Reklama:

Souboj titánů - STRABAG Strongestman Teplice 2009

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sobota 12. 9. 2009 patřila v Teplicích strongmanům. V areálu plaveckého bazénu se konal amatérský a profesionální závod silných mužů. Záštitu na svá bedra vzala Česká národní federace IFSA, hlavním organizátorem (a také závodníkem) byl známý strongman Honza Šalata, vítěz Evropského poháru silných mužů v Bratislavě v roce 2008. Role hlavního rozhodčího se ujal přední slovenský strongman Jan Křeháček. Počasí se po několika nepříliš povedených dnech také umoudřilo a tak nic nebránilo borcům v podání mimořádných výkonů. Vždyť na ně také čekaly v sezóně dosud neviděné a vskutku brutální váhy. Nejen proto byl po celou dobu závodu připraven lékař. A jak se později ukázalo, zdaleka ne zbytečně! O závodníky bylo výborně postaráno, zázemí nabízelo nejen stín a místo k odpočinku, ale i chlazenou vodu, ovoce a müsli tyčinky na zahnání hladu. Stejně tak byla připravena tribuna z palet pro přihlížející diváky, kterých (především na odpolední „profi“ závod) přišlo cca 350.

V 10:00 začala soutěž amatérů. Již nějakou dobu se „na place“ rozcvičovali borci ze všech koutů republiky. Z Trutnova přijel Petr Mrkvica a Zdeněk Pilc, ze Žďáru n. S. Jirka Svozil, z Karlových Varů Franta Bauer a mnozí další. Škoda jen neúčasti slovenských kolegů. I tak se ale v Teplicích sešla skupinka 14 závodníků, což slibovalo zajímavou podívanou.

Strongmani amatéři jsou instruováni rozhodčím Jankem Křeháčkem za dohledu Georgise Patenidise a komentátora soutěže.

Prvním úkolem závodu byla 110 kg těžká kláda. Tahle hmotnost se již blíží maximálnímu výkonu většiny borců, takže před disciplínou panovala trochu nervózní atmosféra. Kláda měla navíc poměrně velký průřez a úchyty daleko od sebe, což samotný Log Lift rozhodně neusnadňovalo. Suverénní výkon předvedl Petr Mrkvica se sedmi výrazy za 60 s. Hned za ním se šesti opakováními byl František Bauer, který byl zjevně ve skvělé formě! Třetí skončil Jirka Svozil se čtyřmi výrazy, který naopak působil trochu unaveně. Jindy skvěle „disciplíny nad hlavou“ zvládající Zdeněk Pilc se umístil poměrně překvapivě jen se dvěma výrazy až na 5. místě.

Zdeněk Pilc a 110 kg kláda nad jeho hlavou

Dalším úkolem siláků byl Farmers Walk na maximální vzdálenost. Každý kufr měl 120 kg. Chůzi s kufry mají borci dobře natrénovanou, jelikož se vyskytuje prakticky na každé soutěži. Překážkou je pouze to, že si siláci často roztrhnou kůži na dlaních, což je pak jistý handicap v dalším průběhu závodu (na to pak doplatil třeba Michal Tichý). Zde opět nepřekvapil Petr Mrkvica, který s kufry ušel přes 60 m. Druhý byl Jirka Svozil s cca 56 m, shodných 50 m ušel Franta Bauer, Kuba Smejkal a Vladimír Jeřábek.

Kuba Smejkal soustředící se na 240 kg v jeho rukou

Dále na borce čekala 450 kg vážící pneumatika. Zde byl problém její stav, protože byla poměrně dost sjetá, takže někteří borci nenašli ten správný úchop. Nakonec se ale většině podařilo gumu 4x otočit. V nejkratším čase (pod 21 s!) to zvládl opět Petr Mrkvica, druhý byl Mirek Brabenec (24,19 s) a třetí Jirka Svozil (24,40 s).

Michal Širůčka - výraz tváře hovoří za vše

Čtvrtou disciplínou byla medley, tj. kombinace více disciplín. Jednalo se o Duck Walk s 200 kg závažím mezi nohama na 25 m, tažení saní se stejnou vahou zpět a nakonec schody síly s 240 kg zátěží. Tahle medley byla naprosto likvidační pro většinu borců, protože až ke schodům síly se dostal pouze Petr Mrkvica, který tak disciplínu pochopitelně vyhrál. Saně se podařilo až na zmíněných 25 m dotáhnout pouze čtyřem borcům a dva strongmani díky poraněným dlaním nedonesli do cíle ani 200 kg kachní chůzí. Před touto disciplínou se navíc ještě zranil Michal Širůčka, který si zle rozsekl palec u nohy. V závodě ale statečně po ošetření pokračoval.

Jirka Svozil nesoucí 200 kg kachní chůzí

Pátým a posledním úkolem strongmanů byl jednoruční výraz 50 kg kettlebellu, což je závaží s okem pro uchycení. Tahle disciplína je velmi netradiční a závodníci z ní byli trochu nesví, protože 50 kg je sice váha, kterou v případě klasické jednoručky většina z nich klidně trhne, zde se ale vzhledem k těžišti mimo místo úchopu zátěž chovala jako živá a hrozilo zranění lokte, ramene, nebo vykloubení zápěstí. Nakonec se ale nic z toho naštěstí nestalo a borci předvedli skvělé výkony. Neskutečných 10 výrazů během 60 s předvedl Franta Bauer, který tak potvrdil svou perfektní formu v tomto závodě. Druhý byl Michal Širůčka se sedmi výrazy, který konečně (bohužel ale pozdě) setřásl viditelnou nervozitu, která ho celou soutěží provázela a nedovolila mu dosáhnout lepších výkonů, na které ale bezpochyby má. Jakub Smejkal byl třetí se 6 výrazy.

Franta Bauer a v jeho podání lehkých 50 kg nad hlavou

Soutěž proběhla bez zbytečných průtahů ve velmi rychlém tempu a tak se obratem přikročilo k vyhlášení výsledků. Suverénním vítězem se stal Petr Mrkvica, který si tak vysloužil možnost startovat na dalším závodě v Brně již mezi profesionály. Druhý byl František Bauer, který celou dobu hýřil úsměvy, vtípky, grimasami a pózami a byl tak rozhodně miláčkem publika. Třetí se umístil Jirka Svozil.

Vyhlášení výsledků soutěže amatérů (shora a zleva: Mrkvica, Bauer, Svozil, Janda, Tichý, Aulický, Pilc, Brabenec, Smejkal, Širůčka, Cháma, Zadražil, Jeřábek, Zvrtek)

Soutěž pokračovala ve 14 hodin závodem profesionálních strongmanů. Při rozcvičování se bohužel poranil Jiří Nekola, který tak stejně jako Zdeněk Sedmík (zraněný kotník) do závodu nenastoupil. Chyběl i do soutěže zapsaný Radek Paták. Připraven však byl např. Lukáš Svoboda, Jirka Žaloudek a Tomáš Podlipný, stejně tak jako borci ze Slovenska - Braňo Goliér, Michal Petrík, Luboš Pevný a další.

První překážkou na cestě k cíli byla pro závodníky 140 kg kláda. A pro valnou většinu to také byla překážka nepřekonatelná. Třikrát nad hlavu dostal kládu Jan Šalata, který měl rozhodně síly ještě na další výrazy, ale takticky je šetřil. Dvakrát se to povedlo Luboši Pevnému a jednou Tomáši Podlipnému. Překvapivě nezabodoval ani Braňo Goliér, ani Lukáš Svoboda, který měl velké problémy se stabilitou klády na prsou. Po položení klády se dokonce zhroutil Ivan Moravský a musel závod za asistence lékaře ukončit. Naštěstí se nejednalo o nic vážného (nízký tlak) a tak Ivan zbytek klání pozoroval aspoň z lavičky.

Luboš Pevný při Log Liftu se 140 kg kládou

Druhou disciplínou byl Farmers Walk se 185 kg těžkými kufry na maximální vzdálenost, přičemž byla povolena dvě položení. 375 kg odnesl nejdál Honza Šalata (cca 26 m), druhý byl Luboš Pevný (16 m) a třetí Jirka Žaloudek (7 m).

Braňo Goliér zápasící se 185 kg kufry

Po kufrech následovalo převracení pneumatiky - Tyre Flip. Pneumatika byla opravdu neuvěřitelně ohromná. Měla 650 kg. Borci si s ní ale většinou celkem poradili. O druhou a třetí pozici se se čtyřmi otočeními podělil Michal Petrík a Braňo Goliér, zvítězil opět zcela s přehledem Honza Šalata se šesti otočkami. Pro něj byla pneumatika vysloveně lehká. Převracení pneumatiky se odehrávalo těsně u diváků, takže Ti se mohli plně zapojit do povzbuzování siláků k lepším výkonům. Po této disciplíně odstoupil Gabriel Tóth.

Michal Petrík převrací 650 kg vážící pneumatiku.

Čtvrtou disciplínou byl 450 kg Super Yoke na 25 m. Pokračovalo již jen 7 závodníků. Zde nakonec došlo k poměrně kuriózní situaci, kdy Braňo Goliér i Jan Šalata donesli jařmo v identickém čase 47,31 s a podělili se tak o první a druhé místo. Za nimi se umístil Jirka Žaloudek.

Jirka Žaloudek úpí pod 450 kg Super Yokem.

Předposledním úkolem byla disciplína „schody síly“. Strongmani museli na 4 schody vysoké 42 cm vynést postupně břemena o hmotnosti 200, 240 a 280 kg! První závaží doslova vyházeli až na poslední schod všichni, druhé již bylo trochu horší a 280 kg na 2. schod dostal pouze Jan Šalata, Braňo Goliér na schod první a o třetí místo se pak podělil Luboš Pevný a Michal Petrík, kteří vyzvedli 240 kg až na poslední schod. Honza Šalata takticky opět ušetřil sil, přestože očividně měl na to vyházet břemeno celkem s přehledem až nahoru.

Tomáš Podlipný s 200 kg břemenem stoupá po schodech síly.

Závěrečnou disciplínou byl netradiční zdvih 75 kg vážící jednoručky nad hlavu. K přemístění na rameno si borci mohli pomoci i druhou rukou, jelikož činka měla extrémně širokou osu, takže se nedala obejmout prsty jedné ruky. Zde se ukázal být velkou výhodou případný talent závodníků ve vzpěračských disciplínách. Pro většinu strongmanů byla jednoručka ale nad jejich síly. Dva výrazy zvládl Luboš Pevný a Braňo Goliér a podělili se tak o druhé a třetí místo. S naprostou lehkostí zvládl 4 výrazy Jan Šalata a potvrdil tak naprosto bezkonkurenční formu a svoje vítězství.

Honza Šalata a v jeho ruce lehká 75 kg jednoručka

Mezi disciplínami profesionálů také probíhaly atraktivní divácké soutěže rozdělené do kategorií děti, ženy a muži a ohodnocené velmi hodnotnými cenami! Výborně se tak zaplnil i čas nutný k sečtení výsledků.

Na třetím místě skončil Braňo Goliér, před ním se umístil Luboš Pevný a jednoznačným vítězem se stylem „start-cíl“ stal Jan Šalata. Velmi hezkým čtvrtým místem překvapil nováček profi strongmanských soutěží Tomáš Podlipný, který překonal zkušenějšího Lukáše Svobodu, ale dokonce i Jirku Žaloudka a Michala Petríka!

Elita profi strongmanů v Teplicích (shora zleva: Šalata, Pevný, Goliér, Moravský,
Tóth, Svoboda, Křeháček, Podlipný, Žaloudek, Petrík)

STRABAG Strongestman Teplice 2009 byl velmi vydařenou soutěží jak po stránce organizační, tak co se výkonů a následného ohodnocení závodníků týká. Náročností disciplín byla laťka nastavena opět velmi vysoko! Škoda jen, že nepřišlo více diváků a že ti, co přišli, více nefandili, atmosféru závodů by to jistě ještě zvedlo. Nutno také zmínit fantastický raut pořádaný Honzou Šalatou večer po závodech, kde bylo možno slyšet mnohdy pikantní a kuriózní historky ze závodů a zákulisí. ;-)

Doufejme tedy, že se z těchto závodů stane tradice a že i příští rok bude šance obdivovat vpravdě nadlidské výkony silných mužů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.09.14:10s.sman - 6. 11. 2009
20.09.10:49!KODL! - Nevíte někdo kdy se bude konat další Strongman Cup v Brně?
17.09.21:10smallram - Pěkný report - s mírným zpožděním, ale `jako` živý. Pokud ..
17.09.14:07Holy - Uvedl jsem tam tak trochu nepřesně, že Cizo si rozšvihal t..
17.09.13:55fidosek - na tenhle report sem se tesil a opet ho hodnotim na vyborn..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra