Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Xtuning Strongman Cup #3
- výsledky & fotoreportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sobotní odpoledne v pětitisícovém Meziboří. Na prostranství před městským úřadem se pomalu shromažďují lidé. Pod pálícím sluncem panuje trochu ospalá atmosféra. V ohrazeném prostranství se rozcvičuje několik „pořádných chlapů“. Pokouší se nadzdvihnout obrovskou, skoro 500 kg vážící pneumatiku, potěžkávají „kufry“ a hecují se navzájem.

Prostor, kde se v Meziboří závod konal.

Zhruba tak by se dal popsat začátek třetího a posledního závodu seriálu Xtuning Strongman Cup 2009, který se, jak již bylo zmíněno, konal v severočeském městečku Meziboří nedaleko Litvínova. Sjela se sem početná skupina závodníků nejen z celé republiky, ale i ze sousedního Slovenska. Ze sedmnácti účastníků jmenujme např. vítěze dosavadních závodů seriálu Jirku Svozila, vítěze amatérské části letošního Čáslavského Strongmana Petra Mrkvicu, nebo třeba Zdeňka Hrocha, který na závodech oslavil svoje narozeniny (34). Ze Slovenska dorazil David Ďatelinka, Jaroslav Daňo a další. Hlavním rozhodčím byl tentokráte Edward Vojtěch, zkušený strongman, člen Czech Elite Group, který do místa konání soutěže přijel na své modré Hondě. Soutěž pořádal opět náš server Ronnie.cz ve spolupráci s místním závodníkem Jiřím Jandou a mnoha sponzory (Xtuning, Autazdovozu.com, SC Metal, Extrifit, Amylon, Aquara). Ředitelem soutěže byl opět Ing. Martin Jebas.

Hlavní rozhodčí Edward Vojtěch.

I tentokrát se vydařilo počasí. Bylo sice horko a slunce žhnulo, ne ale tolik, jako při minulém závodu ve Žďáru nad Sázavou a tak byly podmínky pro závodníky příznivější. Soutěž kupodivu nepřilákala příliš mnoho diváků. Přišlo jich jen zhruba 200, což se bohužel trochu podepsalo na atmosféře soutěže.

Zdeněk Pilc při výrazu za hlavou doslova létal.

Ve 14:00 začalo klání první disciplínou (ze tří eliminačních) - Viking Pressem. Úkolem borců bylo během 60 sekund provést co nejvíce výrazů 90 kg osy za hlavou. Soutěžilo se paralelně, vždy dva strongmani vedle sebe. Diváci měli možnost vidět naprosto neskutečné výkony. Vyhrál nejtěžší závodník (135 kg) soutěže Petr Mrkvica s 28 výrazy, ale hned za ním se umístil 19letý Zdeněk Pilc (110 kg) s 27 výrazy! Zdeněk neskutečnou technikou doslova sekal jedno opakování za druhým v naprosto strojovém tempu. Třetí byl Daniel Bachan. Mnozí závodníci skončili s rudomodrými podlitinami na zadní straně krku - přece jenom 90 kg dopadajících v rychlém sledu na hřbet není jen tak!

Podlitiny způsobené dopadem činky při Viking Pressu nebyly ničím neobvyklým.

Druhým úkolem závodníků bylo tažení auta - Truck Pull. Jednalo se opět o vůz Volvo XC90, s nímž by borci za normálních okolností hravě do cíle sprintovali. Zde ale bylo oněch 20 metrů pro všechny borce až na Petra Mrkvicu (skončil první) a Jiřího Jandu (druhý) naprosto nepřekonatelných. Tahalo se totiž do poměrně výrazného svahu a tak se ostatním nepodařilo pohnout s vozem byť jen o metr. Dokonce ani změna taktiky, kdy si někteří strongmani stoupli k vozu čelem, nepomohla. Padlo dokonce i podezření na ředitele soutěže, který seděl za volantem, jestli neodbrzďuje vozidlo jen za úplatu, to se ale nakonec nepotvrdilo:-).

Car Pull - takhle slaví narozeniny Zdeněk Hroch.

Třetí eliminační disciplínou byl klasický Farmers Walk, zde s břemeny o hmotnosti á 110 kg. To pro strongmany není žádná váha a tak se neběhalo na danou vzdálenost na co nejkratší čas, ale na maximální výdrž, přičemž borci samozřejmě nesměli zátěž položit. Mety byly od sebe vzdáleny 20 metrů. Závodníci nesměli používat žádné trhačky, pouze „maglajz“. Problémové byly tradičně otočky, kde mnoho závodníků tak tak zvládlo setrvačností se otáčející kufry zkrotit. Nejlepší borci zvládli s břemeny obejít mety třikrát, což znamenalo 60 metrů. Na tuto vzdálenost došel Jiří Janda a Petr Mrkvica a podělili se tak o první příčku. Druhou největší vzdálenost ušel Franta Bauer a obsadil tak třetí příčku.

Jakub Smejkal a jeho soustředěný výraz při Farmers Walku.

Výsledky (13. - 17. místo)
13. Michal Širůčka
14. Zdeněk Hroch
15. Tomáš Piroš
16. Jan Pluháček
17. Marian Zvrtek
Po této disciplíně postupovalo dále jen 12 nejlepších siláků. Velkým překvapením byla eliminace Michala Širůčky, kterému se první tři disciplíny vyloženě nepovedly. Byl také čas na krátký odpočinek, během kterého se konala soutěž diváků. Ti měli v natažené ruce co nejdéle udržet 7,5 kg těžký kyblík s doplňky výživy. Cenou byly pro vítězného borce doplňky stravy od firmy Extrifit.

Diváci soutěžící o doplňky výživy od firmy Extrifit.

Mezi přihlížejícími diváky byli i dva přední čeští strongmani Zdeněk Sedmík a Honza Šalata, kteří bojující často mohutně povzbuzovali a neváhali se podělit o cenné rady a strategie disciplín.

Závodníky přišla podpořit i česká elita strongmanů - Jan Šalata a Zdeněk Sedmík.

Postoupivší závodníky čekala nyní poměrně neobvyklá disciplína - Weight Throw. Házelo se 25 kg těžkým kotoučem za sebe přes hlavu. Zde rozhodovalo často jen pár centimetrů. Zvítězil Jakub Smejkal před Jiřím Jandou a Jirkou Svozilem.

UFO nad Mezibořím - Jiří Svozil odhazuje 25kg kotouč.

Předposledním úkolem bylo tažení saní o váze 350 kg na 15 metrů na čas. Závodníci byli již řádně unaveni a neustále na ně pražilo odpolední slunce. Patnáctimetrovou dráhu museli navíc zvládnout do citelného stoupání. Některým se povedlo malými krůčky a stálým tempem saně rozpohybovat a táhnout, jiní na to šli stylem „hej-rup“. Nejrychleji dotáhl saně do cíle Jirka Svozil, po něm Petr Mrkvica a ve třetím nejrychlejším čase to zvládl místní borec, ostřílený matador strongmanských klání Jiří Janda.

František Bauer při tahání 350 kg saní.

Poslední věcí, se kterou se závodníci museli vypořádat, byla Medley - tedy kombinace dvou různých disciplín. Nejdříve bylo nutno otočit 500 kg těžkou pneumatiku a až poté mohli borci přikročit k přehazování 115 kg těžké betonové koule (Atlas Stone) přes hrazdu, což se jim v celkovém limitu 90 sekund muselo povést třikrát. Zde přišel ke slovu házenkářský vosk, kterým si zkušení strongmani natírali ruce a předloktí tak, aby jim pneumatika a hlavně Atlas Stone neklouzal. V nejkratším čase zvládl medley Mirek Brabenec, který zde působil, jakoby ani neměl za sebou celý závod. Perfektně namotivovaný převrátil pneumatiku bez zaváhání a betonovou kouli přehazoval, jako kdyby byla z polystyrenu. Druhý zde byl Jirka Svozil a za ním se umístil Petr Mrkvica.

Petr Mrkvica téměř 500kg těžkou pneumatiku převrátil bez problémů.

Po této šesté a poslední disciplíně bylo nutno přepočítat výsledky a bylo možno vyhlásit pořadí soutěžících. Všichni závodníci si odnesli doplňky výživy a Ti lépe se umístivší i solidní prize money. Na nejnižším stupínku vítězů se trochu netradičně umístil Jirka Svozil, dosavadní suverén seriálu. Druhý byl spolupořadatel a místní závodník Jiří Janda a první místo si vynikajícím a hlavně stabilním výkonem zajistil Petr Mrkvica z trutnovského Powerteamu.

Strongmani v Meziboří - skvělé výkony, skvělá parta.

Výsledky (1. - 12. místo)
1. Petr Mrkvica
2. Jiří Janda
3. Jiří Svozil
4. Miroslav Brabenec
5. Jakub Smejkal
6. František Bauer
7. Karel Marek
8. Zdeněk Pilc
9. David Ďatelinka
10. Daniel Bachan
11. Josef Peška
12. Jaroslav Daňo
Závody byly opět divácky atraktivní a povedené. Strongmani předvedli znovu výborné výkony a vzhledem k tomu, že někteří jsou opravdu „šoumeni“ (jmenovitě Franta Bauer), o zábavu bylo postaráno. Nikdo se naštěstí nezranil. Škoda jen nižší divácké účasti. Více povzbuzování by závodníkům bezpochyby pomohlo. Přesvědčili jsme se o tom jednoznačně na minulém klání ve Žďáru nad Sázavou. Příznivce strongmanů ještě upozorním, že další závod amatérské ligy se uskuteční již následující neděli v Golčově Jeníkově.

Další fotografie najdete zde.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.08.15:00Vokr - Já pracuju ve stejnejch botách jako Z.Pilc *2*
18.08.14:23fidosek - opet paradni report!!! opet davam 1* super!! i na Foru jso..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie