Reklama:
Protein Caffé Latte v akci 1+1!
Zbývá jen 62 ks za exkluzivní cenu! Více zde.

Xtuning Strongman Cup #1
- výsledky & fotoreportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sobota 25. 07. 2009 se v Pražském Radotíně odehrávala ve znamení silných mužů. Konala se zde soutěž Xtuning Strongman Cup. Jednalo se o první z řady klání s tímto názvem, další se bude konat již příští týden ve Žďáru nad Sázavou.

Tentokrát přijel opravdu velmi početný zástup soutěžících. Na radotínský fotbalový stadion dorazilo 20 borců z celé republiky! Pro řadu z nich to byla první strongmanská soutěž, nicméně byla přítomna i taková jména jako Jirka Svozil, Jirka Janda, Zdeněk Pilc, Michal Širůčka, Pavel Cháma, nebo třeba Jakub Smejkal, který právě slavil svůj svátek.

Seriál závodů Xtuning Strongman Cup letos zaštiťuje internetový server Ronnie.cz, který spolupracuje s největší světovou federací Strongman Champions League. Závody vydatně podpořil generální sponzor - firma Xtuning, zabývající se profesionálním chiptuningem automobilů, dále Autazdovozu.com, SC Metal, Extrifit, Amylon, Aquara, Rádio Hey a mnohé další společnosti. Ředitelem soutěže byl Ing. Martin Jebas a hlavním rozhodčím velezkušený strongman, držitel několika světových rekordů, Honza Bártl.

Sobotní počasí naštěstí soutěžnímu klání přálo a tak, vyjma pár jemných přeháněk, nic nekazilo závodníkům jejich výkony a divákům (kterých přišlo cca 250) skvělý výhled z tribuny.

Tribuna byla plná fandících diváků, z nichž někteří se později stali i soutěžícími;-).

Ve 14:00 byla soutěž zahájena první disciplínou, kterou byl poměrně často na soutěžích strongmanů vídaný Farmer’s Walk. Zde šlo o přenášení dvou břemen o váze každého 80 kg na vzdálenost 2x 20 metrů s otočkou uprostřed. Právě otočka byla kritickým bodem disciplíny, protože břemena byla dlouhá a při obracení kolem mety byla schopna nabrat značnou setrvačnost. Jinak ale tuto část závodů soutěžící obvykle zvládali bez problémů. Kvůli dobrému úchopu si borci mazali ruce magnéziem a tak většinou neměli problém donést závaží do cíle bez zaváhání. Těsně před cílem upadl Franta Bauer, kterému zátěž vyklouzla z rukou a "natáhl se" přes obě břemena (záběry můžete vidět třeba v reportáži TV PRIMA zde). Naštěstí se mu nic vážného nestalo. Tuto disciplínu vyhrál Jirka Svozil těsně před Kubou Smejkalem a Michalem Širůčkou.

Farmer’s Walk v podání Michala „Ciza“ Širůčky - zosobnění rozjíždějící se lokomotivy Sergej.

Po přenášení břemen bylo na řadě převracení pneumatiky - Tyre Flip. Zde se opravdu ukázalo, kteří závodníci mají natrénovány strongmanské disciplíny, neboť u Tyre Flipu je poměrně důležitá technika, zvlášť pokud pneumatika zví větší hmotnosti - zde konkrétně 350 kg. I tady, stejně jako v předchozí disciplíně, závodili vždy dva borci paralelně. Zkušenější závodníci si obuli těžší obuv ("farmářky") a ruce namazali štěpařským voskem tak, aby jim úchop na gumě neklouzal. Nakonec se větším problémem ukázala váha pneu a možná i povrch plochy, na které se závodilo. Některým soutěžícím nohy po udusané a lehce zatravněné běžecké dráze klouzaly a tak nemohli dosáhnout lepších časů, respektive dopravit pneu osmi otočeními na stanovených 20 m během 90 vteřin. Tyre Flip opět zkušeně vyhrál ostřílený závodník Jirka Svozil, kterému sekundoval Jakub Smejkal. Na třetím místě skončil nováček Karel Marek, o kterém v průběhu sezóny ještě bezpochyby uslyšíme.

Pavel Cháma při Tyre Flipu opět nasadil svůj obávaný výraz maorského válečníka.

Následovala disciplína Log Lift, zvedání 80kg klády na počet opakování během 60 vteřin. I zde se projevila technika a jednoznačnou výhodu měli borci, kteří si prošli vzpěračskou průpravou, respektive uměli zapojit do výrazu nohy. Zde nemohu nezmínit velmi mladého Zdeňka Pilce (19), který předváděl famózní techniku a na svůj věk podal perfektní výkon, kterým předstihl i mnohé starší a těžší borce. Nezahálel však nikdo, protože tato disciplína byla poslední před eliminací, to znamená, že po prvních třech částech dále postupovalo jen 12 nejlepších soutěžících. V Log Liftu opět zabodoval Jirka Svozil, který společně s Karlem Markem a Františkem Bauerem obsadil 1. – 3. místo, protože se jim povedlo provést shodný počet opakování. Za nimi se umístil Kuba Smejkal a Zdeněk Pilc.

Zdeněk Pilc předváděl perfektní techniku Log Liftu.

Eliminací neprošli Radek Limon, Petr Konupčík, Josef Peška, Marian Zvrtek, Pavel Smolík, Martin Šafář, Daniel Bachan a Aleš Korba.

V pauze před další disciplínou byl čas na diváckou soutěž. Dobrovolníci museli v rozpažených napjatých pažích držet po co nejdelší dobu dva kyblíky se suplementy.

Soutěžící diváci v tuto chvíli netušili, že do 4kg kyblíků byly přidány další 2,5 kg kotouče;-).

Výsledky (13. - 20. místo)
13. Petr Konupčík
14. Marian Zvrtek
15. Josef Peška
16. Radek Limon
17. Daniel Bachan
18. Martin Šafář
19. Aleš Korba
20. Pavel Smolík
Po krátké pauze již byla připravena další událost sobotní soutěže a tou byl Car Pull, tedy přitahování vozidla na laně vsedě. Připravená dráha měla 20 m a tahalo se vozidlo Volvo XC90 s emblémy Ronnie.cz, které vážilo přes 2 tuny (jak řekl moderátor soutěže, přesně 2200 kg i s řidičem a nepořádkem v kufru:). Závodníci měli připravenou pevně ukotvenou platformu, za kterou se zapřeli nohama a pohybem celým tělem a především pak rukama přitahovali lano s automobilem. Problémem mohla být škvára, po které se vůz pohyboval, protože ta oproti asfaltu klade větší odpor a vozidlo více brzdí. Závodníci se s tím ale poprali bez ztráty kytičky a auto se po dráze často opravdu jen mihlo. Zvítězil opět Jiří Svozil následován s těsným odstupem Karlem Markem a Františkem Bauerem. Diváky velmi hlasitě podporovaný Michal Širůčka se tak vyhecoval, že si při tahání strhal kůži na prstech až na krev. Dál nicméně pokračoval jako správný strongman bez problémů.

Jirka Janda při Car Pullu – v jeho podání auto přes dráhu jen přeletělo.

Následoval Hercules Hold, disciplína prověřující především sílu stisku rukou a odolnost závodníků v zátěži. Jde o to udržet dvě odbrzděná vozidla stojící na nakloněných rampách. Závodníci drží v rozpažených rukou madla připojená k vozům řetězy. U této disciplíny je velmi důležitá příprava před samotným výkonem. Závodník si musí nechat automobily (Ford Mondeo řízené osádkou ze sponzorské firmy Autazdovozu.com) popojet na rampách tak daleko, aby měl ruce v momentě odbrzdění již téměř úplně natažené, jinak hrozí příliš prudké trhnutí a vyklouznutí madel z rukou nebo dokonce zranění. Také důkladné namazání rukou "maglajzem" je poměrně zásadní záležitost. V Hercules Holdu zabodoval opět Jiří Svozil, který se ale dělil o první příčku s nováčkem Janem Pluháčkem, nejvyšším borcem soutěže (207 cm), který svou tělesnou konstitucí připomíná veterána strongmanských soutěží Jirku Jandu.

Jakub Smejkal držící auta. Z výrazu tváře je patrné, že si den svého svátku opravdu užíval!

Následovala disciplína poslední. Tzv. Super Yoke je závažími zatížená hrazda (zde celkem 200 kg), kterou musí závodníci na zádech dopravit do cíle vzdáleného 20 m. Jedná se o strongmanskou klasiku, tedy věc na soutěžích poměrně běžnou. Ani zvolená váha by neměla závodníkům činit problémy. Ale bylo to opravdu tak? Někteří borci, kteří neměli se Super Yokem nikdy "tu čest", se pokoušeli vyběhnout ze startovní čáry příliš rychle a tím si hrazdu rozhoupali a "orali" s ní ve škváře. Vítězem Super Yoke se stal opět takřka neporazitelný závodník Jirka Svozil, který s Yokem do cíle doslova doletěl.

Super Yoke v podání Pavla Zadražila a Franty Bauera.

Aby pořadatelé ukrátili čas nutný k přepočítání výsledků a určení konečného pořadí, vyhlásili poslední diváckou soutěž. Šlo v ní o to, pozvednout v jedné ruce postupně se zvyšující zátěž (20, 40, 60, 80 kg). To by za normálních okolností nebyl problém, ale zde bylo závaží upevněno v madle o extrémním průměru 6 cm, které se ještě navíc protáčelo. Z publika se mimo jiné přihlásily i dvě soutěžící, které učinily toto zápolení ještě atraktivnější. 80 kg se nakonec nikomu zvednout jednoručně nepodařilo, nicméně ceny od firmy Extrifit své majitele našly.

Velmi odvážná soutěžící z řad diváků. 80kg sice nepozvedla, náladu přihlížejících ale bezpochyby ano.

Výsledky (1. - 12. místo)
1. Jiří Svozil
2. Karel Marek
3. František Bauer

4. Jakub Smejkal
5. Michal Širůčka
6. Jiří Janda
7. Zdeněk Hroch
8. Zdeněk Pilc
9. Jan Pluháček
10. Pavel Zadražil
11. Pavel Cháma
12. Jaroslav Mikulanda
Po přepočtení průběžných výsledků na finální byli závodníci v pořadí od posledního k prvnímu přizváni ke stupňům vítězů, byly jim předány ceny (solidní finanční odměny a/nebo doplňky výživy) a slavnostně vyhlášen vítěz, kterým se stal šampion z minulé sezóny Jiří Svozil, který si tak nadělil pěkný dárek ke svým nedělním 25. narozeninám. Za ním se umístil nováček strongmanských klání Karel Marek a na třetím místě František Bauer. Jakub Smejkal ke svému svátku dostal bramborovou medaili. Michal "Cizo" Širůčka byl 5., Jirka Janda 6., Zdeněk Hroch 7., Zdeněk Pilc 8., Jan Pluháček 9., Pavel Zadražil 10., Pavel Cháma 11. a Jaroslav Mikulanda 12. Vítězný Jirka Svozil se poté raději rychle vzdálil, protože měl ještě absolvovat rozhovor před kamerou. Nakonec nám ale neutekl a tak se na jeho bezprostřední dojmy můžete těšit již na začátku nadcházejícího týdne na tv.ronnie.cz.

Věcné ceny a "prize money" pro ty nejsilnější.

Na závěr nezbývá než konstatovat, že první letošní závody seriálu Xtuning Strongman Cup se velice povedly. Organizačně byly zvládnuté bezchybně, nedošlo k žádným zraněním, divácká kulisa byla perfektní, počasí vcelku také a závodníci se do klání opřeli důkladně a s vervou! Nezbývá než se těšit příští týden ve Žďáru nad Sázavou na shledanou!

Elita českých strongmanů v Radotíně.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.07.22:27strudlik - komentáře hlavěn na tom fÓru takhle jsme se dlouho nenasmá..
27.07.10:05jendaland - pěkná akcička , dobrý komentátor a skvělé výkony.Líbilo se..
26.07.22:43Holy - Díky za pochvalu. Pokusím se něco podobného spáchat i při ..+1
26.07.22:08ShadowZuz - Perfektní reportáž, super fotky...a ještě lepší a povedené..
26.07.21:22Freimen - Tak koukám, že vyhrál ``náš`` Jirka z grilovačky, moc grat..+2
26.07.20:30Sepp18 - pekna reportaz:)*79*
26.07.20:15MaxPow - Opravdu dobrej clanek,videl jsem to i nazivo takze parada*..+2
26.07.19:05fidosek - tak to se omlouvam autorovi tohohle clanku je to pekna pra..
26.07.18:50Ronnie - Autorem článku je ale Holy:).+1
26.07.18:36fidosek - Cizo chvalíím predvedl si velky kus prace a to nejen na za..
26.07.16:56Geroj - Super report *79* +1
26.07.16:18CIZOPASNIK - Holy, nema to chybu *21* Jinak Holy sice rikal, ze je to..+3
26.07.16:17randy-franta - Pěkně Cizopasníku!! Pěknej výkon a ještě lepší výsledek!! ..+1
26.07.15:31Thomy - pěkný report.. *1* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra