Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Xtuning Strongman Cup #2
- výsledky & fotoreportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Neskutečné vedro, rozpálené dlažební kostky, extrémní zátěže, ale i skvělá atmosféra, perfektní publikum a úžasné výkony soutěžících. I tak by se dal charakterizovat druhý závod seriálu Xtuning Strongman Cup 2009, který se odehrál v sobotu 1. srpna na náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou. Akce byla opět pořádána webovým magazínem Ronnie.cz ve spolupráci s řadou sponzorů, jmenovitě např. firmou Xtuning, která přivezla fantastický rudý Nissan GTR, dále Autazdovozu.com, SC Metal, Extrifit, Amylon, Aquara, Hitrádio Vysočina a mnohé další společnosti. Ředitelem soutěže byl opět Ing. Martin Jebas a role hlavního rozhodčího se zhostil Lukáš Svoboda, donedávna úspěšný amatérský závodník, který již ale soutěží v profi divizi strongmanů.

„Kočkolap“ Nissan GTR firmy X-tuning, sponzora závodů

Na závody se opět sjela řada známých tváří, které jsme již měli možnost vidět na závodech v minulé sezóně, nebo na předchozím závodu X-tuning Strongman Cup v Radotíně. Celkem dorazilo dvacet strongmanů, mezi jinými samozřejmě i vítěz předchozího kola, místní závodník Jirka Svozil, dále pak třeba Michal Širůčka, Kuba Smejkal, František Bauer, Karel Marek, Zdeněk Pilc a další.

Náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou, dějišti klání strongmanů

Na samotném náměstí panovalo od časných dopoledních hodin strašlivé horko. Na rozpálených dlažebních kostkách se takřka tavily podrážky. Krásné počasí přilákalo na závody zhruba 900 přihlížejících, což svědčí i o perfektní propagaci této události v médiích. Závodníci měli k dispozici úkryt před nemilosrdným sluncem ve stanu, kde na ně čekaly i zásoby pitné vody a občerstvení v podobě čerstvého ovoce.

Diváci se zúčastnili v hojném počtu a často důkladně borce hecovali.

Úderem 14. hodiny soutěž silných mužů začala disciplínou Log Lift. Oproti minulé soutěži v Radotíně, kde byla kláda 80 kg těžká, čekala ve Žďáru na borce kláda o 15 kg těžší. Limit byl stejný – 60 sekund. Opět se zde projevila technická zdatnost závodníků a výhodu měli ti, kteří do výrazu uměli zapojit i nohy. Na to doplatil např. Zdeněk Hroch z trutnovského týmu strongmanů, kterému ani jeho neuvěřitelně silná ramena nestačila na více zdvihů takto těžké klády. Naopak opět zabodoval Zdeněk Pilc (19 let), kterému výrazové disciplíny vyloženě jdou. V Log Liftu zvítězil Karel Marek a Jiří Svozil se stejným počtem výrazů, pak následoval František Bauer a třetí nejvyšší počet zdvihů dosáhl právě výše zmíněný Zdeněk Pilc a Jakub Smejkal.

Zdeněk Pilc a v jeho podání velmi lehkých 95 kg nad hlavou

Jen co se závodníci stihli trochu ochladit, již je čekala disciplína druhá, tentokrát tzv. medley, což je vlastně „dvojdisciplína“. Zde se jednalo o kombinovaný Farmers Walk. Na 15 m měli závodníci přenést dva kufry o váze á 110 kg a na cestě zpět dokonce břemena o hmotnosti á 135 kg! Zde již někteří závodníci do cíle ani nedošli. Zaprvé kvůli extrémnímu horku a zadruhé kvůli problémům s úchopem. Několik strongmanů tak dokončilo farmářskou chůzi se zkrvavenými a potrhanými dlaněmi, což sice nesli s úsměvem, ale mohlo to znamenat jistý handicap do další disciplíny, kterou byl Axle Lift. Farmářskou chůzi „medley“ vyhrál nepříliš zkušený Michal Tichý, který špičkovým výkonem předstihl dokonce velezkušeného Jirku Svozila, který se umístil druhý. Třetí byl Kuba Smejkal.

Michal Tichý s 270 kg v rukou - v jeho podání spíše připomínající běh s nákupními taškami

Výsledky (13. - 20. místo)
13. Marian Zvrtek
14. Tomáš Vicherek
15. Zdeněk Pilc
16. Zdeněk Hroch
17. Martin Šafář
18. Daniel Bachan
19. Petr Konupčík
20. Jan Pluháček
Poté, co si závodníci ošetřili strhané mozoly a do krve sedřené dlaně, je čekal Axle Lift. Jedná se o variantu mrtvého tahu, kde je ale osa tlustá 5 cm, což výrazně ztěžuje úchop. Zde se dalo předpokládat, že dominovat budou ti, kteří se věnují silovému trojboji, jehož je klasický mrtvý tah součástí. Na ose bylo naloženo 200 kg a limitem bylo opět 60 sekund. Jednalo se o třetí a poslední eliminační disciplínu, po níž dál postupovalo pouze 12 nejlepších. Při Axle Liftu závodníky mohutně podporovali diváci, kteří se moderátorem nechali fantasticky vyburcovat a mnohé opakování siláci bezpochyby „vydřeli“ jen díky nim. Trochu nečekaným vítězem se stal Jirka Svozil, který zvládl těžko uvěřitelných 18 opakování a ještě mu zbyl čas. A to mu na první místo v této disciplíně stačilo pozvedů pouze 16. Za ním se opět maličko nečekaně umístil Michal Širůčka, který „vystřihl“ opakování 15. Jeho styl byl neuvěřitelně soustředěný a technicky perfektní, dalo by se říci až robotický. Až za Michalem se se 14 opakováními umístil zkušený trojbojař Jakub Smejkal.

Michal Širůčka zatáhl robotickým stylem neskutečných 15 opakování s 200 kg.

Po třetí disciplíně následovalo sčítání průběžných výsledků, během kterého došlo i na diváckou soutěž, jíž bylo stejně jako v Radotíně držení zátěže v napjatých rozpažených pažích. Vítězný borec z řad obecenstva si odnesl doplňky výživy od firmy Extrifit.

Divácká soutěž o věcné ceny - se zkřiveným obličejem se účastnil i moderátor soutěže!

Eliminací prošlo ke čtvrté disciplíně 12 nejlepších siláků. Nyní je čekala 450 kg těžká pneumatika. Pod pražícím sluncem se mnoha závodníkům ukázala osudnou. Závodníci byli již extrémními podmínkami a nazdvihanou zátěží znaveni a tak se 4 otočení (během 60 s) nezdařila nikomu. Jiří Svozil zvládl tři, možná ale trochu takticky, protože již věděl, že mu to k vítězství v Tyre Flipu bude stačit. Druhý byl s dvěma otočkami Karel Marek spolu s Frantou Bauerem, který se postaral i o „show pro diváky“, když se mu v průběhu otáčení pneumatiky začala řinout krev z nosu a disciplínu tak dokončil se zkrvavenou tváří, ale s úsměvem na rtech, který ho ostatně neopouštěl během celého závodu. Jedno otočení zvládl zkušený strongman Jirka Janda a také Michal Širůčka, který si během pokusů gesty vyžádal pozornost publika a sklidil tak zasloužené ovace.

František Bauer se zkrvavenou tváří po brutálním výkonu se 450 kg pneumatikou

Výsledky (1. - 12. místo)
1. Jiří Svozil
2. Karel Marek
3. Jakub Smejkal
4. František Bauer
5. Michal Širůčka
6. Jiří Janda
7. Vladimír Jeřábek
8. Michal Tichý
9. Antonín Aulický
10. Svatopluk Vobejda
11. Pavel Cháma
12. Pavel Zadražil
Poslední překážkou na cestě závodníků ke konci soutěže byl Atlas Stone Lift. Jednalo se o přehazování betonové koule o hmotnosti 125 kg přes hrazdu ve výšce 130 cm. Tato zátěž i zvolená výška spíše odpovídá „profi“ závodům a dokládá tak velkou obtížnost celé soutěže. Borci si opět vypomáhali štěpařským voskem, který jim pomáhal proti prokluzu dlaní při úchopu Atlas Stone. Očekával se spíše triumf vyšších borců, nicméně třeba takový Jakub Smejkal, který nepatří mezi vysoké strongmany, se s koulí popral skvěle a skončil za prvním Jiřím Svozilem na druhé pozici společně s Michalem Širůčkou a Jirkou Jandou. Za nimi pak skončil Karel Marek, který pravděpodobně doplatil na to, že tuto disciplínu nemá natrénovanou, jelikož i zde je velmi důležitá zkušenost s tím, jak obří kamennou kouli uchopit a jakým stylem ji zdvihnout do požadované výšky.

Jakub Smejkal a 125 kg vážící Atlas Stone

V mezičase nutném k sečtení výsledků se přihlížející zabavili diváckou soutěží ve zdvihu břemene zavěšeného na otáčivé rukojeti. Vítěz byl opět odměněn doplňky výživy od Extrifitu. Vyhlášení výsledků pak proběhlo v poměrně rychlém tempu. Na třetí příčce se umístil spokojený Jakub Smejkal, na druhé Karel Marek a na první opět Jirka Svozil, bezpochyby i díky tomu, že je místním borcem a publikum jej značně hecovalo.

Tři nejsilnější muži dne

Závody X-tuning Strongman Cup 2009 ve Žďáru nad Sázavou byly opět perfektně zorganizované a plné skvělých výkonů. Tentokráte tvořilo bezvadnou kulisu i velmi početné publikum, což očividně závodníkům pomáhalo. Nedošlo naštěstí ani k žádným vážnějším poraněním, takže věřím, že se se strongmany setkáme i za 14 dnů v Meziboří u Litvínova na další soutěži letošního seriálu, kde se můžeme opět těšit na nadlidské výkony a hlavně skvělou atmosféru.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.08.17:27Holy - Já nejsem smutnej, spíš nasranej. Nepřijde mi uplně `košer..+2
03.08.17:23Ronnie - Nebuď smutnej, ten článek v originálním znění i s fotkami ..
03.08.16:33Holy - Teda ne, ze bych to tak trochu neocekaval, ale tohle je fa..+1
03.08.15:39Ronnie - Škoda fotek, jsme jim je posílali také a nějak se tam nedo..
03.08.15:20PAVUK - http://deniksport.blesk.cz/clanek/stripky/78425/sileni-str..
03.08.12:18Holy - Teď jsem se od Zdendy Pilce dozvěděl, že prý Karel Marek r..
03.08.12:16!KODL! - Už po prvním závodu strongmanů si mě dost překvapil, ale c..
03.08.12:03fidosek - velmi kvalitni report!!!! parada pekny poctenicko proklada..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie