Reklama:

Fortissimus - The Strongest
Man on Earth

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Fortissimus znamená v latině nejsilnější. Tato prestižní soutěž je díky skladbě disciplín považována za nejnáročnější na světě a vítěz se právem může pyšnit titulem "The Strongest Man on Earth", tedy nic skromnějšího než "nejsilnější muž na zemi".

Titul si ve druhém ročníku této soutěže odnesl Litevec Zydrunas Savickas. Zjevně mu prospěla soutěžní pauza, kdy od loňského podzimu vynechal účast na všech soutěžích, včetně Arnold Strongman Classic (ze které si po uplynulých šest let v řadě vždy odnesl titul nejvyšší). I přesto, že se objevil ve vynikající formě, neměl to rozhodně jednoduché.

Soutěž Fortissimus, která se konala 26. - 27. června v kanadském Quebecku, je spojena se jménem legendárního Louise Cyra, který udivoval svou nadlidskou silou na sklonku devatenáctého století a který je považován za jednoho z nejsilnějších, ne-li vůbec nejsilnějšího člověka, který kdy žil. Jeho výkony, jakožto i výkony dalších legendárních siláků historie, se v deseti neuvěřitelně náročných disciplínách v průběhu dvou dnů snaží napodobit 14 nejsilnějších strongmanů z celého světa. Vedle Savickase (kterého ovšem ve strongman komunitě všichni znají pod přezdívkou „Big Z“) se o titul utkali neméně známí a slavní Derek Poundstone, Travis „Texas Stoneman“ Ortmayer, Mikhail Koklyaev, teprve třiadvacetiletý Kanaďan Louis-Phillippe Jean, nebo veterán strongman soutěží Phil Pfister.

V loňském roce získal vítězství díky svému neuvěřitelnému nasazení v samotném závěru soutěže Derek Poundstone a připravil tak Savickase o již téměř jisté první místo. Očekával se tedy především souboj těchto dvou borců. Derek Poundstone již letos potvrdil svoji mimořádnou formu, když zvítězil na soutěži Arnold Strongman Classic a také na Mohegan Sun, kde vyhrál pět ze šesti soutěžních disciplín a ustanovil nový světový rekord ve zdvihu Apollonova soukolí. Fortissimus pro něj ale nezačal příliš dobře a komplikace se objevily ve chvíli, kdy se při cestě do místa dění potýkal se střevní virózou a během pouhých dvou dnů ze své původní váhy 145 kg ztratil kvůli dehydrataci a nulovému příjmu kalorií více než 7 kg. Derek Poundstone ale není jedním z nejlepších strongmanů na světě jen díky svým mimořádným výkonům, ale také díky své obrovské vůli a schopnosti překonávat zranění a jiné překážky. To ostatně potvrdil i na této soutěži.

První den začal disciplínou Power Stairs, kde bylo úkolem závodníků vyložit na pět schodů postupně závaží o hmotnosti 205, 227 a 239 kg. V této „zahřívací“ disciplíně zvítězil Savickas, druhé místo obsadil Koklyaev a příčku třetí Poundstone.

Následovala Super Yoke – přenášení zátěže 420 kg na vzdálenost 30 metrů. Ačkoliv tuto disciplínu zvládá ve velmi dobrých časech více závodníků (jmenovitě Terry Hollands, Poundstone, nebo třeba Travis Ortaymer), mnozí pravděpodobně tušili, že světový rekordman v této disciplíně, Zydrunas Savickas neponechá nic náhodě. Jeho provedení Super Yoke je zcela charakteristické – jakákoliv zátěž se v jeho podání stává zcela zanedbatelnou a rychlost, jakou se pohybuje, naprosto neodpovídá tomu, že na zádech přenáší bezmála půl tuny. Jeho vítězný čas byl 18 vteřin (čímž si zapsal další světový rekord do své již tak velmi bohaté sbírky). Na dalších místech se umístili Terry Hollands a Poundstone.

Další disciplínou byl Sigmarsson Wheels Deadlift. Závodníci zvedali v mrtvém tahu se zkrácenou drahou pohybu soukolí o váze 400 kg pro maximální počet opakování. Rozptyl dosažených výkonů byl poměrně velký, někteří závodníci s touto zátěží bojovali s obtížemi, Christian Savoie - dvě, Phil Pfister, Louis Phillippe-Jean a Agris Kazelniks shodně 3 opakování. Výkony byly na prvních místech ale mnohem vyšší. Poundstone vybojoval 10 opakování. Savickas takticky dokončil jedenácté, čímž se dostal před Dereka a poté skončil, aby šetřil síly na další disciplíny. První místo obsadil s výkonem třinácti opakování Mark Felix, který úspěšně překonal nepříjemné zranění, které ho potkalo v loňském finále soutěže World Strongest Man, kde si při vykládání Atlasových kamenů utrhl biceps pravé ruky.

Již uveřejněné propozice dávaly tušit, že čtvrtá disciplína bude nad síly mnoha závodníků, ale jak moc si na ní někteří „vylámou zuby“, bylo přesto překvapením. Jejich úkolem bylo postupně zvednout ze země nad hlavu 158 kg kládu, 166 kg soukolí, 170 kg kládu, 177 kg soukolí a 189 kg kládu. Tato disciplína, stejně jako několik dalších, je unikátní zejména tím, že je použito originální nářadí, které se již dříve objevilo na významných soutěžích (například se 170 kg kládou překonal v roce 1988 světový rekord legendární Bill Kazmaier). Únava z předchozích výkonů v kombinaci se zvolenými zátěžemi (překonání posledních dvou by ještě před několika lety znamenalo nový světový rekord) připravila všem opravdu těžké chvíle. Kromě jediného závodníka zvládli všichni ostatní maximálně první dvě zátěže a pro některé bylo nad jejich síly překonat byť jen tu nejlehčí. Tím jediným, kdo zvládl snadno dostat nad hlavu 170 kg kládu, nebyl nikdo jiný než Zydrunas Savickas. V jeho podání vypadaly všechny váhy jako lehké rozcvičovací pokusy – lehké a bez jediného zaváhání. Vědom si toho, že jej tento výkon posunul na první místo, o překonání zbylých dvou zátěží se již nepokoušel a takticky šetřil síly.

Závěr prvního dne představovaly Atlas Stones – vykládání šesti kamenných koulí o váze 136 – 193 kg do výšky 170 – 125 cm. Poměrně překvapivě zvítězil Brian Shaw, který jako jediný zvládl šestý – nejtěžší kámen. Disciplínu značně komplikovalo horko a vlhko a mnoho závodníků tak mělo na hladkých kamenech problém s úchopem. Právě na to doplatil také Travis Ortmayer, který je považován za jednoho z nejlepších závodníků v této disciplíně. Zde se mu ale vůbec nedařilo a skončil až uprostřed startovního pole. Svoji nespokojenost s předvedeným výkonem dával patřičně najevo (výrazy tváře, které jsou u něj na soutěžích k vidění, jsou skutečně pověstné), takže je s podivem, že se kameramani v jeho blízkosti nevydali na útěk.

Únava po takových výkonech musí být obrovská a nastoupit ve druhém dni na další pětici stejně náročných disciplín je nejen zkouškou fyzické síly, ale také vůle. Ne náhodou jsou ale na tuto soutěž pozváni jen ti skutečně nejlepší strongmani na světě a druhý den se do soubojů o titul vrhlo znovu všech čtrnáct závodníků.

První disciplínou druhého dne byla vyčerpávající kombinace přenášení a vykládání různých zátěží. Celková váha všech objektů (barely, kameny apod.), které závodníci přenášeli na vzdálenost více než 50 metrů a vykládali na vyvýšená pódia, byla 1227 kg. Dereku Poundstoneovi se dařilo mnohem lépe než první den, tuto disciplínu vyhrál a začal stahovat značný bodový náskok Savickase.

909 kilogramů. To byla zákadní váha pro další disciplínu – Hip and Thigh backlift. Závodníci nazdvedávají tuto ohromnou zátěž z pozice čtvrtdřepu a s každým pokusem navyšují váhu vždy o 114 kg. O vítězství v této disciplíně se podělili Louis-Phillippe Jean a Zydrunas Savickas, kteří shodně zvedli do požadované výšky 1251 kg.

Třetí disciplína druhého dne opět znamenala významný bodový zisk pro Poundstonea. Farmers Walk v podobě přenášení dvou obřích jednoruček o váze 2x 160 kg na vzdálenost 30 m a poté 2x 148 kg na stejnou vzdálenost zpět zvládl v nejrychlejším čase. S minimálním náskokem pouhé jedné poloviny bodu se tak v celkovém pořadí posunul na první místo před Savickase, který právě zde ztratil kvůli problémům s úchopem cenné body.

Ve vedení se Poundstone dlouho neudržel a předposlední disciplína opět zamíchala pořadím. Závodníci zvedali nad hlavu šest jednoruček o váze 68 – 103 kg. Podle pravidel musela být nejlehčí jednoručka přemístěna levou i pravou rukou bez pomoci druhé ruky, ostatní jednoručky pak může závodník s pomocí obou rukou zvednout na rameno, ale nad hlavu ji už musí dostat opět pouze jednou rukou.
Pouze dva závodníci zvládli dostat nad hlavu nejtěžší jednoručku – Ortmayer a Savickas. Velkým zklamáním byla tato disciplína pro Poundstonea, který právě ve zdvihu jednoručky exceloval na Arnold Strongman Classic, kde ustanovil v této disciplíně nový světový rekord. Zde si ale svoji daň vybrala únava a také zdravotní problémy, které Derek podle svých slov pociťoval především ve ztrátě síly právě u tlakových disciplín. Nezvládl nadhodit poslední jednoručku a ztratil tak vedení v celkovém pořadí.

Poslední disciplínou bylo vykládání kamenů o váze 159, 182, 205 a 235 kilogramů na vyvýšené pódium. V loňském roce se jedinému závodníkovi podařilo zvládnout nejtěžší kámen, jehož hmotnost činila 241 kg. Byl jím Derek Poundstone a díky tomuto výkonu nakonec získal celkové vítězství. Letos se této výzvě opět s plným nasazením postavili všichni závodníci, ale na váze 235 kg neuspěl ani Poundstone, ani nikdo jiný, i když mnohé pokusy byly velmi blízko úspěchu.

Tři kameny vyložil nejrychleji Savickas. Potvrdil tak svůj bodový náskok, získal celkové prvenství a pro tento rok také titul "The Strongest Man on Earth". Na druhém místě se usadil Derek Poundstone a třetí místo v celkovém pořadí získal Brian Shaw.

Konečné pořadí:
1. Zydrunas Savickas
2. Derek Poundstone
3. Brian Shaw
4. Travis Ortmayer
5. Mikhail Koklyaev
6. Phil Pfister
7. Andrus Murumets
8. Louis-Philippe Jean
9. Terry Hollands
10. Mark Felix
11. Christian Savoie
12. Agris Kazelniks
13. Jimmy Marku
14. Derek Boyer


IronMind Overhead World Challenge: Zydrunas Savickas


IronMind Overhead World Challenge: Zydrunas Savickas


Zdroj:
Marunde-Musle.com
Fortissimus.ca
Youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.07.14:38metlak - *2* super hlaska *2*
13.07.19:13bikon - The Sigmarsson Wheels Deadlift http://www.youtube.com/wat..
13.07.18:50DoG - Co to proboha zvedá to hovádko na úvodní fotce?To vypadá j..+2
13.07.16:47fidosek - todle jsou neskutecny zvirata s neskutecnou silou fakt klo..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Turakam (00:12) • No, no, no, klasika, rýchlo rétoriku otočiť, inak, chabý pokus. Neodpovedal si a neprev...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Lukas107 (23:12) • Co musí profi závodník splnit, aby závodil v profi? Že by?
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Turakam (20:11) • Tak schválne, čo musí čitateľ splniť, aby mohol slobodne komentovať. Pokojne rozpíš v b...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Lukas107 (17:55) • Nevím, zda se díváme na stejný článek. Ale dle tvých příspěvků na fóru jsi asi poslední...
magazínRadikální změna (23.): Z šílených 138...
Arnold Strong (12:25) • A co zavody v kulturistice treba do 80 kilo to te neláká?kolik kardia jsi jel kazdy den...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra