal Brazilce do provazů a nechybělo mnoho, aby ho poslal do počítání. I ve druhém kole byl lepším bojovníkem Errol, převyšoval Feitosu boxingem i celkovou aktivitou. Feitosa se snažil na soupeřovy útoky odpovídat kontry a lowkicky, ale působil mnohem pasivněji než soupeř. Svěřenci slavného klubu Golden Glory se v závěru kola podařil ukázkový naskočený round-kick, a tak nebylo pochyb, že i druhá tříminutovka skončila ve prospěch Zimmermana.

Stejně jako loni se teprve ve třetím kole dokázal Glaube naplno rozjet a přebrat otěže zápasu do svých rukou. Errol jakoby postupně odcházel s dechem. Feitosa konečně předvedl pár ze svých pověstných „brazilian“ kopů a druhý pokus mířený na hlavu soupeře mu vyšel. Errol si raději odstoupil od soupeře, aby zásah rozdýchal. Ke konci zápasu přeci jen nedovolil, aby si Feitosa vytvořil permanentní tlak, prostřednictvím kterého by dokázal zdramatizovat dosavadní vývoj zápasu a znovu začal na každý útok odpovídat protiútokem. Jeden rozhodčí viděl souboj jako remízu, zbylí dva se přiklonili na stranu Erolla. Díky vítězství 2:0 na body se holandský fighter podívá již podruhé za sebou do velkého finále. Brazilský veterán ani tentokrát nedokázal najít recept na mladého Holanďana a stejně jako loni se mu stal osudným protivníkem, přes něhož nedokázal projít do závěrečných bojů.



Ruslan Karaev vs. Kyotaro

V pořadí třetí eliminační souboj svedl do ringu Ruslana Karaeva a současného držitele titulu K-1 ve váze do 100 kg Kyotara. Kyotaro nikterak neskrýval velký respekt vůči soupeři a od úvodních vteřin zápasu bojoval z ústupu. I když „boj z ústupu“ je příliš slabý výraz toho, co Kyotaro v ringu předváděl. Jeho pobíhání po obvodu ringu spíše připomínalo počínání lovené kořisti, jež prchá před hodně hladovým predátorem. Ostatně brzy si za svůj výkon vysloužil nevoli publika. Ruslan neměl příliš příležitostí něco předvést, a tak alespoň diváky navnadil spinning hook kickem, za který ihned přidal spinning back fist (úder rukou z otočky). V obou případech minul cíl, ale jako demonstrace jeho technické vyspělosti a rychlosti to bylo velmi působivé. I ve druhém dějství jsme mohli být svědky, jak Ruslan se střídavými úspěchy nahání japonského šampióna po ringu. Několik úderů a kopů skončilo na Kyotarově hlavě. Japonec zasahoval jen příležitostně a jeho útoky nepředstavovaly pro Ruslana větší nebezpečí. Při začátku posledního kola si oba bojovníci byli vědomi Ruslanovi převahy v tomto zápase a tak si vyměnili role. Kyotaro začal chodit za svým soupeřem a Ruslan byl tím, kdo bojoval z ústupu. Ruský blesk předváděl výborný pohyb na nohou a lehce se přenášel z obrany do útoku. Předvedl další nádherný spinning back fist. Pokusil se o něj ještě dvakrát, ale neúspěšně. V závěrečných 20 vteřinách se strhla velká přestřelka. Vzduchem létaly háky, zvedáky a rovné údery. Většina z nich minula cíl, a tak se už nic na bodovém stavu nezměnilo. Verdikt rozhodčích přiřknul po právu výhru 3:0 na body Ruslanovi.



Ewerton Teixeira vs. Singh Jaideep

Pravděpodobně nejslabší a nejnudnější souboj sobotního turnaje mezi sebou svedli Ewerton Teixeira a Singh Jaideep. Výkony obou bojovníků by si v ostatních zápasech sotva vysloužily byť jediný bod v celkovém součtu bodování rozhodčích. Bitva prostá akce se vyjma závěru nesla v pomalém až ospalém tempu. Zpočátku aktivnější Teixeira několikrát zaútočil sérií úderů, ke kterým přidal pár dobře mířených lowkicků na vnitřní stranu Jaideepova stehna. Ve druhém kole se zápasové tempo ještě více zpomalilo. Byl to především Teixeira, kdo zklamal publikum. Jakožto mistr světa v kyokushin karate rozhodně nepředváděl výkon hodný držitele tohoto titulu. Do Jaideepa, pasovaného v předzápasových prognózách na nejslabšího člena finálové šestnáctky, příliš nadějí vkládáno nebylo. Diváky, kteří mezitím upadli do poněkud apatického stavu, probudily až poslední vteřiny třetího kola, během nichž se v ringu strhlo několik výměn. Nejvážnější moment celého klání představovalo Jaideepovo koleno, po kterém brazilskému karatistovi nebezpečně rychle vyletěla hlava z krytu.

Verdikt rozhodčích vítěze nepřinesl, a proto se muselo poprvé a zároveň naposledy během turnaje nastavovat. V prvním nastavovaném kole se oba bojovníci bohužel opět vrátili k pasivnímu vyčkávání, a když nebylo po prvním nastavovaném kole co bodovat, muselo se nastavit ještě jedno. Ani to však nepřineslo jednoznačné rozuzlení. Mladý Ind sázel především na kopy, jimiž si držel Teixeiru od těla, aby mohl využívat výškové převahy. Ewerton preferoval více boxerské výměny, ale nedůrazným pohybem vpřed na soupeře často nedosáhl. Oba zvolené způsoby boje postrádaly větší agresivitu a dravost. Kdyby rozhodčí mohli, určitě by nastavili ještě další tři minuty, ale jelikož jim regule soutěže velí po druhém nastavovaném kole rozhodnout, museli se přiklonit na stranu jednoho z nich. Šťastnějším z této dvojice se stal Ewerton Teixeira, jenž po svém nejslabším vystoupení v K-1 putuje znovu do finále.



Semmy Schilt vs. Daniel Ghita

Mnozí před turnajem vkládali do letošního objevu číslo jedna Daniela Ghity velké naděje. Vítěz japonské kvalifikace ale možná až příliš brzo začal měřit síly s těmi nejlepšími. Semmy Schilt je bezesporu jeden z nejobtížnějších fighterů celé soutěže. Jeho 212 cm vysoká postava, se kterou umí náležitě pracovat a využívat všech jejích výhod, staví všechny jeho soupeře už před začátkem zápasu do nevýhodné počáteční pozice. Potom vždy záleží, jak se s ní vypořádají. Peter Aerts i Badr Hari to dokázali a svým případným následníkům ukázali, jak na to. Při boji z blízka jsou Schiltovi dlouhé ruce a nohy k ničemu. Kdo chce reálně uvažovat o vítězství nad Semmym, musí se obrovitému Holanďanovi neustále cpát na tělo. Potvrdilo se to i v tomto holandsko-rumunském utkání. Ve chvílích, kdy se Ghita pustil do výpadů a zasypal Semmyho údery, měl navrch. Jeho problémem však bylo, že se nesnažil na svého soupeře neustále vyvíjet tlak.

I chvilková pasivita může v souboji proti Semmymu stát vysokou daň. Ghitovým pomyslným posledním hřebíčkem do rakve bylo rozhodnutí sázet na lowkicky a zůstat v boji na distanc. Lowkicky na Semmyho prostě neplatí, větší zápasová vzdálenost rovněž vyhovovala více jemu, a proto si Holanďan ve druhém kole postupně vytvořil jasnou převahu a rozjel své typické útoky tvořené předními direkty a front-kicky. Ghitovi postupně docházely síly a zdál se být frustrovaný, jelikož se mu nedařilo jakkoliv svého oponenta ohrozit. Semmyho útoky nepolevovaly a Ghitova pasivita se prohlubovala, a tak ve třetím kole přišlo první počítání v turnaji. Ghita se po rovném úderu ocitl na zemi, ale chtěl pokračovat dál. Avšak brzy potom přišlo druhé počítání a bylo definitivně rozhodnuto. Ghita se sice i podruhé zvedl a dokázal vzdorovat až do závěrečného gongu, nicméně o tom, kdo z tohoto duelu postoupí do finále, nebylo ani v nejmenším pochyb. Semmy bude po roční absenci znovu usilovat o titul.



Jerome Le Banner vs. Musashi

V případě Jeroma Le Bannera a Musashiho se primárně nerozhodovalo o postupu do finále, jako o samotné kariéře obou veteránů. Především pro Musashiho šlo pravděpodobně o jeho poslední vystoupení v K-1. Pokud to měla být jeho rozlučka, pak byla více než důstojnou tečkou za jeho bohatou sportovní kariérou. Hned v úvodu příjemně překvapil. V tomto zápase rozhodně neměl v úmyslu boxovat z ústupu. Jeho boxerské výměny doznaly velkého zlepšení ve srovnání s jeho předchozími zápasy v posledních dvou letech. Ačkoliv Jeromovy údery byly tvrdší, Musashi za každý jeho útok přidával vlastní odpověď. Musashi příliš nezapojoval do svých kombinací nohy, zřejmě se po předchozích pokusech bál Jeromových kontrů. Francouzský buldok se naopak pokusil o pár high kicků, jež se nebezpečně mihly kolem Musashiho hlavy. Ve třetím kole jsme mohli stále sledovat vyrovnanou partii. Na pohled velmi poutavý souboj přinesl první zvrat, když Musashi překvapil soupeře rychlým highkickem. Geronimo se po něm lehce zhoupnul v kolenou, ale ihned se vrhl na Musashiho, aby mu vrátil jeho opovážlivost i s úroky a rozjel zdrcující kombinaci úderů. Musashi, jenž byl nedobrovolně zahnán do provazů, úplně ztratil přehled a po jednom z přesných háků se poroučel k zemi. Vzápětí byl ale zase na nohou a připravil pro fanoušky strhující závěr. Tohle je K-1! Konečně přišel zápas, ve kterém ze sebe oba bojovníci vydali maximum. Spravedlivý ortel rozhodčích poslal do finále Jerome Le Bannera, ale potlesk publika si vysloužil i Musashi.



Peter Aerts vs. Alistair Overeem

Předposlední zápas turnaje byl letošní nejočekávanější událostí ve světě K-1. Jedna z největších legend tohoto sportu Peter Aerts stanul v ringu tváří tvář šampiónovi z MMA Alistairu Overeemovi. Alistair vypadal, jako by si zrovna odskočil z kulturistických závodů. Jeho muskulatura je opravdu masivní. Peter vedle něj vypadal jako po nemoci, přitom měl jednu z nejlepších forem za poslední roky. Overeem od začátku předváděl, že za jeho mohutnou postavou se skrývá odpovídající síla a několikrát se 110 kg vážícím Aertsem hodil o zem, aniž by se přitom nějak zapotil. Aerts očividně na opakované vstávání ze země nebyl zvyklý, ale ještě větší problémy mu činil Overeemův silný, agresivní a především disciplinovaný boxing. Peterova nepříliš důrazná obrana propouštěla jeden úder za druhým. Alistair často zakončoval kombinace koleny, které pro holandského dřevorubce rovněž představovaly velkou hrozbu. Peter coby silový typ fightera se nemohl po silové stránce svému krajanovi vůbec rovnat. Frustrace z Alistairovi převahy a rychlý úbytek sil v boji u těla a klinčích způsobily, že mu už ve druhém kole postupně začala docházet šťáva.

Ještě v úvodu druhého kola byl výsledek zápasu poměrně otevřený. Aerts se pokusil na Alistaira vlítnout a zasypal ho údery. Přes jeho výborný kryt ale téměř nic neprošlo. Aerts se posléze pokusil o highkick, který sic ztlumený, dopadl na hlavu Alistaira, ten se však velmi rychle oklepal a pokračoval v ofenzívním tlaku. Poslední kolo už bylo mnohem jednostrannější záležitostí. Peter bojoval z posledních sil a Alistair ho začal převyšovat i jeho vlastní zbraní - lowkicky. Peterovy útoky už nepředstavovaly pro šampióna Strikeforce (pozn. americká MMA organizace) větší hrozbu. Bylo na pováženou, kdyby rozhodčí tentokrát nepřiřkli výhru Alistairovi. To se nestalo a Alistair postoupil mezi osm nejlepších. Peter Aerts byl poražen a po 16 letech bude možná chybět ve finále. Ještě stále pro něj svítí malé světélko naděje v podobě možnosti naskočit do turnaje z rezervního zápasu. Pokud bude chtít, místo v rezervním zápase určitě dostane a potom už bude záležet jen na tom, zda mu zranění či jiná závažná komplikace některého z finalistů umožní naskočit do finálové pyramidy.



Badr Hari vs. Zabit Samedov

Jediný zápas turnaje, který skončil před limitem, byl působivou ukázkou neuvěřitelné formy Badra Hariho. Zabit Samedov by byl téměř jistě důstojným soupeřem pro kteréhokoliv bojovníka K-1, ale v zápase s Harim hrál jen druhé housle. Rozdíl několika tříd a jasná dominance na straně marockého rebela byla patrná hned po několika úvodních výměnách. Jeho lowkicky od začátku kosily Samedova k zemi. Zabit nedokázal se svým soupeřem držet krok a nenašel na jeho útoky adekvátní odpověď. Bylo jen otázkou času, kdy z Hariho strany přijde čistý zásah, jenž by poslal Samedova k zemi. A tak, když přišel v druhé polovině kola úder na spodek, po kterém se Samedov už nezvedl, žádné velké překvapení se nekonalo. Hari vyhrál KO v prvním kole a zkompletoval finálovou osmičku pro letošní rok.



Foto:
oficiální web K-1



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.10.15:23franus - Diky za clanek, jsem rad ze nekdo dela takove reportaze. A..
02.10.12:33IluvSunshine - Hezkej clanek, dokonce i fotecky, good job
02.10.11:36Marios - Jasan jsou .... na googlu je vygooglis :-)
02.10.10:21ales.jiras - Budou i nějaký videa?
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie