Moderní varianta instantní náhrady stravy nyní v extra výhodné akci! Více zde.

Strongman Fest 2009 - ohlédnutí

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavel Cháma] 16. květen se v Čáslavi stal dnem prezentace síly našich i zahraničních strongmanů. Bc. Jiří Žaloudek - zakladatel ČASIMu (České asociace silných mužů) spolu s čáslavským městským úřadem uspořádali již 10. jubilejní ročník Čáslavského strongmana, který se letos poprvé konal na náměstí Jana Žižky z Trocnova v centru města.

Aby těch poprvé nebylo málo, konal se zde také první letošní závod strongmanů amatérů, který je součástí Českého poháru. Závod amatérů byl spoluorganizován i Českou národní federací IFSA - zastoupenou předsedou Dr. Georgisem Patenidisem.

Strongman Fest 2009 byl zahájen krátce po 10. dopolední hodině, a to utkáním zmíněných strongmanů amatérů. První disciplína dávala borcům za úkol odtlačit vůz Hyundai i30 za hranici 20 metrů. Zde exceloval Pavel Zadražil (21), který se závodu účastnil poprvé. Společně s Davidem Lupačem stlačili jako jediní svůj čas pod 11 vteřin. Disciplínu znepříjemňoval déšť, který soutěžní prostor přeměnil spíše na kluziště, nicméně všech 18 závodníků dotlačilo vozidla do cíle.

Druhou disciplínou se stal zdvih 90kilogramového soukolí. Podle programu, tedy zápolení dvou závodníků současně, probíhala pouze do zásahu slovenského reprezentanta Josefa Masaryka, kterému se podařilo soukolí rozpůlit. Následně však při 2. pokusu zdvihl vítězných 13 opakování, druhý se umístil s 11 opáčky Petr Mrkvica, o jedno méně zvládl Jirka Svozil.

Následovalo převracení 400 kg pneumatiky, tzv. Tyre Flip. Závodníci museli v časovém rozmezí 1 minuty 3x převrátit pneumatiku. Nejrychleji se s ní dařilo Jirkovi Svozilovi ze Žďáru nad Sázavou a Mirkovi Brabencovi z Jihlavy, svým časem se dostali pod 12 vteřin! Pouze 4 závodníkům se nepodařilo převrátit pneumatiku v limitu.

Při Farmer’s Walk (česky „nošení kufrů“) museli závodníci přenést dva 135 kg kufry za hranici 15 metrů. Do 9 vteřin s nimi doběhli Petr Mrkvica a Jiří Svozil.

Nejvíce nebezpečnou částí závodu amatérů se ukázala poslední disciplína. Při přehazování 80 kg betonové koule přes překážku ve výšce 140 cm podklouzly Zdendovi Pilcovi nohy a po pádu se koule zastavila jen pár centimetrů od něj. V časovém limitu 1 minuty se 16x podařilo přehodit kouli Petrovi Mrkvicovi, 15x Jirkovi Svozilovi a 14x Mirkovi Brabencovi. Slovenský závodník Roland Hegeduš musel tuto disciplínu bohužel vzdát kvůli zranění z nošení kufrů.

Celkově nejlepší výkony tedy předvedl Petr Mrkvica a zaslouženě se umístil na vítězné pozici, druhou příčku obsadil Jiří Svozil a bronz připadl Miroslavu Brabencovi.

18. Václav Vaishaitl

Jak vidíte, hojná účast svědčí o zájmu zúčastněných sportovců o tento druh sportu a výkony zase o jejich kvalitě.

Kolem 14. hodiny, po přestávce vyplněné představením kroužků aerobiku a tance, začali soutěžit závodníci naší nejvyšší soutěže, a to Česko – Slovenského poháru, jehož prvním závodem v roce 2009 se stal právě Čáslavský strongman. Mohli jsme se těšit na několikanásobné vítěze tohoto poháru z předchozích let, tedy Jiřího Žaloudka, Jana Šalatu, či Braňa Goliéra (SK). Bývalý slovenský závodník Jan Křeháček působil v roli rozhodčího, jak při „amatérech“, tak při této profesionální části.

Začínalo se zvedáním soukolí, tentokrát však se 130 kg. Nejlépe si s ním poradil 168 kg vážící Jan Šalata s 6 přemístěními, 5x ho zdvihli Braňo Goliér (SK), Luboš Pevný (SK) a loňský účastník Českého poháru amatérů Lukáš Svoboda.

Následovalo nošení kufrů na vzdálenost 40 metrů, kde podle očekávání nejvíce bodovali Jan Šalata, Braňo Goliér a domácí Jiří Žaloudek.

V pauze po této disciplíně mohli diváci zhlédnout představení aerokickboxu v podání členek Valdman’s gym Kutná Hora.

Krucifix ve formě držení cca 20 kg popelnic v natažených rukou byl hračkou jak pro Jana Šalatu, který si dokázal při držení ještě povídat s rozhodčím, tak pro Radka Patáka a Jirku Žaloudka. Nejvíce potrápily Milana Lábika. (Popelnice byly zapůjčeny jedním ze sponzorů akce.)

370 kg těžký Superyoke je konstrukcí, která je nesena na zádech podobně jako osa při dřepu. Siláci ji měli donést na vzdálenost 20 metrů, což se podařilo pouze 5 závodníkům, nejlépe se úkolu zhostila opět trojice Šalata (13,75 s) - Goliér (19,66 s) - Žaloudek (31,97 s).

Následovalo opět přerušení soutěže, tentokrát ukázkou místního klubu karatistů. Bylo totiž potřeba připravit pátou disciplínu Herkules Hold, tedy držení automobilů (Hyundai i30) na nakloněných plošinách. Po startu se zdálo, že disciplínu nikdo nezvládne, ale zkušenosti z loňského ročníku, kde se tato disciplína objevila poprvé, se zúročily. Nejlepší výkon předvedl Luboš Pevný (SK) časem 43,3 s, druhý skončil Jan Šalata, třetí potom Jiří Žaloudek.

Poslední disciplínou se stejně jako u amatérů stalo přehazování betonové koule o váze 130 kg přes překážku ve 140 cm. Třem závodníkům se dokonce nepovedlo přehodit kouli ani jednou, což svědčilo o náročnosti této disciplíny. Z vítězství se mohl radovat Goliér s 9 přehozeními následovaný Šalatou a Igorem Petríkem (SK) (shodně 8 přehozů).

Během počítání výsledků se mohli diváci pokochat pohledem na módní přehlídku svatebních oděvů.

Na celkově prvním místě se podle předpokladů umístil Jan Šalata, stříbro vybojoval Braňo Goliér, třetí příčku obsadil Luboš Pevný. Domácí závodník Jiří Žaloudek se bohužel po poslední disciplíně propadl z průběžné 3. na 4. pozici. Přesto je vidět, že stále patří mezi nejlepší.