Reklama:

Strongman Amatér Golčův
Jeníkov 2009 - fotoreportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Opět po roce (23. 8. 2009) se na náměstí v Golčově Jeníkově konalo klání silných mužů - soutěž Strongman Amatér. Tento souboj siláků tradičně pořádá tým místního strongmana Pavla Chámy („Maorský válečník“), kterého jistě znáte z loňského i letošního seriálu soutěží, a také Jirky Žaloudka, který patří mezi republikovou výkonnostní špičku silných mužů. Jirka se stejně jako minulý rok ujal role hlavního rozhodčího, Pavel opět role závodníka.

Hlavní rozhodčí Jirka Žaloudek: „Vše je zatím OK.“

Tentokráte byl „plac“, kde se boj o tituly konal, posunut oproti loňskému místu o pár metrů, protože jeníkovské náměstí bylo rozkopané. To ale naštěstí nezabránilo slušnému počtu diváků (odhadem jich bylo až 400), aby přišli a často mohutně borce podporovali. Skvělý výkon předvedl i moderátor, který byl „in“ a povzbuzoval jak diváky k fandění, tak závodníky k vyšším výkonům. O správnou atmosféru tedy bylo postaráno. Počasí bylo také příjemné, vše tedy nasvědčovalo skvělému odpoledni.

Diváci tvořili skvělou kulisu a mohutně závodníky podporovali.

Mezi závodníky jsme měli příležitost vidět tváře známé z předchozích závodů letošní sezóny. Jmenujme namátkou Petra Mrkvicu, Mirka Brabence, Zdeňka Hrocha, Vladimíra Jeřábka, místního siláka Pavla Zadražila a třeba ještě Svatopluka Vobejdu. Původně přislíbilo účast i 6 borců ze Slovenska, ti nicméně nakonec nedorazili, což je škoda. Určitě by svými výkony soutěž zpestřili. Celkem nakonec startovalo 14 borců a bylo rozhodnuto, že nebude probíhat eliminace, tedy že všichni absolvují závod celý.

Mezi přihlížejícími se ukázal např. zkušený strongman Radek Paták, kterého trápí zraněné koleno, ale připravuje se na profi soutěž v Teplicích, a pan a paní Patenidisovi (Dr. Georgis Patenidis je předseda České národní federace IFSA, pod jejíž záštitou se závod konal).

Pan a paní Patenidisovi

Úderem druhé hodiny odpolední začala soutěž nástupem závodníků, kteří se předtím klasicky rozlosovali do startovního pořadí. Jako první disciplína byl připraven Truck Pull, česky tažení kamionu. Připraven byl obrovský rudý tahač Man, což je oproti loňsku, kdy se tahalo běžné SUV, značný rozdíl (asi 5 tuny). Tahalo se na asfaltovém povrchu, který byl organizátory naštěstí dobře zameten. I tak ale mnohým závodníkům prokluzovaly nohy. Výhodou se ukázalo mít tzv. lezačky - horolezeckou obuv s měkkou přilnavou podrážkou. Většina borců ale tahač do cíle vzdáleného 20 m dotáhla. S časem 24,31 s zvítězil nejtěžší borec soutěže Petr Mrkvica, za ním se umístil zhruba o vteřinu pomalejší Jiří Janda a třetí v pořadí byl s delším odstupem 207 cm vysoký Honza Pluháček, který zde předvedl výborný výkon. Dvěma borcům se kamion rozpohybovat nepovedlo. Tažení kamionu si také mohli vyzkoušet diváci, mezi nimiž se o to také úspěšně pokusil otec závodníka Pavla Zadražila!

Antonín Aulický sprintuje se zapřaženým Manem.

Druhou disciplínou byl Axle Lift, zdvih nápravy těžké 100 kg. Metrák je již taková váha, která na tlusté ose opravdu nejde trhnout tak, jak jsme tomu byli svědky loni, kdy Lukáš Svoboda (tehdy ještě amatér) s přehledem zdvihal trhem cca 80 kg. Většina závodníků volila střídavý úchop, kterým osu dostali za opasek, poté přehmátli a posunuli tyč k ramenům, odkud již následoval klasický výraz nad hlavu. Náprava také nebyla úplně přesně vyvážená a mnohým závodníkům téměř padala k jedné straně. Až na dva závodníky se alespoň několik pokusů podařilo všem. Zvítězil opět Petr Mrkvica, který v 60sekundovém limitu zvládl velmi hezkých 11 výrazů, druhý byl Jirka Svozil s 8 a třetí Vladimír Jeřábek se 7 výrazy. Disciplínu si opět mohli vyzkoušet diváci, neuspěl však nikdo. Je vidět, že výkony strongmanů jsou opravdu „z jiného soudku“!

Zdeněk Pilc s metrákem nad hlavou

Třetím úkolem byl klasický Farmers Walk s kufry o váze á 135 kg, tentokrát ale na 2x 15 m s otočkou. Minulý rok byla vzdálenost poloviční. Tahle váha se už opravdu nenese snadno a tak se dokonce pěti závodníkům nepodařilo během 60 s donést kufry až do cíle. Nejrychlejší zde byl Kuba Smejkal, pro něhož jsou kufry tradičně silnou disciplínou (čas 16,81 s), za ním Petr Mrkvica (17,90 s) a třetí Jirka Svozil (19,75 s).

Pavel Cháma („Maorský válečník“) cupitající s 270 kg

V přestávce před dalším kláním byl v programu aerokick („kickbox na hudbu“) skupiny z Valdman’s Gym. A opravdu bylo na co koukat! Poté hlavní rozhodčí Jirka Žaloudek vyzval ke krátkému rozhovoru nejznámější „Jeníkovanku“ Jarmilu Kratochvílovou. Ta na něj prozradila, že u ní začínal jako malý subtilní žáček s atletikou.

Aerokick v podání krásných děvčat z Valdman’s Gymu

Jirka Žaloudek, moderátor soutěže Leoš a Jarmila Kratochvílová

Čtvrtým úkolem byl Hercules Hold, držení vozidel Hyundai i10 na nakloněné rovině na čas. Zde již měli někteří borci handicap v podobě potrhané kůže na dlaních z předchozí disciplíny, byl to tedy souboj nejen s vůlí, ale i s bolestí. Nejdéle auta udržel Petr Mrkvica (57,56 s), dále Jiří Svozil (54,94 s) a Pavel Zadražil (45,91 s).

Jirka Svozil drží a drží.

Předposlední disciplínou byl klasický Tyre Flip, tedy převracení obří pneumatiky. Zde měla 400 kg a limit pro 4 otočení byl 60 s. Většina borců má Tyre Flip již řádně natrénován, a tak se časy většiny strongmanů vešli do rozmezí 10 sekund. Zvítězil Miroslav Brabenec, který je v převracení pneu tradičně úspěšný, s časem 15,50 s, za ním se umístil Kuba Smejkal (16,53 s) a třetí se zařadil Jirka Svozil (18,03 s).

Nerovný boj 400 kg pneu s Petrem Mrkvicou

Na závěr čekalo borce přehazování 80 kg těžké betonové koule přes hrazdu ve výšce cca 140 cm. Opět v limitu 60 s. Znovu přišel ke slovu házenkářský vosk, jímž si borci natírali předloktí a dlaně tak, aby jim koule neklouzala. Někteří si také omotali předloktí kobercovou páskou, aby zamezili odřeninám a zlepšili adhezi. V poslední disciplíně dosáhl nejlepšího výsledku Jirka Svozil s 18 přehozeními, o druhé místo se podělil Petr Mrkvica a Miroslav Brabenec, kteří shodně zvládli 17.

Svatopluk Vobejda a 80 kg Atlas Stone

Po sečtení průběžných výsledků se ukázalo, kdo byl vítězem nedělního klání. Na prvním místě se s počtem 78,5 bodů umístil Petr Mrkvica, druhý byl Jiří Svozil se 69 body a třetí Miroslav Brabenec se 63. Všichni závodníci dostali věcné ceny a povedené diplomy.

Závěrečný nástup (za foto děkuji Pavlu Chámovi).

Soutěž v Golčově Jeníkově byla opět atraktivní a bezvadně organizačně zvládnutá. Strongmani předvedli perfektní a divácky vděčnou show. Nezbývá než se těšit v Jeníkově na shledanou opět příští rok.

A příznivci strongmanů by si rozhodně neměli nechat ujít další letošní událost, která se koná v sobotu 12. 9. v Teplicích! Budou k vidění jak amatérské, tak profi závody a v plánu jsou opravdu extrémně těžké disciplíny a brutální váhy. Bude na co koukat!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.08.14:52thenitrix - jj good clanek..*1*
29.08.21:48marci - moc se mi v Jeníkově líbilo,chlapi byli úžasný*79*
29.08.11:38BOSSHUGO - Tak vidím že tam zavítala i Jaruš, ale něco mi na ní chybí..+1
29.08.09:42fidosek - pekne poctenicko!!*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 76 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra